Restauratie atelier Sterken BV Li J 3 ViJ J J U J 21 £J Atelier voor restauratie en conservering van papier en perkament a g d I J H I I I r j,/^rirS 0 W ..mv^ KVAN nieuws koninklijke vereniging van archivarissen in nederland Ter inzagelegging selectielijsten Reactie op 'De Zaak. Over openbare burgerlijke stand' 41 STERKENg H a ATELIERm Brieven Archieven Boeken Banden Prenten Grafiek Kaarten Wandkaarten Charters Zegels DocumentenWacht is een service van Restauratie atelier Sterken BV en gericht op F OC LlITl C fit O LI 'V clCtlt schade preventie- calamiteilenservice. zorg en beheer isotron DocumentenWacht Is de officiële partner van Isotron Nederland BV voor gammabestraling voor de gehele Culturele en Administratieve sector in de Benelux en Duitsland. Engelanderholt 3, 7361 CZ Beekbergen T. 055-5423147 F. 055-5430614 E.info@sterken.nl Meer informatie op: www.sterken.nl Kon. Wilhelminahaven ZZig 3134 KC Waardingen Telefoon Calamiteiten Steen- en gips restauratie 7# I Voor inlichtingen over tarieven en ij ij 1 plaatsing van zowel product- als personeelsadvertenties kunt u contact opnemen met: Sales Services Contact persoon Gerrit Kulsdom Postbus 2317, 1620 EH Hoorn Tel. 0229-211 211 Fax 0229 - 270 404 E-mail: snsdtp@planet.nl sns@wxs.nl Het volgende nummer van het Archievenblad verschijnt in de tweede week van februari 2006. 0031 (0)10 - 234 02 91 0031 (0)10 - 460 34 37 0031 (0)6 - 38 26 30 77 info@artanddocumentconservation.cc restauratie Papier restauratie In het kader van de archiefwettelijke procedure tot vaststelling van selectielijsten (art. 4, lid 2 van het Archiefbesluit 1995) liggen de navolgende (concept-)selectielijs- ten tezamen met het bijbehorende rapport van het institutioneel onderzoek en het ver slag van het driehoeksoverleg vanaf 1 november 2005 voor een periode van zes weken ter inzage in de bibliotheken van de betrokken zorgdragers, het Ministerie van OCW en de rijksarchieven in de provincie, evenals bij de informatiebalie in de studie zaal van het Nationaal Archief: selectielijst, ingediend door de minister van Binnenlandse Zaken en Konink rijksrelaties voor de neerslag van de han delingen van de betrokken zorgdragers op het beleidsterrein adelsbeleid, adels- recht en het decoratiestelsel 1945-2000. selectielijst, ingediend door de Vere niging van Kamers van Koophandel en Fabrieken in Nederland, in dezen optre dend als gemandateerde van de Kamers van Koophandel en Fabrieken, zoals ingesteld ingevolge de Wet op de Kamers van Koophandel en Fabrieken voor de neerslag van de handelingen van de Kamers van Koophandel en Fabrieken vanaf 1 januari 1998. selectielijst, ingediend door het ministe rie van Binnenlandse Zaken en Konink rijksrelaties, het ministerie van Buiten landse Zaken, het ministerie van Finan ciën en het ministerie van Justitie voor de neerslag van handelingen van de betrokken zorgdragers op het beleids terrein internationale rechtshulp in strafzaken over de periode vanaf 1945. Voor meer informatie: tel. (070) 331 55 31 of www.nationaalarchief.nl. In het julinummer van het Archieven blad ging 'De Zaak' over de openbaarheid van de burgerlijke stand (jrg. 109, nr. 6, p. 32). Helemaal bevredigend is de bijdrage van Yvonne Bos-Rops helaas niet. Ook bij het Zeeuws Archief hebben wij gewor steld met de openbaarheid van de burger lijke stand en de bekende tienjarenblok- ken. Wij komen hierbij echter tot een andere conclusie dan mevrouw Bos-Rops, met name als het gaat om beschikbaar stelling per jaar of per tienjarenblok. Het Zeeuws Archief beheert, net als veel andere RHC's, zowel gemeentelijke regis ters van de burgerlijke stand als de dubbe len die zijn overgebracht door het minis terie van Justitie. Het is uit juridisch oog punt belangrijk tussen deze twee bestan den onderscheid te maken. We moeten ons echter wel realiseren dat aan de bezoekers van onze studiezalen dit onder scheid valt nauwelijks uit te leggen. Yvonne Bos-Rops schrijft in haar bijdrage: 'Die [dubbele] registers worden na 20 jaar overgedragen, met een beperking van de openbaarheid. De registers worden open baar nadat het laatste register in een blok van tien jaar 100, 75 dan wei 50 jaar oud is' (cursivering van mij, LvdB). Dit nu heb ik in de verklaringen van overbrenging uit 2004 waarbij het ministerie van Justitie de blokken 1943-1950 en 1951-1980 overdraagt aan de rijksarchieven in het land niet terug kunnen vinden. Sterker nog, in deze verklaring van overbrenging staat: 'Op grond van artikel 17a, tweede lid van het eerste boek, vierde titel van het burgerlijk wetboek zijn de registers niet openbaar tot onderscheidenlijk honderd, vijfenzeventig en vijftig jaar na de afsluiting van de registers.Deze formule ring wordt ook gebruikt in het Besluit Burgerlijke Stand voor de gemeentelijke exemplaren van de registers. Mijns inziens mogen dus de registers per jaar beschikbaar worden gesteld zodra ze openbaar zijn. Ook in het Besluit Burgerlijke Stand Staatsblad 1994 nr. 160) is nergens sprake van blokken van 10 jaar, ook niet als het gaat over de dub bele exemplaren van de registers. In de voorgaande verklaring van over brenging van het blok 1933-1942 uit 1991 is wel sprake van vijftig jaar na afloop van de bovenvermelde periode [van 10 jaar], hetgeen de verwarring alleen maar groter maakt. Als we dus formeel juri disch naar dit probleem kijken zouden de (voormalige) rijksarchieven de overlij densaktes per jaar beschikbaar mogen stellen aan het publiek omdat zij met deze bepaling zijn overgebracht, terwijl de geboorte- en huwelijksaktes per tienja renblok beschikbaar gesteld moeten wor den omdat zij nog onder een andere bepaling vallen, met uitzondering uiter aard van de gemeentelijke exemplaren die wij beheren. Dit is in de praktijk een onwerkbare situatie. Al met al hebben wij gemeend dat wij op grond van de jongste verklaringen en wetsteksten mensen inza ge mogen geven in alle registers mits zij minstens 100, respectievelijk 75 en 50 jaar oud zijn. Een aparte vermelding verdient de tien jaarlijkse tafel. Deze beslaat immers de volle periode en wordt dus inderdaad pas na afloop van de volledige periode open baar. Prof.dr. Ketelaar vermeldt in de bun del Archiefrecht dat er na inwerkingtre ding van de archiefwet 1995 en het Besluit Burgerlijke Stand 'een aparte rege ling getroffen zal moeten worden voor de tienjaarlijkse tafels'. Bij mijn weten is dit niet gebeurd. Dit is echter nauwelijks een bezwaar voor de genealoog indien door de archiefdiensten wordt voorzien in het vullen van genealogische databases per jaar. Bij het Zeeuws Archief wordt hier momenteel hard aan gewerkt. Lineke van den Bout, coördinator dienstverlening Zeeuws Archief Reactie Yvonne Bos-Rops: op zich verandert er niets aan de strekking van het betoog in 'De Zaak': zorg ervoor dat de openbaarheid gelijkloopt en kies voor de meest ruime moge lijkheid. Het klopt dat ik niet de akte van overdracht van het laaste blok BS heb kunnen inzien. december 2005 archievenblad

Archievenblad | 2005 | | pagina 20