«IMF Egbert Brlnk_ IRIEIGIIlOlil I I I I I I I.I I STREEKARCHIVARIS de archiefervaring Sau mfiw De Regio Achterhoek is een samenwerkingsverband van de gemeenten Aalten, Berkeiland, Bronckhorst, Doetinchem, Groenlo, Montferland, Oude IJsselstreek en Winterswijk. De organisatie is opgebouwd uit vier afdelingen: afdeling beleid, afdeling services, afdeling bestuur en communicatie en het streekarchivariaat. Binnen het Streekarchivariaat werken naast de streekarchivaris een archivaris-inspecteur, vier archivarissen, drie studiezaalmedewerkers en een secretaresse, die gezamenlijk zorgdragen voor het beheer van archieven, het toezicht op archiefvorming, het begeleiden van histo risch onderzoek, het verstrekken van informatie en het verzorgen van voorlichting en educatie. In verband met het vertrek van de huidige functionaris zijn wij voor het Streekarchivariaat op zoek naar een: voor 36 uur per week (1,0 fte) Functie-informatie Als streekarchivaris geef je leiding aan het Streekarchivariaat. Je maakt deel uit van het Managementteam van de Regio Achterhoek. Tot de hoofdbestanddelen van de functie behoren: het beheer van overgedragen archieven en documentatie; het stimuleren en begeleiden van historische onderzoek en het verschaffen van informatie; het geven van voorlichting en educatie (o.a. lezingen en cursussen op relevante vakgebieden). Op dit moment hebben we een plan van aanpak voor samenwerking op korte termijn tussen het Streekarchivariaat De Liemers en Doesburg en het Streekarchivariaat Regio Achterhoek en onderzoeken wij de mogelijkheden voor samenvoeging op langere termijn tot één archiefdienst voorde Liemers en Achterhoek. Als streekarchivaris lever je aan deze ontwikkelingen een belangrijke bijdrage. Functie-eisen Je beschikt over een academisch werk- en denkniveau. Je hebt kennis en ervaring op het terrein van archiefbeheer, (streek)geschiedenis en historisch onderzoek. Voorts beschik je over meerjarige ervaring met het geven van leiding en het werken in teamverband. Affiniteit met en gevoel voor bestuurlijke verhoudingen zijn belangrijke aspecten van deze functie. Tevens ben je klantgericht, onafhankelijk, omgevingsbewust, gericht op samenwerking en besluitvaardig. Arbeidsvoorwaarden Benoeming zal plaatsvinden in algemene dienst. De rechtspositie op grond van de CAR-UWO van de sector gemeenten is van toepassing. Het salaris voor deze functie bedraagt afhankelijk van opleidingen ervaring maximaal 4.609,-bruto per maand (schaal 12, peil 1-4-2003). De Regio kent diverse gunstige secundaire arbeidsvoorwaarden, zoals een regeling voor kinderopvang, betaald ouderschapsverlof, alsmede een gunstige flexibele werktijdenregeling. Voor meer informatie over deze functie kun je bellen met mevrouw dr.J.M.E. Traag, algemeen secretaris, telefoon (0314) 321222. Over de arbeidsvoorwaarden kun je bellen met de heer RA.J.M. Hendriks, senior beleidsmedewerker P&O, telefoon (0314) 321227. De (concept)functiebeschrijving kan worden opgevraagd bij de heer Hendriks voornoemd via e-mail-adres: phendrik@regio-achterhoek.nl. Richt jouw sollicitatiebrief binnen 10 dagen na publicatie aan het dagelijks bestuur van de Regio Achterhoek, Postbus 53, 7000 AB Doetinchem. De Regio Achterhoek wil een bijdrage leveren aan het wegwerken van de achterstand op de arbeidsmarkt van etnische minderheden en gehandicapten. Zij worden dan ook met nadruk verzocht te solliciteren. NB: acquisitie naar aanleiding van deze advertentie wordt niet op prijs gesteld en zal dan ook niet worden gehonoreerd. De arcniefervar n "Wanneer had jij je eerste historische sensa tie?", vroeg een vrouw me laatst. "Moet dat nu?", probeerde ik nog. Ik dacht aan de ontluisterende slaapkamergeheimen van ons aller Huizinga, een typisch geval van oral history, lijkt me. Mijn eerste keer was zo rond mijn dertigste. Het gebeurde in een oude kelder, de oude kloostergang van het Drents Archief om precies te zijn. Het was er donker en voch tig. Ik zocht er een stiefkindje uit onze col lectie: een aanvulling op een al beschreven familiearchief. Tussen wat jachtaktes en het gebruikelijke gedoe over onroerend goed vond ik in een verhuisdoos een bundeltje brieven in een vergeelde envelop. Lang zaam maakte een gevoel van dronken schap zich van mij meester (sinds het juli- nummer van het Archievenblad weet ik dat het goedaardig, maar misleidend is). Tot deze correspondentie behoorde een briefje van Auguste Rodin, waarin hij foto's en de brief van de fotograaf, die deel uitmaakten van de omvangrijke papieren nalatenschap van Rodin. Ook de andere briefschrijvers waren niet mis, vond ik: Haagse school-schilders (of eraan verwant) als Julius van de Sande Bakhuyzen, de Zwitser Alphonse Stengelin en Anthon van Rappard, vriend van Van Gogh. Ze streken vanuit Den Haag en Utrecht neer in Drentse schildersdorpen als Rolde en Exloo. Voor deze schilders had het Drentse landschap grote aantrekkings klacht. Oude eiken, boerenschuren en de lokale bevolking, van frisse boerendochters tot afgeleefde vrouwen, waren hun onder werpen. Zij zagen dit oude landschap ver dwijnen en legden het vast. Ze betreurden de komst van de trein, maar stuurden elkaar wel de dienstroosters. Dat brengt me op wat anders: De teloor gang van het oude archieflandschap. Toen ik midden jaren negentig als werkzoekend S&z- féZ- if "tJs. bedankte voor de toegezonden foto's van het Drentse landschap: 'je vous remercie d'avoir pensé a montrer quelques aspects de ce pays si aimé des grands artistes', schreef Rodin in de winter van 1915 vanuit zijn atelier te Meudon. Nieuwsgierig gewor den naar de andere kant van het verhaal zocht ik contact met de archivaris van het Musée Rodin. Zij traceerde moeiteloos de historicus in aanraking kwam met archie ven, maakte ik nog een staartje mee van die pastorale wereld van brein naar bron, de vastomlijnde archiefopleiding en -termino logie en het Rosa Spier Huis voor archiva rissen in Den Haag. Ik verlang niet zo naar dat land van herkomst, maar ik verbaas me wel over DIVA en haar graal van het publieksbereik. Vanwaar deze extreme make- overt Zou de archiefwereld soms last heb ben van een jeugdsyndroom? Het heeft er alle schijn van. Sinds de economische recessie is Forever young aan een tweede leven begonnen. Pensioenen, gezond heidszorg, arbeidsongeschiktheid, beroeps- kwalficaties, innovatie: het moet allemaal dynamischer, constateert Hubert Smeets in zijn redactioneel commentaar in het zomernummer van De Groene Amsterdam mer. 'Iedereen moet jong zijn, jong blijven of jong worden, althans volgens de oudere jongeren.' De jeugd zelf heeft weinig respect voor de oude orde, en zo hoort het ook, aldus Smeets. Die innovatie komt er toch wel. Opvallend is dat mijn jongere collega's en ik - meest dertigers - tussen de bedrijven door uit eigen beweging archiefbescheiden in hun historische context bestuderen. Sturm und Drang, waar we veel arbeids vreugde uit putten. Hoe het met mijn schrijvende schilders afliep? Ik heb veel gedaan wat het handvest voor archivarissen me verbood: de brieven voor mezelf gehouden, eruit geciteerd voordat ze op de studiezaal ter inzage kwa men en op eigen houtje naar een uitgever gezocht. Ik was op dat punt erg initiatiefrijk en resultaatgericht. Het kostte me dan ook weinig moeite om mijn archief-ideologi sche veren af te schudden. Tenslotte is de te verschijnen publicatie bestemd voor een breed publiek. De vraag blijft staan: wat te doen met het romantische residu dat aan het archiefvak kleeft? Misschien iets voor een wandeling op de hei tijdens de de Duits-Nederlandse archiefdagen. Egbert Brink is medewerker archiefbewerking/infor- matie van het Drents Archief. Daarnaast beheert hij de kaartencollectie van deze instelling. Xökb A£>

Archievenblad | 2005 | | pagina 1