Alles! Paraplu overeenkomst Van Bilsen Consultancy m a i I p r o f s® Calamiteitenservice, zorg en beheer Nu ook geconditioneerde opslag voor archieven en museumobjecten in onze beveiligde archiefbunker Een beredderingsabonnement op DocumentenWacht voor slechts 28,75 per jaar gedekt bij een calamiteit: Archiefbewerking Advisering Interim- en Project management Detachering Opleiding Dé specialist voor document- en workflowmanagement Buggenum - Brunssum e-mail: info@vanbilsenconsultancy.nl internet: www.vanbilsenconsultancy.nl tel: 045-5691584 fax: 045-5331995 Rotterdam Wat is jarenlange ervaring waard? Bericht over de toestand in de Nederlanden en de gods dienst bij de Spanjaarden ISBN 90-6550-719-1, 256 blz., 22,50 Al enkele jaren geleden verscheen deze interessante vertaling door Ton Osinga en Chris Heesakkers van de Latijnse bronpublicatie uit de zestiende eeuw waarin de humanist Francisco de Enzinas de toestand in de Nederlanden beschreef. Het is een eigentijds docu ment waarin De Enzinas verslag doet van de roerige tijden voorafgaand aan de Opstand en de kettervervolgingen in Brabant en Vlaanderen. Ook geeft hij zijn mening over de godsdienst bij de Spanjaarden en de Spaanse Inquisitie. De Enzinas had een Spaanse vertaling gemaakt van het Nieuwe Testament, wilde die de keizer aanbieden en vroeg toestemming die te mogen uitgeven. Gevolg van zijn aanvraag was dat hij op 13 december 1543 in de gevangenis in Leuven belandde. Daar schreef hij de 'Historia de statu Belgico deque religio- Op zoek naar het historisch interieur. Handleiding voor onderzoek naar de materiële cultuur Wie onderzoek doet naar een huis of naar een persoon zal meestal ooft iets willen weten over de voorwerpen die in of om dat huis stonden of van die per soon waren. Kennis van wat we zowel materiële cultuur, interieur of wooncul- tuur noemen, kan het beeld van dat ne Hispanica', die eerst in 1882 in druk verscheen. Wei was er al een Franse ver taling in 1558 uitgegeven. Inmiddels zijn er in de jaren negentig van de vorige eeuw nieuwe vertalingen in het Spaans, Duits en Frans uitgegeven en is er in 1991 in Duitsland een moderne Latijnse teksteditie uitgegeven. Een vertaling in het Nederlands mocht dan ook niet ach terblijven, temeer omdat het gaat over een periode van de Nederlandse geschie denis waar eigenlijk nog maar weinig over is geschreven. Bij het vertalen is de oorspronkelijke tekst op de voet gevolgd en is de spelling van de persoonsnamen gecheckt in de processen-verbaal van de Leuvense ketterprocessen. De toege voegde inleiding van Ton Osinga geeft de lezer van het tijdsdocument korte maar effectieve informatie over de poli tieke en religieuze achtergronden, waar door situaties en uitspraken van De Enzinas te plaatsen zijn. De tekst, eigen lijk een zeer lange brief aan zijn leer meester Philip Melanchthon, is een levendig verhaal over de belevenissen van De Enzinas en geeft inzicht in de gevoelens van een man die in vuur en vlam stond voor de ware godsdienst en zijn kijk op de politieke en kerkelijke misleidingen. (RB) huis of die persoon immers verder inkleuren. In deze gids wordt op heldere wijze uit eengezet hoe een onderzoek naar de wooncultuur opgezet kan worden en waar relevante bronnen te vinden zijn. De handleiding beschrijft tevens de ver schillende fases van zo'n onderzoek. Voor- en nadelen van iedere bron wor den besproken. Hierna wordt de mate riële cultuur van het huishouden in de periode 1400 tot 2000 geschetst. Vervolgens wordt de boedelinventaris behandeld, een document dat de onder zoeker bijzonder veel informatie over de wooncultuur kan verschaffen en dat bovendien veel wordt aangetroffen, met name in de notariële archieven. In het vierde hoofdstuk worden alle overige bronnen aangegeven, gecom pleteerd met een korte schets van de historische ontwikkeling van de woon- Francisco de Enzinas cultuur en vele verwij zingen naar archieven, literatuur en websites. (HS) Op zoek naar het historisch interieur Documenten VV acht 16 uren deskundige beredderingshulp, inpakmaterialen, 1 transport met eigen geklimatiseerde bus, 1 maand opslag in onze shockfreezer, schaderapport opmaken voor o.a. de verzekering DocumentenWacht is een service van Restauratie atelier DocumentenWacht is de officiële partner van Isotron Sterken BV en gericht op schadepreventie Nederland BV voor gammabestraling voor de gehele Culturele en Administratieve sector in de Benelux en Duitsland. isotron sterken 1 ATELIERR Engelanderholt 3, 7361 CZ Beekbergen T. 055-5423147 F. 055-5430614 E.info@sterken.nl Meer informatie op: www.documentenwacht.nl~~www.sterken.nl www.isotron.com Steeds meer organisaties kiezen voor Mailprofs Uitzendbureaux, dé marktleider op het gebied van tijdelijk DIV-personeel. Deze leidende positie heeft Mailprofs door de jaren heen verdiend. Door veel aandacht en tijd te investeren in haar flexkrachten levert Mailprofs altijd goed opgeleide, gemotiveerde en flexibele krachten die direct inzetbaar zijn. En elke DIV-flexkracht van Mailprofs heeft een exclusieve opleiding bij de SOD succesvol afgerond. Zo blijkt maar weer dat de jarenlange ervaring van Mailprofs goud waard is voor opdrachtgevers en flexkrachten. Kiest u voor Mailprofs, dan heeft u de garantie dat u niet zomaar een flexkracht binnenhaalt. Meer weten? Bel 0174-219100 of kijk op www.mailprofs.nl Francisco de Enzinas Uitgeverij Verloren, Flilversum, 2002 Michel Zeilmaker Uitgeverij Verloren, Erfgoedhuis Utrecht, Erfgoedhuis Zuid-Holland en Museaal Historisch Perspectief Noord-Holland, Hilversum, 2005 ISBN 90-6550-834-1, 64 blz., 9,00 Bericht over de Toestand in de Nederlanden en de Godsdienst bij de Spanjaarden I (andlciding voor onderzoek naaf dc maccrirlc cultuur oktober 2005 archievenblad

Archievenblad | 2005 | | pagina 14