De hoogste kwaliteit in (digitale) filmco use ire ring en geluidrestauratie HAGHEFILM Paraplu overeenkomst ËBfiBSÈ Calamiteitenservice, zorg en beheer Nu ook geconditioneerde opslag voor archieven en museumobjecten in onze beveiligde archiefbunker Een beredderingsabonnement op DocumentenWacht voor slechts 28,75 per jaar gedekt bij een calamiteit: tisotron Permanent Pixels. Building blocks for the longevity of digital surrogates of histori cal photographs literatuur Haghefilm Conservation B.V Willem Fenengastraat 39 Postbus 94764, 1090 GT Amsterdam Tel. 020-568 54 61 Fax 020-568 54 62 info@haghefilm.nl www.haghefilm.nl A CINECO COMPANY P ocumenten W acht 16 uren deskundige beredderingshulp, inpakmaterialen, 1 transport met eigen geklimatiseerde bus, 1 maand opslag in onze shockfreezer, schaderapport opmaken voor o.a. de verzekering DocumentenWacht is een service van Restauratie atelier Sterken BV en gericht op schadepreventie Hstkkkf.n je s 1ATF. 1.1E R n DocumentenWacht is de officiële partner van Isotron Nederland BV voor gammabestraling voor de gehele Culturele en Administratieve sector in de Benelux en Duitsland. Engelanderholt 3, 7361 CZ Beekbergen T. 055-5423147 F. 055-5430614 E. info@sterken.nl Meer informatie op: www.documentenwacht.nl www.sterken.nl www.isotron.com René van Horik DANS, Den Haag, 2005 ISBN 90-6984-462-1, 218 biz., 45,00 Het nieuwe instituut DANS (Data Archiving and Networked Services, www.dans.knaw.nl) begint zijn bestaan met de publicatie van het proefschrift van een van zijn senior medewerkers: René van Horik. Het is de eerste in een serie die DANS wil publiceren onder de titel DANS studies in digital archiving. Die titel belooft veel voor de toekomst: hopelijk ontstaat hiermee een platform voor deskundigen om hun kennis te delen, waardoor de houdbaarheid van ons digitaal erfgoed zal verbeteren. Reden genoeg om deze serie te volgen en uitgebreid stil te staan bij het eerste deel. Van Horik heeft zich gedurende zijn gehele loopbaan verdiept in het maken en behouden van digitale reproducties van analoog fotomateriaal en promo veerde op dit onderwerp afgelopen november aan de TU Delft. Met name het behoud van de digitale reproducties zijn het onderwerp van zijn dissertatie. Van Horik heeft daarvoor drie aspecten geformuleerd die van belang zijn. Allereerst is belangrijk hoe het 'digitale surrogaat' wordt vervaardigd. Kan er in de toekomst op worden vertrouwd dat het digitale surrogaat dezelfde afbeel ding weergeeft als het origineel op het moment van digitaliseren? Uiteraard is het vervolgens van belang vast te leggen op welke wijze, onder welke condities en met welk doel de digitalisering heeft plaatsgevonden. Deze informatie helpt de toekomstige gebruiker bij het inter preteren van het digitale surrogaat. Ten derde moet het digitale surrogaat in de toekomst ook toegankelijk blijven. Kan het beeld dat is gecodeerd opnieuw wor den weergegeven? Het eerste aspect wordt bewerkstelligd door een correcte organisatie van het digitaliseringsproces en wordt door Van Horik niet uitgebreid behandeld. Van Horik onderzoekt de laatste twee aspecten met behulp van drie experimenten. Hij vergelijkt soft- wareformaten voor de opslag van digita le beelden, experimenteert met het coderen van de informatie van dit beeld in XML en onderzoekt hoe op een cor recte wijze metadata kunnen worden beschreven met de ISO 11179-familie van standaarden. Hij komt tot de con clusie dat TIFF 6.0, mits onder bepaalde voorwaarden gebruikt, op dit moment een goede kandidaat is om de digitale duurzaamheid van een digitaal beeld te realiseren. Tot de voorwaarden behoort onder andere dat slechts één beeld per bestand mag worden opgeslagen. Ook mogen enkele van de metadatavelden die intern in het TIFF_bestand kunnen worden opgeslagen (de zogenaamde 'tags'), niet worden gebruikt. Deze con clusie wordt in hoofdstuk 5 verder uitge diept door andere relevante formaten te beschrijven. Tijdens het experiment met XML wordt elke pixel apart in een XML- structuur beschreven. Hierdoor wordt het beeld onafhankelijk van een soft- wareformaat en kan het worden ver werkt door een Universal Virtual Computer. Hoewel het op korte termijn niet is te verwachten dat iemand op deze manier een beeld besluit vast te leg gen, wordt daarmee wel aangetoond dat XML als container voor de opslag van een beeld zou kunnen dienen. In het derde experiment onderzoekt Van Horik de mogelijkheid om 'preservation meta data', nodig om de duurzaamheid te garanderen, formeel te beschrijven. In hoofdstuk 5 wordt dit aspect verder uit gediept door het bestuderen van zoekin terfaces van diverse beeldbanken. Zoals van een (technisch) proefschrift is te verwachten, is het bestuderen van het boek zonder enige achtergrondkennis niet eenvoudig. Toch heeft René van Horik geprobeerd de complexiteit van de inhoud geleidelijk op te bouwen, zodat het boek voor iedere geïnteresseer de toegankelijk is. Hij is hierin zeker geslaagd: met name de inhoud van hoofdstukken 2 en 3 zou door iedereen die een digitaliseringsproject overweegt, moeten kunnen worden begrepen. Eén waarschuwing voor iemand die het lezen van het boek overweegt is wel op zijn plaats. Stel het lezen niet uit: de inhoud is niet lang houdbaar. De ont wikkelingen in dit veld gaan erg snel. (IZ) april 2006 OS=C2 archievenblad

Archievenblad | 2006 | | pagina 16