i Van Bilsen Consultancy Paraplu overeenkomst Dé specialist voor document- en workflowmanagement Archiefbewerking Advisering Interim- en Project management Detachering Opleiding Buggenum - Brunssum - Rotterdam tel: 045-5691584 fax: 045-5331995 e-mail: info@vanbilsenconsultancy.nl internet: www.vanbilsenconsultancy.nl Restauratie Atelier Helmond bv Restauratie en conservering van papier, leer en perkament Boeken, in leer en perkament Charters en zegels Prenten en tekeningen Kaarten en affiches Massaconservering Inbinden van rapporten en tijdschriften Ondersteuning bij calamiteiten Brand- en waterschade Schimmelbestrijding Uw rechtstreekse partner voor gammastraling LET OP! Per i november 05 is het calamiteiteimummer gewijzigd: 24 uur bereikbaar op: *31 (0)6 - 536 50 007 Tijdens kantooruren: +31 (0)492 - 55 39 90 Uw waardevolle documenten gaan bij ons door vakkundige handen. E-mail: infoSrestauratie-atelierhelmond.nl internet: www.restauratie-atelierhelmond.nl Nu ook geconditioneerde opslag voor archieven en museumobjecten in onze beveiligde archiefbunker Een beredderingsabonnement op DocumentenWacht voor slechts 28,75 per jaar gedekt bij een calamiteit: sterken pj isotron landelijke archievendag Er vonden diverse presentaties plaats over het beleg van 's-Hertogenbosch in 1629. Zo toonde het stadsarchief onder meer het originele capitulatieverdrag uit 1629 mét de handtekening van Frederik Hendrik. Een digitale kaart van het beleg gaf bezoekers een indruk hoe 's-Hertogen- bosch er in de tijd van het beleg uitzag. Waar lagen de verdedigings- en aanvalsli- nies, hoe zag de natuurlijke infrastructuur eruit, waar lagen de schansen en forten? Ook jonge speurneuzen kwamen aan hun trekken. Het BHIC had speciaal voor hen een speurtocht in en om De Citadel uitgestippeld. Kortom, het was een stra lende, gezellige dag waar jong én oud op af kwamen. (Margot America) Het Historisch Centrum Overijssel deed dit jaar voor het eerst mee aan de Landelijke Archievendag. Hoewel wij nog middenin de verbouwing en daar mee de puinhopen zitten, vonden we het toch belangrijk om ons op deze landelij ke open dag te presenteren. Een kleine situatieschets: er wordt op dit moment een grote publiekshal naast het Historisch Centrum Overijssel gebouwd. Deze zal eind april 2006 geopend wor den. Tegelijkertijd worden in ons be staande pand zowel het kantoorgedeelte als de depots verbouwd en opgeknapt. Deze verbouwing zit op dit moment in een eindfase. Dit betekende dat we voor de Landelijke Archievendag eigenlijk alleen de tijdelijke studiezaal en het gloednieuwe auditorium tot onze beschikking hadden. Voor de rest was alles afgesloten, opgebroken of leegge haald. We hebben drie historische films laten zien over verschillende buurtschappen in Overijssel: één in Zwolle, één vlakbij Ommen en één in Deventer. De film over Zwolle was een zogenaamde stomme film van een half uur. We draaiden deze 's morgens. Al vanaf 10.00 uur zaten er mensen te wachten tot ze naar binnen moch ten. We moesten de groep zelfs in tweeën splitsen. Een deel heeft eerst uitleg gekregen op de studiezaal. Voor wat betreft de film, hebben we er achteraf spijt van dat we geen microfoon in het auditorium hadden opgehangen. De zaal gaf name lijk tijdens het vertonen constant com mentaar: "Dat is Henk..., dat is mevrouw Van de Belt..., en kijk Mina!" En op een gegeven moment klonk zelfs de uitroep: "Hé, dat ben ikke!" Het was voor ons absoluut een geslaagde dag. Volgend jaar doen wij zeker weer mee en dan in het hele gebouw. (Frédérique te Dorsthorst-de Muij) Het Drents Archief had voor de acti viteiten rond de Landelijke Archievendag de Asser bevolking uitgenodigd via een strooifolder die huis-aan-huis bezorgd is. Daarmee wilden we de fusie van het Drents Archief met het gemeentearchief van Assen onder de Assenaren bekend maken. Aan de vooravond van de Lan delijke Archievendag organiseerden we de finale van de Drentse Geschie denis Quiz in de raadszaal van de gemeente Assen. Tijdens de Lan delijke Archieven dag was er natuur lijk van alles te doen rond het thema 'buren': open depots met oorkonden en kaarten, een tentoonstelling over kalenders en tijdrekening (ook bij de buren) en heerlijke hapjes van de Molukse buren. Ook de negentiende-eeuwse Asser buur man Augustinus van Valkenstijn waarde rond in het gebouw. Deze merkwaardige man wilde zich niet aanpassen aan de Asser conventies en kreeg het daarom vaak aan de stok met zijn buren. Hij werd het voorwerp van roddel en achterklap. Zijn memoires en andere documenten uit zijn archief waren natuurlijk ook tijdens de Landelijke Archievendag te zien. Verder hebben enkele bezoekers en mede werkers een korte lezing gehouden over hun favoriete archiefstuk. (Joke Wolft) Tijdens de Landelijke Archievendag werd ik rond 9.45 uur gebeld door Rob Brouwer van Omroep Flevoland en kreeg ik de gelegenheid om de luisteraars te informeren over onze invulling van de Week van de Geschiedenis. En die was niet mis. Om een paar activiteiten te noemen: op zondag hield onze scheepsarcheoloog André van Holk een lezing bij de wisselex positie 'Vergaan in de Gouden Eeuw', nog te bewonderen tot en met 31 december. Dinsdag trad het Apolio Ensemble op met barokmuziek van Handel, Vivaldi en Corelli. Woensdagmiddag hadden we voor de kinderen met onze eigen buren, Bata- viawerf en NISA (Nederlands Instituut voor Scheeps- en onderwaterArcheologie) een kinderbuurtfeest georganiseerd. Verha- lenverstelster José Visser joeg de kleine museumbezoekertjes daar schrik aan met haar spannende verhalen over polder geesten, scheepsrampen en water mensen. Maar terug naar de Archie vendag. Om 10.00 uur arriveerde Jos Kalden- bach die op enthou siaste wijze twee le zingen hield, om 11.00 uur over 'Han- nekemaaiers, ha ringvissers en andere Hollandgangers' en om 14.00 uur over Bronnen voor stam boomonderzoek in Ne derland en Duitsland'. Aar dig was dat we de afdeling Fle voland van de Nederlandse Genealo gische Vereniging (NGV) bereid hadden gevonden met een stand aanwezig te zijn. Hoogtepunt van de dag was de opening om 13.00 uur van het Genealogisch Steunpunt in ons Studiecentrum. Flevo landers komen uit alle windstreken en daarom is het prachtig dat we nu de boe kerij van de Flevolandse afdeling van de NGV tot de onze mogen rekenen. Fries, Drent of Limburger... wij kunnen nu handvatten bieden voor een goede start 15 Panovenweg 40, 5708 HR Helmond (NL) Tel.+31 (0)492-5539 90 Fax: +31 (0)492-55 2442 DocumentenW acht 16 uren deskundige beredderingshulp, inpakmaterialen, 1 transport met eigen geklimatiseerde bus, 1 maand opslag in onze shockfreezer, schaderapport opmaken voor o.a. de verzekering DocumentenWacht is een service van Restauratie atelier Sterken BV en gericht op schadepreventie 1ATELIERn DocumentenWacht is de officiële partner van Isotron Nederland BV voor gammabestraling voor de gehele Culturele en Administratieve sector in de Benelux en Duitsland. Engelanderholt 3, 7361 CZ Beekbergen T. 055-5423147 F. 055-5430614 E. info@sterken.nl Meer informatie op: www.documentenwacht.nl www.sterken.nl www.isotron.com Foto: BHIC/Alex Janssen. Historisch Centrum Overijssel: 'Hé, dat ben ikke!' Drents Archief: boze buurman Augustinus van Valkenstijn Nieuw Land Erfgoedcentrum: Genealogisch Steunpunt geopend december 2005 archievenblad

Archievenblad | 2005 | | pagina 7