Alles loopt op rolletjes... Restauratie atelier Sterken BV aarden in archieven ...met onze vernieuwde verrijdbare Archief oplossingen. FOCUS ON CUSTOMER SATISFACTION Atelier voor restauratie en conservering van papier en perkament adhocratie entrepreneurial flexibiliteit archivering beheersing profess, bureaucratie machine bureaucratie bruynzeel filing and storage Brieven Archieven Boeken Banden Prenten Grafiek Kaarten Wandkaarten Charters Zegels STERK F. N ATELIERm mssmm de praktijk In complete bureaucratieën zijn functies zeer precies omschreven en de communicatie loopt vooral van boven naar beneden, zodat we mogen verwach ten dat in de archiefvor ming de afzonderlijke functies goed herkenbaar zijn en dat de informatie aan de top het meest omvattend is. In een adhocratie (die het voor al van onderlinge afstemming moet heb ben) zijn functies niet sterk gekoppeld aan een bepaalde plek in de orga nisatie en gaat de com municatie kriskras: van laag naar hoog, naar bui ten en naar binnen op allerlei verschillende punten. Daar kan men dus op allerlei plekken in de organisatie caches van archieven vinden. In workflow- of professione le bureaucratieën ligt de nadruk op het reguleren van activiteiten, niet op het reguleren van relaties. Functies zijn daar sterk gebonden aan structuur en de communicatie - en dus ook de archief vorming - verloopt volgens precies gede finieerde procedures. In elk van deze 'archiveringsstijlen' reageren mensen anders op de invoering van elektronisch communiceren en archiveren (e-mail, internet, intranet). Het virtuele marktplein van een adhocra tie wordt er alleen nog maar drukker en onoverzichtelijker door. We hebben dat al zien gebeuren met de fax: de centrale postkamer noch de centrale registratie hebben meer vat op de informatie- en communicatiestromen. Een centraal en compleet archief is hier nog slechts met moeite in stand te houden. De corporate memory vergruist. Maar dat wordt in dit soort organisaties gecompenseerd door het levendige verkeer van mensen en ideeën in een virtueel netwerk. Veel lastiger heeft het management het in een complete bureaucratie: daar wordt informatie- en communicatietechnolo gie (ICT) al gauw als een anarchistisch instrument beschouwd, waar zwaardere procedures en sancties een tegenwicht aan moeten bieden. Daarentegen kan een work/7ow-bureaucratie soepel inspe- len op de veranderingen die ICT in de relaties - niet in de functies - teweeg brengt. Het vormen van archieven gaat niet van zelf, niettegenstaande de beeldspraak van archieven die 'groeien'. Productiegege- vens, rapportages, memo's, brieven en boekhouding ontstaan als neerslag en bijproduct van activiteiten. Deze binding aan werkprocessen (en daarmee aan het doel van de organisatie) is een essentieel kenmerk van archiefinformatie. Maar om werkelijk als archiefstuk aangemerkt te kunnen worden, moet de informatie zijn 'herkend' en 'erkend' door een archive ringssysteem. Dat is een meer of minder bewust georganiseerd geheel van men sen, methoden, procedures, middelen en documenten. Alleen die documenten die het archiveringssysteem opneemt (captu re) zijn archiefstukken. Zo'n archiveringssysteem berust op keuzes: wat wordt wel opgenomen, bewerkt en bewaard, en wat niet. Natuurlijk worden die keuzes voor een groot deel beïnvloed door juridische en fiscale eisen, of bijvoor beeld door de eisen van een ISO 9000-keurmerk. Maar ook hangt het af van de missie en de cultuur van de organisa tie welke documenten als archiefwaardig door het archiveringssysteem worden beschouwd. Een reclamebureau bijvoor beeld, zal zijn archive ringssysteem 'instrueren' om catalogi en ander drukwerk op te nemen, die in andersoortige orga nisaties in de prullenbak of in de bibliotheek te rechtkomen. Dat maakt de soms oplaaiende dis cussie over wat nu 'naar hun aard' archiefbeschei den zijn, zo lastig: ar chiefbescheiden zijn ar chiefbescheiden als ze door het archiveringssysteem van een bepaalde organisatie als archiefbeschei den zijn aangemerkt. En dat hangt (mede) af van de waarden in die organi satie. Waarden die we niet kunnen waar nemen, maar die afgeleid kunnen wor den uit praktijken, waaronder die van de archivering. Met een variant op de spreuk 'toon mij uw boeken en ik weet wie en hoe u bent' zou men kunnen zeg gen: toon mij uw archief en ik weet welke waarden de kern van uw cultuur vormen. 11 Een lijn met een nieuwe kijk op verrijdbare Archief oplossingen. Niet alleen dankzij het revolutionaire ontwerp. Maar ook vanwege de diverse uitvoeringsmogelijkheden. Flexibel, toegankelijk en kostenefficiënt. Iedere kubieke centimeter wordt optimaal benut. Betrouwbaar doordat onze producten voldoen aan alle belangrijke internationale kwaliteits- en veiligheidsnormen. Laat u inspireren, vraag de nieuwste catalogus aan, kijk op www.brfs.nl of neem contact op met +31 (077) 306 90 00. T=<>=r Bruynzeel Storage Systems BV Industrieterrein 7 Postbus 7118 5980 AC Panningen - Nederland Tel.: +31 (0)77 306 90 00 Fax: +31 (0)77 307 81 33 www.brfs.nl e DocumentenWacht is een service van Restauratie atelier Sterken BV en gericht op d~ltCTl W ctCllt calamiteiten service, zorg en beh isotron DocumentenWacht is de officiële partner van Isotron Nederland BV voor gammabestraling voor de gehele Culturele en Administratieve sector in de Benelux en Duitsland. Engelanderholt 3, 7361 CZ Beekbergen T. 055-5423147 F. 055-5430614 E.info@sterken.nl Meer informatie op: www.sterken.nl W Door Eric Ketelaar* Anderhalf jaar geleden schreef ik in het Archievenblad (maart 2004) over 'De waar- de(n) van archieven'. Maar er zijn ook waar den in archieven. Archieven worden gevormd en gebruikt in een context, die in hoge mate bepaald wordt door de organisa tiecultuur. Archiveringsstijlen Cf Cf f A7 Vier configuraties van organisaties volgens Mintzberg, geprojecteerd op de door Hofstede onderscheiden dimensies machtafstand en onzekerheidsvermijding (naar Hofstede, Allemaal andersdenkenden, figuur 7.2). Eric Ketelaar is hoogleraar Archiefwetenschap aan de Universiteit van Amsterdam. Dit artikel is een bewerking van een deel van het essay 'Vormen van archieven', opgenomen in het laarverslag 2000 van Koninklijke Brill. oktober 2005 archievenblad

Archievenblad | 2005 | | pagina 5