BINNEN- EIBUITENLANDSE EVENEMENTEN agenda Tentoonstellingen Cursussen Bijeenkomsten 40 41 t/m 21 april Boem paukeslag! Er zit muziek in het streekarchief Midden-Holland! Het thema van de boekenweek 2006 was de aanleiding voor het inrichten van een kleine tentoonstelling, gewijd aan een aantal muziekmanuscripten die zich bevin den in de collectie van het Streekarchief Midden-Holland. Zo wordt het gedrukte manuscript getoond van Gouda's heilzang van de Goudse componist Martinus Bouman, vergezeld van foto's van diens spectaculaire uitvoering ter gelegenheid van de inhuldiging van koningin Wilhelmina in 1898. Andere bijzondere geëxposeerde stukken zijn uitgaven van de achttiende-eeuwse Joachim Hess, die in Gouda organist was en een aantal theorie- boeken over het orgelspel en de plichten van een organist geschreven heeft. Maar ook vijftiende-eeuwse fragmenten van bla den kerkmuziek en getoonzette Franse lief desliedjes uit de zeventiende eeuw. Ook nog te zien is 'Verdwenen kerken en andere hei lige huisjes'. Deze tentoonstelling geeft een indruk van verdwenen religieuze gebouwen in de regio. Streekarchief Midden-Holland, Groeneweg 30, Gouda Info: tel. (0182) 521 821 of www.groenehartar- chieven.nl/middenholland.asp t/m 30 april in de Roos. Zestig jaar bijzonde re boeken Het doel van de in 1945 opgerichte Stichting de Roos was: 'Het maken van boeken en drukwerken enkel om de ongerepte en dus onbaatzuchtige liefde voor typografie en kunst, in alle denkbare vormen waarin deze kunnen samengaan.' Nog steeds laat Stichting de Roos twee a drie keer per jaar een ontwerper een bibliofiele uitgave voor haar selecte groep van leden ontwerpen. Uit het Archief Stichting De Roos heeft muse um Meermanno een expositie samengesteld waarin niet alleen fraaie, vaak geïllustreerde boeken te zien zijn, maar ook tekeningen, schetsen en brieven van beroemde kunste naars en ontwerpers als Dirk van Gelder, M.C. Escher, Jan Bons en Willem Sandberg, en productiemateriaal als clichés en druk proeven. Daarnaast wordt in de tentoon stelling aandacht besteed aan uiteenlopen de papiersoorten en aan illustratietechnie ken als ets en steendruk. Museum Meermanno, Prinsessegracht 30, Den Haag Info: (070) 346 27 00 ofwww.meermanno.nl I t/m 28 mei RUMOER De jaren zestig in Nederland en de wereld zijn legendarisch geworden. Het is een tijd van nieuwe poli tieke partijen, kerken die leeglopen en de jeugd die in opstand kwam tegen de geves tigde orde. Vooral de periode na 1964 is onlosmakelijk verbonden met lange haren, dreunende beatmuziek, protestdemonstra ties, drugs, vrije seks en de pil. Maar in de jaren zestig kon ook voor het eerst de meer derheid van de bevolking profiteren van een zekere welvaart en was er een onbe grensd vertrouwen in nieuwe moderne technieken, werden grote nieuwe woonwij ken uit de grond gestampt en was er muziek, veel muziek. Sporen uit het verle den zijn nog wel herkenbaar in grijze heren in de politiek, verzorgde kapsels boven kos tuums en mantelpakjes en brave toeschou wers bij sportwedstrijden. De pers is overal bij en legt alles vast. Van het grootste oproer tot vader die in de keuken het heft in handen neemt. Het rumoer van die ont wikkelingen is te bekijken in de nieuwste tijdelijke tentoonstelling van De Verdieping van Nederland met foto's afkomstig uit het Nationaal Archief. De Verdieping van Nederland, Prins Willem- Alexanderhof 5, Den Haag Info: tel. (070) 314 09 11/331 54 00 of www.deverdiepingvannederiand.nl I t/m 2 juli Vier eeuwen Vechtstreek en plassengebied in kaart Landkaarten en plattegronden zijn prachtige voorbeelden van menselijk ver nuft en zijn niet meer uit ons leven weg te denken. Op papier of in digitale vorm gebruiken we ze om de weg te vinden en nemen we ze mee op vakantie. Aan de hand van niet eerder getoond historisch kaartma teriaal, foto's en prenten wordt op deze expositie inzicht gegeven in de landschaps ontwikkeling van vier eeuwen Vechtstreek en plassengebied. De tentoonstelling her bergt een scala aan voorwerpen, van topo grafische kaarten op perkament, papier, koper, steen en op de computer, plattegron den, gravures, schoolplaten van buiten plaatsen aan de Vecht, foto's, ansichtkaar ten tot zelfs een oud sigarenblik met Vechtgezicht. Ze geven een prachtig beeld van ontwikkelingen en veranderingen die de Vecht en haar omgeving sinds ongeveer 1650 hebben ondergaan en vertellen ons over de rijke geschiedenis van de Vechtstreek. Museum Maarssen, Diependaalsedijk 19B (Park Goudestein), Maarssen Info: tel. (0346) 554 440 of www.museummaarssen.nl t/m 3 september Anne Frank. Haar leven in brieven Al voordat Anne Frank haar dagboek in de vorm van brieven schreef, was zij een enthousiast schrijfster. Tussen 1935 en 1942, het jaar waarin ze in onderduik gaat, verstuurt Anne verschillen de berichtjes en brieven, onder andere aan haar familie in Zwitserland. Haar schrijfsels ontwikkelen zich van kattebelletjes in het Duits tot 'volwassen brieven' in het Nederlands, een stijlvorm die zij vanaf juni 1942 ook toepast in haar dagboek. De origi nele brieven, niet eerder getoond en deels ongepubliceerd, vormen de rode draad in de tentoonstelling. Het publiek maakt kennis met een nog zorgeloze Anne, die naar school gaat en buiten speelt met haar vriendinnetjes op het Merwedeplein. Het dagelijks leven in Amsterdam waarover ze schrijft is gevisualiseerd met behulp van his torische foto's, filmmateriaal, objecten en reconstructies. De tentoonstelling besteedt ook aandacht aan de periode in het Achterhuis. Amsterdams Historisch Museum, Kalverstraat 92/Nieuwezijds Voorburgwal 357, Amsterdam Info: tel. (020) 523 18 22 ofwww.ahm.nl 16 en 17 mei, 13 en 14 juni Archiefmanagement volgens NEN-ISO15489 Deelnemers leren in deze tweedaagse cursus volgens de kwaliteitsnorm NEN-ISO 15489 een archiefsysteem (her) in te rich ten, beleidskeuzes te maken en om te zetten in concrete maatregelen, kwaliteitseisen vast te stellen en archiefsystemen daarop te controleren en te toetsen. De cursus is bedoeld voor adviseurs, projectleiders en leidinggevenden op het gebied van docu mentaire informatievoorziening en archive ring, projectleiders van digitaliseringprojec ten maar ook voor archiefinspecteurs en beleidsmedewerkers van archiefinstellin gen. Deelnamekosten: 895,00 excl. btw, incl. lunches en syllabus Locatie: Delft (16 en 17 mei) en Utrecht (13 en 14 juni) Informatie en aanmelding: NEN, tel. (015) 269 01 88 of http://cursusarchiefmanagement.nen.nl 20 april Informatiemiddag 'Metamorfoze archieven' In 2005 is Metamorfoze een nieuwe (derde) fase ingegaan. De archiefsector is nu een structureel onderdeel van het conserve ringsprogramma. Vorig jaar is Metamorfoze begonnen met de uitvoering van vier pilot- projecten met archiefcollecties. De pilots moesten vooral ervaring met nieuwe methodieken opleveren: grootschalige ont zuring van archiefmateriaal en inktvraatbe handelingen. Met de vier pilots is inmiddels ervaring opgedaan en twee daarvan, name lijk de 'Admiraliteit van Zeeland' en 'Kamp Westerbork', zullen tijdens de informatie middag besproken worden. Ook wordt informatie gegeven over het verdere ver loop van het archieventraject en zal aan dacht worden besteed aan de behandeling van inktvraat. Deelname is gratis Aanvang: 13.30 uur Locatie: Aula Koninklijke Bibliotheek (KB), Prins Willem-Alexanderhof 5, Den Haag Informatie en aanmelding: www.metamorfoze.nl 3 mei Oscar of Bagger? Familie en vrienden mogen dan enthou siast reageren bij de vertoning van uw vakan tiefilm, reportage van de reünie of uw artistie ke impressies van een tochtje met de Spido, maar durft u het aan om uw films te tonen aan kritische kijkers? Nu wordt u de kans geboden om uw film voor te leggen aan des kundigen van de Rotterdamse Video en Smalfilm Liga (RVSL), Cineac Pietje Bell en het Gemeentearchief Rotterdam. Alle film- en videoformaten zijn welkom. De mooiste, leukste en interessantste films komen in aan merking voor uitzending bij Cineac Pietje Bell en opname in de collectie bewegend beeld van het Gemeentearchief Rotterdam. Tijd: 15.00-17.00 uur en 19.00-21.00 uur Locatie: Gemeentearchief Rotterdam, Hofdijk 651, Rotterdam Informatie en aanmelding: www.oscarofbagger.nl 13 mei Stamboomonderzoek voor en door iedereen! De jubilerende Nederlandse Genealogi sche Vereniging (NGV) heeft vanaf de Tweede Wereldoorlog het stamboomonder zoek als hobby voor een breed publiek toe gankelijk gemaakt. Zij biedt sinds zestig jaar ondersteuning aan meer dan 10.000 leden middels de uitgave van het blad Gens Nostra, een groot documentatiecentrum in Weesp en zo'n dertig afdelingen in de regio. Tijdens de jubileumdag op 13 mei staan verschillende activiteiten op het program ma zoals een genealogische markt, diverse lezingen, presentatie van de publicatie 'Afstammingsreeksen van de hertogen van Brabant', prijsuitreiking van de wedstrijd 'Vertel je eigen familieverhaal', presentatie van een groot aantal 'Kwartierstaten op cd- rom' en een fototentoonstelling '60 jaar NGV'. Toegangsprijs: 9,00, t/m 18 jaar 5,00 (incl. gratis de 'Kwartierstaten cd- rom') Tijd: 10.00-16.00 uur Locatie: Beatrixhal van de Jaarbeurs in Utrecht Informatie: www.ngv.nl. 16 mei NVBA voorjaars-ALV Locatie: Restauratie-atelier Sterken BV/DocumentenaWacht, Engelanderholt 3, Beekbergen Informatie en aanmelding: www.nvba-info.nl 18 en 23 mei Doxis Praktijkseminar 2006 Professionalisering staat op deze dag centraal. Dat verdere stroomlijning nodig is lijdt geen twijfel: de omgeving waarin de DIV opereert verandert razendsnel. Werk processen worden gedigitaliseerd. Kwali teitsprogramma's als de Andere Overheid stellen nieuwe normen. Geen DIV'er kan zich dus nog verschuilen en moet aan de bak om in te blijven spelen op de ontwikke lingen. De vraag is echter hoe een professio naliseringsslag moet plaatsvinden en wat deze betekent voor de inzet van DIV. Twee vakcollega's vertellen in hun bijdrage hoe zij hiermee omgaan. Hierbij gaat de aan dacht uit naar de wijze waarop bij de digita lisering van de werkprocessen de DIV-func- tie opnieuw wordt vormgegeven en wat dit nu in praktijk betekent voor de DIV'ers. Deelnamekosten: kosteloos voor ABR-abon- nees, overige deelnemers 205,00 excl. BTW. (Prijs per organisatie, maximaal twee deelnemers.) Locatie: PSV Stadion Eindhoven (18 mei) en De Mariënhof Amersfoort (23 mei) Informatie en aanmelding: tel. (070) 317 71 72, geraldine.scholten@doxis.n! of www.doxis.nl I 6 en 7 juni KVAN Studiedagen 2006 Thema: E-cultuur De nieuwste ontwikkelingen op digi taal gebied staan centraal op de KVAN Studiedagen, waar archiefvormers en erf goedbeheerders inspiratie voor de toekomst zullen vinden. De KVAN Studiedagen wor den georganiseerd in samenwerking met DIVA en de Archiefschool Locatie: Scheepvaart-en Transportcollege, Lloydpier, Rotterdam Informatie en aanmelding: bureau@kvan.nl of www.kvan.nl archievenblad april 2006 april 2006 archievenblad

Archievenblad | 2006 | | pagina 20