Doe Consult NEN-ISO 15489 een gestructureerd instrument voor archiefinspectie en -beheer hij digitaal werkende overheden WIJ DOEN WAAR WE GOED IN ZIJN DocConsult Archiefbewerking en DIV-diensten Ook uw archief ontsluiten met onze sleutels? Documentair management en ondersteuning interim-management cjj^p quick-scan ,[j^p coaching on the job f[jj^ archiefbewerkingen in-company trainingen wegwerken achterstanden Onze ervaren projectmedewerkers hebben veelal een opleiding Bestuursambtenaar, SOD I en 11, VVA en Middelbaar archiefambtenaar. Zij staan garant voor een klantgerichte en klantvriendelijke dienstverlening. project- en adviesbureau Nico Maasstraat 51 Tel. 074 - 2500166 7555 LW Hengelo Fax 074 - 2500144 www.docconsult.nl E-mail: docconsult@hetnet.nl In het kader van bestuurlijke vernieu wing geven de overheden binnen het programma De andere overheid vorm aan de ambitie om de kwaliteit van de dienst verlening aan de burgers te verbeteren. Dit programma stimuleert overheidsorga nisaties om processen en dienstverlening te digitaliseren, met het doel de overheid transparanter en de bedrijfsvoering effec tiever en efficiënter te maken. Bovendien moeten burgers meer mogelijkheden krij gen om digitaal met de overheid te kun nen commüniceren. Om de ambitie van het programma De andere overheid te kunnen verwezenlij ken, worden de systemen voor archive ring en informatievoorziening aangepast aan de nieuwe, digitale manier van wer ken. Interne poststromen worden gedigi taliseerd, e-mail en webformulieren wor den als formele documenten beschouwd, documenten worden in digitale vorm gearchiveerd, etc. De informatie- en ar chiefbeheerders moeten antwoord vin den op nieuwe vragen: Hoe moet de web site gearchiveerd worden? Hoe kan de duurzaamheid van digitale documenten gewaarborgd blijven? Hoe moet het begrip 'geordende en toegankelijke staat' geïnterpreteerd worden bij een verzame ling digitale archiefbescheiden? Archiefinspecteurs moeten bij het inspecteren van archieven een oordeel kunnen vellen over de veranderende archiefsystemen, en tevens een antwoord formuleren op nieuwe archiefvraagstuk ken. Bovendien zullen archiefinspecteurs er vanuit de wet- en regelgeving op moe ten toezien dat organisaties bij het archi veren voldoende rekening houdën met alle verschillende archiefbelangen. Het gaat daarbij om het belang voor de inter ne bedrijfsvoering, voor de transparantie, voor de juridische verantwoording, en voor het behoud van cultureel erfgoed. In deze veranderende en complexe omgeving kan de norm NEN-ISO 15489 worden gebruikt om kwaliteitseisen vol gens een logische en gestructureerde methode vast te stellen. Een uitgangspunt van NEN-ISO 15489 is dat de archiefbeheerder verantwoorde lijk is voor de kwaliteit van het beheerde archief. Dit betekent dat de beheerder de vrijheid heeft om zélf bepaalde beleidskeu zes te maken. De NEN-ISO 15489 zorgt ervoor, dat de beheerder deze beleidskeu zes weloverwogen maakt. De norm ver plicht de beheerder namelijk om de orga nisatiefuncties en de daarbijbehorende organisatietaken expliciet te benoemen, vanuit het bestaansrecht van de organisa tie. Dit bestaansrecht wordt vervolgens gedefinieerd door de maatschappelijke context waarbinnen de organisatie ope reert. Contextfactoren zijn bijvoorbeeld de geldende wet- en regelgeving, maatschap pelijke normen en waarden, kwaliteitsnor men zoals de NEN-ISO 15489, verwachtin gen van burgers, overheidsambities en technische ontwikkelingen. Ook de kwali teitseisen van de archiefinspecteurs vor men een belangrijke contextfactor. Hierbij is het van belang dat het standpunt van de inspecteurs goed is afgestemd op de huidi ge ontwikkelingen in het archiefwezen. Na het benoemen van de organisatie- taken bepaalt de beheerder op welke manier een archiefsysteem de werkpro cessen - en daarmee de organisatietaken en uiteindelijk de belangen van de maat schappelijke context - het beste onder steunt. Hier komen onderwerpen aan de orde als het aanmerken van documenten als archiefstuk, bewarings- en vernieti gingstermijnen, ordeningsprincipes, de toegankelijkheid en de duurzaamheid van documenten. Bij het maken van de keuzes wordt voor ieder aspect gediffe rentieerd naar document- en werksoort: de eisen zullen steeds verschillen. De gemaakte beleidskeuzes werkt de beheerder vervolgens uit in concrete maatregelen. Hier wordt duidelijk welke hulpmiddelen op welke wijze moeten worden ingezet. De norm NEN-ISO 15489 kan dus wor den gebruikt voor het opzetten van een gestructureerd archiefsysteem. Voordeel van het toepassen van de norm binnen organisaties is dat deze daardoor altijd verantwoording kunnen afleggen voor het gevoerde archiefbeleid. De beheer ders zijn immers verantwoordelijk, en de beleidskeuzes en maatregelen zijn alle expliciet benoemd en beschreven. Bovendien gebeurt dit volgens een logi sche, inzichtelijke en daarmee relatief eenvoudig te controleren structuur. Archiefinspecteurs kunnen de NEN-ISO 15489 gebruiken om kwaliteitseisen te bepalen waaraan de overheidsarchieven moeten voldoen. Vervolgens kunnen zij de veranderende archiefsystemen contro leren, antwoorden op nieuwe archief vraagstukken formuleren, en toetsen of alle archiveringsbelangen binnen de overheidsorganisaties voldoende worden behartigd en meegewogen. 21 "Ons archief is eindelijk overzichtelijk en toegankelijk door Adlih Archief. Er zijn zoveel verschillende zoekmogelijkheden dat je altijd vindt wat je zoekt. En daar gaat het ons juist om. Met Adlib is het beheer van ons archief een stuk makkelijker geworden". Adlib software is al decennia toonaangevend in informatie-, collectie-, kennismanagement en archiefbeheer. Adlib applicaties staan bekend om hun gebruiksgemak, overzichtelijkheid en flexibiliteit. Bel of e-mail voor meer informatie of voor een geheel vrijblijvende demonstratie. Software voor musea, bibliotheken en archieven. Adlib Information Systems Postbus 1436, 3600 BK Maarssen Tel: 030 2411885 E-mail: sales@adlibsoft.com Internet: www.adlibsoft.com Van document tot digitaal image Wij bieden u de volgende dienstverlening: y Beschrijven, waarderen en inventariseren van archiefbescheiden y Materiële verzorging van bestanden en documenten y Traditionele ontsluiting middels het opstellen van een inventaris op maat y Analoge en/of digitale ontsluiting middels microverfilmen en scannen/indexeren Postbus 9577 9703 LN Groningen Tel. 050-5446000 lnfo@Zodiarch.nl DOCUMENTAIRE INFORMATIEVOORZIENING Door Jasper Bode* Bij het streven naar een transparantere over heid en het verbeteren van de dienstverle ning passen archiefbeheerders hun archief systemen aan op een nieuwe, digitale manier van werken. Door op een nieuwe digitale manier te gaan werken, veranderen de doelstellingen van de archieven en de daarbijbehorende kwaliteitseisen. De archief inspecteurs hebben de taak om ook deze veranderende archiefsystemen te beoorde len. Hierbij helpt de kwaliteitsnorm NEN-ISO 15489 op een gestructureerde manier. MEN Archiefmanagement Cursus Archiefmanagement volgens NEN-ISO 15489 Het Nederlands Normalisatie-instituut organiseert vanaf januari 2006 de nieu we tweedaagse cursus 'Archiefmanage ment volgens NEN-ISO 15489'. Tijdens deze cursus leert u meer over de prak tische bruikbaarheid van de norm. De cursus is een combinatie van theoreti sche uitleg, toetsing aan concrete prak tijkvoorbeelden en groepsdiscussie. U krijgt een heldere introductie op hoofd lijnen en u raakt bekend met de uit gangspunten van (digitaal) records management. De cursus is bestemd voor adviseurs, projectleiders en lei dinggevenden op het gebied van docu mentaire informatievoorziening en archivering, projectleiders van digitali seringsprojecten maar ook voor archief inspecteurs en beleidsmedewerkers van archiefinstellingen. Meer informatie: NEN-Cursussen, tele foon (015) 269 01 88 of via de website http://cursusarchiefmanagement.nen.nl. Jasper Bode werkt als adviseur bij Doxis. december 2005 archievenblad

Archievenblad | 2005 | | pagina 10