Het Archievenbladvan charter tot chip 24 U IL8 De stad als aandachtsgebied DLM-FORUM I colofon Vaste rubrieken Citaat van de maand noot van de redactie Het Archievenblad is een uitgave van de Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland (KVAN). Het Archievenblad verschijnt tien maal per jaar. Alle leden van de KVAN ontvangen het Archievenblad. Redactie Chaja Beck.Jac. Biemans, Patricia Böschen, Roelof Braad (hoofdredacteur), Maarten Broek (eindredactie), Mathilda van Geem,Tamara Groot, Peter Sijnke, Harry Strijkers, Hanno deVries, Ivo Zandhuis. Vaste medewerkers Albert Boekhorst, Barbara Boender, Dick Bunskoeke,Aline Knip, Else Laura Rademaker, PeterVlot. Redactieadres Archievenblad, Cruquiusweg 31 1019 AT Amsterdam. Tel.: (020) 462 77 27 Fax: (020) 462 77 28 e-mail: bureau@kvan.nl Abonnementen en ledenadministratie Wie geen lid is van de KVAN kan het Archievenblad bestellen bij het KVAN-bureau, Cruquiusweg 31 1019 AT Amsterdam. Tel.: (020) 462 77 27 Fax: (020) 462 77 28 e-mail: bureau@kvan.nl. Ook voor adreswijzigingen. Jaarabonnement Nederland 68,00 buitenland (binnen Europa) 80,00 buitenland (buiten Europa) 96,00 losse nummers 5,00 Product- en personeelsadvertenties Sales Services geeft inlichtingen over tarieven en plaatsing van alle advertenties. Postbus 2317, 1620 EH Hoorn. Tel.: (0229) 21 12 11 Fax: (0229) 27 04 04. e-mail: sns@wxs.nl Ontwerp en productie Print Productions BV, Ursem Beeldbewerking cover Print Productions BV, Ursem Foto's cover Stadsarchief 's-Hertogenbosch ISSN 1385-4186 N H 0 U D S OP G A V E IIU Het volgende nummer van het Archievenblad verschijnt begin februari 2006. 112 Impressies van de Landelijke Archievendag Landelijke archievendag 118 Het handvest en de code: twee dimensies van kwaliteit De praktijk: Peter van Beek en Yvonne Bos-Rops 121 NEN-ISO 15489: een gestructureerd instrument voor archiefinspectie en -beheer bij digitaal werkende overheden De praktijk: Jasper Bode 122 Ruisende rokken, heimelijke afspraken, donkere stegen en fraaie grachtenpanden. Een negentiende-eeuwse familiegeschie denis over het Engels-Nederlands-joodse bankiersgeslacht Raphael De praktijk: Monique Peters [24 De levenscyclus van het document of het DLM-Forum in Boedapest E-depot: Margriet van Gorsel, Jeroen van Oss en Klaartje Pompe [27 Koninklijke Eijsbouts Klokkengieterij en Fabriek van Torenuurwerken te Asten Hofleverancier: Gerdie Huijbregts-Nieuwenhoud De praktijk:Alice van Diepen 3 De archiefschat Li Nieuws uit het veld 131 Column 132 Literatuur 134 KVAN Nieuws lAgenda 'Nationaal erfgoed biedt geen informatie, maar een gevoel; het wordt niet bestudeerd, maar vereerd.' Rob van der Laarse in 'Het verleden van ons allemaal', Folia (2005) 11 (november), p. 14-15 (met dank aan Agnes jonker voor de signalering van het citaat op de DIVA-discussielijst op 11 november 2005). Het handvest en de code: twee dimensies van kwaliteit Door Peter van Beek en Yvonne Bos-Rops Het handvest dienstverlening en de beroepscode voor archivarissen bevatten veel gemeenschappelijke elementen. Beide zijn gericht op waarborging van de kwaliteit die wordt geleverd door archiefdiensten en archivarissen. Peter van Beek en Yvonne Bos-Rops gaan nader op de relatie tussen beide documenten in. De levenscyclus van het document of het DLM- Forum in Boedapest Electronic Records Door Margriet van Gorsel, Jeroen van Oss en Klaartje Pompe Burgers krijgen steeds meer mogelijkheden om digi taal met de overheid te communiceren. Bewaring van digitale informatie is een hot item. In de rubriek e-depot deze keer een verslag van de conferentie over 'electronic records', 'e-government' en 'digital archives', die DLM-Forum begin oktober organiseer de in Boedapest. Een negentiende-eeuwse familiegeschiedenis over het Engels-Nederlands-joodse bankiers geslacht Raphael Door Monique Peters Op verzoek van nakomelingen van Willemina Char- lotta Jonas dook Monique Peters in de geschiedenis van hun voorouders. Dat leverde een spannend ver haal op over de verhouding van een arm volksmeisje met een rijke bankier. De stad als aandachtsgebied Door Alice van Diepen Vertegenwoordigers van stadsmusea en een enkel stadsarchief kwamen onlangs bijeen voor een inter nationale conferentie over de rol die men vervult in een veranderende samenleving. Bij het verwerven van migrantenerfgoed staan musea en archiefdien sten voor dezelfde uitdaging. Gevoel en werk De kerstversieringen verschijnen steeds vroeger en uitbundiger op de gevels van onze huizen en blijkbaar ook bij de archiefdien sten, getuige het thema 'plaat sing van kerstbomen' op de DIVA-discussielijst in de tweede helft van november. Natuurlijk is er niets op tegen dat je een sfeervolle werkomgeving creëert en een goed gevoel hebt bij je werk. Dat komt de kwaliteit ervan alleen maar ten goede en blijft je motiveren om door te gaan. Zo aan het einde van het jaar wens ik ieder toe dat we bij onze planning voor 2006 een gezonde balans tussen werk en gevoel mogen ontwikkelen. Het zal onze kinderen opvallen als dat zo is. Of we het in Heerlen goed doen mag u beoordelen aan de hand van een gedichtje dat Vivian van Slooten (8 jaar) vorig jaar schreef: 'Ik vind mijn pappa ontzettend lief, Hij werkt bij het stadsarchief. Daar bewaren ze van onze streek oud papier. Mensen kunnen dan voor hun plezier, Of voor het schrijven van een boek, Bij het archief op zoek. Ze hopen dat er steeds meer bezoekers komen gaan, En doen er dan ook van alles aan, Om ze beter van dienst te zijn: Dat vinden mensen fijn. Ze zijn ook wel eens bij mij op school geweest, Dat was een echt geschiedenisfeest. Ze vertellen dan iets over hun werk, Of over een oud gebouw of een kerk. Ze leren mensen hoe je oud papier kunt sparen En hoe je het moet bewaren. Ze kijken ook goed, Of je dit dan wel doet. Ze kijken soms bij een ander archief en dan, Proberen ze of dat bij hun ook zo kan. Ze praten veel met de bazen van het land. En geven soms een interview voor de krant. Ze doen wel eens wat met andere bedrijven en zo: Een tentoonstelling of een praatje op de radio. Vind je het heel moeilijk klinken? Bedenk dan dat ze ook heel veel koffie drinken. En wat er ook bij hoort, moet je weten Is samen feesten, sporten en uit eten. Namens de redactie wens ik u fijne feestdagen en een voor spoedig en gelukkig 2006! En veel plezier met de histori sche wenskaarten. Roelof Braad archievenblad december 2005 december 2005 archievenblad

Archievenblad | 2005 | | pagina 2