Digitale Oplossingen HaegheVelde BV Compacte Archief-Systemen Kardex Systemen B.V. Barwoutswaarder 13a, 3449 HE Woerden Postbus 250, 3440 AG Woerden Telefoon (0348) 49 40 40, Telefax (0348) 49 40 60 E-mail: info@kardex.nl, Website: www.kardex.nl nnnnnonnnnonnnoo A member of the KARDEX Group Industrieholding Cham AG Document Management - uw technische tekeningen, tekstdocumenten en foto's bij elkaar in één file - doorzoekbaar op tekst, OMR en IMR - scannen van boeken en tijdschriften, dossiers, registers, akten, persoons- en woningkaarten - scannen in kleur: diverse bestandsformaten BECIS is uw partij voor: KVAN nieuws koninklijke vereniging van archivarissen in nederland K A R D E X 's Gravenhage 070-3096039 lnfo@haegheVelde.nl www.haegheVelde.nl Interim Personeel: Interim- en project management: Advisering: Digitalisering: Archiefbewerking: Projecten Meer weten? Op onze website vindt u een overzicht van onze diensten en producten. Voor een vrijblijvend gesprek of een offerte kunt u bellen met: 020-4031147. BECIS, informatiespecialisten van deze tijd. Postbus 36079 1020 MB Amsterdam 020-4031147 www.BECIS.nl info@becis.nl l^an Vervolg van pagina 35 Regionale historische centra Toen Metselaars in 1997 in Den Haag kwam, werd hij al snel zeer nauw betrok ken bij een proces waar veel van zijn colle ga's weinig zin in hadden: de fusie van rijksarchieven met andere instellingen, met name gemeentearchieven. Hij heeft dat heel graag gedaan, temeer omdat tege lijkertijd Maarten van Boven algemeen rijksarchivaris werd en dit onmiddellijk tot een van de speerpunten van zijn beleid maakte, daarin door het departement gesteund. Harrie-Jan heeft dat vanaf het begin een heel kansrijke operatie gevon den. Het sloot ook helemaal aan bij zijn opvattingen over hoe archieven gepresen teerd moeten worden. De rijksarchieven waren betrekkelijk kleine instellingen, met kleine formaties en beperkte collecties, voornamelijk overheidsarchieven, en dan nog maar een bepaald segment daarvan. De oplossing die hiervoor begin jaren negentig was gezocht, een sterke onder steunende concernorganisatie in Den Haag, bleek niet te werken. De kracht moest gezocht worden in de regio's waar die rijksarchieven functioneerden en er moest aangesloten worden bij de andere instellingen en andere collecties die daar waren. "Archieven zijn als materiaal prach tig, door hun authenticiteit en directheid, maar ze winnen aan kracht door ze te pre senteren te midden en in samenhang met ander materiaal. Bovendien zijn archieven moeilijk. Ze dagen uit tot creatief gebruik. Maar dat moet worden ondersteund. Met primaire toegangen als inventarissen alleen ben je er niet. Mensen zijn niet in archieven geïnteresseerd, maar in histori sche informatie. Om die vraaggericht te kunnen leveren heb je grotere instellingen nodig, die zo zijn opgezet dat ze in staat zijn zich aan te passen aan de uiteenlopen de wensen van het publiek en aan uiteen lopende publieksgroepen. Daar is een zeke re schaalgrootte voor nodig," aldus Harrie- Jan. Regionale infrastructuur Dit jaar is het proces van RHC-vor- ming afgerond. Eerlijk gezegd eerder dan hij had verwacht. Alle rijksarchieven maken nu deel uit van een Regionaal Historisch Centrum. Sommige daarvan zijn redelijk groot, bijvoorbeeld Tresoar en Het Utrechts Archief, andere nog erg klein. Maar voor alle geldt hetzelfde: na de vol tooiing van de fusie staan ze aan het begin van een ontwikkeling. De RHC-vorming door het fuseren van soms heel kleine instellingen heeft in een aantal provincies de eerste aanzet gegeven tot het herschik ken en versterken van de infrastructuur op het gebied van historische en erfgoedvoor zieningen. De RHC's zijn, doordat het geen rijksinstellingen meer zijn, dichter bij de regio komen te staan en door de vergroting van hun schaal en verbreding van hun col lecties interessantere samenwerkingspart ners geworden, niet alleen voor andere cul turele instellingen, maar bijvoorbeeld ook voor het onderwijs en het toerisme. Publieksgroepen Dat die instellingen zelf meer publieksgericht zijn geworden speelt daar bij ook een rol. Enkele jaren geleden heeft hij met Motivaction een paar workshops georganiseerd, waarbij werd gewerkt met een indeling van bevolkingsgroepen vol gens sociaal-culturele onderstromen. Daarbij vielen termen als 'opwaarts mobie len' en 'postmoderne hedonisten'. Het ging erom dat die alle op een andere manier cul tuur en geschiedenis beleven en daarom ook ieder om een andere benadering vra gen. Voor archiefmedewerkers was het nieuw om in deze termen te denken. Nu is het vrijwel overal bij de RHC's gemeengoed om verschillende publiekgroepen te onder scheiden en de dienstverlening daaraan aan te passen. Deskundigheid Dit alles vraagt om heel andere vor men van management en deskundigheid. Je hebt ook een heel ander soort directeu ren nodig. Zij moeten in de eerste plaats een visie hebben op de positie van het RHC in de regio en de mogelijkheden tot samenwerking die er zijn, ze moeten inspi rerend zijn voor de professionals in de organisatie, en cultureel ondernemend. Dat wil zeggen: hun visie in actie kunnen omzetten. De uiteenlopende deskundighe den die in een RHC nodig zijn, moeten zij kunnen sturen, maar hoeven ze zelf niet te hebben. Ook de formaties van de RHC's zien er heel anders uit. Vroeger had meer dan de helft van de medewerkers een archiefdiploma. Archivistische deskundig heid blijft nodig, maar daarnaast is er een grotere rol weggelegd voor andere specia listen, bijvoorbeeld op het gebied van digi talisering, communicatie, educatie en bedrijfsvoering. Persoonlijk hoopt Harrie- Jan ook dat de rol van de historici weer wat groter wordt. "Als je de inhoud van archie ven aan het publiek wilt overbrengen en hen de geschiedenis wilt laten beleven, moet je wel weten waar het over gaat. Je moet je eigen collectie kennen, hoe die zich verhoudt tot ander materiaal en wat de historische en maatschappelijke beteke nis van dit alles is." Historisch onderzoek Toen Harrie-Jan in Arnhem en Haarlem werkte, kon hij zich zelf ook ver diepen in de inhoud van de archieven. In Arnhem heeft hij zich beziggehouden met de verdeling van de marken in de negen tiende eeuw, in Haarlem met de politieke en religieuze verhoudingen in Noord- Holland. De laatste jaren in Den Haag lukte dat niet. Dat hij zijn werk als beleids ambtenaar toch met plezier kon doen, kwam omdat hij zijn oorspronkelijke liefde van 35 jaar geleden voor archieven altijd is blijven behouden en het belangrijk vond dat ze de belangstelling krijgen die ze ver dienen. Hij hoopt zich de komende jaren weer wat meer met de inhoud bezig te kun nen houden. Daarbij gaat het op dit moment vooral om een historische belang stelling, die nog van vóór zijn archiefloop baan dateert: die voor Midden-Europa. Harry Strijkers december 2005 archievenblad

Archievenblad | 2005 | | pagina 18