A. jacobsstraat 28 5142 PN Waalwijk 0416 - 348980 'fOlmisc - Boerderijen verhalen. Handleiding zelfstandig boer- derijonderzoek Zuid-Holland Deze uitgave van het Erfgoedhuis Zuid-Holland en de Boerderijenstich ting Zuid-Holland is geschreven door landbouwhistoricus Harm Hoogen doorn en boerderijenkenner Lyanne de Laat. Met deze handleiding hopen de uitgevers bij te dragen aan de verho ging van de kennis en het behoud van het agrarisch erfgoed. De uitgave is een praktische en toegankelijke handlei ding, die de beginnende boerderijon derzoeker op weg helpt bij het onder zoek naar de boerderij waar hij of zij iets mee heeft. Het boek geeft een beschrijving van de provinciale land- bouwgeschiedenis vanaf de Middel eeuwen en de invloed daarvan op de verschillende boerderijtypen in Zuid- Holland. De lezer kan ook zelf aan de slag: in het tweede deel staan adviezen voor eigen onderzoek. Steeds blijkt weer dat boerderijen hun eigen verbaal vertellen. Om de gebruiker zo snel mogelijk een ingang te bieden, is de tekst voorzien van kaarten en beeldma teriaal uit vervlogen tijd én met passa ges van eerder verschenen boerderijbe schrijvingen, verspreid over de hele provincie Zuid-Holland. De auteurs konden hiervoor terecht bij de verschil lende archieven. Ook vonden ze een schat aan informatie in jaarboeken en speciale edities van historische vereni gingen, krantenartikelen, websites, een audiotour, een kinderboek, bouwpla ten, standaardwerken over boerderijen en boekjes voor verlichte boerderijen routes. Het kleurgebruik in Boerderijen verhalen heeft een relatie met het boerderijverle den en is afgeleid van het gewas mee krap. De ge schiedenis van deze kruidachtige plant gaat terug tot de elfde eeuw. Meekrap werd in Zuidwest- Nederland geteeld van wege haar rode kleur stof, die heel geschikt was voor het ver ven van textiel, maar ook door huis- en kunstschilders werd gebruikt. (HS) 'Meeten, boren en besien'. Turfwinning in de buitenrijnse ambachten van het Hoogheemraadschap van Rijnland 1680-1800 A.J.J. van 't Riet, werkzaam bij het Streekarchief Rijnlands Midden te Alphen aan de Rijn, heeft zich intensief verdiept in de materie van de turfwin ning. Zo heeft hij als archivaris ook de andere kant van de medaille, die van de archiefbezoeker, aan den lijve onder vonden. In deeltijd geschiedenis stude ren en afronden met een doctoraal scriptie over de vervening en droogma king van de Drooggemaakte polder aan de Westzijde van Aarlanderveen is geen geringe opgave. Om hierna in het kader van een proefschrift nog eens zes jaar onderzoek te gaan doen naar de turf winning, is evenmin alledaags. Dit boek, de handelseditie van het proef schrift, is het resultaat van onder meer vele vrije vrijdagen onderzoek doen in diverse archiefinstellingen. Van 't Riets promotor, prof.dr. D. Groenveld, gaf hem reeds in 1982 vaderlandse geschie denis tijdens zijn opleiding voor mid delbaar archiefambtenaar aan de Rijksarchiefschool! Bij turf en veen wordt normaal altijd aan Drenthe gedacht. Niets is minder waar. Binnen het Hoogheemraadschap van Rijnland is eeuwenlang turf gewon nen. Vanwege eerdere problemen met het landschap werden vanaf 1680 alleen nog nieuwe vergunningen ver leend voor het afgraven van turf als de hierdoor ontstane waterplas werd drooggemalen. Dit stelsel leidde tot een nauwkeurige registratie van veenlieden en van de omvang van de productie. Gecombineerd met ander materiaal uit notariële en rechterlijke archieven heeft de auteur een gedetailleerd beeld 'Meeten, boren en besien' kunnen schetsen van de dagelijkse werkzaamhe den van veenlieden en turfschip pers in deze streek. Voor genealogen en streekhis- torici een nieuwe bron van informa tie. Voor hen zijn met name de bijlagen zeer waardevol. Deze bevatten onder andere een overzicht van grote veenlie den en een naamlijst van turfschippers alsmede een uitvoerige bronvermelding. Een index op persoonsnamen is even eens opgenomen. (HS) -# 31 Groenendijk IV Edisonweg 501 Postbus 260 Tel. 078 - 6931 I Harm Hoogendoorn en Lyanne de Laat Erfgoedhuis Zuid-Holland, 2005 ISBN 90-808901-3-8, 112 blz., 13,50 Boerderijen verhalen A.J.J. van 't Riet Uitgeverij Verloren, Hilversum, 2005 ISBN 90-6530-883-x, 410 blz., 36,00 oktober 2005 archievenblad

Archievenblad | 2005 | | pagina 15