OOOO*®OO0OOO DIGITALISEREN WEBDATABASES archieven.nl •0 Historisch onderzoek begint op Jaarverslag Rijksarchiefinspectie 2004: Overheid moet regie nemen over informatiebeheer pictuva keV b\r»nen wantcn°n»ne 5 rarcb\evenen 'tè -.uiiotbeek b'tbV*0 nuoparchieven.nl Archiefondersteuning Benelux specialisten in: - semistatische archieven - statische archieven - beeld- en geluidscollecties Adviseren Ondersteunen Beheren Julianalaan 30, 5707 HR Helmond. Tel. 06-53 99 99 63 06-53 95 57 58. www.archiefondersteuning.nl nieuws uit het veld Paul van Dun is de nieuwe directeur van het Streekarchief Regio Achterhoek. Daarvoor was hij adjunct-streekarchivaris bij het Streekarchief Land van Heusden en Altena. Na een dienstverband van bijna twin- ris wordt hij opgevolgd door P. Huis- tig jaar heeft H. Merkelbach het Regionaal Archief Rivierenland verlaten, om ais archiefinspecteur te gaan werken bij Het Archief, Centrum van stads- en streekhis- torie Nijmegen. Als adjunct-streekarchiva- (Voor vermelding in deze rubriek is de redactie afhankelijk van berichten die aan haar worden doorgegeven.) ARCHIEFINSPECTIE De centrale overheid heeft onvol doende greep op het beheer van informa tie, zo constateert de Rijksarchiefinspec tie in haar jaarverslag over 2004, dat eind oktober is verschenen. Dat komt aller eerst door de sterke toename van de hoe veelheid informatie, de veranderende gebruikersbehoefte en de digitalisering. Daarnaast zijn er achterstanden in over brenging van archieven naar archiefbe waarplaatsen, waardoor overheidsinfor matie te laat openbaar wordt en zelfs het behoud ervan gevaar loopt. De Rijks archiefinspectie doet aanbevelingen aan de staatssecretaris van Cultuur en Media om de greep op het informatiebeheer weer terug te krijgen. Het beheer en beschikbaar stellen van de informatie door overheidsorganisaties sluit onvoldoende aan op de werkproces sen en de informatiebehoefte van mede werkers. Daardoor zijn ambtenaren steeds meer hun informatie zelf gaan beheren in schaduwarchieven, werkdos siers en digitale informatiesystemen. Bij het digitale domein ligt de regie vooral bij de ICT. Deze heeft veel oog voor de technische toepassingsmogelijkheden, maar weinig voor de archiefwettelijke eisen aan informatie. Het gevolg: een volledig overzicht over de informatiestromen ontbreekt, het is de vraag of de informatie volledig is, informatie is slecht toegankelijk en de risico's op verlies zijn groot. Dit alles belemmert de overheid bij de uitvoering van haar kerntaken. Bovendien heeft de overheid grote problemen om zic.h goed te kunnen verantwoorden en is deze onvoldoende in staat om de duurzame bewaring van archieven als erfgoed te garanderen. De Rijksarchiefinspectie acht het noodza kelijk dat het management van over heidsorganisaties een duidelijke regie gaat voeren over de informatievoorzie ning. Dat betekent dat er een integrale beleidsvisie op dit onderwerp moet komen, een goede organisatie, een goede technische infrastructuur en deugdelijke afspraken over gebruik en beheer. Daar naast zullen overheidsorganisaties vol doende kennis en expertise in huis moe ten hebben op het gebied van ICT en documentaire informatievoorziening. Belangrijke aanbeveling van de Rijks archiefinspectie aan de staatssecretaris van Cultuur en Media is daarom om overheidsorganisaties ondersteuning te bieden bij de implementatie van digitale archivering. Overheidsorganen zijn sinds de Archiefwet 1995 verplicht hun archieven na twintig jaar over te brengen naar een archiefbewaarplaats. In de praktijk be staan er enorme achterstanden in bewer king en overbrenging. Door die achters tanden komen archieven veel later voor onderzoek en gebruik voor de burger beschikbaar dan wettelijk bepaald. Het risico bestaat dat archieven in kwaliteit achteruit of verloren gaan, waardoor ze niet veilig gesteld worden als erfgoed. Bovendien belemmeren de achterstan den de overheidsorganisaties om de hier voor genoemde slag te maken naar een professionele informatievoorziening. De Rijksarchiefinspectie vindt al jaren dat de centrale overheid maatregelen moet nemen om van die achterstanden af te komen en nieuwe achterstanden te voorkomen. Daarom juicht zij toe dat de ministeries nu een project zijn gestart, gericht op het wegwerken van de achters tanden in overbrenging van archieven tot 1975. Wel dringt de inspectie er op aan ook de achterstanden bij de zelfstan dige bestuursorganen aan te pakken. Ook zullen maatregelen moeten worden genomen om te voorkomen dat in de toekomst opnieuw achterstanden gaan ontstaan. De Rijksarchiefinspectie vraagt zich of het huidige model nog wel houdbaar is, waarin de kwaliteit van de informatie voorziening primair vanuit de belangen van het erfgoedbelang is geregeld. Het belang van een goede informatievoorzie ning omvat meer dan dat. En op dat punt constateert de Rijksarchiefinspectie dat er geen helder politiek aanspreekpunt is voor die brede verantwoordelijkheid en dat de regelgeving voor een betrouwbare informatievoorziening te gefragmenteerd en te bescheiden is. Scorekaart voor toekomstvaste ontwikkeling van websites DEN heeft TNO een onderzoek laten uitvoeren naar functionaliteit en toe komstvastheid van erfgoedwebsites. Het rapport Verleden, heden en toekomst van het Digitale Erfgoed Nederland - Scorekaart voor toekomstvaste ontwikkeling van websites is raadpleegbaar op de DEN-website www.den.nl. Hoe goed zijn de instellin gen voorbereid op trends in de toekomst? Welke trends zijn er de komende jaren op ICT-gebied te verwachten? Eerst is geke ken hoe de erfgoedwebsites er in het ver leden voorstonden. Daarna is een techno logische trendanalyse gemaakt op basis waarvan toetsingscriteria voor een score kaart ontwikkeld zijn. De scorekaart kan een handreiking bieden bij het analyse ren en verder ontwikkelen van het infor matie-aanbod op de websites van erfgoed instellingen. 1IIBSF001TSCHI groenehartarchieven.nl gelderlandinbeeld.nl beeldbank.nationaalarchief.nl beeldbankamersfoort.nl beeldbankzoo.be achterhoek-hemers.nl ik» BB1 fotobank-nb.nl filmfragmenten van het GAVA Groningen 134.000 doopakten van Stadsarchief Dordrecht bouwdossiers van het Utrechts Archief BINNENKORT notariële akten van het Noord-Hollands Archief 1.500 inventarissen van het Westfries Archief NIEUWS Utrechts Archiefnet sluit zich aan bij archieven.nl (550 inventarissen en 1.100 archieftitels) CIJFERS NOVEMBER 2005 ca. 53.000 bezoekers en 170.000 zoekacties 4.963.713 records 10.251 inventarissen 26.737 archieftitels Een product van DE REE archiefsystemen b.v. Lijnbaanstraat 2 9711 RV Groningen T 050 -311 2600 F 050-313 7350 www.de-ree.nl AoB mans. llll II ii mm iiibii luiiiii mn hui Wegwerken achterstanden

Archievenblad | 2005 | | pagina 4