0 Tentoonstellingen O 0 Internationale bijeenkomsten Tbinnie n 100 UITENLANDSE EVENEMENTEN 1 J TOE agenda rR agenda Cursussen 43 6E NDA t/m 29 december Grand Tour - fotografische do cumenten van Italië 1880- 1930 In de 18de en 19de eeuw was een rond reis door de landen rondom de Middellandse Zee een 'must' voor leden van de adellijke kringen en de gegoede burgerij om zich cul tureel en intellectueel te onderleggen. De klassieke steden in Italië waren een vast on derdeel van zo'n Grand Tour. Er ontstond een uitgebreide toeristenindustrie, waarbinnen de fotografie een grote rol speelde. Ansicht kaarten, brochures en fotoplaten voor aan de muur moesten de herinneringen aan de reis levendig houden en aan de achterban tonen waar de ontwikkelde wereldreiziger zoal was geweest. In deze tentoonstelling in het kader van de 'Italiaanse weken' in Haarlem, rond om de unieke Michelangelo-tentoonstelling in Teylers Museum, staan mooie voorbeelden centraal van 19de- en vroeg 20ste-eeuwse topografische fotografie. Spaarnestad Fotoarchief, Groot Heiligland 47, Haarlem Info: tel. (023) 518 51 52 of www.spaamefoto.nl 1 16 december t/m 7 januari 2006 Vorstelijke stukken Het gemeentearchief van Kampen exposeert in dit rege ringsjubileumjaar van koningin Beatrix, archiefstukken die getuigen van de band van de stad en haar inwoners met Oranje. Sinds Willem de Zwijger tijdens de Tachtigjarige Oorlog de stad bezocht om haar voor de Opstand te winnen, voelt Kampen zich verbonden met de Oranjes; de Oranje portrettengalerij in het oude raadhuis is er het befaamde bewijs van. In de stadhouderlij ke tijd had het stadsbestuur een aparte zetel voor de stadhouders klaar staan. Die stoel is er nog en is ook in de tentoonstelling te zien. In de geëxposeerde archiefstukken figureren de Oranjes: vorstelijk, maar vooral ook men selijk. De archiefstukken worden afgewisseld met Oranjesouvenirs uit particulier bezit en bruiklenen uit Paleis Het Loo. Koornmarktspoort, IJsselkade 1, Kampen Info: tel. (038) 337 07 70 of www.gemeentearchiefkampen.nl archievenblad t/m 29 januari 2006 Altijd op de loer. Het beeld van Duits land in de Nederlandse karikatuur, 1871-2005 Na de Tweede Wereldoorlog verschenen in de Nederlandse pers zeer veel anti-Duitse politieke tekeningen. Geen won der, na vijf jaar Duitse bezetting. Maar hoe werd er naar Duitsland gekeken nadat Bis marck het in 1871 tot een eenheid had gesmeed? In de jaren 1914-1918 was Neder land officieel neutraal. Hielden de karikatu risten zich ook aan die neutraliteit? En hoe werd de periode tussen de twee oorlogen gezien? In de periode 1940-1945 werd de Nederlandse pers geheel aan banden gelegd en monddood gemaakt, maar in de illegale kranten en pamfletten verschenen desalniet temin onafhankelijke politieke tekeningen. De tentoonstelling biedt een spannend over zicht van de Nederlandse kijk op het grote buurland sedert de vestiging van het keizer rijk. Persmuseum, Zeeburgerkade 10, Amsterdam Info: tel. (020) 692 88 10 of www.persmuseum.nl I t/m 31 januari 2006 100 jaar Haags bibliotheekwerk 1906- 2006 In 1906 werd in Den Haag een Ieeszaaltje geopend aan de Prinsegracht 63. In honderd jaar groeide deze voorziening uit tot een bibliotheeknetwerk met maar liefst 19 vesti gingen (in 2006). In die honderd jaar ge beurde veel; al lang leent de bibliotheek niet meer alleen boeken uit maar ook tijdschrif ten, cd's, cd-roms en dvd's. Er kwamen tele- maticacentra in de bibliotheken met veel computers. Maar er bleef ook veel hetzelfde: de bibliotheek is nog steeds hét instituut voor volksontwikkeling. Een expositie met foto's, illustraties, documenten en teksten uit de afgelopen eeuw, afkomstig uit de collecties van de Openbare Bibliotheek en het Haags Gemeentearchief, tonen de ontwikkelingen van de afgelopen eeuw. De expositie is deels gebaseerd op het jubileumboek 'Een eeuw informatie, educatie en inspiratie; Openbaar Bibliotheekwerk in Den Haag 1906-2006', geschreven door dr. Paul Schneiders. Haags Gemeentearchief, Spui 70, Den Haag december 2005 Info: tel. (070) 353 45 61 of www.bibliotheekdenhaag.nl I t/m 5 februari 2006 Van boek tot boek, van jaar tot jaar De tentoonstelling beslaat zeventig jaar (kinder)boekenweekaffiches. Leesbevordering is één van de belangrijkste doelstellingen van de Openbare Bibliotheek. Ook de stichting CPNB, de organisatie die verantwoordelijk is voor de boekenweek, houdt zich actief bezig met leesbevordering. Daarom sluit deze tentoonstelling mooi aan bij de festiviteiten die georganiseerd worden in het kader van het honderdjarig bestaan van de Haagse Openbare Bibliotheek. De Affiche Galerij, Het Souterrain Station Spui te Den Haag, Ingang Kalvermarkt, etage -2 Info: tel. (070) 353 70 20 of (070) 353 70 42 I t/m 5 februari 2006 Zeeuwse maritieme affiches Het Zeeuws maritiem mu- ZEEum heeft samen met het Zeeuws Archief een inventari satie is gemaakt van affiches in musea en ar chieven in de provincie Zeeland, Antwerpen en Vlaanderen. Dat heeft geleid tot een unie ke eenmalige tentoonstelling die een beeld geeft van een korte periode, waarin vanuit Zeeland en Vlaanderen reislustigen verleid werden om een overzeese reis te onderne men. In Nederland ontstonden in het begin van de negentiende eeuw vaste lijndiensten voor personenvervoer op de Wester- en de Oosterschelde. Passagiers reisden tussen de Zeeuwse eilanden, maar ook naar het buiten land. Zo zorgde de Red Star Line destijds voor een vaste verbinding met New York. Om pas sagiers te werven werden er voor de diverse lijndiensten schitterende affiches gemaakt. Deze posters zijn het onderwerp van de ten toonstelling. Zeeuws Maritiem MuZEEum Vlissingen, Nieuwendijk 11, Vlissingen Info: tel. (0118) 412 498 of www.muzeeum.nl I t/m 19 februari 2006 Suiker Suiker? Ja graag. Suiker in de koffie, in de thee. Suiker in snoep en gebak. In ieder huis- orr« Haagse biblic E222 houden in Nederland is suiker te vinden. Dat was vroeger anders. Het Amsterdams Histo risch Museum toont de boeien de geschiedenis van suiker in Amsterdam en daarbuiten; een geschiedenis van het nieuwe luxe-product suiker dat in 17de eeuw furore maakte in Nederland. Vanaf het vroegste begin waren Amsterdammers betrokken bij de teelt van suikerriet en de productie van suiker, eerst in Brazilië, later in Suriname. Tientallen kleine suikerraffinaderijen leverden werk op tot in de haven en scheepsbouw aan toe. Suiker bieten, geteeld in Nederland, verdrongen hal verwege de 19de eeuw rietsuiker als grond stof. Consumenten genoten en genieten van suiker in thee en koffie, of verwerkt in lekker nijen van de banketbakker. Amsterdams Historisch Museum, Nieuwezijds Voorburgwal 357 of Kalverstraat 92, Amsterdam Info: tel. (020) 523 18 22 of www.ahm.nl t/m 26 februari 2006 Karton op schaal. De wereld van de bouwplaat De tentoonstelling geeft een overzicht van de geschiedenis van de bouwplaat en laat zien hoe bouwplaten worden ontworpen en welke druktechnieken worden gebruikt. Al eeuwen lang maken architecten en steden bouwkundigen schaalmodellen van gebou wen om de opdrachtgever een goede ruimte lijke indruk te geven van het ontwerp. Rond 1850 wordt het nabouwen van de wereld ook een geliefde hobby. Hoewel oorspronkelijk bedoeld als luxe kinderspeelgoed, werd de bouwplaat al snel geliefd bij volwassenen. Tegenwoordig is de bouwplaat vooral geliefd bij verzamelaars en modelbouwers én in de wereld van de reclame en de architectuur. De expositie toont bouwplaten uit de hele wereld waaronder van beroemde gebouwen als het Empire State Building, de Eiffeltoren en het Rietveld Schröderhuis, maar ook van kastelen, boerderijen en kerken, van voertui gen, van dieren, een kermiscarrousel, een to verlantaarn, kerststallen, de mijter van Sinter klaas en zelfs van een zwart gat. Museum Willem van Haren, Minckelersstraat 11, Heerenveen Info: tel: (0513) 62 34 08 of www.willemvanharen.nl 9 januari 2006 Eenjarige ICN-cursus behoudsmedewerker musea, archieven en bibliotheken 2006 De cursisten volgen een programma van 29 dagen, waarvan 26 gemeenschappelijk zijn en 3 worden gesplitst in enerzijds een archief/bibliotheekvariant en anderzijds een museumvariant. De lessen zijn interactief en bevatten een theoretisch en een praktisch deel. De cursus besteedt aandacht aan alle aspecten die voor het goed bewaren van ob jecten van belang zijn: de verzorging en inrichting van depots, de toepassing van richtlijnen voor licht, lucht en klimaat, het herkennen en beperken van schade aan ob jecten, het voorkomen van diefstal en verlies aan collectiegegevens. De aankomende be houdsmedewerker leert samenwerken met de restaurator, de conservator, de bibliothecaris of de archivaris en assisteert bij het behoud en beheer van de collectie, signaleert on gewenste situaties en kan hierover communi ceren met collega's en gebruikers van zijn of haar instelling. Cursusgeld: 2995,-, inclu sief studiemateriaal (syllabus en werkboek). Locaties: Instituut Collectie Nederland Rijswijk, het Nationaal Archief en de Koninklijke Bibliotheek in Den Haag Informatie en aanmelding: www.icn.nl 31 januari en 1 februari 2006 4 en 5 april 2006 Archiefmanagement volgens NEN-ISO15489 Tweedaagse cursus voor adviseurs, pro jectleiders en leidinggevenden op het gebied van documentaire informatie-voorziening en archivering, projectleiders van digitaliserings projecten maar ook voor archiefinspecteurs en beleidsmedewerkers van archiefinstellin gen. Transparantie, rechtmatigheid en ken nisuitwisseling zijn ondenkbaar zonder een archief dat een getrouwe afspiegeling vormt van uitspraken en handelingen in de primai re werkprocessen. Allerlei vernieuwingen in de organisatie en de dienstverlening hebben tot gevolg dat de verslaglegging van werkpro cessen in archiefstukken als het ware op nieuw moet worden uitgevonden. De norm NEN-ISO 15489 biedt een overkoepelend kader waarmee nieuwe archiefsystemen kun nen worden opgezet en bestaande verbeterd. De cursus is een combinatie van theoretische uitleg, toetsing aan concrete praktijkvoor beelden en groepsdiscussie. Deelnamekosten: 895,- excl. btw, incl. lunches en syllabus. Op 31 januari en 1 februari wordt de cursus gegeven in Delft, op 4 en 5 april in Utrecht. Informatie en aanmelding: tel. (015) 269 01 88 of www.cursusarchiefmanagemenLnen.nl I vanaf 7 februari 2006 Klassiek inventariseren van historische archieven Regelmatig krijgen archiefbeherende in stellingen historisch materiaal aangeboden dat niet of nauwelijks toegankelijk is gemaakt. Het is in een dergelijk geval niet altijd vanzelf sprekend om deze archieven te ontsluiten door middel van een klassieke inventaris. De laatste jaren is er helaas sprake van een tekort aan personeel dat op dit specifieke vlak vol doende geschoold is. Vanaf 7 februari 2006 organiseert Doxis Informatiemanagers in samenwerking met GO opleidingen een prak tische vijfdaagse cursus waarin de deelnemers leren hoe zij zelfstandig een doorsnee histo risch archief inventariseren. Deze cursus is speciaal bedoeld voor medewerkers van archiefdiensten, documentaire informatiever zorgers en privé-personen die betrokken zijn bij dergelijke projecten. In de cursus wordt elk onderdeel theoretisch ingeleid waarna het geleerde wordt toegepast in een aan de dage lijkse praktijk ontleende oefening. Door de hele cursus heen is ruimschoots gelegenheid voor onderlinge interactie. Meer informatie: www.sjgp.nl of tel. (070) 351 23 80 1 18 t/m 20 mei 2006 European Conference on Archives: 'Archivist: Profession of the Future in Europe' Deze zevende Europese conferentie vindt plaats in Warschau. Tijdens de plenaire en parallelle sessies worden tal van onderwer pen besproken die raken aan recente en toe komstige ontwikkelingen binnen het be roepsveld van de archivaris in Europa. De deelnemers hebben ook de gelegenheid om deel te nemen aan een viertal workshops met onderwerpen die voortvloeien uit het 'Report on Archives in the enlarged United Europe'. Informatie en aanmelding: www.archiwa.gov.pl/?CIDA=5ii december 2005 archievenblad

Archievenblad | 2005 | | pagina 21