2*i£|[)CI-l y Alles! Oprichting Restauratoren Nederland versterkt restauratiediscipline Staatssecretaris wil fusie van onder steunende instellingen in erfgoedsector m a i I p r o f s® Noord-Holland loopt voorop met archieven Archiefbewerking en DIV-diensten Ook uw archief ontsluiten met onze sleutels? j Wat is jarenlange f ervaring waard? nieuws uit het veld De verenigingen VeRes (Belangen vereniging Restauratoren Nederland), VAR (Vereniging Restauratoren van Papier, Boek en Fotografisch Materiaal), TRON (Textiel Restauratoren Overleg Nederland) en IIC-Nederland (Interna tional Institute for Conservation of Historic and Artistic Works afdeling Nederland) hebben besloten de handen ineen te slaan en zijn gefuseerd tot de ver eniging Restauratoren Nederland. De nieuwe vereniging is hiermee de bunde ling geworden van restauratoren en ieder een die werkzaam is in het brede veld van conservering en restauratie. Restauratie is een spannend vak, aldus de nieuwe vereniging, maar ook een gevaar lijk vak, als men beseft dat iedereen zich restaurator mag noemen. Restauratoren Nederland heeft de ambitie de ontwikke ling van dit werkterrein te stimuleren. Restauratoren Nederland zet zich in voor het behartigen van de belangen van de beroepsgroep en voor de zorg voor het cultureel erfgoed. Zij wil de deskundig heid van haar leden bevorderen en de sec tor professionaliseren. Alle restaurator leden ondertekenen de Europese Ethische Code en zij voldoen aan kwaliteitseisen. Zo zullen instellingen en particulieren die van de diensten van een restaurator-lid van Restauratoren Nederland gebruikma ken, beter gegarandeerd zijn van een goede kwaliteit. Ook wil Restauratoren Nederland het publieke, professionele en politieke besef De ondersteunende instellingen in de erfgoedsector (musea, monumenten, archeologie en archieven) zullen worden samengevoegd tot één instituut. Het fusie proces is belangrijk om de kwaliteit en de doelmatigheid in de ondersteuning van de cultuursector te verbeteren. Dat staat in de brief over de ondersteunende instellin gen die Medy van der Laan onlangs aan de Tweede Kamer heeft verstuurd. Uit een overzicht van de ondersteunende instellingen bleek een historisch ge groeid, weinig samenhangend en niet altijd efficiënt geheel, met grote verschil len per sector. Om de beperktere midde- over de noodzaak van de zorg voor ons culturele erfgoed vergroten. Zij treedt op als gesprekspartner bij opleidingen, onder zoeksinstituten, de overheid en subsidiege vers. De nieuwe website www.restaurato- ren.nl is bedoeld om zowel restauratoren als het breed en belangstellend publiek te voorzien van accurate infor matie. len voor de cultuursector doelgerichter in te zetten, is besloten tot een fusiepro ces per sector. De voorgestelde fusies zul len op 1 januari 2007 juridisch en bestuurlijk zijn gerealiseerd. Vanaf 1 januari 2009 moeten de nieuwe organi saties volledig functioneren. De Raad voor Cultuur uitte eerder al in een advies bezorgdheid over de samenwerking van de erfgoedkoepels. Het besluit van de staatssecretaris betekent veel voor de toe komst van DIVA. In de komende periode zal DIVA in overleg met haar leden een visie en strategie voor de nieuwe toe komst bepalen. De publiekstoegankelijkheid en het beheer van de lokale en regionale histori sche archieven in Noord-Holland zijn opnieuw verbeterd dankzij het stimule ringsbeleid van de provincie Noord- Holland. Slechts drie van de 65 gemeenten hebben geen professionele archiefdienst of zijn niet bij een professionele archiefdienst aangesloten. Ook zijn inmiddels alle waterschappen aangesloten. Hiermee loopt Noord-Holland voorop, samen met Noord-Brabant en Gelderland. Daarnaast is ook de kwaliteit van het fysieke netwerk van Noord-Hollandse archiefdiensten de laatste jaren aanzienlijk verbeterd. Dit alles is te lezen in het verslag over 2003 en 2004 van de provinciale archiefinspectie. Het provinciale stimuleringsbeleid is cru ciaal gebleken. Gemeenten en waterschap pen zijn namelijk niet verplicht om een professionele archiefdienst op te richten of zich daarbij aan te sluiten. Zij zijn slechts verplicht hun archieven in goede, geor dende en toegankelijke staat te bewaren. De drie overgebleven niet-aangesloten gemeenten zijn Texel, Haarlemmermeer en Diemen. Texel en Haarlemmermeer hebben besluitvorming nog op de agenda voor dit jaar staan. Met Diemen blijft de archiefinspectie in overleg, evenals met de rechtsopvolger van Groot Haarlemmer meer, Rijnland over het polderarchief. Ook de kwaliteit van het fysieke netwerk van Noord-Hollandse archiefdiensten is de laatste jaren aanzienlijk verbeterd. In West-Friesland zal in 2006, net als in Waterland en Zuid-Kennemerland/IJmond in voorgaande jaren, een nieuw regionaal- historisch centrum gereed zijn. Alledrie de regio's hebben hiervoor elk 225.000 aan provinciale bijdrage ontvangen. In 2008 zullen nieuwe archiefgebouwen gereed zijn in Amsterdam/Amstelland, Zaanstreek en Gooi Vechtstreek. Verbeterpunt is onder meer de digitalise ring van het archiefwezen. Uit onderzoek is gebleken dat veel meer publiek histori sche archieven gaat gebruiken wanneer die meer en eenduidiger via internet worden aangeboden. Landelijk en ook in Noord- Holland staat de internettoegankelijkheid echter nog in de kinderschoenen. Verder is Gooi en Vechtstreek de enige overgebleven regio waar nog een zwakke en versnipperde infrastructuur bestaat: drie kleine archiefdiensten in plaats van één regionaal historisch centrum. De gemeente Hilversum heeft plannen ont wikkeld om samen met Weesp, Wijdemeeren, Laren en Blaricum de Gooise archieven in samenhang zowel fysiek als digitaal te gaan aanbieden. Om de Gooise samenwerking te stimuleren zullen GS een voorstel doen voor een een malige provinciale stimuleringsbijdrage. Steeds meer organisaties kiezen voor Mailprofs Uitzendbureaux, dé marktleider op het gebied van tijdelijk DIV-personeel. Deze leidende positie heeft Mailprofs door de jaren heen verdiend. Door veel aandacht en tijd te investeren in haar flexkrachten levert Mailprofs altijd goed opgeleide, gemotiveerde en flexibele krachten die direct inzetbaar zijn. En elke DIV-flexkracht van Mailprofs heeft een exclusieve opleiding bij de SOD succesvol afgerond. Zo blijkt maar weer dat de jarenlange ervaring van Mailprofs goud waard is voor opdrachtgevers en flexkrachten. Kiest u voor Mailprofs, dan heeft u de garantie dat u niet zomaar een flexkracht binnenhaalt. Meer weten? Bel 0174-219100 of kijk op www.mailprofs.nl "Ons archief is eindelijk overzichtelijk en toegankelijk door Adlib Archief. Er zijn zoveel verschillende zoekmogelijkheden dat je altijd vindt wat je zoekt. En daar gaat het ons juist om. Met Adlib is het beheer van ons archief een stuk makkelijker geworden". Van document tot digitaal image Wij bieden u de volgende dienstverlening: y Beschrijven, waarderen en inventariseren van archiefbescheiden y Materiële verzorging van bestanden en documenten y Traditionele ontsluiting middels het opstellen van een inventaris op maat y Analoge en/of digitale ontsluiting middels microverfilmen en scannen/indexeren Postbus 9577 9703 LN Groningen Tel. 050-5446000 lnfo@Zodiarch.nl Adlib software is al decennia toonaangevend in informatie-, collectie-, kennismanagement en archiefbeheer. Adlib applicaties staan bekend om hun gebruiksgemak, overzichtelijkheid en flexibiliteit. Bel of e-mail voor meer informatie of voor een geheel vrijblijvende demonstratie. Software voor musea, bibliotheken en archieven. Adlib Information Systems Postbus 1436, 3600 BK Maarssen Tel: 030 2411885 E-mail: sales@adlibsoft.com Internet: www.adlibsoft.com september 2005 archievenblad

Archievenblad | 2005 | | pagina 5