Restauratieatelier 'De Tiendschuur' vakbekwaam toegankelijk maken van uw collectie www.ingressus.nl Ontsluiting fysieke informatie, Ontsluiting digitale informatie Kwaliteitszorg, Ondersteuning, Digitale diensten Telefoon: 013 - 46 41 777 Fax: 013 - 46 41 771 E-mail: tiendschuur@diamant-groep.nl onderdeel van Diamant-Groep Tilburg Behandeling van brand-, Archiefrestauratie Papierconservering Charterrestauratie Inlijstwerk Handboekbinderij Vacuümvriesdrogen roet- en waterschade calamiteitenservice Insulindestraat 5, 5013 BA Tilburg Postbus 4123, 5004 JC Tilburg Voor inlichtingen over tarieven en plaatsing van zowel product- als personeelsadvertenties kunt u contact opnemen met: Sales Services Contact persoon Gerrit Kulsdom Postbus 2317, 1620 EH Hoorn Tel. 0229-211 211 Fax 0229 - 270 404 E-mail: snsdtp@planet.nl sns@wxs.nl Het volgende nummer van het verschijnt in de tweede week van mei 2006. Archievenblad Bij calamiteiten buiten kantooruren: 06 - 538 96 318 koninklijke vereniging van archivarissen in nederland Vervolg van pagina 35 huis naar marktplaats' ging het gemeen tearchief opwindende samenwerkings verbanden aan en bereikte, met de web site erbij, meer gebruikers dan ooit, tot in Tokio aan toe. Tijdens haar directeurschap in Rotter dam stond Els in 2001 een half jaar aan het roer van het Wereldmuseum Rotter dam. Voordien had ze al een aantal ande re nevenfuncties. Van 1993 tot 1996 was ze lid respectievelijk voorzitter van de Kring van Archivarissen Lagere Overhe den en van 1990 tot 1996 maakte ze deel uit van de adviesgroep Coördinatiepunt Nationaal Conserveringsbeleid. Na 1996 kwam er een indrukwekkende rij neven functies bij. Van 1996 tot 2001 was Els kroonlid Archieven in de Raad voor Cul tuur en qualitate qua voorzitter van de beleids- en uitvoeringscommissie Archie ven. In die tijd maakte ze ook deel uit van de commissie Wet Behoud Cultuurbezit. Een interessante, maar moeilijke periode, waarin de invoering van PIVOT een diepe kloof veroorzaakte tussen de archiefwe reld en de onderzoekers c.q. de 'klanten' van het archief. Drie jaar lang, van 1986 tot 1989 was ze docent archiefselectie aan de Rijksarchiefschool en gaf ze les in de door het Haags Gemeentearchief en Algemeen Rijksarchief gezamenlijk opge zette paleografiecursus. Ondanks haar drukke werkzaamheden zag Els ook kans om zich aan de geschiedschrijving te wijden. Ze nam actief deel in begeleidingscommissies voor diverse boeken over Den Haag en Rotterdam, was voorzitter en later lid van de jury van de Rotterdamse mr. J. Dutilhprijs en hoofdredacteur van het Rotterdams Jaarboekje. Eerder kwam behalve het gedenkboek over Mijdrecht en een enkel artikel in Ons Den Haag en het jaarboekje Die Haghe, in 1987 Gepokt en gemazeld van de drukpers, haar gedenkboek ter gelegenheid van 75 jaar GG&GD in Den Haag. Natuurlijk heeft Els als archivaris ook diverse archiefin ventarissen samengesteld. Tijdens haar afscheidreceptie op 3 maart jl. nam Jantje Steenhuis het stokje over. Als symbool voor de verantwoor delijkheid over het Rotterdams gemeen tearchief gaf Els haar opvolgster de doos van Pandora. Niet vanwege het kwaad, want dat heeft Pandora er volgens de mythe al uit laten ontsnappen, maar vanwege hetgeen er nog als enige in bleef zitten, namelijk de hoop. Vanaf nu moet Els zichzelf 'managen'. Maar als alles mee zit, zal weldra een begelei dingsgroep haar volgen tijdens haar zoektocht naar het recente verleden van Rotterdam. Els gaat op zoek naar de drij vende krachten achter de belangrijke ontwikkelingen in het Rotterdam van de vorige eeuw, de mensen die de stad heb ben gemaakt. Volgens haar is de interes se voor de stadsgeschiedenis groot en groeit deze nog steeds. Veel Rotterdam mers ontlenen hun identiteit voor een groot deel aan hun stad. Stadsgeschiede nis is volgens haar een belangrijke bin dende factor, die niet alleen door parti culier initiatief maar van oudsher ook door het gemeentebestuur wordt gesti muleerd. Bij de verschijning in 1999 respectievelijk 2000 van de tweedelige geschiedenis van Rotterdam werd opge merkt dat er altijd lacunes zullen zijn. Meestal staat er of een thema of een beperkte periode centraal, of het gaat om een overzicht, waarin voor verdie ping nu eenmaal geen plaats is. De tot nu toe verschenen studies over Rotterdam in de twintigste eeuw vragen erom met elkaar en met het heden ver bonden te worden in een voor een breed publiek toegankelijke publicatie. Els vindt nu het moment gekomen voor een stadsgeschiedenis die de bestaande studies verbindt en zoekt naar verklarin gen, die soms diep in het twintigste- eeuwse Rotterdam wortelen. Aan de hand van voor de stad belangrijke gebeurtenissen zal zij de schijnwerper richten op 'de mensen achter de knop pen', op hun netwerken, op het hoe en waarom van de keuzes die zij voor de KVAN nieuws stad en voor zichzelf maakten, en hoe zij omgingen met nieuwe invloeden en spanningen. Deze benadering brengt de stadsgeschiedenis voor een breed publiek dichterbij, niet alleen omdat het over mensen gaat, maar ook omdat het ver banden met het heden legt. Els prijst zich gelukkig dat zij weer met die andere lief de van haar aan de slag mag. En zij hoopt dat zij de hoge verwachtingen die er wor den gesteld waar kan maken. Nieuwe KVAN-leden Student media- en informatie management, Hogeschool van Amsterdam Student media, informatie en com municatie, Hogeschool van Amsterdam, tevens werkzaam als bibliothecaris/archivaris bij het Stadsarchief en Atheneum bibliotheek Deventer Student media, informatie en com municatie, Hogeschool van Amsterdam, tevens werkzaam als bibliothecaris /archivaris bij het Stadsarchief en theneaum- bibliotheek Deventer Senior medewerker/applicatiebe heerder bij de afdeling bestuursza- ken-div van de Radboud Universiteit te Nijmegen Student Universiteit van Amsterdam, tevens werkzaam als medewerker inventarisatie bij het Gemeentearchief Schiedam 37 Ingressus by Joli pfiafjbiifia /-■ Kroonlid Afscheid .van archivarissen Harry Strijkers De KVAN verwelkomt de volgende nieuwe leden: De heer dr. B. Breemhaar Mevrouw M.P. Karsch De heer J.A.G. Keuning De heer M.W.L. van Velp De heer drs. H.G. Visscher april 2006 archievenblad

Archievenblad | 2006 | | pagina 18