MAIS-Flexis is een databaseprogram ma waarmee archieven en collecties toe gankelijk kunnen worden gemaakt. De toegangen kunnen worden geëxporteerd naar tekstverwerkingsprogramma's (om bijvoorbeeld een klassieke toegang te drukken), of naar internet. Op internet geplaatste toegangen kunnen integraal en gelijktijdig doorzocht worden. Dit maakt archievenonderzoek een stuk effi ciënter. Met dit programma kunnen beschrijvingen onderling aan elkaar gekoppeld worden. Hiermee krijgt het zoekresultaat meer diepte en kan men het archiefonderzoek vergemakkelijken. Het is ook mogelijk om bestanden aan beschrijvingen te koppelen, bijvoorbeeld een kaart met een bijbehorende beschrij ving. Uiteindelijk is het niet alleen moge lijk om historische bronnen digitaal te doorzoeken, maar ook om juist die onderlinge verbanden te tonen. In het beschrijven krijgt de archiva ris ongekende mogelijkheden. Dit komt door de unieke manier waarop dit pro gramma is opgebouwd. Niet in de laatste plaats door de twee nieuwe kandidaten voor 'de dikke van Dale', te weten: 'archiefeenheidsoort' en 'flexveld'. Hierin zit ook de kracht van het programma. MAIS-Flexis biedt, wat de naam al doet vermoeden, flexibiliteit. Middels archief- eenheidsoorten - bijvoorbeeld boek, kaart of foto - kunnen stukken met een specifieke fysieke vorm op een eigen manier beschreven worden. Een organi satie kan vrij simpel in de beheersmodule flexvelden wijzigen of toevoegen. door vrijwilligers. Zij kunnen met een digitaal formulier de database vullen. Dit is vooral interessant voor projecten als Genlias, waarbij de burgerlijke stand ont sloten wordt, zodat deze op internet doorzocht kan worden voor met name stamboomonderzoek. Hierin zullen we actief gaan samenwerken met het Brabants Historisch Informatie Centrum. Daarnaast zullen we ons meer gaan rich ten op het ontsluiten van beeldmateriaal op internet. De AV-afdeling is druk bezig zich te ontplooien tot een expertisecen trum voor bewegend beeld en geluid in Gelderland. We zullen gaan investeren in het digitaliseren van film en geluid. Flexvelden zijn records met een te speci ficeren karakter. In archiefeenheidsoort 'boek' zitten bijvoorbeeld flexvelden als 'titel' en 'auteur'. Het flexveld 'auteur' kan een lijst met auteurs bevatten. De moeilijkste keuze zit in de gedetail leerdheid van de beschrijvingen. Wanneer is die goed? Heeft een foto bij een collectie vijf of vijftig flexvelden nodig? Een gedetailleerde beschrijving, waarbij veel flexvelden ingevuld moeten worden, kost veel tijd. De kunst is een goede verdeling te vinden tussen de juis te beschrijvingsvorm en de te besteden tijd. Zo kan een foto toegankelijk gemaakt worden door te beschrijven wat erop staat en wie hem gemaakt heeft. De vraag is hoe groot de groep is die zit te wachten op beschrijvingen waarbij de techniek tot in de details is beschreven. Wat misschien leuk is voor die selecte groep, maar wel erg veel tijd kost. Tegenwoordig kan een camera zelf met een GPS communiceren, willen we de coördinaten ook registreren? Over derge lijke vragen is heel wat gediscussieerd, voordat we wisten hoe we al die archief- eenheidsoorten zouden gaan inrichten. Natuurlijk is hierbij rekening gehouden met de eventuele bestaande standaarden voor titelbeschrijvingen. Daarnaast gevallen wordt er zelfs voor gekozen om gelijksoortig materiaal in een apart depot te plaatsen. Audiovisueel materiaal (foto's, film etc.) kan bijvoorbeeld om kli matologische reden het beste apart van de overige collectie geborgen worden. Met deze toevoeging wordt het dus mogelijk om bijvoorbeeld aan te geven hoeveel foto's of charters er in de collec tie zitten en ook of deze in het daarvoor bestemde depot liggen. Niet op de laatste plaats biedt MAIS inzicht in de daadwerkelijke toeganke lijkheid van de collectie. De koppeling tussen beschrijvingen en de vindplaatsen maakt het mogelijk om te kijken of er bij alle stukken in het depot wel een beschrijving is en of er bij alle beschrij vingen wel een stuk is. De koppeling tussen deze pijlers van de archiefautomatisering biedt een enorme uitbreiding van rapportagemogelijkhe den. Managers kijken reikhalzend uit naar dergelijke managementtools. Sinds 28 juni worden bezoekers bij het Gelders Archief geregistreerd in MAIS-Flexis. Ook de aanvragen worden hierin verwerkt. De bezoekers reageren enthousiast op deze verandering. Binnenkort gaan we ons bezighouden met de nieuwe mogelijkheden die MAÏS biedt, zoals het invoeren van gegevens moest ook weer een keuze gemaakt wor den wat we, van die beschrijving, op het internet zichtbaar willen hebben. Sommige delen van de beschrijving zijn voor ons relevant, terwijl ze voor de bezoeker niet interessant zijn of zelfs niet eens openbaar. Enthousiast geworden door de functio naliteit gingen we vol vertrouwen voor de volgende logische stap. Het Gelders Archief is altijd een actief ABS/Archeion-deelnemer geweest. De afgelopen vijf jaar ook als lid van het kernteam. Deze integratie tussen logistie ke gegevens en bezoekersregistratie func tioneerde over het algemeen prima, maar past niet meer in het beeld dat wij heb ben van geïntegreerd gegevensbeheer. MAIS-Flexis biedt de mogelijkheid om zowel de beschrijvingen als de vind- plaatsgegevens in één database te behe ren. Natuurlijk ook met alle aanverwante zaken als bezoekersregistratie en een aan- vraagmodule, waardoor alle essentiële data in één systeem samen komen. Daarnaast zijn er nog wat nieuwe moge lijkheden in deze database ingebouwd. Zo is het voor een bezoeker mogelijk om in één programma zowel te zoeken als aan te vragen. Ook voor de medewerkers op de studiezaal is een geheel nieuwe toe passing ontstaan. Hiermee kan precies gevolgd worden hoe de aanvragen verlo pen en waarom bepaalde aanvragen geen doorgang vinden. Denk aan blokkering wegens een slechte materiële staat of openbaarheidbeperkingen, maar een bezoeker kan ook iets verkeerd hebben ingevoerd. Het opheffen van een derge lijke blokkade is voor de medewerker in een handomdraai gebeurd. Medewerkers kunnen op verschillende plaatsen in de module simpel doorklikken naar vind plaatsen, beschrijvingen of uitleengege vens, waardoor een bezoeker efficiënter geholpen kan worden. Een ander voordeel is de mogelijkheid om de stukken, in de logistieke module, een fysieke vorm te geven. Zo krijgt een stuk naast een vindplaats ook een eigen uiterlijke vorm. Dit is prettig omdat er in veel archiefinstellingen naar gestreefd wordt om gelijksoortig materiaal bij elkaar te plaatsen in het depot, in ver band met de soort berging. Denk bijvoor beeld aan kaartmateriaal dat toch het beste in lades kan liggen. In sommige Gelders Archief en DE REE, een stukje geschiedenis Bij het Gelders Archief waren we om streeks 2002 op zoek naar een archief- inventariseerprogramma. We hadden op dat moment een kleine twintig verschil lende systemen waarin verschillende archieven, collecties en delen daarvan toegankelijk werden gemaakt. We zoch ten een programma waarmee we al ons archiefmateriaal in een keer zouden kunnen doorzoeken. We wilden wel vrij zijn in de keuze op welke manier we onze collectie zouden gaan ontsluiten. En het moest mogelijk zijn om de gegevens uit die twintig verschillende systemen te converteren. Bij DE REE archiefsystemen vonden we wat we zochten. Ook al stond dit programma toen nog in de steigers. Hun visie sloot aan bij waar wij naar zochten en zo ontstond een boeiende samenwerking. Als pilotorganisatie proberen we actief mee te denken over softwaretoepassin gen voor het archiefwezen, waarbij we steeds op zoek zijn naar de beste manier om praktijk en techniek samen te voegen. Dit levert soms spannende discussies op, maar uiteindelijk vinden we altijd een oplossing. Een flexibel archief metMAIS-Flexis Door Jeroen Trispel* archievenblad oktober 2005 oktober 2005 archievenblad "Ha, Jeroen... eindelijk... ik was al bang dat je niet meer zou bellen vandaag," zegt Arno van der Kolk (van DE REE archiefsystemen) op een mooie zomermiddag tegen me. "Ja, je begon me te missen hè?," is mijn reactie. De afgelopen periode hebben we intensief samengewerkt. De vruchten van deze samenwerking zijn dat het depotbeheer en de bezoekersregistratie (inclusief de aan vraag- en uitleenregistratie) nu ook in MAIS zitten. Bij het Gelders Archief (als eerste voormalig Rijksarchief) vervangt MAIS nu dus de functie van ABS/Archeion. Hiermee is de tweede pilotfase in twee jaar met suc ces afgerond. Tijd voor nieuws van een rebellenclub. Archiefeenheidsoort en flexveld Jeroen Trispel is applicatiebeheerder bij het Gelders Archief. Hoe nu verder? De bezoeker kan in één programma zowel zoeken als archiefstukken aanvragen. De aanvraagbriefjes komen in het depot uit de printer. Nieuwe mogelijkheden Bezoekers worden bij het Gelders Archief geregistreerd in MAIS-Flexis.

Archievenblad | 2005 | | pagina 8