O Tentoonstellingen O O Bijeenkomsten BINNEN IUITENLANDSE EVENEMENTEN Cursussen 36J agenda EF.C/1 NIET TE t/m 6 november Lang leve de monarchie! Oranje in satire De tentoonstelling in het Ferdinand Domela Nieuwenhuis Museum geeft een overzicht van meer dan 200 jaar satire op de Oranjes. Aan de hand van gedichten, liederen, fragmen ten uit toneelstukken, cabaret- en televisie programma's, affiches, pamfletten en heel veel spotprenten, passeren alle Oranje vorsten de revue, van Koning Willem I ver borgen in een Hollandse kaas tot een skiën- de koningin Beatrix, die natuurlijk als jubi laris extra aandacht krijgt. Het Ferdinand Domela Nieuwenhuis Museum bevindt zich op de eerste verdie ping van Museum Willem van Haren. Ferdinand Domela Nieuwenhuis Museum Museum Willem van Haren (De Heerenveense School), Minckelersstraat 11, Heerenveen Info: tel. (0513) 62 34 08 of www.willemvanharen.nl t/m 21 november CBSINU HILVERSUM Dolly Rudeman: Pionier van het Nederlandse filmaffiche Hoewel dé pionier van het Nederlandse filmaffiche, is het meren deel van het werk van van Dolly Rudeman (1902-1980) tot nu toe onbekend. In de Affiche Galerij in de Haagse tramtunnel hangen zestig affiches van Rudeman uit de periode 1926-1932. Veel daarvan betreffen films met sterren als Greta Garbo, Marlène Dietrich en Gloria Swanson of de komie ken Charlie Chaplin, Buster Keaton en Harold Lloyd. Opmerkelijk is haar ontwerp voor de Russische avant-gardefilm 'Potem- kin' uit 1926 van Sergei Eisenstein die in veel Nederlandse steden verboden werd. Op de website van het ReclameArsenaal is een aparte tentoonstelling met achter gronden rond de filmaffiches ingericht. Ook is een monografie van Dolly Rude man met negentig affiches in full colour verschenen. De Affiche Galerij, Souterrain (de tramtunnel) op station Spui, onder het kruispunt Spui/Grote Marktstraat, Den Haag Info: tel. (070) 353 70 13 of www.gemeentearchief.denhaag.nl en www.reclamearsenaal.nl t/m 7 januari 2006 My Generation! Wat is er bewaard gebleven van vijftig jaar Zeeuwse jeugd- en jonge rencultuur? Dat is te zien in de tentoonstelling 'My Generation! 50 jaar jong in Zeeland' in het Zeeuws Archief. Van plaat tot cd, van lang haar tot kaalgeschoren, van jongens- en meisjesclubs tot jeugdhonken, van petty- coats tot naveltruitjes, van HBS tot Studiehuis. In 'My Generation!1 worden de thema's wonen, vrije tijd, mode, onderwijs en werk in de periode 1955-2005 in beeld gebracht. Zeeuws Archief, Hofplein 16, Middelburg Info: tel. (0118) 678 800 of www.zeeuwsarchief.nl 4 november Bladmuziek beschrijven zonder hoofdbrekens Bladmuziek is een bijzonder docu menttype met eigen beschrijvingsregels. In de praktijk blijkt het hanteren van deze regels lastig; vooral het formuleren van een uniforme titel geeft problemen. Mede op verzoek van de Nederlandse Vereniging van Muziekbibliotheken, muziekarchieven en muziekdocumentatiecentra (NVMB) orga niseert GO opleidingen een korte vierdaag se praktische cursus die voorziet in de groei ende scholingsvraag op dit gebied. Na afloop zijn de deelnemers in staat om bladmuziek met behulp van de uniforme titel (zoals voorgeschreven in de ISBD- regels) op de juiste wijze te beschrijven en toegankelijk te maken. De nadruk ligt hier bij op het beschrijven van titels klassieke muziek. Informatie en inschrijving: tel. (070) 351 23 80 of www.stgo.nl 14 oktober Najaarsconferentie Vereniging Geschiedenis Beeld en Geluid De traditionele najaarsconferentie van de GBG zal zich dit jaar afspelen rondom het thema 'Sport in beeld'. De komst van nieuwe spelers in het medialandschap en de daaraan verbonden verbeten strijd om de rechten op sportuitzendingen maakt dit thema bijzonder actueel. Met de conferen tie wordt tevens het Olympic Experience Centre in het vernieuwde Olympisch Stadion ingewijd. GBG organiseert de con ferentie in nauwe samenwerking met NOS Studio Sport en de Stichting Olympisch Stadion. Deelnamekosten: 25,00 voor GBG-leden; 40,00 voor niet-leden (incl. koffie, lunch en borrel) Locatie: Olympisch Stadion 2, Amsterdam Informatie en aanmelding: www.geschiedenisbeeldgeluid.nl I vanaf 18 oktober Lezingenserie de 25 dagen van Nederland De beslissende momenten uit de vader landse geschiedenis worden door Waanders Uitgevers, in nauwe samenwerking met het Nationaal Archief, inzichtelijk gemaakt in de tweewekelijkse tijdschriftenreeks 'De 25 dagen van Nederland'. Het Nationaal Archief vond een aantal auteurs van dit tijd schrift bereid om 'hun' meest bijzondere dag nader toe te lichten. 18 oktober: 24 juni 1596 - C. de Houtman landt te Bantam 1 november: 13 november 1618-Synode van Dordrecht 15 november: 9 oktober 1676 - Van Leeuwenhoek beschrijft bacterie 29 november: 4 augustus 1914 - Nederland ontspringt WO I 13 december: 27 december 1949 - Indië wordt soeverein Tijd: 19.30-21.00 uur Deelnamekosten voor een losse lezing bedragen 10,00. Indien u zich aanmeldt voor de gehele lezingenserie dan ontvangt u naar keuze een verzamelband voor 'De 25 dagen van Nederland' of een reproductie van een historische atlas cadeau. archievenblad oktober 2005 Locatie: Nationaal Archief, Den Haag Informatie en aanmelding: wwyy,nationaalarchief.nl j 20 en 21 oktober Congres 'Masonic and Esoterie Heritage. A New Perspective for Art and Conservation Policies' Het congres is gewijd aan de rijke materiële cultuur van westerse esoterische stromingen van de achttiende tot de twin tigste eeuw, waaronder architectuur, 'gehei me' loge- en tempelinterieurs, rituele en decoratieve objecten, kunstwerken en pren ten, archieven en landschapsarchitectuur. Contribuanten uit verschillende disciplines doen verslag van hun onderzoek, discussië ren over de relevantie van esoterie voor kunst en architectuur en de problematiek rond het behoud van dit cultuurgoed. Het congres wordt georganiseerd door de OVN, stichting ter bevordering van weten schappelijk Onderzoek naar de geschiede nis van de Vrijmetselarij in Nederland, in samenwerking met de leerstoelen 'Ge schiedenis van de hermetische filosofie en verwante stromingen' en 'Cultureel erfgoed, conservering en restauratie' aan de Uni versiteit van Amsterdam, en de landelijke Onderzoekschool Kunstgeschiedenis. Locatie: Koninklijke Bibliotheek, Prins Willem Alexanderhof 5, Den Haag Deelnamekosten: 35,00/55,00/75,00/100,00 Informatie en aanmelding: info@stichtingovn.nl of www.amsterdamhermetica.com j 23 oktober Dag van de Familiegeschiedenis Opa's, tantes, vaders en kinderen: alle familieleden zijn van harte welkom op de Dag van de Familiegeschiedenis. Voor ieder een is er wat te beleven: een rondleiding achter de schermen, een kijkje in het archief van een beroemde familie, work shops en een lezing van Judith Koelemeijer over haar roman 'Het zwijgen van Maria Zachea'. Op deze dag wordt ook de gelegen heid geboden om een meegebracht per soonlijk familiedocument voor het nage slacht vast te leggen in het HerinnerDing. Speciaal voor kinderen worden er verschil lende workshops gehouden en komt kin derboekenschrijfster Martine Letterie span nende verhalen vertellen. Tijd: 12.00-17.00 uur Kosten: 10,00 voor volwassenen/ 5,00 voor kinderen t/m 16 jaar. Speciaal familietarief: 25,00 euro voor een familie met vier personen, ongeacht samen stelling Heeft u een jubilaris in de familie (verjaar dag, huwelijksdag, etc.), dan mag u op ver toon van bewijs met een familie van vier personen gratis naar binnen. Locatie: Nationaal Archief, Den Haag Informatie: tel. (070) 331 54 00 of www.nationaalarchief.nl I 29 oktober Persoonlijke herinneringen, mijn weg tot de geschie denis Tijdens de Landelijke Archievendag geeft prof.mr.dr. Cees Fasseur een lezing waarin hij aan de hand van praktijkvoor beelden vertelt over het belang van archief onderzoek voor de geschiedenis. Fasseur, historicus en jurist, is vooral bekend van zijn biografie van koningin Wilhelmina. Daarvoor deed hij onder andere onderzoek in het Koninklijk Huis Archief en het Zeeuws Archief, waarbij hij inzage kreeg in tot dan toe geheim materiaal. Onlangs werd Fasseur door koningin Beatrix opnieuw toe gang verleend tot het Koninklijk Huis Archief om een monografie te schrijven over de periode waarin de Greet Hofmans affaire speelde. Tijd: 13.00-14.30 uur Kosten: gratis voor Vrienden van het Zeeuws Archief en een introducé. Niet- vrienden betalen 5,00 (te voldoen bij bin nenkomst) Locatie: Zeeuws Archief, Hofplein 16, Middelburg Informatie: tel. (0118) 67 88 00 of www.zeeuwsarchief.nl 1 november Document@Management2oo5 Jaarlijks eendaags congres en expo, bestemd voor document professionals en ICT of business managers die werkzaam zijn binnen een non-profit- of profit-organisatie. Locatie: NBC, Blokhoeve 1, Nieuwegein Informatie en aanmelding: www.documentmanagement2005.nl 3 november Nieuwe buren. Stedelijke migratie in de 19e en 20e eeuw in vergelijkend perspectief Omdat in veel recent verschenen lokale geschiedenissen aandacht wordt besteed aan de komst, opvang en inburgering van nieuw komers, leek het de Leidse Vereniging Jan van Hout interessant eens te bezien of er overeenkomsten en/of verschillen zijn tus sen de steden in hun beleid ten aanzien van nieuwkomers of 'nieuwe buren'. Het is de vereniging gelukt de medewerking te verkrij gen van enkele auteurs van dergelijke stads geschiedenissen voor dit middagsymposium. Deelname is gratis Tijd: 13.30-17.30 uur Locatie: Poortgebouw van het Leids Universitair Medisch Centrum (LUMC) aan de Rijnsburgerweg, Leiden. Informatie en aanmelding: www.janvanhout.nl I 4 en 5 november Preserving the digital heritage. Principles and Policies De Nationale UNESCO Commissie en de Koninklijke Bibliotheek organiseren samen deze internationale conferentie die gericht is op het hogere management in bibliotheken, archieven en musea, en op anderen met belangstelling voor informa tie- en cultuurbeleid. De bijzondere kenmerken van digitale objecten vragen om nieuwe afspraken en nieuw beleid om de permanente toegang tot deze objecten veilig te kunnen stellen. Van bijzonder belang daarbij zijn de selectie van materiaal dat voor duurzame bewaring in aanmerking komt en de verdeling van taken en verantwoordelijkheden over de betrok ken instellingen. De conferentie behandelt deze onderwerpen o.a. aan de hand van voorbeelden uit de praktijk. Tijdens de con ferentie zullen aanbevelingen worden gefor muleerd voor beleid op regionaal, nationaal en internationaal niveau. Locaties: Parkhotel, Molenstraat 53, Den Haag en Koninklijke Bibliotheek, Prins Willem- Alexanderhof 5, Den Haag Informatie en aanmelding: www.unesco.nl/main_6-3.php

Archievenblad | 2005 | | pagina 18