De levenscyclus van het document of het DLM-Forum in Boedapest DLM-FORUM e-depot 24 25 Door Margriet van Gorsel, Jeroen van Oss en Klaartje Pompe* Het DLM-Forum organiseerde in oktober dit jaar in Boedapest een driedaagse conferentie met als thema 'Electronic Records Supporting e-Government and Digital Archives'. Dit thema werd belicht aan de hand van drie aspecten: overheidsinformatie in een elektronische omgeving; standaards voor uitwisseling van informa tie; bewaring van digitale informatie als bewijs en historische informatie. Wij kennen het DLM-Forum vooral van 'Moreq', de Model Requirements for the Management of Electronic Records. Dit is het meest prominente product van het forum en dit document ligt in Nederland ten grondslag aan Remano, het referentiemodel voor func tionele eisen voor record management-appli- caties voor de Nederlandse overheid. Record management Het onderwerp record management drukte een groot stempel op het programma. Als eerste kreeg George Mackenzie het woord.1 Hij is lid van de programmacommis sie voor e-records van de ICA (International Council on Archives) en wees op de drie grote uitdagingen in records management: de hoeveelheid records: we moeten ons voorbereiden op een wereldwijde 'informa- tie-tsunami'; de komende jaren zal meer informatie geproduceerd worden dan in de afgelopen duizend jaar. onze vaardigheden: archiefvaardigheden (waardering en selectie), vaardigheden met betrekking tot elektronische records, tech nische vaardigheden en management- en communicatieve vaardigheden. e-governance: de derde uitdaging betreft de burger, de klant, die in de huidige tijd online bediend wil worden en nieuwe vra gen heeft. De ICA ondersteunt een aantal veelbeloven de projecten. Interessant was het kennis te nemen van pro jecten van de nieuwe Europese lidstaten zoals Estland.2 Alhoewel Estland een klein land is, loopt het voorop in e-dienstverlening naar burgers en het bedrijfsleven. Betrokken partij en (overheid en bedrijfsleven) zijn gaan samenwerken om de preservering van digita le collecties te realiseren. In een klein land als Estland blijkt de topdownbenadering vanuit het ministerie in het opzetten van de samen werking goed te werken. Onze Britse collega's hebben naar wegen gezocht om overheidsorganisaties tot goed informatie- en archiefbeheer te bewegen. Zij hebben sinds 2002 de Freedom of Information Act (de Engelse Wet Open baarheid Bestuur) om hun doel te bereiken. Elizabeth Sheperd van het University College vertelde dat de Freedom of Information Act regels over goed archiveren bevat.3 Daaruit is een Code of Practice voortgekomen. Bovendien zijn er trainingen georganiseerd om de kwaliteit van archivering bij over heidsdiensten te vergroten. Het effect is nog beperkt. Wel is het bewustzijn van het belang van archivering gegroeid. Richard Blake van The National Archives is bezig met het ont wikkelen van een ERM Compliance Review Methodology. Met behulp van dit instrument kunnen overheidsorganisaties zelf nagaan in hoeverre zij aan de Records Management Code of Practice van de Freedom of Information Act voldoen. Het wordt een 'self- assessment', gebaseerd op de ISO 15489- norm. Deze test zou elke drie jaar herhaald moeten worden. Uiteindelijk hoopt men dat deze test een vast onderdeel wordt van de algemene auditcyclus.4 Tot slot vertelde Hans Hofman dat de herzie ne ISO 15489, deel 1 eind 2006 te verwach ten valt (deel 2 in 2008).5 De bewerking van deel 1 zal een aantal verbeteringen bevatten: meer bedrijfsmatig/procesgeoriënteerd; meer verwevenheid met het primair pro ces; gericht op schaalbaarheid; mogelijkheid tot certificering. Authenticatie, authenticiteit en persoonsgege vens Een van de belangrijkste aandachtspun ten voor de digitale overheid is de spanning die zichtbaar is tussen de personificering van de overheidsdienstverlening aan de ene kant en de bescherming van de persoonsgegevens aan de andere kant. Hannelore de Keyser van de Universiteit Leuven, tevens werkzaam geweest in het Belgische project DAVID, hield een helder en leerzaam betoog over het ver schil tussen authenticatie en authenticiteit.6 Na eerst de Europese wetgeving te hebben toegelicht, ging zij in op de drie preserve- ringsstrategieën: uitdraaien op papier; digitale handtekening na afsluiting van de zaak opnemen in de metadata en laten valideren door een trusted third party (TTP); digitale handtekening door middel van emulatie preserveren. Zij geeft de voorkeur aan optie twee. Vervolgens liet De Keyser zien dat rechters in verschillende landen heel verschillend tegen de bewijswaarde kunnen aankijken. Zo vraagt de Belgische wetgeving een originele getekende overeenkomst. Geen van de strate gieën kan daar volledig aan voldoen. De con clusie is dat de wetgevers zich zullen moeten aanpassen aan het digitale tijdperk en moe ten afstappen van het originaliteitbeginsel. Adrea Haenger (Bundesarchiv Duitsland) had een interessante casus over het toegankelijk maken van 200 datasets (met 200.000 files) uit de voormalige DDR uit de periode 1970- 1990.7 De datasets bestrijken het terrein van statistiek, economie, landbouw, onderwijs, arbeid en strafregistratie. Ze worden niet alleen voor wetenschappelijk onderzoek geraadpleegd, maar ook als (juridische) getui genis. Authenticiteit van het materiaal is nog niet betwijfeld door rechters dankzij zorgvul dige documentatie. Het Bundesarchiv heeft een tooi ontwikkeld die data, beschrijving van de structuur en codes onlosmakelijk met elkaar verbindt. Bovendien worden context en technische informatie bewaard met de data. Onderzocht wordt of de standaard METS (Metadata Encoding and Transmission Standard) data, technische documentatie en context met elkaar kan verbinden. METS kan zo een bij drage leveren aan de authenticiteit van een record. Malcolm Todd van The National Archives in het Verenigd Koninkrijk vestigde de aan dacht op de consequenties van bescherming van persoonsgegevens voor het archiefbe heer.8 Todd vindt het hoogste tijd voor een wake up call. Ongebreidelde privacybescher ming kan ertoe leiden dat informatie over gewone mensen uit de archieven verwijderd wordt en een evenwichtig geschiedbeeld in de toekomst bemoeilijkt wordt. Hij noemde het werk Mal d'Archives van de Franse filosoof Derrida als de inspiratiebron voor deze ten dens. Todd is ook betrokken bij een internationaal vergelijkend onderzoek in het kader van InterPares naar de privacywetgeving en de impact op archiefbeheer in een aantal lan den. Daaruit komt naar voren dat de Europese richtlijn voor privacybescherming uit 1995 door de lidstaten op verschillende manieren in hun nationale wetgeving ver werkt wordt. In sommige landen bestaan uit zonderingen voor wetenschappelijk gebruik. Soms ook wordt overbrenging naar een archiefbewaarplaats als uitzondering aange merkt. Hij merkte op dat dit onderwerp in de Verenigde Staten niet speelt. Daar winnen de anti-terreurmaatregelen het van de privacy bescherming. Dit leidt tot uitgebreide vastleg ging en langdurige bewaring van persoonlij ke gegevens. Todd pleitte voor het zoeken van bondgeno ten in andere sectoren, zoals de sociologie en geneeskunde, voor integratie van ar- chiefbelangen in wetgeving met betrekking tot openbaarheid van bestuur, opheffen van tegenstrijdigheden in wetgeving tussen ver schillende landen en het onder de aandacht brengen van de noodzaak van genuanceerde, pluriforme geschiedschrijving. E-depot Gelukkig heeft het digitale depot zich ook langzamerhand aan het archieffirma ment gevestigd. Na de bewustwording van het 'recordcontinuiim' en de aandacht voor de voorkant van het archiveringsproces komt de achterkant ook weer in beeld. Binnen Europa is een aantal projecten in ont wikkeling op dit gebied, die zich onderschei den door een eigen aanpak: Rotterdam: het kleinschalige maar groeien de project E-depot heeft als doel de realisa tie van een digitaal depot op basis van open standaards en open source software. Medewerkers uit de eigen organisatie leren door preserveringsvraagstukken te onder zoeken en verwerven al doende kennis en competenties. Uitgangspunt van het pro ject is dat het uitgevoerd wordt met mede werkers uit de eigen organisatie. Met de Archiefschool, die inhoudelijke kennis en advies inbrengt, wordt samengewerkt. Londen: The National Archives hebben een digitaal depot gerealiseerd, waarbij een aparte afdeling Digital Preservation met nieuwe medewerkers in het leven geroepen is. Digital Preservation is verantwoordelijk voor vier systemen: een systeem voor archivering van websites, een systeem voor 'born digital' overheidsrecords, het systeem PRONOM (een online register met techni sche informatie over bestandsformaten), en Electronic Records Online (een systeem voor het aanbieden van de digitale infor matie op internet). Een organisatie naast The National Archives, het UK Data Archief, is een officiële opslagplaats voor data van de overheid. Antwerpen: het project DAVID heeft belangrijke vraagstukken vanuit archivis- tiek, techniek en het recht onderzocht en hierover gepubliceerd. Aan een digitaal depot wordt gewerkt; opslag van digitale bestanden geschiedt vooralsnog op tapes. In Finland wordt in Mikkeli, een stad met 50.000 inwoners, een super e-depot voor het hele land ontwikkeld, waarbij gerekend wordt op betalende klanten.9 De spreker voorzag dat in Europa in de toekomst natio nale of grensoverstijgende e-depots in de behoefte aan digitale preservering en opslag zullen voorzien. Een van de depots zal dan in Mikkeli staan. Ongetwijfeld zullen archiefdiensten die zich oriënteren op de bouw en ontwikkeling van een e-depot gebruik maken van het kosten- model dat collega's van het Nationaal Archief, Jacqueline Slats en Remco Verdegem, hebben ontwikkeld.10 Onderscheid wordt gemaakt naar kosten voor: een digitaal depot en het preserveringssys- teem voor de lange termijn; personele kosten; ontwikkeling (of aanschaf) van software en methoden/strategieën voor de preservering van digitale records; feitelijke uitvoering van bepaalde preserve- ringshandelingen; andere factoren. Migratie naar XML blijkt de meest kostenef fectieve benadering, waarbij uiteindelijk ook XML-records vragen om preservingshande lingen. XML-records zullen naar een nieuwe open standaard gemigreerd moeten worden na tien jaar. Om een indruk te krijgen of om serieus een kosteninschatting te maken kan men gebruik maken van het online excel- overzicht op de website van Digitale Duurzaamheid." Tot slot Het DLM-Forum heeft voor de periode van 2006-2009 grootse plannen. Het belang rijkste is wel de productie van Moreq 2 met als doel om tot een Europese standaard te komen voor uitgangspunten/vereisten van record management. Moreq 2 gaat naast extra flexibiliteit ook extra functie-eisen bie den op nieuwe gebieden zoals een complian- ce-test. En uit het verre oosten kwamen de wijsheden van dr. Stephen Ellis, de Australische pionier op het gebied van digitale archivering. Wat moeten we volgens hem vooral niet doen: investeren in dure IT-technologie (koop gewoon marktproducten); tapes gebruiken; wachten op een betere oplossing. Wat we volgens hem vooral wel moeten doen: plagieer wat anderen gedaan hebben; gebruik standaards; concentreer op de cultuur in de organisa tie; concentreer op de records. (Digitale) documenten zijn de waarborg voor een verantwoordelijke overheid, dus beheers risico's en voeg waarde toe!12 Margriet van Gorsel, Jeroen van Oss en Klaartje Pompe zijn allen werkzaam bij het Gemeentearchief Rotterdam als respectievelijk projectleider E-depot, medewerker archiefinspectie en archiefinspecteur. Noten The View from the ICA on DLM Forum work and standards. 2. Co-operation models to ensure the preserva tion of digital heritage: the case of Estonia. 3. The Impact Project: F0I and Records Management in the UK. 4. De opzet is te vinden op: www.nationalar- chives.gov.uk/news/stories/62.htm. 5. Metadata ISO standard and revision of ISO15489. 6. The EU e-Signatures Directive and Authenticity. 7. Keeping electronic records accessible - Flow the Federal Archives of Germany preserves the digital heritage of the East German Republic; a case study. 8. Data Protection, Privacy EU Directive. 9. Towards a National Digital Repository. 10. A Cost Model for Digital Preservation. 11. www.digitaleduurzaamheid.nl/ index.cfm?paginakeuze=i85&categorie=6. 12. www.magyarorszag.hu/dlmforum2005/pro- gram_en.html. archievenblad december 2005 december 2005 archievenblad

Archievenblad | 2005 | | pagina 12