Het Archievenblawan charter tot chip 18 WÊKÊ Li ll6 Kwaliteitszorg in Engeland LI De archiefschat Li Nieuws uit het veld L2Z Column |38 Literatuur MimKI Urn vXtei-vmr 1 .r.r colofon BHsriram 123 Europa en de archivarissen \i6 Zeeuwse ervaringen met Europese samenwerking 12_8 Hoe word je archivaris in Europa? |3o Architectuurarchieven in Berlijn Vaste rubrieken Citaat van de maand 'Archives, do we care or calculate?' noot van de redactie Het Archievenblad is een uitgave van de Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland (KVAN). Het Archievenblad verschijnt tien maal per jaar. Alle leden van de KVAN ontvangen het Archievenblad. Redactie Chaja Beck.Jac. Biemans, Patricia Böschen, Roelof Braad (hoofdredacteur), Maarten Broek (eindredactie), Mathilda van Geem,Tamara Groot, Peter Sijnke, Harry Strijkers, Hanno deVries, Ivo Zandhuis. Vaste medewerkers Albert Boekhorst, Barbara Boender, Eric Hennekam,Aline Knip, Bert Looper, Else Laura Rademaker, PeterVlot. Redactieadres Archievenblad, Cruquiusweg 3 I 1019 AT Amsterdam. Tel.: (020) 462 77 27 Fax: (020) 462 77 28 e-mail: bureau@kvan.nl Abonnementen en ledenadministratie Wie geen lid is van de KVAN kan het Archievenblad bestellen bij het KVAN-bureau, Cruquiusweg 3 I 1019 AT Amsterdam. Tel.: (020) 462 77 27 Fax: (020) 462 77 28 e-mail: bureau@kvan.nl. Ook voor adreswijzigingen. Jaarabonnement Nederland 68,00 buitenland (binnen Europa) 80,00 buitenland (buiten Europa) 96,00 losse nummers 5,00 Product- en personeelsadvertenties Sales Services geeft inlichtingen over tarieven en plaatsing van alle advertenties. Postbus 2317, 1620 EH Hoorn. Tel.: (0229) 21 12 11 Fax: (0229) 27 04 04. e-mail: sns@wxs.nl Ontwerp en productie Print Productions BV.Ursem Beeldbewerking cover Print Productions BV.Ursem Foto's cover Stadsarchief s-Hertogenbosch ISSN 1385-4186 NHOUDSPGAVE Special: Joan van Albada |14 Archivaris in Berlijn, het Oranisches Arc/i/v-project in het Geheimes Staatsarchiv Preufiischer Kulturbesitz Speciahjan Fernhout Special: Roelof Koops |l8 Tussen ketterij en doctrine: het archief van het Sant'Ufficio Special: Peter Horsman [22 Registers of Archive Fonds (Archive Groups) in the Czech Republic and Information Systems in Czech Archives Special: Michal Wanner Special: Fred Schot Special: Hans Scheurkogel Special: Anouk Estourgie 132 Processtukken Rijkshofraad grotendeels toegankelijk gemaakt Special: Paul Nève [42 KVAN Nieuws [46 Agenda Patricia Böschen, variant op een haar in het oog springende grafittitekst. Het volgende nummer van het Archievenblad verschijnt begin oktober 2005. Archivaris in Berlijn, het Oranisches Archiv-project in het Geheimes Staatsarchiv Preufiischer Kulturbesitz Door Jan Fernhout In Berlijn berust het Oranisches Archiv, ontstaan na de dood van stadhouder Willem III in 1702. Het archief bevat stukken over de strijd om Willems erfe nis, waarop naast achterneef Johan Willem Friso ook de Pruisische koning Frederik I aanspraak maakte. Hoe word je archivaris in Europa? Door Hans Scheurkogel De Europese archiefopleidingen vertonen een grote verscheidenheid. Sommige landen kiezen voor een inservice-training bij een archiefdienst, andere voor een formele opleiding die is ondergebracht bij het hoger onderwijs. Tussen ketterij en doctrine: het archief van het Sant'Ufficio Door Peter Horsman Peter Horsman beschrijft de geschiedenis van het archief van de voormalige pauselijke inquisitie ofwel van het Sant'Ufficio. Sinds 1996 is dit archief open voor wetenschappelijk onderzoek. Architectuurarchieven in Berlijn {ïffllwt Door Anouk Estourgie In Berlijn zijn minstens vijf instellingen die architec tuurarchieven verzamelen. Cultuurhistoricus Anouk Estourgie geeft een overzicht van wat deze instellin gen zoal in huis hebben. Archieven en Europa In dit themanummer komen de archieven van een aantal Europese landen aan bod. De zorg en wetgeving rond die archieven loopt nogal uiteen, mag je wel constateren. Onlangs nog ondervond ik aan den lijve dat zelfs al de archief wereld van de twee buurlanden Nederland en Duitsland enorm van elkaar verschilt. Een project om een archief van een adellij ke familie te digitaliseren in samenwerking met een plaatse lijk museum had ik voorgedacht volgens de Nederlandse gedachte: full-color en dan mogelijk met de inventaris en regestenlijst als toegang op intra- of internet. Maar daar pruttelden de Duitse collega's toch wel wat tegen. Digitaliseren, ja, dat moderne medium wil men daar ook voor de gemakkelijker raadpleging. Maar dan wel eerst 'Sicherheitsverfilmung' op 35 mm-microfilmrollen en daarna digitaliseren. Dat mag wel in 256 grijstonen, maar kleur... Daar moeten ze eerst nog eens goed op studeren. Ik riep meteen dat we toch onze XML- standaarden hebben en daarom de microfilmtussenstap niet nodig is. Ja, die standaard kent men ook, maar of die wel zo goed is, waagt men te betwij felen. Goed, het krijgt een ver volg, het digitaliseren in kleur zal ook wel doorgaan, maar waarschijnlijk niet zonder een microfilmtussenstap. Andere landen, andere regels dus. Nu hebben we het als redactie niet klaargespeeld al die regels in de verschillende EU-landen te vergelijken. Dat was ook niet onze bedoeling. We willen alleen aandacht vragen voor een aantal aspecten die archiva rissen en historici in Europa heden ten dage bezig houden. Dat die zeer divers zijn, kunt u afleiden uit dit nummer. Daarmee wens ik u veel lees plezier. En mocht u willen reageren of zelf ook nog een goed Europees onderwerp heb ben: u vindt de leidraad voor auteurs op de website van de KVAN en het e-mailadres van de redactie in het colofon. Roelof Braad archievenblad september 2005 september 2005 archievenblad

Archievenblad | 2005 | | pagina 2