prof itegmË onze exffifil De cursussen van de Archiefschool: De Archiefschool is hét expertisecentrum op het gebied van archiefonderwijs en archiefonderzoek. De Archiefschool verricht onder meer onderzoek naar de toe gankelijkheid van archieven en naar selectie van (zowel papieren als digitale) archiefbescheiden en ontwikkelt een digitaal depot. Uw organisatie kan hiervan profiteren via de cursussen, opleidingen en publicaties van de Archiefschool. Archief school landelijke archievendag van het voorouderonderzoek! (Willy van der Most) Op 29 oktober was het Streekarchief Midden- Holland 's avonds het startpunt voor een bijzondere wande ling door de bin nenstad van Gou da. Doordat de plaatselijke pers er veel aandacht aan had geschon ken, waren de kaart jes hiervoor in een paar dagen uitverkocht. De gids begon net als bij gewone stadswandelingen wat te vertel len over het gebouw waarvoor de mensen stonden, het Streekarchief Midden- Holland. Daar lagen kilometers archieven opgeslagen, vol met historische feiten en verhalen. Je mocht daar gewoon naar binnen om bijvoorbeeld je stamboom te onderzoeken of de geschiedenis van je huis te achterhalen. Zelf had ze dat ook wel eens gedaan en bij één van die speur tochten had ze een heel interessant archiefstuk gevonden, dat ze toevallig bij zich had. Volgens dat zeer oud uitziende en in perkament gebonden archiefstuk hadden getuigen verklaard dat het vol gende was gebeurd op 29 oktober des avonds om tien over half zeven, en ze las voor: "Hier begint die bittere rechtsprake tegen der ongelukkigen Bartholomeus Hendrikszoon de Jonge". Zo begint het verhaal van 'de moordwan- deling'. Zodra de gids deze zin heeft uit gesproken, komt er een jongen in zeven- tiende-eeuwse kleding aanrennen die om hulp schreeuwt. De wandelaars moeten gelijk met hem meekomen omdat zijn ongehuwde zwangere zus in het wees huis op het punt staat iets drastisch te doen. Zelfmoord, wraak en en bestraffing zijn de hoofdthema's van dit op histori sche feiten gebaseerde verhaal, dat zich in hoog tempo voltrekt in de smalle straten van de Goudse binnenstad, op het wees huisplein en tot slot in de gewelven van het huidige museum^ourfA, waar een ijse- laten maken tegen een 'historische' ach tergrond, deelnemen aan een rondlei ding door de ruimten die anders niet voor het publiek toegankelijk zijn, een aantal bijzondere websites bezoeken en een aantal bijzondere stukken uit de archieven en collecties van het Regionaal Archief bekijken. (Kees Stunnenberg) Omdat 29 oktober in Groningen in de herfstvakantie viel, werd de 'Dag van de Groninger Geschiedenis' op 5 november gehouden. Zo'n 2000 mensen bezochten het festijn, dat niet alleen over onze 'buren' ging, maar ook mét onze 'noabers' Drenthe, Friesland en het Duitse Ost- Friesland werd georganiseerd. Een record aantal van meer dan vijftig cultuurhistori sche organisaties en een tiental boekhan delaren en antiquariaten namen dit jaar deel aan de historische markt. De dag werd toepasselijk geopend door een 'kiepkerel'. De kiepkerel was in de negentiende en begin twintigste eeuw een veelgeziene figuur in de noordelijke provincies. Veelal afkomstig uit Westfalen verkochten deze 'handelsreizigers' vanuit hun korf op de rug (kiep) hun waar. Het programma bood verder een viertal lezingen met onderwerpen als de betrekke lijkheid van de culturele verschillen tussen Friezen en Groningers, de historische betrekkingen tussen Noord-Nederland en Noordwest-Duitsland en de geschiedkun dige verhoudingen tussen Drenthe en Groningen. De Drentse spreker probeerde het publiek er met veel humor van te over tuigen, dat de stad Groningen eigenlijk een Drents dorp is. In navolging van de succesvolle 'broeskur- zus Grunnegs' werden er dit jaar stoomcur sussen Frysk, Plattduuts en Drents gege- Lees verder op pagina 19 I 17 lijk gegil weerklinkt tussen de mar telwerktuigen... Hoe het verhaal afloopt? De weeshuisjon gen wordt vanwege de moord op de wees huisvader gevangen genomen en onder vraagd. Zijn bekentenis wordt (letterlijk) uit hem getrokken en hij wordt veroor deeld tot de doodstraf door het zwaard. De wandelaars horen van de gids hoe het met hem afgelopen is uit een ander gewichtig uitziend archiefstuk. O ja, en voor be zorgde archiefmedewerkers: deze archiefstukken zijn natuurlijk speciaal vervaar digd voor de wandeling en komen niet uit de depots van het Streekarchief Mid den-Holland. (Coretta Wij- brans) Het Regionaal Archief Nijmegen heeft het thema 'buren' aangegrepen om de band met de buurgemeenten, die bijna allemaal hun archieven hebben overgedragen aan het Regionaal Archief Nijmegen, voor het voetlicht te brengen. Daartoe waren alle historische verenigin gen in de regio uitgenodigd om zich te presenteren en is in nauwe samenwer king met die verenigingen een tentoon stelling georganiseerd over vervoer. Vervoer is immers de meest visuele band die stad en regio al sinds eeuwen met elkaar verbindt. De Landelijke Archievendag werd goed bezocht, er kwamen circa 450 bezoekers op af. Naast de presentatie van de histori sche verenigingen en de tentoonstelling over vervoer was er een kinderhoek inge richt, konden bezoekers deelnemen aan een prijsvraag en daarmee de onlangs uitgekomen 'Stadsgeschiedenis van Nij megen' winnen, een foto van zichzelf J zijn praktijkgericht en vernieuwend bieden toepasbare instrumenten voor archief en DIV stellen uw casussen centraal Cursusaanbod in 2006: Archiefassistent Archiefbewerking Waardering en selectie Archiefrecht Digitaal Depot Specifieke wensen? De Archiefschool verzorgt regelmatig cursussen op maat bij archiefdiensten, gemeenten en ministeries en verricht onderzoek in opdracht van derden. www.archiefschool.nl Meer weten? Kijk op de website onder cursussen of bel 020 - 524 11 66. Keizersgracht 630 1017 ER Amsterdam 020 - 524 11 66 info@archiefschool.nl www.archiefschool.nl NEDERLANDS INSTITUUT VOOR ARCHIEFONDERWIJS EN -ONDERZOEK Het tijdens de Landelijke Archievendag geopen de Genealogisch Steunpunt trok meteen al bezoekers. Foto:Willy van der Most. Streekarchief Midden-Holland: wie ver moordde de weeshuisvader? december 2005 Groninger Archieven: kiepkerels en kos tuums archievenblad Regionaal Archief Nijmegen: vervoer ver bindt stad en regio

Archievenblad | 2005 | | pagina 8