u digitalisering digitalisering De website utrechtsarchiefnet.nl is ontwikkeld door de Kring van Utrechtse Archivarissen, de vereniging die in 2001 werd opgericht om de samenwerking tus sen de verschillende archiefdiensten in de provincie Utrecht te bevorderen. Van meet af aan leefde bij de leden van de Kring de wens om op deze site naast een archievenoverzicht ook inventarissen in digitale vorm aan te bieden. Daarbij heeft de Kring het spoor gevolgd dat eerder al door de twee grootste diensten binnen de e 0 e c: £1 v 0 B- UTRECHTS archiefnet vr Kring was ingezet. Zowel Het Utrechts Archief als het Gemeentearchief Amersfoort (tegenwoordig: Archief Eemland) hadden al in 2003 een begin gemaakt met het doorzoekbaar maken van hun inventarissen via het internet. Beide diensten kennen sinds dat jaar een zoekscherm op hun website waarmee naast archieftitels ook inventarissen kun nen worden doorzocht. Beide diensten maakten daarvoor gebruik van het pro gramma Mais Flexis (voorheen Mais), ont wikkeld door De Ree archief systemen in Groningen, een programma dat de laatste jaren ook elders in Nederland bij veel archiefdiensten ingang heeft gevonden als beheerssysteem voor toegan gen op archieven. Vanuit het tekstbestand waarin de inventarissen waren opgemaakt (Word en WP) was een groot aantal inventarissen van de diensten in Utrecht en Amersfoort door De Ree geconverteerd naar Mais Flexis. Daarna kon den ze bij de betreffende dien sten in een Mais Flexis-data- base worden geïmporteerd. Na controle en correctie in de eigen database werden ze ver volgens ook in de internetda- tabase van De Ree opgeno men en gekoppeld aan de titels van de archiefbestanden van de betreffende diensten. Via archieven.nl, de website van De Ree, kunnen de titels en inventarissen in deze inter- netdatabase worden be vraagd, per archiefdienst of voor alle archiefdiensten (met toegangen in deze database) gezamenlijk. Dezelfde gege vens, maar dan natuurlijk uit sluitend de eigen toegangen, kunnen ook via het zoek scherm op de website van de dienst zelf worden doorzocht. Twee jaar geleden besloot het bestuur van de Kring, gesterkt door de goede ervaringen met Mais Flexis in Utrecht en Amersfoort, om te onderzoeken of het haalbaar was ook de inventarissen van de andere diensten in de provincie met behulp van dit programma te laten con verteren en voor presentatie op het inter net geschikt te maken. Mede dankzij een subsidie van de provincie, die een kwart van de eenmalige kosten voor haar reke ning wilde nemen, bleken vrijwel alle bij de Kring aangesloten diensten bereid te investeren in een dergelijke conversie. Minder eenvoudig echter bleek de finan ciering van de structurele kosten na con versie: de jaarlijkse licentiekosten en de kosten voor het hosten van hun titels en inventarissen op archieven.nl en voor het beheer van de geconverteerde inventaris sen. Waar Het Utrechts Archief en het Archief Eemland elk beschikten over een eigen Oracle-server - een noodzakelijke voorwaarde voor het installeren van Mais Flexis was duidelijk dat een dergelijke voorziening voor veel kleinere diensten in de provincie geen haalbare kaart was. Een alternatief zou zijn om de geconverteerde gegevens uitsluitend op de server bij De Ree te plaatsen, maar dit had als nadeel dat mutaties in de geconverteerde toegan gen niet zelfstandig konden worden door gevoerd. Een tweede optie werd overwo gen: het hosten van de geconverteerde toe gangen op een Oracle-server met Mais Flexis bij een derde partij, waarop de gege vens via een inbelverbinding over het internet te benaderen zouden zijn. Deze tweede mogelijkheid kwam tegemoet aan de bezwaren van de eerste, maar bleek bij nadere bestudering te duur om op korte termijn te realiseren. Een betaalbare oplossing werd uiteindelijk gevonden door bij het beheer van de geconverteerde inventarissen gebruik te maken van de Oracle-server van Het Utrechts Archief. Door op deze server voor elk van de deelnemende diensten in Mais Flexis een eigen locatie aan te maken en daaraan de geconverteerde toegangen te koppelen, was het mogelijk om de dien sten elk hun eigen toegangen te laten beheren. Via het internet kunnen alle diensten inbellen in de server bij Het Utrechts Archief. Hierbij wordt gebruik gemaakt van de rdp-techniek (remote desktop protocol), die bij de meer recente Windows-versies tegenwoordig standaard wordt meegeleverd. Wel was het noodza kelijk dat door de Kring een gezamenlijke applicatiebeheerder werd aangewezen. Voorlopig zal deze taak door de applicatie beheerder van Mais Flexis bij Het Utrechts Archief worden uitgeoefend, maar het is niet uitgesloten dat in de toekomst een van de andere diensten dit applicatiebe heer voor enige tijd voor zijn rekening zal nemen. In augustus werden de contracten getekend met De Ree en Het Utrechts Archief en kon de conversie in gang wor den gezet. Alleen het Gemeentearchief Veenendaal en het Streekarchief Rijn streek zagen uiteindelijk af van deelname aan het conversieproject.1 Voor de begelei ding van het hele traject werd een project groep met de naam 'Inventarissen op het net' in het leven geroepen. Naast de titels van Het Utrechts Archief (1.368) en Eemland (594) werden door de acht ande re diensten (inclusief Veenendaal) nog eens 1.101 archieftitels aangeleverd. Waar Het Utrechts Archief eerder al ruim 700 inventarissen had laten converteren en Eemland circa 200, volgden nu de andere diensten met in totaal 285 inventarissen. Sommige diensten stuurden al hun inven tarissen in, andere een deel. In sommige gevallen werden in plaats van tekstbestan den papieren inventarissen aangeleverd en werd de conversie voorafgegaan door een scan- en OCR-actie. Na de oplevering van de conversie door De Ree in januari en de plaatsing van de geconverteerde bestanden op de server bij Het Utrechts Archief, volgde begin februari een geza menlijke cursus. Daarbij werden alle nieu we gebruikers vertrouwd gemaakt met de werking van Mais Flexis en kregen ze een uitgebreide instructie van de applicatiebe heerder voor het controleren en corrige ren van de geconverteerde toegangen. In de zeven daarop- volgende weken is door verschillende deelnemers hard gewerkt aan de daadwerkelijke controle van het geconverteerde materiaal, zodat dit eind maart geschikt was voor presentatie op het internet. Ook de archieftitels kregen nog een laatste opfrisbeurt. Parallel aan dit traject is gewerkt aan de aanpassing van utrechtsarchiefnet.nl. Het oude scherm voor het zoeken in het archievenoverzicht werd vervangen door een nieuw zoekscherm, waarbij archiefti tels en inventarissen in één actie op free- text en periode kunnen worden door zocht. De bezoeker wordt daarbij de keuze geboden te zoeken in titels en inventaris sen van alle diensten van de Kring of van een van de diensten. Desgewenst kan hij zijn zoekvraag nog beperken tot alleen de archieftitels (in feite het oude archieven overzicht). Het resultaat van al deze inspanningen is donderdag 6 april op het Utrechtse pro vinciehuis in aanwezigheid van gedepu teerde Jan van Bergen feestelijk gepresen teerd: een vernieuwde website waarop meer dan 3.000 archieftitels en circa 1.200 inventarissen kunnen worden doorzocht. Naar verwachting volgen later dit jaar nog eens 300 inventarissen van Het Utrechts Archief en 50 a 100 van de andere dien sten. Voorwaar een geweldige stap voor waarts in de digitale toegankelijkheid van de Utrechtse archieven, waar bezoekers veel plezier aan gaan beleven. 26 27 Utrechtse inventarissen op het net Door Kaj van Vliet* In 2002 gingen de archiefdiensten in de pro vincie Utrecht van start met een gezamenlij ke website met een provinciebreed archie venoverzicht. Nu, vier jaar later, maken zij ook hun inventarissen digitaal toegankelijk via deze website. Op 6 april hielden zij op het Utrechtse provinciehuis de vernieuwde versie van www.utrechtsarchiefnet.nl ten doop. Daarmee biedt Utrecht als eerste pro vincie in Nederland een gemeenschappelijke toegang op vrijwel alle archieven binnen de provincie met meer dan 3.000 titels en maar liefst 1.200 inventarissen. Utrechts Archiefnet y 0 http://www.utrechtsarchiefnet.nL/ Beginnen Laatste nieuws MSN Hotmail - Vand... ACTUEEL INLEIDING ARCHIEVEN ARCHIEFDIENSTEN GEMEENTEN WATERSCHAPPEN LINKS INHOUD EMAIL >;«|U Welkom op de website van de Kring van Utrechtse archivarissen. U vindt hier informatie over alle 13 openbare archiefdiensten in de provincie Utrecht en over de ongeveer 4.500 archieven en collecties die zij beheren. Laatste nieuws: 3 april 2006 1200 archiefinventarissen op Utrechts Archiefnet 3 april 2006 Archieven Vianen tijdelijk naar Woerden en IJsselstein 3 april 2006 Particuliere archieven Streekarchivariaat K rom me-Rij n gebi ed 3 april 2006 Archieven naar Wijk bij Duurstede overgebracht 17 jan 2006 Nieuwe gemeente Utrechtse Heuvelrug 12 jan 2006 Kadastrale kaarten uit 1832 op internet 12 jan 2006 Stadsarchief Montfoort is verhuisd naar Woerden Bggewerkt: 5 april 2006 De homepage van www.utrechcsarchiefnet.nl. Mais Flexis Inventarissen op het net Kaj van Vliet is hoofd van de afdeling Archieven bij Het Utrechtse Archief en voorzitter van de projectgroep 'Inventarissen op het net'. Participanten binnen de Kring van Utrechtse Archivarissen Archief Eemland (locaties Amersfoort en Soest) Gemeentearchief Bunschoten Gemeentearchief Nieuwegein Gemeentearchief Veenendaal Gemeentearchief Vianen Gemeentearchief Zeist Het Utrechts Archief Hoogheemraadschap Amstel, Gooi en Vecht (locatie Amsterdam) Samenwerking Archiefzorg Lopikerwaard (locaties IJsselstein, Montfoort en Oudewater) Streekarchief Kromme Rijnstreek- Utrechtse Heuvelrug (locatie Wijk bij Duurstede) Streekarchivariaat Vecht en Venen (loca ties De Bilt, Breukelen, Loenen, Maarssen en Mijdrecht,) Streekarchivariaat Rijnstreek (locatie Woerden) Noten De titels en inventarissen van SA Rijnstreek, onderdeel van RHC Groenehart Archieven, zijn sinds enige tijd toegankelijk via www.groenehartarchieven.nl. De deelname van GA Veenendaal is beperkt tot de archieftitels. archievenblad april 2006 april 2006 archievenblad

Archievenblad | 2006 | | pagina 13