De Rotterdamse Klep: een eenvoudige bergingsmethode voor boeken Stadsdepot Dordrecht bewaarplaats voor culturele collecties Permanent pixels HET UTRECHTS ARCHIEF WINT KORT GEDING ZATERDAGSLUITING nieuws uit het veld VROEGE KAART 'S-HERTO- GENBOSCH ONTDEKT nieuws uit het veld 7 NIEUWS u i t Op het bedrijventerrein Dordtse Kil III is dit jaar een voor Nederland uniek stadsdepot gebouwd, waar alle gemeente lijke collecties onder één dak worden bewaard. Dit najaar zijn alle collecties van het Stadsarchief, het Dordrechts Museum, SIMON VAN GIJN - museum aan huis en bureau Monumentenzorg en Archeologie verhuisd naar het nieuwe stadsdepot. Op 16 november is het stadsdepot na een jarenlange voorbereiding en maandenlan ge verhuisperiode, officieel in gebruik genomen als bewaarplaats voor de collec tie Dordrecht. In een architectonisch fraai gebouw huizen duizenden objecten. De v x&sgejB collecties worden onder optimale klimato logische omstandigheden achter slot en grendel bewaard. Het depot is in zekere zin ook experimenteel, omdat is gekozen voor het scheiden van de bewaar- en raad- pleegfunctie van de archieven. In juni 2005 besloot het bestuur van Het Utrechts Archief de studiezalen op zaterdagochtend te sluiten in de maanden september en oktober. Na uitgebreid onderzoek naar de kosten en baten van de zaterdagopenstelling besloot het bestuur de studiezalen de sluiting op de zaterdag ochtenden voort te zetten. Enkele bezoe kers vochten deze beslissing in een kort geding aan. Op 1 november heeft de rech ter de volgende uitspraak gedaan: Het bestuur van Het Utrechts Archief is in redelijkheid tot haar beslissing gekomen dat de zaterdagopening niet langer gehandhaafd kan wordendit oordeelde de voorzieningen- rechter van de rechtbank Utrecht in zijn von nis van vandaag naar aanleiding van het kort geding dat een aantal bezoekers tegen de zaterdagsluiting aanhangig had gemaakt. De bezoekers hadden gevorderd dat het bestuur van Het Utrechts Archief gedwongen zou worden de zaterdagsluiting ongedaan te maken op straffe van een dwangsom. Deze vordering is door de voorzieningenrechter afgewezen, waarbij de betreffende bezoekers zijn veroordeeld in de proceskosten. Voor zover bekend heeft een rechter nog nooit een oordeel moeten geven over de openingstijden van een publiek orgaan zoals Het Utrechts Archief. Het is in dit opzicht een unieke uitspraak. De voorzieningenrechter is het met Het Utrechts Archief eens dat het bestuur een grote beleidsvrijheid toekomt inzake de openstelling van het archief. Het bestuur mag dan ook vanwege bedrijfseconomi sche motieven tot een sluiting op de za terdagochtenden overgaan. Het Utrechts Archief heeft daarbij volgens de rechter voldoende aannemelijk gemaakt dat de benodigde menskracht voor de voorge nomen verplaatsing van het frontoffice naar de Hamburgerstraat en de digitalise ring van het archief, een dergelijke beslis sing rechtvaardigen. Omdat Het Utrechts Archief daarnaast ook nog op donderdag avonden geopend blijft, oordeelt de rech ter dat 'de openbaarheid en toegankelijkheid van het archief met de thans geldende ope ningstijden nog immer voldoende gewaar borgd worden. Het bestuur van Het Utrechtse Archief is verheugd over de uitspraak omdat deze duidelijkheid geeft dat het bestuur onder meer terzake de openingstijden een grote beleidsvrijheid heeft. Volgens interim directeur van het archief Tony Nijen- kamp is het goed om vast te stellen dat de rechter begrip heeft gehad voor de argumenten waarom de sluiting op zater dagochtend nodig was. Zodra het front office aan de Hamburgerstraat zal wor den geopend, zullen de openingstijden, waaronder die op zaterdagochtend, opnieuw worden bezien. Tijdens de voorbereiding van een boekuitgave van historische kaarten zijn medewerkers van de gemeente 's-Herto- genbosch op het spoor gekomen van een zeer vroege kaart van de Brabantse vesting stad. Het betreft een militaire overzichts kaart uit het midden of de tweede helft van de zestiende eeuw. De kaart bevindt zich in een archief in Turijn en geeft de stad weer met omliggende gehuchten als Hintham, Orthen en Franckenhofstad (richting Vught). De kaart is met name in de weergave van de bebouwing in het bui tengebied nauwkeurig, het stratenpatroon en de bebouwing binnen de wallen zijn niet ingetekend. Dit heeft ongetwijfeld met de militaire functie van de kaart te maken, die vermoedelijk gediend heeft om de inundatie van de stad in beeld te bren gen. Samen met de bekende stadsplatte grond van Jacob van Deventer uit ca. 1545 en enige enkele afbeeldingen behoort deze vondst tot de oudst bekende kaarten van 's-Hertogenbosch. archievenblad december 2005 het veld Mail uw nieuws naar: bureau@kvan.nl Anders dan bij archiefma teriaal is het bij bibliotheken niet altijd vanzelfsprekend dat de objecten verpakt worden. Soms wordt een selectie ge maakt van extra kwetsbaar of extra waardevol materiaal dat verpakt wordt; vaak blijft een groot gedeelte van de boeken onverpakt op de plank staan. Dat het verpakken van boeken en ander materiaal de levens duur van de objecten verlengt is algemeen bekend. Een doos beschermt tegen licht en stof en kan eventuele schommelin gen in klimaat gedeeltelijk op vangen. Voor het verpakken van biblio theekmateriaal zijn er verschei dene opties aanwezig: men kan kiezen voor een boekschoen, een cassette, een fasedoos of een gewone archiefdoos (die er in ver schillende maten is). Als er echter heel veel verpakt moet worden en men toch de boeken niet definitief en geheel aan het oog wil onttrekken, bijvoorbeeld omdat ze voor raadpleging en tentoon stellingsdoeleinden nog wel eens uit de kast moeten komen, zijn deze 'een-stuks- verpakkingen' minder geschikt en boven dien kostbaar en tijdrovend. Verschei dene instellingen hebben al naar oploss ingen gezocht. Zo is door de UB Utrecht in samenwerking met de firma Jansen en Wijsmuller een doos ontwikkeld, waarin een aantal boeken naast elkaar op de planken kan worden geplaatst. De doos opent naar de voorzijde en kan worden dichtgeklikt. De bibliotheek van het Gemeentearchief Rotterdam bestaat uit 90.000 titels. Slechts een zeer klein gedeelte hiervan is verpakt. De boeken staan in metalen kas ten. Graag wil men op het GAR al het bibliotheekmateriaal verpakken. Miran da Demuijnck en Leonard van der Sluijs, medewerkers van de afdeling Conser vering Restauratie van het GAR, heb ben een methode bedacht om dit op een eenvoudige, snelle en goedkope manier ten uitvoer te brengen: de Rotterdamse Klep. De firma Veha levert aan het GAR zuur vrij archiefkarton dat voldoet aan de ICN-kwaliteitseisen, precies op de maat van de breedte van de kastplank. Hiervan worden platen gesneden met een lengte die de diepte van de kastplank beslaat plus de hoogte tot de erboven gelegen kastplank. In het karton worden vervol gens twee gaten uitgestanst om voor de nodige verluchting te zorgen en om de klep te kunnen openen. Het karton wordt vervolgens gerild op de overgang tussen kastplank en hoogte. Tenslotte wordt het karton op de kastplank vastge zet met magneet en ook bovenaan aan de binnenzijde van de klep wordt over de totale breedte magneet bevestigd, dat vastgeklikt kan worden op de erboven liggende plank. Op deze manier worden de boeken op een gemakkelijke en goedkope manier verpakt en is het ook zeer eenvoudig om de klep weer te openen en de boeken uit de kast te nemen indien dat voor raad pleging of tentoonstelling gewenst is. Archieven, bibliotheken en musea digitaliseren steeds vaker kwetsbare objecten zoals historische foto's om cul tureel erfgoed beter toegankelijk te maken via het internet. Op dinsdag 1 november is René van Horik gepromo veerd aan de TU Delft op een proef schrift over de duurzaamheid van digita le objecten, getiteld 'Permanent Pixels. Building blocks for the longevity of digi tal surrogates of historical photo graphs'. Om his torisch beeldma teriaal zodanig digitaal te bewa ren dat toegang en gebruik in de verdere toekomst gegarandeerd kunnen worden, moeten specifieke standaarden, proto collen en software worden gebruikt, waarmee zowel het beeld zelf als de begeleidende gegevens worden vastge legd. Dat is een arbeidsintensief proces, zo blijkt uit het proefschrift. Het proef schrift laat zien hoe recente initiatieven als Open Access en Open Archives de toe gang tot gedigitaliseerd beeldmateriaal bevorderen. Diezelfde ontwikkeling is ook de aanleiding voor de recente start van DANS (Data Archiving and Net worked Services), waaraan de René van Horik als projectleider is verbonden. René van Horik december 2005 archievenblad

Archievenblad | 2005 | | pagina 3