Only One Gespecialiseerd in üw archief! Groeit het archief u óók boven het hoofd? voor: detachering/vervanging selectie en vernietiging inventarisatie advisering begeleiding projecten Hans Lievestro Wilt u daar meer over weten? column I 31 Documentaire Informatie Technologie Postbus 2325 1620 EH Hoorn Tel. 06 25 370 363 E-mail: info@onlyone.nl Internet: www.ontyone.nl Internet: www.archiefburo.nl E-mail: info@archiefburo.nl Hazendiekske 4 7245 TA Laren (Sld.) Tel. 0573 - 22 15 26 Mobiel 06-10 93 40 76 Zwartevenstraat 17 1911 TN Uitgeest tel: 06-51996435 e-mail: info@archiefbc.nl internet: www.archiefbc.nl Archiveren is noodzakelijk in organisaties en bedrijven. Maar de efficiency en de effectiviteit van de documentaire informatievoorziening zijn vaak ver te zoeken. Daarom is het goed om een specialist in te schakelen. Een specialist zoals Burgers Archief Service, BAS. We hebben ervaring opgedaan bij uiteenlopende organisaties. En kun nen u optimaal ondersteunen bij het structureren van uw documentaire informatievoorziening. Van het opnieuw inrichten van werkprocessen tot en met het wegwerken van achterstanden. V Ook op projectmatige basis. Kievitsbloem 27 2631 TV Nootdorp E-mail: info@baservice.nl Kijk dan op www.baservice.nl of bel 06-10290894 voor meer informatie over onze dienstverlening en onze projecten. PAARSE KROKODIL Door Dick Bunskoeke We kennen in ons vrije land steeds meer regels. Die zijn bedoeld voor het in goede banen leiden van ons overvolle, individu aliserende, heterogene landje. De omgang met die regels is echter een probleem. We willen het wel leuker (lees: minder bureau cratisch) maken, maar missen de durf, het inzicht of de autoriteit om daar uitvoering aan te geven. Al staat de paarse krokodil naast ons, we moeten eerst een formulier hebben om hem af te kunnen geven. Lees verder de nieuwsbe richten (van 19 augustus 2005) op www.ohra.nl. In 2001 en 2002 kwa men de ministeriële re gelingen ex artikel 11, 12 en 13 van het Ar- chiefbesluit tot ons. Een keur aan deskundigen was erbij betrokken ge weest en de verwachtin gen waren hooggespan nen. Wanneer er zulke gedetailleerde regelingen over archieven worden opgesteld, is dat immers opmerkelijk. Nergens is zo duidelijk dat er ver schillende meningen zijn: zet een paar archi varissen bij elkaar en geheid dat ze het niet eens zijn met elkaar. Uiteraard kwam er kri tiek op de regelingen. Ze zouden soms onderling tegenstrijdig, te gedetailleerd, te ondui delijk of te kostbaar in uitvoering zijn. Dit past uitstekend in de maatschappelij ke discussies over handhavingsbeleid en overheidsjargon. De Nederlander heeft maar weinig met regels en kan maar niet begrijpen wat de overheid toch bedoelt. Wellicht moeten we de regels dan maar weer afschaffen? Of moet het zoveelste Jip-en-Janneke-project starten om de tek sten voor een inburgeringcursus geschikt te maken? Het is en blijft een punt van discussie. Het is een typisch Nederlands probleem: hoever ga je met zaken regelen? Er zijn altijd al fijnregelaars en vrijheidsdenkers in ons land geweest, vandaar dat we het 'polderen' met de paplepel ingegoten krijgen. Misschien houden we daarom ook wel zo van controverses. Bij al die discussies zou het ons ontgaan dat we in casu met één doel strijden: het behoud van cultureel erfgoed. Zijn de eisen van de regelingen daarmee in strijd? Op zich niet en de goede inten tie wordt ook niet in twijfel getrokken. Daar waar rechters steeds meer naar de intentie van de wet- en regelgeving oorde len, moeten archiefregelingen kennelijk volgens de letter worden opgevolgd. Dat strookt lang niet altijd met wat organisa ties als prioriteit zien. Natuurlijk, het is gevaarlijk terrein. We kennen de gevolgen in Enschede en Volendam. De toepassing van regels werd er niet gekoppeld aan de intentie: het sparen van levens. Daar moet je mee beginnen, voordat je al te rigide met december 2005 regels (toepassen of niet) omgaat. Je moet je verantwoordelijk voelen en die verant woordelijkheid op je nemen. Ook hand havers zouden moeten inzien dat juist dit aspect meer inhoud aan hun vak kan geven. De specifieke omstandigheden maken telkens weer nieuwe interpreta ties noodzakelijk. Contacten leggen, mogelijkheden explore ren, het is zoveel interes santer dan domweg regel tjes inhameren. De deskundigheid van de regelingen biedt moge lijkheden om een goede weg in te slaan. Daar zijn echter wel competenties voor nodig die de lokettist bij de paarse krokodil absoluut ontbeerde. Hij was niet flexibel, sensitief, creatief of communica tief, om er maar een paar te noemen. Hij liet zich niet leiden door het feit waarom de krokodil naast hem stond: om hem aan de rechtmatige eigenaar terug te kunnen geven! Zo zijn de regelingen bedoeld om aan te geven wat het beste voor ons erfgoed is. Daar is niet veel aan te tornen, hoe wel het natuurlijk een momentopname is. De toekomst moet leren of kennis en competenties kunnen worden gecombi neerd, zodat het behoud van erfgoed erbij is gebaat. Is kiezen voor minder gedetailleerde uit gangspunten een capitulatie voor andere bestuurlijke prioriteiten? Doet dit geen recht aan het belang van erfgoedbeheer? De krokodil moet immers wel naar de rechtmatige eigenaar. De kunst is om dat tóch te realiseren als niet aan alle forma liteiten wordt voldaan. Maar was paars niet de kleur van de ongedachte combi natie? dick@bunskoeke.nl Tekening: Peter Vlot archievenblad I

Archievenblad | 2005 | | pagina 15