en dp arrhivarkspn LOEK NIJHOLT ARCHIEFSERVICE B.V www.kms.karmac.nl Conservation for Future Generation Preservation Microverfilming Bibliotheken en archieven met een historische en/of culturele collectie •"-w* verdienen de bijzondere conserveringsmethodiek 'Preservation Microfilming' van Karmac Microfilm Systems. Hiermee worden boek- en krantenpagina's, tekeningen, muziekbladen en andere waardevolle documenten zodanig op microfilm vastgelegd, dat de werken gegarandeerd nog 500 jaar raadpleegbaar zijn. Boeksca nninv Karmac Microfilm Systems heeft voor u geïnvesteerd in de nieuwste generatie digitale boekscanners met boekenwip, waardoor uw boeken tijdens het scannen niet beschadigen. Wij digitaliseren uw boeken, kranten of registers in zwart/wit, grijswaarden of zelfs in kleur, t/m formaat Al. De bestanden kunnen aangeleverd cd-rom en in verschillende bestandsformaten. Om het e.e.a. te onsluiten verzorgen wij een index volgens uw wensen. Karmac Microfilm Systems kan u tevens van dienst zijn bij: Document- en tekeningverfilming Dupliceren van alle formaten microfilm Microfilmscanning Opslag van microfilm en documenten Levering van Canon microfilmapparatuur en opbergmiddelen Wilt u een vrijblijvende afspraak maken en/of documentatie ontvangen van onze diensten of producten. Aarzel dan niet, en bel met nummer 0320-286964 of mail naar: verkoop.kms@karmac.nl Voor inlichtingen over tarieven en plaatsing van zowel product- als personeelsadvertenties kunt u contact opnemen met: Sales Services Contact persoon Gerrit Kulsdom Postbus 2317, 1620 EH Hoorn Tel. 0229-211 211 Fax 0229 - 270 404 E-mail: snsdtp@planet.nl sns@wxs.nl special Laten we accepteren dat de historie van ons vak velerlei verschillen laat zien tussen tradities tussen en binnen taal- en administratieve min of meer homogene gebieden. Ex post vallen deze verschillen duidelijk op, en ons begrippenapparaat is niet steeds toereikend ze werkelijk te begrijpen. Zodra we ook nog met ver schillende taalgebieden te maken heb ben, neemt de onduidelijkheid gewoon lijk alleen maar toe. ICA werkt daarom, samen met anderen, ook met de Archiefschool in Amsterdam, aan ICA- Babel, een poging tot omschrijving van kernbegrippen (concepten) mede in rela tie tot de geldende wet- en regelgevin gen. Als het slaagt wordt dit een inter actief project, in een Wikipedia-achtige opzet. Daarom is het veel aardiger naar Europa te kijken met een ex ante-bril op. In enge re zin krijgen we te maken met één arbeidsmarkt (de vacature voor directeur van The National Archives in London was opengesteld voor buitenlanders!), ook een carrière in het internationale bedrijfsleven of in andere internationale organisatie is nu voor archivarissen weg gelegd. Europa als stepping-stone. Automatisering, de heren Microsoft en Google voorop, zal vele grenzen slechten - soms met geweld, en andere creëren - ook soms met geweld. Regels voor beurs genoteerde instellingen, anti-corruptie- maatregelen, terrorismebestrijding etc. zullen op DIV en op alles wat en iedereen die daarna volgt hun invloed doen gel den. Rampen ijlen voort, overstromingen in midden-Europa lieten zien dat solidari teit bestaat, het Nationaal Archief voor op. Hebben de restauratoren de voor sprong van de achterstand beter weten te benutten? Hands-on is misschien meer een eigenschap van mensen die ook met hun handen kunnen werken. Opleidingen ijlen deels na: wanneer wordt de post-masteropleiding ten doop gehouden (summer schools?) voor een baan op Europees (Brussels) niveau? Een kans voor Amsterdam? Of gaan we straks tezamen naar Athene? Aan uilen geen gebrek. Onderzoekers, welke soort dan ook, ken nen straks geen grenzen meer, en willen niet door archivarissen worden gehin derd bij het bereiken van hun doel, een antwoord op hun vraag. Krijgen ze dat niet dan zullen de populisten archieven laten sluiten - geen geld voor papierbun kers - want het wereldwijde web zal voor hen toereikend zijn. Geprezen zijn zij, die nieuwe allianties weten te bouwen en daarmee ons toekomstig en huidig erf goed materiaal dat wij als 'rentmees ters' beheren) weten veilig te stellen. Ook uilskuikens zullen 'vital records' nodig hebben, of laten zij straks geweld boven het recht zegevieren? Hoe perfide wordt hun wereld? Goede (en gelukkige) archivarissen zitten straks niet meer achter of in dozen en zijn oplossings- in plaats van probleem gericht. Oplossingen zijn horizontaal en leiden naar de toekomst, naar voorbij de einder. Op pad dus, naar 'recorded infor mation management' specialists. Problemen zijn verticaal en vormen archiveologen/paleografen der Tweede Klasse met een nabij einde wegens gebrek aan zuurstof. Werkgevers zijn in Europa geen haantjes de voorste, ook al hebben onze nationale directeuren enkele pogingen in het werk gesteld Brussel te beïnvloeden. Maar wat doen zij samen? Bieden zij straks de mogelijkheid van een (inter)nationale en inter-institutionele carrièreplanning en bijbehorende continue vorming, non scholae sed vitael Willen onze werkgevers straks dan nog wel ons nieuwe mensen soort behangen met diploma's en medailles, of hebben ze dan liever de juiste persoon, op de juiste plaats, op het juiste moment? Dus gewoon, hands- en brains-on? Wie het verst springt, lacht het eerst. Archivarissen gaan interessante tijden tegemoet, ook in Europa. 13 Microfilm Systems advisering projecten documentaire informatievoorziening archiefbewerking archiefopslag Een bekende naam, die staat voor langdurige en brede ervaring. Deskundigheid, klantgerichtheid en kwaliteit staan bij ons voorop. Daardoor zijn onze adviezen op maat gesneden oplossingen. Ook voor de voorbereiding en uitvoering van projecten staan wij voor u klaar, evenals voor veranderingen bij uw documentaire informatieverzorging en de bewerking van uw archieven.Tenslotte bieden wij opslag van archieven aan in ons eigen archiefdepot. GOED ARCHIEFBEHEER HEEFT AANDACHT NODIG. PERSOONLIJKE SERVICE. ONAFHANKELIJK ADVIES.DAT KUNNEN WIJ U GEVEN. Bel, schrijf, fax of e-mail voor meer informatie: Ds. van Haaftenlaan 23 3984 NP Odijk tel.:030-6572228 fax.: 030-6572228 e-mail: loeknijholtarchief@hetnet.nl Het volgende nummer van het Archievenblad verschijnt in de eerste week van oktober 2005. Stadsarchief in Munster (Duitsland). Foto: Harry Strijkers Europa Door Joan van Albada* In de historie van het archiefwezen kan Europa een zekere dominantie niet worden ontzegd. Het zwaartepunt van de ontwikke ling van ons vak ligt tegenwoordig elders, in Australië en Noord-Amerika, en mogelijk ook in China. Het lijkt goed om gebruik te maken van de ontstane 'voorsprong van de achterstand' om eens nader te bekijken wat Europa, in welke definitie dan ook, ons te bieden heeft, en, nog interessanter, welke uitdagingen ons worden gesteld. Joan van Albada is secretaris-generaal van de International Council on Archives (ICA). September 2005 archievenblad

Archievenblad | 2005 | | pagina 6