■■l HM Gemeentearchivaris ,74*",8°8 JANSSEN FILM AUDIO SERVICES BECIS is uw partij voor: mm Regisseert u de toekomst van ons verleden? gemeente Tholen literatuur Inventaris van de archieven van stadhouder Willem V 1745-1808 en de Hofcommissie van Willem IV en Willem V 1732-1794 ISBN 90-6550-890-2, 263 blz., 28,00 Het archief van onze laatste stadhou der, Willem V, is met zijn omvang van tachtig strekkende meter een van de groot ste bestanden van het Koninklijk Huisarchief. In bijna 2400 afzonderlijke beschrijvingen is dit archief nu toeganke lijk gemaakt voor wetenschappelijk onder zoek. De archiefstukken hebben vooral betrekking op persoonlijke, politieke en militaire aangelegenheden uit de tweede helft van de achttiende en het begin van de negentiende eeuw. Opmerkelijk zijn de talrijke briefwisselingen en dossiers die inzicht geven in het leven en streven van de stadhouderlijke familie in ballingschap. De grote reeksen financiële documenten zijn voor cultuurhistorisch onderzoek van groot belang. Behalve een inventaris van het archief van Willem V bevat deze uitga ve ook een inventaris van het archief van de Hofcommissie van Willem IV en Willem V. De inventarissen worden voor afgegaan door een uitgebreide inleiding met een biografische schets van prins Willem V en informatie over het stadhou derschap, de hofhouding en de Nassause Domeinraad, de stadhouderlijke secretarie en het stadhouderlijk kabinet, de archie ven en verantwoording van de inventari satie. Na de inventarissen en de bijlagen volgen de indices op persoons- en geogra fische namen. Nu is de beurt aan de weten schappers en andere onderzoekers. (HS) Noord-Hollandse kerken en kapellen in de Middeleeuwen, ca. 720-1200 ISBN 90-5730-391-4, 232 blz., 34,95 De eerste kerken in het huidige Noord-Holland waren van hout. In Assendelft, Egmond en Heiloo zijn nog resten van houten kerken teruggevon den in de grond. In de elfde en twaalfde eeuw neemt het aantal stenen kerken toe. Bij de bouw wordt overwegend tuf steen gebruikt, een vulkanisch afzet tingsgesteente met een lichtgrijze of bruinbeige kleur dat werd gewonnen in de Eiffel en over water werd aangevoerd. Oorspronkelijke resten van tufstenen kerken van voor 1200 zijn nog te vinden in Castricum, Heiloo, Limmen, Muiden, Nederhorst den Berg, Oosterend, Oosterland en Velsen. Na 1200 wordt baksteen het belangrijkste bouwmateri aal. André Numan, hoofd archeologi sche velddienst en conservator van het Amsterdams Archeologisch Centrum, heeft in de uitgave 'Noord-Hollandse kerken en kapellen in de Middeleeuwen, ca. 720-1200' archeologische, bouwhis torische en historische gegevens van circa 85 kapellen en kerken uit de genoemde periode systematisch bijeen gebracht. De 'catalogus' van deze kerken en kapellen beslaat ongeveer de helft van het boek en wordt voorafgegaan door hoofdstukken over onder meer de kerstening, kerk- en kapelstichtingen en kerkenbouw in de huidige provincie Noord-Holland. Er zijn nog veel hiaten in de kennis over de kleine tufstenen dorpskerken van weleer, aldus Numan. Schriftelijke bronnen uit de periode 700- 1200 die betrekking hebben op kerken zijn maar in beperkte mate voorhanden, bijvoorbeeld in de vorm van schen kingsoorkonden en goederenregisters, zoals de kerkenlijsten van de abdij van Echternach. Voor de stichtingsdatum leveren deze doorgaans niet meer op dan een 'terminus ante quem', een tijd stip dat de betreffende kerk er in elk geval al was. Veel in het verleden ver richt archeolo gisch en bouwhis torisch onderzoek is nog niet uitge werkt. 'Veel infor matie ligt nog op de planken bij de archeologische instellingen, met name bij de ROB', aldus Numan. 'Volledige publi catie van alle aanwezige gegevens is zeer gewenst.' Ook in het 'archeologische en bouwhistorische archief' valt nog veel te ontdekken. Numan: 'Elke kans voor onderzoek moet aangegrepen worden. Kerkeigenaren zouden, wanneer er een grote of kleine restauratie plaats moet vinden, ervan doordrongen moeten zijn dat dit werk bouwhistorisch of archeolo gisch begeleid wordt. Het is van groot belang dat zorgvuldig wordt omgegaan met datgene wat nog over is van de klei ne tufstenen dorpskerken. Voorkomen moet worden dat zaken ongemerkt ver dwijnen.' (MB) 31 Voor archief, bedrijf of particulier: Alle conserverinqen en restauraties van uw beeld- en geluidsdragers: - Film 8mm - 9,5mm -16mm - 35mm - Geluidsdragers, zoals oude geluidsbanden/cassettes en grammofoonplaten - Videobanden, zowel oude als recente formaten Wij scannen en digitaliseren bovenstaande dragers naar wens op nieuwe analoge en/of digitale masters Voor uw filmarchief-benodigdheden: - Aan- en afloopstroken van acetaat en polyester - Perforatie-reparatietape - Crystal Clear filmtape - Plakpersen voor alle gangbare filmformaten - Filmblikken voor 8mm -16mm - 35mm films - Vinegar Syndrome tester Ook bij vragen over AV-archievering kunnen wij u adviseren. Interim Personeel; Interim- en project management; Advisering; Digitalisering; Archiefbewerking; Projecten Meer weten? Op onze website vindt u een overzicht van onze diensten en producten. Voor een vrijblijvend gesprek of een offerte kunt u bellen met: 020-4031147. BECIS, informatiespecialisten van deze tijd. Postbus 36079 1020 MB Amsterdam 020-4031147 WWW.BECIS.NL info@becis.nl Keizersveld 31, 5803 AM Venray Holland Tel. (0478) 63 03 00, Fax (0478) 69 00 07 E-mail: info@janssenfilm.com Internet: http://www.janssenfilm.com De gemeente Tholen met haar mooie natuur gebieden, prachtig buitenwater, pittoreske Zeeuwse dorpjes en rijke historie wordt niet voor niets wel eens getypeerd als "een van de best bewaarde geheimen van Zeeland". Tholen is een fusiegemeente met negen woonkernen. Een mooie en prettige gemeente om te wonen, te werken, te leven en te recreëren met een aangenaam kleinschalig leefklimaat. Vooral ook een moderne gemeente met toekomst en een toekomstvisie waarin rust, ruimte, dynamiek en water de kernbegrippen zijn. Begrippen die vertaald worden naar onze werkterreinen om ons ontwikkelingspotentieel volledig te ontplooien. Tholen heeft een gunstige ligging; het ligt dicht bij de Randstad en Antwerpen en is gemakkelijk bereikbaar. Het eiland vormt het scharnierpunt tussen Zeeland en westelijk Noord-Brabant. De gemeente Tholen groeit. Zo staat het in woneraantal nu op bijna 25.000 en dat neemt de komende jaren nog toe. Een gemeente met ambities en volop plannen. Voor onze toekomst én de toekomst van ons verleden. De uitdaging De rijke lokale cultuurhistorie met daarbinnen de geschiedenis van de gemeente neemt een steeds belangrijkere plaats in binnen de gemeente Tholen. Dit komt tot uitdrukking in het besluit van het gemeentebestuur om het oude gemeente archief te vestigen in het nieuwte bouwen gemeen tehuis in Tholen-stad, dat eind 2007 gereed is. Dit oud archief krijgt een prominente plaats bij de hoofdingang van het gebouw in de royale publiekshal die ook zal fungeren als expositie ruimte. De fundamenten van ons oud archief zijn gelegd door onze voormalige gemeente archivaris, die recent met pensioen is gegaan. Wij zoeken een gemeentearchivaris die hier op voortbouwt en die in staat is onze visie op, en onze doelstellingen voor de toekomst van ons oud archief verder vorm te geven en uit te bouwen. Iemand die leiding geeft aan dit ontwikkelingsproces en daarbij onder steund wordt door enkele nieuw aan te trek ken medewerkers. Een archivaris die de regie voert op de toekomst van ons verleden. Durft u deze uitdaging aan? (m/v) 36 uur Plaats in de organisatie Op dit moment is ons oud archief gevestigd in het huidige gemeentehuis te Sint-Maartensdijk. De cluster Oud Archief bestaat nu nog uit twee formatieplaatsen - een gemeentearchivaris en een assistente - maar wordt de komende jaren uitge breid. De cluster Oud Archief is onderdeel van de afdeling Facilitaire Zaken. Onder deze afdeling valt eveneens het dynamisch en semi-statisch archief (cluster Documentaire Informatievoorziening). De afdeling Facilitaire Zaken maakt op haar beurt weer deel uit van de sector Ondersteuning. Dit verwachten wij Wij verwachten, dat u in samenwerking met de collega's die u aanstuurt, het oud archief in onze gemeente op geïntegreerde wijze uitbouwt tot een moderne oud archiefvoorziening. Belangrijk onderdeel hiervan is, dat ons oud archief maxi maal ontsloten wordt voor het publiek. Digitali sering en internet spelen hierbij een cruciale rol. U heeft een visie op de ontwikkeling van een mo dern oud archief en het digitaal ontsluiten ervan voor een breed publiek. Ook weet u aan welke eisen een modern oud archief moet voldoen. U heeft aantoonbare ervaring in het ontwikkelen van een oud archief en het digitaal ontsluiten ervan voor een breder publiek. Daarnaast heeft u ervaring in het aansturen van medewerkers. Schakelen tussen traditioneel archiefwerk en de digitale werkomgeving is voor u geen probleem. Beide werkgebieden combineert u op efficiënte en creatieve wijze. Verder bent u klantgericht en beschikt u over goede sociale en communica tieve vaardigheden. Tenslotte verwachten wij, dat u minimaal een gerichte HBO-opleiding heeft afgerond (bijvoorbeeld Archivistiek B). Dit bieden wij Een salaris van maximaal 3.610,- bruto per maand (schaal 10). Een uitstekend pakket secun daire arbeidsvoorwaarden met onder meer flexibele werktijden en een goede kinderopvang regeling. Een prettige werkomgeving met volop ruimte voor de ontplooiing van uw vakmanschap. De genoemde salarisschaal is indicatief aangezien de functie nog definitief gewaardeerd moet worden. Informatie en sollicitatie Voor meer informatie over deze functie neemt u contact op met het hoofd Facilitaire Zaken, de heer J.P.M. Buijk (0166 - 668 307). Uw sollicitatie ontvangen wij graag vóór 18 april 2006. U kunt uw sollicitatie sturen naar: Gemeente Tholen, t.a.v. de heer J.PM. Buijk, Markt 1-5, 4695 CE Sint-Maartensdijk onder vermelding van vacaturenummer 0604. U kunt uw sollicitatie ook e-mailen: vacature@tholen.nl. iiniiMiiiiM—iiiaiiii ii iminiMM—i inn —min11iiihhwiimi t n inmii 11 nu wimiiin— Inventaris van de archieven van stadhouder Willem V en de Hofcommissie van Willem IV en Willem V 1732-1794 B. Woelderink en H.J. de Muij-Fleurke Koninklijk Huisarchief Uitgeverij Verloren, Hilversum, 2005 A.M. Numan Walburg Pers, Zutphen, 2005 Noord-Hollandse kerken en kapellen in de Middeleeuwen, Ca. 72O-I2OO april 2006 archievenblad

Archievenblad | 2006 | | pagina 15