Calamiteiten Verzekering Calamiteitenposter Gratis te bestellen Calamiteitenservice, zorg en beheer Provincie draagt archieven over aan RHC Limburg isotron Archief Prins Bernhard Cultuurfonds naar Nationaal Archief Een beredderingsabonnement op de DocumentenWacht voor slechts 28,75 per jaar gedekt bij een calamiteit: ^16 uren deskundige beredderingshulp, inpakmaterialen, 1 transport met eigen geklimatiseerde bus, 1 maand opslag in shockfreezer tot minus 40 graden, t/ schaderapport opmaken voor o.a. de verzekering Bijna 500 instellingen hebben al een calamiteitenverzekering van DocumentenWacht Ondersteuning bij het behoud en beheer van archieven, bibliotheken, collecties en verzamelingen. Diensten DocumentenWacht 24 uurcalamiteitendienst Collectie- en depotinspecties Schade rapporten, schade-inventarisatie en restauratieplannen Schimmel-, insectenbestrijding en reiniging van collecties Ontijzeren, ver- en herverpakken Massa ontzuring Geconditioneerde archiefopslag Archief- en bibliotheekverhuizing van stelling tot stelling Wat te doen bij een calamiteit, alle informatie die nodig is om snel en juist te handelen staat op deze poster. U kunt deze poster gratis bestellen bij DocumentenWacht 055-5423147 ofwww.documentenwacht.nl Engelanderholt 3, 7361 CZ Beekbergen T. 055-5423147 F. 055-5430614 E. lnfo@sterken.nl Meer informatie op www.documentenwacht.nl - www.sterken.nl - www.isotron.com nieuws uit het veld Het Prins Bernhard Cultuurfonds heeft onlangs twintig meter van zijn archief tot 1980 overgedragen aan het Nationaal Archief. Het Prins Bernhard Cultuurfonds is het grootste private fonds van Nederland. Het subsidieert jaarlijks zo'n vierduizend projecten voor cultuur- en natuurbehoud, reikt cultuur prijzen uit en beheert talloze fondsen op naam. Prins Bernhard was vanaf het begin, in 1940, regent van het fonds. Het cultuurfonds bestaat dit jaar 65 jaar en heeft een unieke geschiedenis. Dat is allereerst de geschiedenis van het succes volle Oorlogsfonds, opgericht in 1940 in Londen en ruimhartig ondersteund door het Nederlandse bedrijfsleven, de uitge weken strijdkrachten en alle vrije Nederlanders ten behoeve van de aan koop van oorlogsmaterieel, zo hard nodig om de strijd tegen de Duitse bezet ter succesvol te beslissen. Maar het is ook de geschiedenis van het particuliere fonds dat na de Tweede Wereldoorlog besluit 'bij te dragen tot de bevordering van de geestelijke weerbaarheid door middel van culturele werkzaamheid'. Het archief van het Prins Bernhard Cultuurfonds vormt een bron voor onderzoek naar het Nederlandse culture le landschap in de tweede helft van de twintigste eeuw. Wie cultuurvorming en cultuurspreiding onder de loep wil nemen, kan zijn licht opsteken in dit archief. Het Nationaal Archief bewaarde al zo'n veertig meter archief van het Prins Bernhard Cultuurfonds. Eerdere delen droeg het fonds over in 1980 en 1988. De recente overdracht betreft de achterge bleven archiefstukken tot en met 1975, een aanvulling beleidsstukken tot 1980 plus het gehele subsidiebestand tot 1983. Dat betekent dat het Nationaal Archief inmiddels in totaal 58 meter archief van het Prins Bernard Cultuurfonds bewaart. De provincie Limburg heeft begin juli haar archieven over de periode 1944- 1987 overgedragen aan het Regionaal Historisch Centrum Limburg (RHCL) in Maastricht. Dit betekent dat 43 jaar pro vinciaal archief openbaar en dus toegan kelijk is voor het publiek. De provincie Limburg is daarmee de vierde provincie die volledig voldoet aan de openbaar heidsbepaling van de Archiefwet. Het Provinciaal Archief, zoals het in de wan delgangen genoemd wordt, over de periode 1814-1943 is al eerder in de depots van het RHCL opgenomen. Met deze nieuwe overdracht wordt deze bron voor historisch onderzoek op een belang rijke wijze gecompleteerd. Het overgedragen archief omvat onder andere dossiers over de stichting de Maasplassen, de stichting Watersnood, de mijnsluiting, afgravingsgebieden, ont grondingen, PNL-gelden (Perspectieven Nota Limburg 1965-1987), milieuvergun ningen en dossiers van het Grindfonds. Maar ook de Statenbijbel en de spullen van generaal Dibbets, zoals medailles, sierknopen en tekeningen zijn opvraag baar. In de Archiefwet 1995 is de overbren gingstermijn van archiefbescheiden naar een archiefbewaarplaats verkort van vijf tig naar twintig jaar. Dat betekent dat nog redelijk jonge informatie openbaar wordt. Deze verkorting van de termijn betekent voor het provinciaal archief dat de aanwezige bestanden van 1944 tot 1985 overgebracht dienden te worden naar het RHCL, waarin het Rijksarchief Limburg en het Gemeentearchief Maastricht zijn opgegaan. Omdat in mei 1987 de provinciale griffie, waterstaat en planologische dienst zijn samengevoegd tot één provinciale organisatie is de ter mijn verlengd tot april 1987. Zodoende is de compleetheid en samenhang van de archiefbescheiden gegarandeerd. Ten aanzien van enkele archiefbeschei den zijn beperkingen aan de openbaar heid gesteld. Deze beperkende maatrege len vinden hun grondslag in de Archiefwet. Dit vanwege vertrouwelijke bedrijfs- en fabricagegegevens en ter eer biediging van de persoonlijke levens sfeer. In de 'Verklaring van overdracht' wordt aangegeven wanneer deze beschei den openbaar worden. DocumentenW acht DocumentenWacht is een service van restauratie atelier Sterken BV en gericht op schadepreventie STERKEN tri l/i H C yO H ATELIER m DocumentenWacht is de officiële dealer van Isotron Nederland BV voor de gehele Culturele en Administratieve sector in de Benelux en Duitsland. Foto: Frits Widdershoven. september 2005 archievenblad

Archievenblad | 2005 | | pagina 4