archieven en collecties archieven en collecties Ook in Duitsland wordt het beheer van de archieven van adellijke families vaak door de eigenaren overgedragen aan de 'Staatsarchive' en soms ook de 'Kreisarchive'. Maar: "De schroom om de archieven volledig openbaar te maken bij de adel is (nog) groot", vertelt dr. Hans- Werner Langbrandtner van het Rheini- sches Archiv- und Museumsamt (RAMA) van Landschaftsverband Rheinland (LVR). Dr. Wolfgang Boekhorst van het Westfalisches Archivamt vertelde me dat van de 208 adelsarchieven, afkomstig uit diverse kastelen in zijn regio, er zo'n honderd bij de 'Staatsarchive' berusten. Boekhorst heeft een derde druk van het overzicht van deze archieven samenge steld, dat binnenkort ook op het internet gepresenteerd zal worden. Ook de Nederlandse onderzoekers naar de lands- en adelsgeschiedenis of de geschiedenis van de kastelen in vooral het oosten van het land mogen dit overzicht niet over slaan, vanwege het belang van deze archieven voor de Nederlandse geschie- 1 denis. Nog lang niet alles is veilig gesteld, zo lijkt het dus. Maar het is wel belangrijk om dat te doen. In vele van deze archieven zitten delen van de landsarchieven of stukken die betrekking hebben op de politieke activiteiten van de heren. Toch is de adel zich wel bewust van de waarde van hun archieven, ze zijn door de Duitse wet vaak ook als beschermd cul tuurgoed aangemerkt. Daarom bestaan er meerdere verenigingen voor overleg over het beheer, behoud en benutten van deze belangrijke archieven. In Westfalen is dat sinds 1923 de Vereinigte Westfalische Adels- archive en in het Rheinland de veel later opgerichte Vereinigte Adelsarchive im Rheinland. Al sinds 1929 bekommert de Archivberatungsstelle van RAMA zich om de adelsarchieven. Het gaat daarbij vooral om het behoud en de ontsluiting en het voorkomen van het verdwijnen van de archieven naar het buiten land. RAMA produceerde in de loop van de tijd meerdere inven tarissen en andere bronuitgaven, vooral van schepenboeken of notulen van overheidsorganen Schloss Ehreshoven. die frequent in dit soort archie ven te vinden zijn. Het lukte in samen spraak met de Rheinlandse adel echter eerst in 1981 een vereni ging op te richten met het oogmerk van de zorg voor hun archieven. Het bestuur van de vereniging bestaat uit verte genwoordigers van de talrijke adellijke families uit het Rheinland. Het doel van de vereniging is het behoud en het vei ligstellen van de adellijke archieven in het Rheinland, het bevorderen van het familiebewustzijn, en de zorg voor de wetenschappelijke inpassing en het beheer (en gebruik) van deze adelsarchieven. Dr. Langbrandtner van RAMA stelde in samenwerking met deze vereniging een handboek met een archievenoverzicht samen van zestig archieven van adellijke families, dat tot nu toe nog niet in druk mocht verschij nen, vanwege de angst van de eigenaren voor een frequent gebruik van deze veel al kwetsbare archieven. Maar er zit schot in de zaak. Zijn verwachting is dat de leden van de Rheinlandse vereniging de publicatie over twee jaar toestaan. De lobby van de universiteiten voor de inza ge in deze archieven en enkele belangrij ke symposia van de laatste jaren over het belang van de adel voor de lands- en Europese geschiedenis, waaruit de belangstelling van de wetenschap voor deze archieven blijkt, zorgt mede voor de benodigde openheid. Al snel na de oprichting van de ver eniging kwam - met subsidie van de NRW-Stiftung, LVR, enkele banken en eigen inbreng van de adel - een geheel volgens de richtlijn ingerichte archiefbe waarplaats tot stand. De Rheinlandse Ridderschap bezit Schloss Ehreshoven in Engelskirchen, waar in het hoofdgebouw een oudedagsvoorziening voor adellijke dames is gevestigd en in de voorburcht onder andere het eigen archiefdepot van de vereniging kon worden gerealiseerd. Door de inrichting van een eigen depot houdt de adel zelf de verantwoordelijk heid over beheer, behoud en benutting van hun eigendom men. Het beheer van het depot en ook de archiefwerkzaamheden zijn toevertrouwd aan de archief medewerkers van RAMA. Dr. Peter Weber en dr. Langbrandtner van RAMA behandelen alle aan vragen voor onderzoek in deze archieven. Hoewel er in Ehreshoven ook een kleine stu diezaal is ingericht, vindt de raad pleging van de archieven vooral plaats in de studiezaal van RAMA. RAMA is circa tachtig kilometer dichter bij Nederlands grondge bied gevestigd in en bij de abdij Brauweiler in Pulheim bij Keulen. Voor het gebruik van deze archie ven moet men dus van tevoren goede afspraken maken en de tijd nemen (via e-mail: archivbera- tung@lvr.de of telefoon 0049 2234 9854 225). In het depot berusten momenteel zo'n twintig van de zestig bekende adelsar chieven uit de Nordrhein, waar onder dat van de Ridderschap. Andere archieven zijn die van Schloss Dijck, Schloss Türnich (Familie Von Hoensbroech), Schloss Paffendorf (Famile Von dem Bongart), Schloss Stamm- heim, Schloss Gracht (Grafen Wolff Metternich zu Gracht) en Schloss Gymnich. Als laatste archief noem ik het archief dat voor de geschiedbeoefening van Hoensbroek-Heerlen en Gelre van enorm belang is, het archief van de familie Von Hoensbroech uit Schloss Haag. Dit archief is onlangs naar Ehreshoven over gebracht en wordt op dit moment volle dig gedigitaliseerd en geschikt gemaakt voor gebruik op intranet en over enkele jaren ook het internet. De gravin Von Hoensbroech gaf hiervoor onlangs toe stemming en in februari jl. vond de aan besteding plaats aan X-Cago in Roermond door Museum Kasteel Hoensbroek in samenwerking met Stadsarchief Heerlen en RAMA. Verwacht wordt dat in het najaar van 2006 het digitale bestand wordt opgeleverd. Dan zal ook de inventaris van het archief wor den gepresenteerd,' die na jarenlang moeizaam onderzoek werd samengesteld door Rien van den Brand en de archivaris in Geldern, Stefan Frankewitz. In de samenwerking tussen MESPILVS Gesellschaft zur Förderung des Stadtarchivs Geldern e.V. en Stichting Historie Peel-Maas-Niersgebied is het zoeken naar middelen eindelijk geslaagd en kan de inventaris, voorzien van uitge breide beschrijvingen en foto's van alle zegels aan de oorkonden, eindelijk in druk verschijnen. In de samenwerking tussen alle partijen kan een archief dat belangrijk is voor de geschiedschrijving van de gebieden rond Maas en Rijn over enige tijd op een makkelijke en moderne manier overal op de wereld worden geraadpleegd. 23 De adelsarchieven in Schloss Ehreshoven Door Roelof Braad* Bij onze oosterburen is een speciale archief bewaarplaats ingericht voor de bewaring van de archieven van de Duitse adel. Diverse adellijke families hebben er hun archieven in ondergebracht. Hieronder zijn archieven van adellijke families die ook en soms vooral voor de geschiedenis van Nederlandse regio's van enorm belang zijn. Deze archieven bevatten nogal wat belang wekkend materiaal over de politieke en maatschappelijke bezigheden van de adel lijke heren en dames. Ziirlf: e?-1' gStefi 'c3- Vereinigte Adelsarchive im Rheinland Schloss Ehreshoven Dr. Peter Weber in de speciale archiefbewaarplaats voor adelsarchieven. ♦Roelof Braad is stadshistoricus in Heerlen en hoofd- redacteur van het Archievenblad. april 2006 archievenblad april 2006 archievenblad

Archievenblad | 2006 | | pagina 11