OOO©#OO©00Q0 Webzijdelings Rijksoverheid gaat achterstanden in overdracht archieven wegwerken Archiefdienst Amersfoort voortaan Archief Eemland nieuws uit het veld Op 6 juni 2005 overleed na een lang durige ziekte Gerard Lasee (1958), relatiebe heerder bij het Historisch Centrum Overijssel. Na de lerarenopleiding Engels en Geschiedenis gaf hij les. Zijn historische belangstelling voerde hem in 1987 naar het archiefwezen. Hij werkte enkele jaren als archivist bij het Ministerie van Buitenlandse Zaken en was sinds 1992 ver bonden aan het Rijksarchief in Overijssel, later het HCO. Tot 2001 in een dubbel functie van relatiebeheerder en leeszaalme dewerker. In de informatiebemiddelaar leefde de leraar voort. Zijn diepste ambitie lag even wel in het relatiebeheer. Door zijn inspan ningen gedurende ruim een decennium heeft het Overijsselse relatiebeheer zich succesvol ontwikkeld. Werkend vanuit een breed perspectief bracht hij een rijke ver scheidenheid aan maatschappelijk rele vante historische informatie bijeen. Nadat de verkorting van de archiefwettelijke overbrengingstermijn voor rijk en provin cie in Overijssel vrijwel volledig was uitge voerd, richtte zijn aandacht zich op de uit bouw van het HCO tot streekarchief. Bij de acquisitie van particuliere archieven lag het accent de laatste jaren op de welzijns- kant van de verzorgingsstaat en de archie ven van migranten. Op dit stevige funda ment bouwt het HCO voort. Het Overijsselse archiefbedrijf zal zich Gerard Lasee herinneren als een onderne mende, kritische en initiatiefrijke collega en dankt hem voor de uitdaging en inspi ratie die hij daardoor heeft geboden. Prof.dr. Eric Fischer, algemeen directeur van het Verbond van Verzekeraars, is de nieuwe bestuursvoorzitter van GO oplei dingen. De afgelopen vier jaar werd deze functie vervuld door oud-Tweede-Kamerlid Gerrit Valk. Laatstgenoemde heeft nu zijn handen volledig vrij voor zijn functie van wethouder in de gemeente Bergen (NH). Als bijzonder hoogleraar bedrijfsgeschiede nis, een in 1994 door het NEHA ingestelde leerstoel, geeft Fischer al meer dan tien jaar colleges. Zijn bijzondere interesse voor het onderwijs blijkt ook uit verschillende bestuurlijke en adviserende werkzaamhe den op dit gebied. Fischer over zijn nieuwe functie: "Er is altijd en overal behoefte aan kwaliteit en toegevoegde waarde. Goed onderwijs speelt daarin een cruciale rol." Niet alleen op onderwijskundig gebied is Fischer actief. Zo vervult hij verschillende functies op cultureel gebied en was en is hij actief binnen verschillende archief- en erf goedinstellingen, waaronder het IISG, Nieuw Land Erfgoedstichting, Beeld en Geluid en de KVAN. De politicologe en wiskundige Natalie Ceeney (34) is onlangs benoemd tot 'Keeper of the Public Records' (vergelijkbaar met onze Algemeen Rijksarchivaris) in Londen. Voorheen werkte zij als management con sultant bij McKinsey en was ze manager bedrijfsvoering bij de British Library. Bij deze laatste instelling heeft ze de commer ciële activiteiten sterk gemoderniseerd. Ceeney's benoeming op een functie die van oudsher wordt bekleed door vooraan staande historici en archivarissen is niet onomstreden. De voormalige Labour Party-activiste staat bekend als iemand die de kosten kan terugdrin gen en inkomsten kan genereren. De Rijksarchiefinspectie (RAI) is begin juli een collega van het eerste uur kwijtgeraakt. Hélen Heskes stapt over naar de Inspectie Openbare Orde en Veiligheid (IOOV). Heskes begon in december 1998 bij de RAI. De afgelo pen jaren heeft ze zich vooral gericht op de problematiek rond digitaal infor matiebeheer. Over dit onderwerp schreef ze samen met Manja Koomen recent nog het rapport 'Een demente rende Overheid?' Sinds enkele maanden heeft de RAI er ook weer een nieuwe inspecteur bij: Jan van der Starre. Hij is afkomstig uit het bedrijfsleven (Capgemini), waar hij de afgelopen jaren heeft gewerkt als consultant documentaire informatie voorziening. Daarvoor werkte hij bij de overheid, onder meer bij het Rijksbureau voor Kunsthistorische Documentatie. Daar heeft hij zich onder meer bezig gehouden met de informatisering bij musea. Van der Starre is de opvolger van Marie-Anne van de Griek, die eerder dit jaar bij de inspectie vertrok. De Rijksoverheid heeft een plan van aanpak opgesteld voor het wegwerken van de achterstanden in het overdragen van archieven tot en met 1975 van de centrale overheid. Dit plan is op 8 juli door staatssecretaris Van der Laan van Cultuur, mede namens minister Pechtold van Bestuurlijke Vernieuwing, aangebo den aan de Tweede Kamer. Het plan wordt gedragen door alle ministeries, het Nationaal Archief en de Centrale Archief Selectiedienst. Ook de Raad voor Cultuur is bij de opstelling van het plan betrok ken geweest. In dit plan krijgt een nieuwe, tijdelijke projectorganisatie de taak de archieven- voorraad van de centrale overheid t/m 1975, zo'n 74 kilometer materiaal, snel, slagvaardig en op verantwoorde wijze te selecteren en over te dragen aan het Nationaal Archief. De projectorganisatie werkt voor, en mét alle ministeries aan het streven om deze achterstand in over brenging in 3,5 jaar in te halen. Zie voor de brief en het bijbehorende plan van aanpak: www.minocw.nl/ archieven/brieven.html. nieuws uit het veld Mail uw nieuws naar: bureau@kvan.nl Dit themanummer over Europa biedt een goede gelegenheid om in een nieuwe serie Webzijdelings de blik eens over de grens te werpen. Was het vroeger noodza kelijk ver te reizen naar archiefdiensten om vervolgens te constateren dat je er niets te zoeken (of beter: te vinden) had, tegenwoordig kan het onderzoek thuis al worden begonnen via internet. Maar is dat wel zo? Hoe is het gesteld met de publica tie van archiefinventarissen in de drie grote Europese landen: Duitsland, Frank rijk en Engeland? Elk nadeel hep zijn voordeel. Ik onderzoek de toegankelijkheid van archieven in het bui tenland als relatieve nieuwkomer, dus kan ik mij een oordeel vormen over hoe nieu welingen hun weg vinden in het buiten landse archiefwezen. Ik begin mijn speurtocht in Frankrijk bij les Archives Nationales (www.archivesnatio- nales.culture.gouv.fr/). Het kan aan mijn Frans liggen, maar helder vind ik de orga nisatiestructuur niet. Elke organisatie heeft haar eigen manier om de archieven en hun inventarissen te presenteren. Geluk kig wordt alles in de websites wel uitge legd, maar het vergt veel studie voordat je ergens bent. Zelf ben ik verder gedoken in de website van het Centre Historique des Archives Nationales met archiefbestanden van voor 1958. Er zijn verschillende zoek machines, die elk een eigen doel lijken te hebben. Daarmee kunnen dus alleen erg gerichte zoekvragen worden gesteld. Wel zijn erg complete archievenoverzich ten beschikbaar. Deze moeten 'met de hand' hiërarchisch worden doorgelopen waarna een volledig overzicht van toegan gen wordt gepresenteerd, al dan niet in een apart PDF-bestand. Soms is een volle dige archiefinventaris beschikbaar; meestal in PDF en een enkele keer in HTML. Ook in Duitsland heb ik mij gericht op de nationale archiefdienst: Das Bundesarchiv (www.bundesarchiv.de/). Het Bundesarchiv biedt een apart menu-item Bestdnde und Findmittel, waarna meteen duidelijk wordt uitgelegd dat er een online-archievenover- zicht is en een collectie online-archiefin- ventarissen. Vanuit het archievenoverzicht wordt een verwijzing opgenomen naar de digitale archiefinventaris - indien beschik baar. Ook kan direct een lijst van beschik bare inventarissen worden opgeroepen of een zoekopdracht worden gegeven aan een zoekmachine. Net als in Frankrijk zijn ver schillende zoekmachines beschikbaar voor deelverzamelingen van archiefinventaris sen, wat erg verwarrend is. MidosaSEARCH (www.bundesarchiv.de/ FindbuchServer/web/search.jsp) levert de handige mogelijkheid om een vondst af te drukken. In het Verenigd Koninkrijk ten slotte zijn ze in mijn ogen het verst gevorderd van alle drie. Hier is een website beschikbaar die archiefinventarissen uit bijna 400 instellingen doorzoekt: Access To Archives (A2A) (www.a2a.org.uk/). Deze website is ontwikkeld door de nationale archief dienst van Groot-Brittannië (www.natio- nalarchives.gov.uk/) en wordt hierdoor ook beheerd. Het zoekresultaat presenteert de informatie per instelling en per inven taris, waarna de gebruiker de resultaten in één inventaris kan bekijken. Eventueel kan hij de gehele inventaris downloaden of informatie aanvragen over de archief dienst die het gevonden archief beheert. Een voorbeeld waar de andere grote lan den in Europa een voorbeeld aan kunnen nemen! In de afgelopen jaren heeft de Ge meentelijke Archiefdienst Amersfoort zich ontwikkeld van een stadsarchief dat alleen werkt voor de gemeente Amers foort tot een regionaal historisch cen trum voor de hele regio Eemland, dat bovendien fungeert als documentatie centrum voor Nationaal Monument Kamp Amersfoort. Die ontwikkeling zal I zijn bekroning vinden als over enkele jaren het archief in het Eemcentrum gezamenlijk gehuisvest wordt met ande re culturele instellingen zoals de Open bare Bibliotheek en Scholen in de Kunst (muziekschool en creatief centrum). Om ook in de naam de reikwijdte en ambitie van het archief tot uitdrukking te bren gen, gaat de dienst voortaan als Archief Eemland door het leven (op internet: www.archiefeemland.nl). Communicatieplatfor(u)m archieven Op Het Archiefforum (www.archie- ven.org of http://forum.archieven.org) is een speciaal board 'Communicatie- platfor(u)m archieven' gekomen. Dit platform is een initiatief van en bedoeld voor de medewerkers communicatie en PR van archiefinstellingen. U kunt er de volgende hoofdopties vin den: Nieuws Vraag- en kennisbank Voorstellen voor samenwerken Bijeenkomsten communicatieplat form Degenen die gebruik willen maken van het Communicatieplatfor(u)m archie ven moeten zich eerst aanmelden als deelnemer aan Het Archiefforum via de optie 'registreer'. Daarna zorgt de beheerder van Het Archiefforum dat het board toegankelijk is. NIEUWS u i archievenblad september 2005 het veld Ivo Zandhuis 1 september 2005 archievenblad

Archievenblad | 2005 | | pagina 3