Nederlandse Antillen Nationaal Archief Alles loopt op rolletjes t i EL van mm l Coördinator Archiefbeheer en Dienstverlening m/v Medewerker Archiefbeheer en Dienstverlening m/v Restaurator m/v met onze vernieuwde verrijdbare Archief oplossingen. FOCUS ON CUSTOMER SATISFACTION Tineke Seebach* - A A 4 - ËaG ai bruynzeel filing and storage de archiefschat Gelders Archief Merkt 1 6811 CG Arnhem Sl«HT[ De Regering van de Nederlandse Antillen Het Nationaal Archief van de Nederlandse Antillen is een landelijke overheidsdienst en heeft o.a. als doel het verstevigen van het nationaal geheugen en bewustzijn van de bevolking door het beheren beschikbaar stellen van historische archieven, en het conserveren van het cultuur-historisch erfgoed. Bij het Nationaal Archief zijn er 3 vacatures: Informatie Nadere informatie over het Nationaal Archief en de vacatures kunt u vinden op www.nationalarchives.an. Tevens kunt u informatie inwinnen bij de Landsarchivaris van Curagao, de heer drs. F.E. Gibbes of de Algemene Landsarchivaris, mevrouw drs. N.C. Römer-Kenepa, e-mail: na@nationalarchives.an. Sollicitatie Uw schriftelijke sollicitatie kunt u, vergezeld van een curriculum vitae en kopieën van relevante diploma's binnen twee weken na verschijning van deze advertentie, richten aan mevrouw G. Smeulders, consulent W&S van het Kabinet van de Gevolmachtigde Minister van de Nederlandse Antillen, e-mail: smeulders@kgmna.nl. Een medisch en een psychologisch onderzoek maken deel uit van de selectieprocedure. Een lijn met een nieuwe kijk op verrijdbare Archief oplossingen. Niet alleen dankzij het revolutionaire ontwerp. Maar ook vanwege de diverse uitvoeringsmogelijkheden. Flexibel, toegankelijk en kostenefficiënt. Iedere kubieke centimeter wordt optimaal benut. Betrouwbaar doordat onze producten voldoen aan alle belangrijke internationale kwaliteits- en veiligheidsnormen. Laat u inspireren, vraag de nieuwste catalogus aan, kijk op www.brfs.nl of neem contact op met +31 (077) 306 90 00. 0 0 Bruynzeel Storage Systems BV Industrieterrein 7 Postbus 7118 5980 AC Panningen - Nederland Tel.: +31 (0)77 306 90 00 Fax: +31 (0)77 307 81 33 www.brfs.nl tijd stapte zij daar met enkele vrienden weer uit vanwege het, volgens haar, te imperialistische karakter van die bewe ging. Van 1933 tot 1937 bezocht ze de Academie voor Beeldende Kunsten in Den Haag en volgde daar de opleiding reclame-ontwerpen. Zij had onder ande re les van Gerrit Kiljan, Paul Schuitema en Piet Zwart. De laatste jaren van haar studie woonde zij in Voorburg in een 'gemeenschapshuis', samen met een groepje politiek bewuste medestudenten. In 1937 vertrok ze naar Amsterdam en sloot zich daar aan bij een groep politiek geëngageerde reportagefotografen, onder wie Eva Besnyö, Care] Blazer en Cas Oorthuys. Vooral met Cas Oorthuys werkte zij later nog regelmatig samen. Tot de Tweede Wereldoorlog werkte Emmy als freelancer en leverde foto's aan verschillende kranten en tijdschriften, zoals het SDAP-blad Wij, ons werk, ons leven. Tijdens de grote tentoonstelling 'Foto '37' in Amsterdam, had Emmy Het Gelders Archief heeft meerdere archiefschatten, maar de 35 unieke foto's van Arnhem van de nationaal en inter nationaal bekende Nederlandse fotografe Emmy Andriesse mogen toch wel tot de toppers worden gerekend. De schitteren de foto's met veel mensen, gebouwen en straatbeelden, ademen een bijzondere sfeer uit. Ze zijn gemaakt in september 1945 - een jaar na de Slag om Arnhem - en geven een intrigerend beeld van de verwoestingen en de wederopbouw van Arnhem, de stad die zo heeft geleden op het einde van de Tweede Wereldoorlog. De foto's zijn bijna zeker door Emmy Andriesse geselecteerd als illustraties bij een uit te geven boek door de gemeente Arnhem. Via het voormalige gemeentearchief van Arnhem zijn ze in het huidige Gelders Archief terecht gekomen. On langs zijn de foto's herontdekt en er bestaan concrete plan nen om ze in een publicatie over Arnhem op te nemen. Deze publicatie is gepland voor begin 2006. Kunsthis toricus Ton Schutte kwam de map met foto's tegen tijdens de voorbereidingen voor een andere publicatie. Het Gelders Archief is niet in het bezit van de negatieven van deze afdrukken. Deze bevinden zich bij de overige negatieven en het beeldmateriaal van Andriesse in het Prentenka binet in Leiden. Wie was Emmy Andriesse? Op 14 januari 1914 werd zij in Den Haag geboren in een liberaal-joods milieu. Haar vader was advertentie-aquisiteur voor het Algemeen Handelsblad en haar moeder bezat een agentuur voor luxe lin gerie. Omdat haar ouders vaak afwezig waren en hun dochter aan de zorgen van een huishoudster overlieten, waren vriendschappen voor dit alleen opgroei ende meisje erg belangrijk. Aanvankelijk sloot Emmy Andriesse zich aan bij de zio nistische jeugdbeweging, maar na enige Andriesse haar eerste expositie. Zij was daar vertegenwoordigd met een sociale fotoreportage getiteld 'In de Jordaan'. Als lid van de groep 'De Ondergedoken Camera' maakte ze een indrukwekkende reportage over de hongerwin ter in Amsterdam. Vanaf die periode trad er een verande ring op in haar werk en legde zij zich voornamelijk toe op het fotograferen van mensen. In die tijd kreeg zij ook steeds meer erkenning voor haar werk. Eind jaren veertig ont ving zij van de directeur van het Stedelijk Museum, Willem Sandberg, verschillende op drachten om kunstenaarspor tretten te maken voor ten toonstellingscatalogi. De kun stenaars portretteerde zij vaak staand temidden van hun werk in hun eigen atelier en niet terwijl zij aan het werk waren. In deze tijd maakte Emmy Andriesse ook verschei dene modeportretten. Deze hadden geen commerciële kwaliteiten en waren in verge lijking met het werk van ande re modefotografen meestal eenvoudiger van opzet. Op haar reizen naar onder andere Frankrijk en Italië heeft Emmy Andriesse veelal gewo ne mensen geportretteerd. Uit al haar werk blijkt een groot respect voor de mensen die zij fotografeerde. In 1952 keerde zij ziek terug van een reis naar Zuid-Frankrijk. Zij leed aan kanker. Op 20 februari 1953 overleed Emmy An driesse op 39-jarige leeftijd in Amster dam. Tineke Seebach is werkzaam als publieksadviseur bij het Gelders Archief. december 2005 archievenblad

Archievenblad | 2005 | | pagina 1