A Fotoarchief gemeente Landgraaf online 2006: Jaar van het circus L1 Ministerie van Verkeer en Waterstaat archiveert websites TTP-Talentprijs voor documentaire informatievoor ziening en archiefwezen nieuws uit het veld Het ministerie van Verkeer en Waterstaat heeft samen met het bedrijf Capsis onderzocht of het mogelijk is websites te archiveren. Het ministerie van Verkeer en Waterstaat ontwikkelt en beheert al sinds 1995 internetsites. De aard en omvang van deze sites varieert sterk. Sommige zijn eenvoudig en sta tisch; andere zijn zeer omvangrijk en complex, opgebouwd met diverse dyna mische technieken. In het project is met de applicatie Presurf van Capsis een web archief opgebouwd met 114 websites van het departement. De kwaliteit van drie kwart van de met Presurf gemaakte archiefversies bleek goed tot zeer goed. Verdere verbetering is mogelijk door bin nen het project opgestelde richtlijnen voor de bouw van websites te volgen. Hoewel de archiefwetgeving niet alleen geldt voor papier, maar ook voor websi tes, worden deze door Nederlandse over heidsorganisaties nu nog niet of nauwe lijks bewaard. Verkeer en Waterstaat onderkent dat internetsites binnen de elektronische overheid een steeds belangrijkere rol gaan spelen in de com municatie met de burger. De websites krijgen niet alleen een functie binnen de voorlichtingsprocessen van het ministe rie, maar ook binnen de uitvoerende en beleidsprocessen. Dit maakt dat deze websites ook volgens de regels van de Archiefwet bewaard zullen moeten wor den. Het ministerie heeft daarom laten onderzoeken welke mogelijkheden daar voor bestaan. De op basis van de uitkomsten van het onderzoek opgestelde richtlijnen zijn te vinden in het rapport 'Webarchivering bij het Ministerie van Verkeer en Water staat - Verslag van een Onderzoek' (te downloaden via http://www.capsis.nl/). LANDELIJKE ARCHIEVEN DAG Landelijke Archievendag Tijdens de Nacht van de Geschie denis in Madurodam wordt het officiële startsein gegeven van de Week van de Geschiedenis. Van 29 oktober tot en met 6 november worden in heel Nederland activiteiten georganiseerd rondom het thema 'Buren'. Op zaterdag 29 oktober openen veel archieven hun deuren voor rondleidingen in het depot, voorstellin gen met oude filmbeelden of tentoon stellingen met de mooiste archiefdocu menten. Zie voor een overzicht: www.archievendag.nl. Digitaal Erfgoed Conferentie Op 9 en 10 november 2005 vindt in Musis Sacrum te Arnhem de Digitaal Erfgoed Conferentie (ICT Cultuur) plaats. Digitaal Erfgoed Nederland organiseert deze conferen tie in samenwerking met Virtueel Platform. Meer informatie: www.den.nl/ conferentie. Archiefschattenagenda 2006: archieven en Oranje: De Archiefschattenagenda 2006 staat in het teken van Oranje: de geschiedenis van de koninklijke familie. In 2005 viert koningin Beatrix haar 25-jarig regerings jubileum. De agenda bevat 54 reproduc ties van de mooiste archiefstukken uit de Nederlandse collecties. DIVA bundelde, in samenwerking met uitgeverij Bekking Blitz en met de onmisbare inzet van vele archiefinstellingen in Nederland, twee eeuwen Oranje in een schitterende agenda. Bestel de agenda voor uw mede werkers of als relatie geschenk! De Archief schattenagenda is ook te koop in de betere boekhandel. Voor meer informatie en bestellingen: diva@divakoepel.nl. Kunstwerken gezocht voor 'De verbeelding van Limburg' Het Limburgs Museum te Venlo gaat in de winter 2006-2007 een grote ten toonstelling samenstellen rond 'de ver beelding van Limburg'. Voor deze ten toonstelling wordt vooral werk gezocht van niet-Limburgse kunstenaars, die in de periode 1850-1950 typische land schappen, stads- en dorpsgezichten, fees ten en gebeurtenissen in romantische, impressionistische en expressionistische schilderijen vastlegden. Kunstenaars van wie bekend is dat zij in Limburg verbleven zijn onder anderen: K. Andrea, K. Appel, P. Arntzenius, A. Colnot, A. Coster, A. Deusser, J.A. van der Drift, H. Fiedler, D. Filarski, H. Gou we, A. de Haas, F. Hart Nibrig, T. Hart man, R. Hynckes, W. Janssen, P. Josselin de Jong, W. van Konijnenburg, T. Kur- pershoek, J. Mels, T. van de Muysenberg, W. Nakken, A. Neuhuys, C. Noltée, H. van Norden, J. van Puyenbroek, O. van Rees, W. Rip, W. Roelofs, A. Roos- kens, T. en J. Rosenburg, Ph. Sadée, D. Schulman, M. en P. Wiegman, H. Wiegersma, W. Witjens, N. Wijnberg, P. van den Wijngaert en R. Wytsman. Bij de tentoonstelling verschijnt een publicatie onder redactie van K. Daemen, A. van Pinxteren en J. Schatorjé. Ten be hoeve van het onderzoek, de publicatie en de tentoonstelling is het Limburgs Museum met name benieuwd naar schil derijen uit particulier bezit. U kunt reage ren bij drs. A. van Pinxteren, Limburgs Museum, telefoon (077) 352 21 12, e-mail: a.vanpinxteren@limburgsmu- seum.nl. nieuws uit het veld Mail uw nieuws naar: bureau@kvan.nl Sinds eind augustus is het fotoar chief van de gemeente Landgraaf via internet te raadplegen. Via de gemeente lijke website www.Iandgraaf.nl of via http://beeldbank.landgraaf.nl kunnen de foto's die in het gemeentearchief aanwe zig zijn bekeken worden. Bovendien bestaat de mogelijkheid om de foto's direct via internet in digitale of printver sie te bestellen. 1920 tot heden en biedt een overzicht van diverse culturele en historische hoogtepunten in Landgraaf. De foto's zijn verdeeld in drie categorieën, name lijk foto's van voor en foto's van na de herindeling in 1982 en foto's waarvan geen gegevens bekend zijn. Voor zover beschikbaar zijn de foto's voorzien van een uitgebreide beschrijving. Indien men desondanks meer informatie wenst of De Limburgse gemeente Landgraaf is op 1 januari 1982 ontstaan uit de voormali ge gemeenten Schaesberg, Nieuwenha- gen en Ubach over Worms. Landgraaf beheert daarom ook de archieven van deze voormalige drie gemeenten. Ook is er nog een klein archief van de voormali ge gemeente Rimburg, die in 1887 werd opgeheven en toegevoegd werd bij de toenmalige gemeente Ubach over Worms. De digitale beeldbank bevat foto's van nog vragen heeft over een bepaalde afbeelding, kan dit direct via een digitaal reactieformulier aangevraagd worden. De digitale beeldbank bevat momenteel ongeveer 850 foto's. De gemeente streeft ernaar om zo spoedig mogelijk het com plete digitale fotobestand (ongeveer 8000 foto's) online te hebben. Het Nederlands Centrum voor Volkscultuur, de Vereniging Nederlandse Circus Ondernemingen en de Club van Nederlandse Circusvrienden hebben 2006 uitgeroepen tot 'Jaar van het circus'. De doelstelling is mensen bewust te maken van de circuscultuur in Nederland. Erfgoedinstellingen en ande re geïnteresseerden kunnen met het Jaar van het circus meedoen. Er komt een website met informatie over alle Nederlandse circussen, literatuur, websi tes, collecties, exposities en andere activi teiten. Daarnaast worden enkele reizende tentoonstellingen gemaakt die te huur zijn. Ook komt er een symposium over de vele aspecten van het circus en wordt een boek uitgegeven. Vanaf 2005 zal jaarlijks de TTP- Talentprijs voor documentaire informatie voorziening en archiefwezen worden uit gereikt. De prijs is bedoeld om de verder gaande professionalisering binnen dit vakgebied te stimuleren. Iedereen die werkzaam is op operationeel, tactisch of strategisch niveau binnen de documentai re informatievoorziening en het archief wezen, kan meedingen naar de prijs. Kandidaten kunnen ook worden opgege ven door managers of collega's. De jaarlijks terugkerende Talentprijs is een initiatief van TTP, dat als bedrijf actief is op het gebied van informatietechnologie, informatiemanagement en Facilitair Management, en wordt gedragen door DIVA, SOD, KVAN, FM-Web en Interlab, die ook in de jury zijn vertegenwoordigd. "De laatste jaren is veel gezegd over kennis en kwaliteiten die nodig zijn voor profes sioneel functioneren in ons veelzijdig en dynamisch vakgebied," aldus jurylid en KVAN-secretaris Iris Heidebrink. "Dat is een logisch gevolg van de enorme ontwik kelingen die zich op dit terrein voordoen. De kwaliteit van de informatievoorzie ning bepaalt meer dan ooit het succes van een onderneming of overheidsinstelling. Daarnaast is het goed om te bedenken dat er zonder het enthousiasme, de gedreven heid en de creativiteit van individuele medewerkers weinig terecht komt van alle goede voornemens. De Koninklijke Vere niging van Archivarissen in Nederland (KVAN) ziet de TTP-Talentprijs als een manier om juist die kwaliteiten te waarde ren en nieuwe talenten aan te moedigen om te tonen wat ze in hun mars hebben en zich verder te ontwikke len." De sluitingsda tum voor deel name is 31 december 2005. Kijk voor meer informatie of voor een inschrijfformulier op www.ttp.nl/talentprijs. tTalentprijs «aai NIEUWS u i t archievenblad oktober 2005 het veld De huidige Grensstraat in Ubach over Worms, met op de voorgrond een grensbewaker (1915). oktober 2005 archievenblad

Archievenblad | 2005 | | pagina 3