ONDERBEZET OP DIV-GEBIED? Van de bovenste plank DOCUMENT MANAGEMENT KENNIS MANAGEMENT WORKFLOW MANAGEMENT DIOR-OPLEIDINGEN Het vervullen van (tijdelijke) vacatures op het gebied van DIV is een arbeidsintensieve en prijzige aangelegenheid. DisConsult neemt deze zorg van u over. Wij hebben ja renlange ervaring in het detacheren, werven en selecteren van gekwalificeerd en gemo tiveerd Dl V-personeel. Werving en selectie DisConsult beschikt over specialistische kennis voor werving en selectie en beschikt over een uitgebreid netwerk. Hierdoor kun nen wij snel en doeltreffend een kandidaat selecteren die past in het door u geschetste profiel. Detachering DisConsult heeft personeel in dienst - uitvoerend, staf en management - waarover u voor kortere of langere tijd kunt beschikken. Meer weten? Als u meer wilt weten over onze diensten, belt u dan met DisConsult, telefoon 079 - 342 95 09. Wij kun nen u dan van alle informatie voorzien. Cityhouse, Engelandlaan 174, 2711 DW ZOEIERMEER, telefoon 079 - 342 95 09, fax 079 - 342 59 46, www.disconsult.nl, e-mail: info@disconsult.nl column COLUMN Tot aan de uitvinding van de fonograaf door Edison, in 1877, en korte tijd later de grammofoon, in 1888, heeft de wereld van de geluiden zich uitsluitend kunnen manifesteren in het vluchtige ogenblik. Een herinnering aan klanken, aan een stem bestond alleen in het hoofd, in de geest van wie geluiden inwendig bleef herhalen. Ik kan de stem van mijn vader, meer dan twintig jaar geleden overleden, moeiteloos in herinnering roepen. (Mochten die klanken ooit vervagen, dan zijn er altijd nog de bandjes met gespro ken brieven aan familie in de overzeese gebiedsdelen.) Het radioprogramma OVT, elke zondagmorgen te beluisteren, liet op 26 febru ari jl. fragmenten horen van Nederlandse dichters die hun werk voordragen. Het zijn stemmen van veertig jaar geleden, van een poëziefesti- val in Carré dat zou voortle ven als een legendarische happening. In de studio zit de organisator van destijds, Simon Vinkenoog. De luiste raar hoort hem, toen en nu. Zijn stem toentertijd: gejaagd, lichtelijk opgewon den. Zo klinkt hij nu: jeugdig nog en even gejaagd. Vinkenoog in Carré, Amsterdam 1966; Vinkenoog in de Hilversumse studio, 2006; ik thuis aan de ontbijt tafel, in ochtendjas, haartjes nat. Beleving op één en het zelfde moment, uit twee ver schillende tijden, op drie locaties. Beleving gedeeld met talloze onbekenden elders in het land, in de wereld. Precies veertig jaar later, op 27 februari 2006, gaat in Carré het poëziefesti- val voor één keer op herhaling. Archiefbeelden van toen leiden Vinkenoog die avond in. 'In veertig jaar is zijn stem nauwelijks veranderd. Heden en verleden mengen zich', schrijft de krant. Stemmen uit het verleden die nooit zijn gehoord voor wie ze bestemd waren, voorbije stemmen uit de dove tijd, onbestelde post die eeuwenlang lag te verstoffen. In de National Archives in Londen liggen duizenden Nederlandse brieven, geschreven in de zeventiende en achttiende eeuw. De schepen die ze ooit vervoerden, naar schatting zo'n 4.000, vielen in handen van Engelse kapers, de buitgemaakte documenten raakten ver zeild in het archief van de High Court of Admiralty. De historicus Roelof van Gelder vertelt in de krant van 10 februari over zijn historische sensatie toen hij vorig jaar acht maanden lang in Londen onderzoek mocht doen naar deze brie ven. 'Al die stemmen willen gehoord worden.' Geschreven, verstuurd, gekaapt. Gaat Nederland eigenlijk onderhandelen over de teruggave van deze documenten? Kan de zaak Getty een rol spelen, als pre cedent? Waarom is trouwens de Koninklijke Bibliotheek partner in het project om al deze brieven te inventarise ren (www.kb.nl/sailingletters) en niet het Nationaal Archief? In mentale en cogni tieve zin ervaren wij, mensen, de wereld als tastbaar en dichtbij. Alhoewel door de jaren heen ruimte en tijd voortdurend zijn veranderd, houden wij in het dage lijks leven maar wat graag vast aan de vertrouwde vorm waarin wij deze dimen sies van het bestaan hebben Ieren ken nen. Zeepost duurde eerst maanden, later weken. Luchtpost is in de loop der jaren ook steeds vlotter gaan werken. 'Realtime' post is tegenwoordig ingebur gerd, wij kunnen elkaar schrijven en ant woorden op hetzelfde moment zodra wij achter de computer bezig zijn. Discussielijsten op internet zijn een mooi voorbeeld van deze vorm van correspon dentie a la minute. De DIVA discussielijst bijvoorbeeld (overigens met ietsje inge bouwde vertraging). Daar viel onlangs te lezen dat de gemeente Deventer sinds vorig jaar juli de raadsverga deringen op een geluidssys teem opneemt. Exit notulen op papier; voortaan alleen nog maar besluitenlijstjes. Andere gemeenten zijn Deventer voor gegaan, bleek al spoedig uit de reacties. Paniek in de tent: geen schriftelijke documenten meer, wat nu? 'Zit hier iemand op te wachten?', 'Kun je er in bladeren?', en: 'Buitenstaanders (herken nen de stemmen van de raadsleden die het woord voeren niet. Geef mij maar papier!' Wij schrijven bijna honderddertig jaar na de uit vinding van de geluidsregi stratie. Archivarissen zijn net gewone mensen. Zij ervaren de wereld het liefst als tastbaar en dichtbij. Het is me, geloof ik, waarachtig gelukt om zonder brokken wat gedachten van de bovenste plank te lichten met voorbijgaan aan de olifantenpoten. Die zal ik dan maar bewaren voor een latere gelegenheid, bijvoorbeeld voor een archivistisch-theologisch debat, voor het opdrijven van de prijs van archieven, of gewoon voor de porceleinkast. 25 Door Sophie Devolder sodevolder@wxs.nl Tekening: Peter Vlot april 2006 archievenblad

Archievenblad | 2006 | | pagina 12