DIRECTEUR mm Ellis Kreuwels* U O^JRCHIEF de archiefervaring Gevraagd naar mijn archiefervaring in Stadsarchief Almere hoefde ik niet lang na te denken: die heeft te maken met de serie van dertien satellietbeelden uit de periode 1961-2004 waarvan er hier twee afgedrukt zijn. Deze foto's geven een beeld van de Zuidelijke IJsselmeer- polders vanaf een hoogte van 800 kilo meter. De vroegste opname is door een Amerikaanse satelliet gemaakt voor spio- nagedoeleinden, toen de Koude Oorlog nog in volle gang was. Tegenwoordig die nen de jaarlijkse satellietfoto's van Almere onder meer om ongeoorloofde bouwactiviteiten op te sporen. Het spreekt me aan dat deze fotoserie in één oogopslag het grote verhaal van Almere vertelt, althans, het verhaal van de nog levende generaties: hoe land uit water werd gewonnen en in een korte periode transformeerde tot een stad van meer dan 175.000 inwoners. Wij hebben de beelden aan het einde van 2003 met een restbudget kunnen kopen; collega's van gegevensmanagement, die zelf geen geld meer hadden, attendeer den mij erop. Ik werkte inmiddels ruim een jaar als eerste stadsarchivaris van Almere. Toen ik merkte hoe enthousiast collega's en voorbijgangers reageerden op een rondslingerende piotprint van de foto's, hebben we er een bijzonder ansichtkaarten-affiche van laten druk ken. Hadden wij ook een keer een bijdra ge voor het gemeentelijke aanbod sinter- klaas- en kerstcadeautjes. Ik kom het affi che regelmatig tegen in werkkamers hier op het stadhuis. Collega's gebruiken het ook als ze elders over Almere vertellen. En bij internationale uitwisselingen, zoals naar Thessaloniki, lichten scholie ren hun herkomst uit de dertig jaar jonge stad Almere toe aan de hand van de satel lietopnamen. Dat bevestigt voor mij dat het goed was om voorrang te geven aan de fotocollectie bij het pionierswerk in Stadsarchief Almere. Voor mijn komst was er al een missie geformuleerd die - terecht - focust op identiteit en sociale cohesie. Daar zijn foto's een prachtig middel bij. Zo hebben we als één van de eerste acties de drie verhuis dozen met foto's van de opeenvolgende afdelingen communicatie aangepakt en beschreven. Inmiddels zijn meer dan 15.000 foto's en dia's gedigitaliseerd. Een groot deel ervan is raad pleegbaar via de website van het Stadsarchief Almere. We streven ernaar om het publiek relatief snel op de hoogte te brengen van onze aanwinsten, ten toonstellingen en evene menten. Inmiddels heeft mijn enige collega zich dan Almere in 1961 ook ontwikkeld van fotobe schrijver tot begeleider van een groepje zeer gekwalificeerde vrijwilligers. Deze benadering heeft als vliegwiel gewerkt. Almere is niet alleen een vanwege zijn stedenbouw en architectuur bekende new town, maar ook slaapstad van vele cre- atievelingen uit Amsterdam. Die willen toch ook een band opbouwen met Almere en een deel van hun vrije tijd doorbrengen met aardige dingen in prettig gezelschap. Er is hier in de afgelopen paar jaar een krach tig cultureel netwerk tot stand gekomen. Zo werken we nauw samen met het Geheugen van Almere, dat verhalen van en over Almeerders verzamelt. En was het vanzelfsprekend dat we afgelopen zomer deelnamen aan de Filmwijkparade. Bij deze culturele manifestatie stelden meer dan der tig bewoners hun huis open voor één of andere culturele activiteit. Het Stadsarchief presenteerde een Gelders Archief diashow over de wijk in de huiskamer van een wethouder, tussen het filosofisch café en de kindertheaterklas. Schuin tegenover het - voor Almere zo typische - gezondheidscentrum met optredens van het buurteigen smartlappenkoor. Het laat zich raden dat mensen die mij in het begin vreemd aankeken als ik hen naar de archieven van hun lokale organisatie vroeg, mij die inmiddels trots komen aanbieden. Om meer gericht te acquire- ren, werkt onze nieuwe stagiaire momen teel aan een acquisitieplan. Voor meer informatie: www.stadsarchie- falmere.nl, www.geheugenvanalmere.nl en www.historischalmere.nl. Het Gelders Archief is een regionaal historisch centrum en beheert archieven en documen tatie van de 11e tot in de 21e eeuw. De organisatie heeft 60 werknemers en circa 65 actieve vrijwilligers. De dagelijkse leiding, vooral op bedrijfseconomisch gebied, berust bij de plaatsvervangend directeur. Het Gelders Archief beheert archie ven van de provincie Gelderland, de gemeenten Arnhem, Renkum, Rheden en Rozendaal en de rijksin stellingen in de provincie Gelderland. Maar ook bestanden van particuliere personen en orga nisaties behoren tot de collectie, zoals huizen, families, bedrijven, kerken, scholen, verenigingen en stichtingen. Het toegankelijk maken van de archieven voor het publiek en voor wetenschappelijk onderzoek is een belangrijke taak. Daarnaast is er een toenemende samenwerking met andere organisaties en instel lingen op het gebied van beheer en behoud van historisch erfgoed. Samenwerking met op cultuur gerichte instellingen in Gelderland wordt bevorderd. De totale omvang van de verzame ling is circa 25 kilometer. Daar naast is er een grote en rijke audio visuele collectie aanwezig. Het Gelders Archief is gehuisvest op meerdere locaties. Het streven is te komen tot concentratie van de huisvesting. Acquisitie naar aanleiding van deze advertentie wordt niet op prijs gesteld. Omdat de huidige directeur per 1 juni 2006 gebruik maakt van de FPU-regeling, zoeken wij een Functie-inhoud De directeur: geeft integraal leiding aan de organisatie, bewaakt het door het bestuur goed gekeurde werkprogramma en de voortgang van speciale projecten; draagt de verantwoordelijkheid voor de ontwikkeling en de bewaking van de voort gang van langetermijnbeleid en de voorbereiding van bestuursbesluiten; is direct verantwoordelijk voor het beheer van de collectie; is het boegbeeld van de organisatie naar buiten; begeleidt de totstandkoming van nieuwe huisvesting op hoofdlijnen; Het is de bedoeling de directeur tevens te benoemen tot rijksarchivaris en archivaris van de deelnemende gemeenten ingevolge de bepalingen in art. 26 en art. 32 van de Archiefwet 1995. Functie-eisen De directeur: functioneert op academisch niveau; is in het bezit van een diploma archivistiek (bij voorkeur A); heeft gevoel voor bestuurlijke en politieke verhoudingen; is representatief en in staat een netwerk op te bouwen en te onderhouden; is in staat om, samen met medewerkers, nieuwe technische en publieksgerichte ontwikkelingen bij de organisatie ingang te doen vinden; heeft een uitstekende beheersing van de Nederlandse taal in woord en geschrift; heeft een goede beheersing van Duits en Engels; heeft brede culturele belangstelling; heeft visie op mogelijkheden voor marktgericht ondernemen van de organisatie; Arbeidsvoorwaarden Het Gelders Archief volgt de arbeidsvoorwaarden van de gemeente Arnhem. Afhankelijk van uw kennis en ervaring bedraagt het bruto maandsalaris maximaal 6.099,- (schaal 15) exclusief 8% vakantietoeslag en eindejaaruitkering. Sollicitatieprocedure Voor informatie over de functie kunt u contact opnemen met de voorzitter van het bestuur, mw. dr. H.M. de Boois, te bereiken op telefoonnummer 0344-681768. Een assessment kan onderdeel uitmaken van de selectieprocedure. Uw schriftelijke sollicitatie kunt u binnen 3 weken na het verschijnen van deze advertentie richten aan: het bestuur van het Gelders Archief, t.a.v. mw. dr. H.M. de Boois, Markt 1, 6811 CG Arnhem, onder vermelding van vacaturenummer GA/06-dir op de linkerbovenhoek van de envelop en brief. De archiefervarin Almere in 2000. Ellis Kreuwels is stadsarchivaris van Almere. april 2006 archievenblad

Archievenblad | 2006 | | pagina 1