12 I landelijke archievendag landelijke archievendag tegenstellingen in Arnhemse wijken die zich afspeelden tijdens zijn carrière als verslaggever in de Gelderse hoofdstad. Zijn verhaal was opgesmukt met wijkrel- letjes en strenge pastoors. (Elio Pelzers) In het in Bom gelegen Stadsarchief Sittard-Geleen vond op zaterdag 5 november een treffen plaats van burgers uit de voormalige gemeenten Sittard, Geleen en Born. De een week uitgestelde Archievendag stond namelijk weliswaar in het teken van 'de buren', maar dan buren binnen de nieuwe gemeente Sittard-Geleen. Een mooie gelegenheid om als inwoners van dezelfde gemeente elkaar beter te leren kennen. De dag was goed gevuld met het vertonen van oude, Bakkerijmuseum uit Medemblik een oude bakkerij, waar voor de bezoekers de hele dag verse speculaas werd gebakken. Naast kramen van historische verenigingen waren er ook kunsthandelaren en res tauratoren om oude schilderijen en boeken te taxeren en te adviseren over restauratie. Ook konden bezoekers een kijkje achter de schermen nemen in de depots en in het restauratieatelier. Aan het begin van deze druk bezochte dag presenteerde de directeur van het archief het eerste exem plaar van het nieuwe tijd schrift van het archief, NHA nieuws. Het Noord-Hollands Archief heeft op deze themadag meer dan 600 bezoekers ontvangen. (Annabella Meddens-van Borselen) Publicatie van onbekend archiefma teriaal is volgens prof.mr.dr. Cees Fasseur de reden voor het succes van zijn boe ken. Fasseur hield een lezing over het belang van archiefonderzoek voor de geschiedenis tijdens de Landelijke Archievendag in het Zeeuws Archief in Middelburg. Zo'n 180 mensen woonden deze lezing bij. De open dag zelf werd dankzij een gevarieerd programma door ruim vierhonderd mensen bezocht. Bezoekers bleven relatief lang - gemid deld zo'n twee uur. Elk uur vertrok een rondleiding die bezoekers door de depots leidde. De gids vertelde over de 'ins outs' van de ondergrondse schatkamers en liet een selectie zien van opmerkelijke archief stukken rond het thema België. Van een vroeg zeventiende-eeuwse Leo Belgicus- kaart tot een affiche over grensoverschrij dend kusttoerisme uit de late negentien de eeuw. In het restauratieatelier konden bezoekers kennismaken met restauratie- en conserveringstechnieken, een work shop papier restaureren volgen of specta culaire voorbeelden bekijken van aange taste archiefstukken: van schade door schimmel, brand en water tot schade door een granaatinslag of een schot hagel. Deelnemers aan de twee work shops 'Zoeken in de databanken van het Zeeuws Archief' kregen uitleg en tips hoe het beste gezocht kan worden in de eigen databanken en het landelijke archie ven.nl, door het Zeeuws Archief samen gebracht op http://database.zeeuwsar- chief.nl. En dan waren er nog de infor matiemarkt van heemkundige kringen en historische verenigingen, de docu mentaire 'Oranje ontmoet Zeeland' ter ere van het 25-jarig regeringsjubileum van koningin Beatrix en het grote team van experts op de studiezaal. Het pro grammaonderdeel 'Vraag het een expert!' ontlokte vragen die anders niet zouden zijn gesteld en maakte bezoekers warm voor onderzoek. Maar, zo werd via affi ches gewaarschuwd: Archiefonderzoek werkt verslavend. Het Zeeuws Archief is niet verantwoordelijk voor de gevolgen... (Roosanne Goudbeek) In het auditorium van het Regionaal Historisch Centrum Limburg aan de Sint Pieterstraat in Maastricht stonden op 29 oktober de archieven centraal. Tij dens een feestelijke bij eenkomst werd het eerste exemplaar van de Historische Atlas Maastricht overhan digd aan burge meester Leers en gaven de voorzitters van de Historische Kring Maastricht en van het Limburgs Ge schied- en Oudheidkun dig Genootschap een toe- Zaterdag 29 oktober vond in het Brabants Historisch Informatie Centrum (BHIC) in 's-Hertogenbosch de Landelijke Archievendag plaats. Het BHIC had deze dag opgezet samen met zijn buren: het Waterschap Aa en Maas, het Bossche Stadsarchief en met collega's van de Provincie Noord-Brabant. Er stonden tal van activiteiten rond het thema 'buren' op het programma. Zo liet het Waterschap Aa en Maas de bezoekers aan de hand van een compu teranimatie de gevolgen van dijkdoorbra ken zien. Verhalenverteller Raymond den Boestert vertelde boeiende anekdotes uit de Muntel, een qua opzet en architec tuur bijzondere Bossche woonwijk die vanaf circa 1920 gebouwd is en waar het BHIC op uitkijkt. De open dag van het Gelders Archief stond deels in het teken van 'nieuwe buren': migranten in Gelderland. Deze dag was het officiële startschot voor een nieuw project waarin migranten en hun erfgoed de hoofdrol gaan spelen. Het Gelders Archief wil de komende jaren archieven en documentatie van minder heden en nieuwkomers gaan verzamelen, met een accent op de Chinese gemeen schap in Arnhem. Enkele tientallen migranten bezochten de open dag, voor hen was er een speciaal programma. Een bijzondere vitrinekast met foto's, docu menten en voorwerpen van eigen mede werkers met een niet-autochtone achter grond trok veel belangstelling. Bijna tweehonderd bezoekers liepen op zater dag 29 oktober naar binnen bij het Gelders Archief. De zaal was goed gevuld met toehoorders voor het prikkelend ver haal van dagbladjournalist Harrie van der Ploeg. Hij ging onder meer in op gerestaureerde films uit de jaren vijftig en zestig van de twintigste eeuw over Born, Geleen, Grevenbicht, Obbicht en Sittard. Genealogen konden hun hart ophalen aan de uitgebreide genealogische databank van heel Limburg en de aanliggende Belgi sche en Duitse grens streek. De uitgebrei de bidprentjescol lectie was ook een van de pu bliekstrekkers. Een ander on derdeel was de unieke affiche- en programma's- collectie, afkom stig van een voor malige Sittardse druk kerij, die zowel analoog als digitaal te bewonderen was. Eén van Sittards grote zonen, Toon Hermans, ontbrak natuurlijk niet. In een speciale vitrine prijkte onder andere een foto van zijn geboortehuis en enkele andere objecten die verwezen naar de succesvolle cabaretier. (Harry Strijkers) In het Noord-Hollands Archief loca tie Kleine Houtweg te Haarlem is op de Landelijke Archievendag een themadag georganiseerd over winkels en warenhui zen 1870-1970. Maandenlang kwamen winkeliers en anderen naar het archief om oude foto's van winkels te laten scan nen. Ze vertelden over hun herinnerin gen aan de verdwenen buurtwinkels in Noord-Holland. Naast een fototentoon stelling over winkels, waren er lezingen over de opkomst van de warenhuizen in Nederland en de verdwenen midden stand. Het Historisch Museum Haarlem had een oude drogisterij ingericht en het lichting op het thema 'buren'. Willibrord Rutten, hoofd onderzoek van het Sociaal Historische Centrum voor Limburg, hield een lezing met als titel 'Werken over de grens, lotgevallen van mijnwer kers'. Een speciale tentoonstelling over dit onderwerp werd hierna officieel ge opend en was gedurende de hele Week van de Geschiedenis te bezichtigen. (Harry Strijkers) Zo'n achthonderd belangstellenden bezochten de Dag van de Leeuwarder Geschiedenis die het Historisch Centrum Leeuwarden op 29 oktober in samenwer king met de Leeuwarder historische ver eniging 'Aed Levwerd', het Keramiek museum Het Princessehof en anderen organiseerde. De dag werd geopend door gemeenteraadslid Thea Koster, 'buur vrouw' van het HCL, die de oude huis naam op de gevel van een gemeenschap pelijk huurpand onthulde. Stadsdichter Arjen Hut droeg enkele gedichten voor, waarbij hij zich voor het eerst ook aan het Liwwadder stadsdialect waagde. Rond het thema 'buren' waren tal van activiteiten georganiseerd in en rond het HCL. Zo was de tentoonstelling 'Onze buren, zes eeuwen wonen en werken in de Grote Kerkstraat' te zien. Stadswande lingen, oude filmfragmenten over Leeu warder buurten en de finale van de eerste Leeuwarder Historische Quiz trokken veel publiek. Ook was het oude vrachtschip De Stanfries te bezichtigen, normaal gelegen in de Museumhaven, maar nu voor de ge legenheid uitgevaren naar de kade bij stadspark de Prinsentuin. Dit jaar viel er ook voor kinderen van alles te beleven. Verha lenvertellers vertelden spannende histori sche verhalen en er was poppenthea ter over het leven van Mata Hari. Kinderen konden mee doen aan een speurtocht. De geslaagde dag werd afgesloten met de cd-presenta- tie annex het optreden van de folkband Irish Stew met liedjes over de Leeuwarder geschiedenis. In de Week van de Geschiedenis werd er meer georganiseerd in en rond Leeuwar den. Een groot succes was de historische boottocht 'Met de buren' van Akkrum naar Leeuwarden op 30 oktober. Zo'n 130 belangstellenden gingen aan boord van de radarboot Frisian Queen en genoten tijdens de tocht van lezingen, voordrach ten en filmfragmenten over de geschiede nis en geografie van de buurgemeenten. In Britsum werd een lezing gehouden over de aldaar geboren vestingbouwkun dige Menno Van Coehoorn (1641-1704). En op 3 november presenteerde het HCL in samenwerking met verpleeghuis Park- hove het project 'Geheugen in beeld', waarbij dementerende ouderen aan de hand van oude foto's herinneringen ophaalden. De Week van de Geschie denis werd op 4 november afgesloten met een historische avondwandeling door de Leeuwarder binnenstad en een bezoek aan de Orgelfabriek Bakker en Timmenga. (Hester Postma) Impressies gSWwatfg- van de Landelijke Archievendag Stadsarchief Sittard-Geleen: burgers treffen elkaar archievenblad december 2005 Zeeuws Archief: archiefonderzoek werkt ver slavend Foto: Poulus Bliek/Zeeuws Archief. Regionaal Historisch Centrum Limburg: lot gevallen van mijnwerkers december 2005 Brabants Historisch Informatie Centrum: goedbezochte burendag archievenblad Gelders Archief: 'nieuwe buren' Noord-Hollands Archief: themadag winkels en warenhuizen Historisch Centrum Leeuwarden: Foto: S. Ramakers

Archievenblad | 2005 | | pagina 6