Doe Consult E-depot Rotterdam WIJ DOEN WAAR WE GOED IN ZIJN DE RELATIE MET DE ARCHIEFVORMER Compacte Archief-Systemen Kardex Systemen B.V. Barwoutswaarder 13a, 3449 HE Woerden Postbus 250, 3440 AG Woerden Telefoon (0348) 49 40 40, Telefax (0348) 49 40 60 E-mail: info@kardex.nl, Website: www.kardex.nl DocConsult A member of the KARDEX Group Industrieholding Cham AG datalogger testo 175-H2 temperatuur- vochtregistratie Documentair management en ondersteuning interim-management quick-scan coaching on the job archiefbewerkingen in-company trainingen wegwerken achterstanden «UB9 «UB9 4B9 project- en adviesbureau Nico Maasstraat 51 Tel. 074 - 2500166 7555 LW Hengelo Fax 074 - 2500144 www.docconsult.nl E-mail: docconsult@hetnet.nl Dat het bewaren van archief het beste kan worden georganiseerd bij de vorming van het archief, hoeft gelukkig niet meer te worden uitgelegd - tenmin ste niet in onze gelederen. Voor digitale archiefbescheiden geldt dit nog eens extra, omdat de mogelijk heden om steekproefsgewijs dossiers even kort door te blade ren nog beperkter zijn. Het zichtbaar maken van de digitale informatie kost vaak al moeite genoeg. Margriet van Gorsel is archief inspecteur in de gemeente Rotterdam. Samen met twee collega's inspecteert zij elke drie jaar het archiefsysteem van een gemeentelijke dienst en brengt vervolgens verslag uit aan de directeur van deze dienst. Belangrijker dan een oordeel zijn de adviezen voor het verbe teren van het archiefbeheer die dit rapport bevat. Al jaren wordt daarbij expliciet aangege ven wat er verbeterd moet wor den om het werkproces succes vol te laten ondersteunen door een geautomatiseerde oplos sing. Van Gorsels ervaring met het papieren archief heeft haar geleerd dat het beïnvloeden van keuzes van de gemeentelijke dienst niet gemakkelijk is. Digitale archieven maken het echter veel noodzakelijker dat men zich aan bepaal de richtlijnen houdt. De huidige wet- en regelgeving geeft in hoofdlijnen weer waar de digitale archivering aan moet voldoen om de tand des tijds te door staan. Met andere woorden: er valt nog veel uit te leggen en te onderzoeken. Er zijn vele wegen die bewandeld kunnen worden om de noodzaak van goed digi taal informatie- en archiefbeheer onder de aandacht te brengen. Gelukkig zijn steeds meer ambtenaren en bestuurders zich bewust van de problemen rond digi taal archiefbeheer. Volgens Van Gorsel zou dit wel eens het gevolg kunnen zijn van de trend van overheden om de pro cessen bij de overheid - bijvoorbeeld voor een horecavergunning - te automatiseren en via één (liefst digitaal) loket te laten verlopen. Men vraagt zich daarbij af wat de rechtsgeldigheid is van de geautomati seerde informatie en of toegankelijkheid op langere termijn gewaarborgd is. Dus neemt de gemeentelijke dienst zelf con- Integraal informatiebeheer tact op met het gemeentearchief en kan de inspectie daarop inspelen. Ook de introductie van dure en ingewik kelde computertoepassingen voor archiefbeheer hebben ertoe geleid dat er meer tussen de diensten onderling en met de inspectie wordt samengewerkt. Het hele traject van vaststellen van speci ficaties en de pakketkeuze hoeft lang niet altijd in elke dienst afzonderlijk te wor den uitgevoerd. Omdat de inspectie con tact heeft met elk van de diensten en daarbij weet wat er speelt, kan de inspec tie ze met elkaar in contact brengen. Bovendien brengt de inspectie de beken de kwaliteitseisen, referentiemodellen en eigen 'instrumenten' in, zoals een prakti sche checklist op basis van ISO 15489. Het beheer van het relatienetwerk en dienst- of organisatieoverschrijdende afspraken maken is dus een belangrijke taak voor het toekomstige elektronische depot. In het project E-depot wordt gewerkt aan de organisatorische, techni sche en personele omgeving waarnaar het archiefmateriaal - als het niet wordt vernietigd - wordt overgedragen. Daardoor worden tevens de kwaliteitsei sen die aan de overdracht wor den gesteld steeds concreter: welke formaten worden onder steund, hoe moet de context van het materiaal worden vast gelegd en aangeleverd, hoe wordt authenticiteit gegaran deerd? Voor onderdelen van de Rotterdamse overheid levert dat haarscherpe eisen op voor geor dende en toegankelijke staat. Maar ook archieven van parti culiere organisaties uit de Rotterdamse samenleving staan op het verlanglijstje van het gemeentearchief. Hiervoor zou den best practices kunnen wor den gepubliceerd om deze orga nisaties voor te lichten over goed digitaal archiefgedrag. In sommige gevallen zal hier ech ter gelden: pakken (binnenha len) wat je pakken (binnenha len) kan. Als het interessant genoeg is om 'te bewaren, dient te worden onderzocht of het digitale archiefmateriaal achter af nog bewerkt kan worden om verant woord te worden bewaard. Ook hiermee doet het project E-depot praktische erva ring op die van groot belang is voor de toekomstige historici die het digitaal archief zullen gaan gebruiken. oktober 2005 19 KARDEX betrouwbare klimaatbewaking van uw kostbare archief stabiele en nauwkeurige vochtsensor duidelijk afleesbaar display met actuele waarde groot (ring)geheugen voor langdurige metingen ook uitleesbaar via printer, datastick of ethernetadapter snel leverbaar, incl. kalibratieprotocol Bel voor meer informatie of advies testo BV, Postbus 1026, 1300 BA Almere, Telefoon 036 - 5487000 Fax 036 - 5487009, www.testo.nl, e-mail: info@testo.nl DOCUMENTAIRE INFORMATIEVOORZIENING Onze ervaren projectmedewerkers hebben veelal een opleiding Bestuursambtenaar, SOD I en 11, WA en Middelbaar archiefambtenaar. Zij staan garant voor een klantgerichte en klantvriendelijke dienstverlening. Door Ivo Zandhuis* Het Gemeentearchief Rotterdam voert in samenwerking met de Archiefschool een project uit waarin het een e-depot ontwik kelt en praktische ervaring opdoet bij het archiveren van digitale archiefbescheiden. Het Archievenblad kijkt om het hoekje van de e-deur en doet verslag van de voortgang van het project en de inzichten die worden opgedaan. In het julinummer van het Archievenblad heeft u een bijdrage kunnen lezen over de aanpak bij verschillende soor ten digitale documenten. In deze aflevering komt de archiefinspecteur aan het woord: wat is haar visie op digitaal archief en het project E-depot? Ivo Zandhuis is redacteur van het Archievenblad. archievenblad

Archievenblad | 2005 | | pagina 9