Alles loopt op rolletjes... L Koninklijke Eijsbouts Klokkengieterij en Fabriek van Torenuurwerken te Asten ...met onze vernieuwde verrijdbare Archief oplossingen. LOEK NIJHOLT ARCHIEFSERVICE B.V Restauratieatelier 'De Tiendschuur' m FOCUS ON CUSTOMER SATISFACTION IE bruynzeel Bij calamiteiten buiten kantooruren: 06 - 538 96 318 irmrrrnn hofleverancier Een lijn met een nieuwe kijk op verrijdbare Archief oplossingen. Niet alleen dankzij het revolutionaire ontwerp. Maar ook vanwege de diverse uitvoeringsmogelijkheden. Flexibel, toegankelijk en kostenefficiënt. Iedere kubieke centimeter wordt optimaal benut. Betrouwbaar doordat onze producten voldoen aan alle belangrijke internationale kwaliteits- en veiligheidsnormen. Laat u inspireren, vraag de nieuwste catalogus aan, kijk op www.bruynzeel.org of neem contact op met +31 (077) 306 90 00. 323 W"T S&i Bruynzeel Storage Systems BV Industrieterrein 7 Postbus 7118 5980 AC Panningen - Nederland Tel.: +31 (0)77 306 90 00 Fax: +31 (0)77 307 81 33 www.bruynzeel.org advisering projecten documentaire informatievoorziening archiefbewerking archiefopslag Een bekende naam, die staat voor langdurige en brede ervaring. Deskundigheid, klantgerichtheid en kwaliteit staan bij ons voorop. Daardoor zijn onze adviezen op maat gesneden oplossingen. Ook voor de voorbereiding en uitvoering van projecten staan wij voor u klaar, evenals voor veranderingen bij uw documentaire informatieverzorging en de bewerking van uw archieven.Tenslotte bieden wij opslag van archieven aan in ons eigen archiefdepot. GOED ARCHIEFBEHEER HEEFT AANDACHT NODIG. PERSOONLIJKE SERVICE. ONAFHANKELIJK ADVIES.DAT KUNNEN WIJ U GEVEN. Bel, schrijf, fax of e-mail voor meer informatie: Koningsweg 13 C 68I6TC Schaarsbergen 06-26042160 e-mail: loeknijholtarchief@hetnet.nl onderdeel van Diamant-Groep Tilburg Archiefrestauratie Papierconservering Charterrestauratie Iniijstwerk Handboekbinderij Vacuüm vriesdrogen Behandeling van brand-, roet- en waterschade calamiteitenservice Insulindestraat 5, 5013 BA Tilburg Postbus 4123, 5004 JC Tilburg Telefoon: 013 - 46 41 777 Fax: 013 - 46 41 771 E-mail: tiendschuur@diamant-groep.nl Door Gerdie Huijbregts-Nuwenhoud* Het Archievenblad besteedt in dit regeringsju- bileumjaar van koningin Beatrix aandacht aan enkele koninklijke ondernemingen en hofle veranciers en hun archieven. Deze keer is de beurt aan Koninklijke Eijsbouts Klokkengie terij en Fabriek van Torenuurwerken te Asten. Al eeuwenlang spelen klokken en uurwerken een belangrijke rol in ons dagelijks leven. Torenklokken kondigen verdriet en vreugde aan. Verdriet bij begrafenissen, rampen en herdenkingen, vreugde bij overwinningen, staakt-het-vuren, trouwerijen en geboortes. Op de laatste dag in december wachten we gespitst en gespannen tot een torenuurwerk middernacht aangeeft en klokkengelui het begin van een nieuw jaar inluidt. Wereldwijd hangen klokken, uurwer ken en beiaarden die vervaardigd zijn door de Koninklijke Eijsbouts Klokkengieterij en Fabriek van Torenuurwerken te Asten. In de Domtoren in Utrecht hangen zeven grote luidklokken van het bedrijf. De bei aard van de Grote Kerk in Dordrecht werd in 1999 onder andere uitgebreid met een tien ton wegende luidklok. De zwaarste ooit in Nederland gegoten klok (12.500 kg.) werd vervaardigd voor het National De reizende beiaard van Eijsbouts. Deze vier-octaafs bei aard (49 klokken) is gemonteerd op een aanhangwagen en kan derhalve op elke plaats in of buiten Nederland bespeeld worden door een beiaardier ter opluistering van festiviteiten, ledereen kan deze mobiele beiaard huren. War Memorial Carillon in Wellington, Nieuw Zeeland. Beiaarden van de Koninklijke Eijsbouts klinken ook op de campussen van Amerikaanse universitei ten, waaronder die van Ann Arbor en Michigan. Van horloge tot beiaard Horlogemaker Bonaventura Eijsbouts (1847-1920) zette in 1872 in een kleine werkplaats, achter zijn huis, een 'fabriek van torenuurwerken' op. Zijn werkplaats bleek al snel te klein en werd daarom in 1905 vervangen door nieuwbouw. Op die plek is het bedrijf tot op de dag van van daag gevestigd. Onder leiding van Bonaventura's zoon Johan (1878-1943), die op vijftienjarige leeftijd in zijn vaders bedrijf was komen werken, werd het pro ductenpakket van Eijsbouts uitgebreid met slag- en luidklokken. Johan begreep dat een torenuurwerk een slagklok nodig heeft om de hele en halve uren aan te kondigen. In het verlengde hiervan ligt de luidfunctie van dezelfde klok. Om die reden besloot hij bij gerenommeerde klokkengieters in ons land en in België kerkklokken in te kopen. Gelijktijdig met deze nieuwe ont wikkeling ontstond met name in ons land en bij de zuiderburen een hernieuwde belangstelling voor de beiaard als muziek instrument. Een voor de hand liggend gevolg was dat Eijsbouts zich ook ging toe leggen op het bouwen en installeren van complete beiaardinrichtingen. In 1924 deed Tuur Eijsbouts (1908-1994), de oud ste zoon van Johan, zijn intrede in het bedrijf. Onder zijn leiding werd in 1947 de eerste klok in het bedrijf gegoten en in 1949 de eerste beiaard. Deze stap bleek van cruciale betekenis voor het voortbestaan en de geschiedenis van het bedrijf. Na de dood van zijn vader Johan zorgde Max Eijsbouts (1922-1976) ervoor dat de naam en faam van Eijsbouts tot ver over de landsgrenzen ging klinken. In 1976 kwam de bedrijfsleiding voor het eerst in handen van een man van buiten de familie. In 1996 werd Joost Eijsbouts (1961), de zoon van Max, algemeen directeur waarmee de 125-jarige traditie als familiebedrijf een vervolg kreeg. Het predikaat 'koninklijk' werd in 1972 verleend, bij het honderdja rig bestaan van de onderneming. Bedrijfsarchief Koninklijke Eijsbouts beschikt uiter aard over een archief. Dit gaat echter niet terug tot het jaar van oprichting. Rond 1970 was het archief ondergebracht op de zolder van de voormalige directeurswo ning en vandaar zijn de stukken verhuisd naar een leegstaande hal in Asten. Vervolgens naar een naast het bedrijf gele gen leegstaand pand, en na de verbouwing van Eijsbouts eind jaren tachtig, is het ondergebracht in enkele ruimtes van het huidige bedrijfsgebouw. Het vermoeden bestaat dat wellicht bij al deze verhuizin gen wat archiefmateriaal verloren is gegaan. Enige jaren geleden is op de huidi ge locatie flinke waterschade ontstaan, onder andere in een ruimte met archiefdo zen en ook toen is een deel van de inhoud van de archiefmappen onbruikbaar gewor den. Bezoek aan Eijsbouts van koningin Juliana en prinses Beatrix in 1951. Het bedrijfsarchief is voor buitenstaanders niet openbaar toegankelijk, in een enkel geval, zoals een onderzoek ten behoeve van een dissertatie, kreeg een particulier toestemming om stukken te raadplegen. Het archief bestaat voornamelijk uit pro jectmappen die zijn onderverdeeld in diverse categorieën. Binnenland, buiten land, beiaarden, torenuurwerken en kunst opdrachten zijn op plaatsnaam geregi streerd. Uit de jaren 1910-1930 zijn er nog gebonden brievenboeken van uitgaande correspondentie. Verder zijn wat oude kas boeken bewaard gebleven. Bij de viering van het 125-jarig bestaan van het bedrijf in 1997 werd het plan opgevat om voor medewerkers en oud-col lega's een beknopte historie te schrijven en uit te geven. Op basis van de aanwezige archiefstukken en foto's is dit goed gelukt. In verband met restauraties en uitbreidin gen van bestaande beiaarden wordt het archief regelmatig geraadpleegd. Mede om die reden is het voor directie en medewer kers geen optie om het bedrijfsarchief naar een openbare archiefbewaarplaats over te brengen. Bij Koninklijke Eijsbouts worden geen rondleidingen georganiseerd. Wie meer wil weten over klokken, uurwerken en beiaarden kan terecht in het Nationaal Beiaardmuseum in Asten (zie: www.caril- lon-museum.nl). Gerdie Huijbregts-Nuwenhoud werkt sinds 1981 als directiesecretaresse bij de Koninklijke Eijsbouts. mm december 2005 archievenblad 27

Archievenblad | 2005 | | pagina 13