O Bijeenkomsten m BINNEN- E UITENLANDSE EVENEMENTEN 'ScL%. r ^1 Tentoonstellingen É^^ËÈÈÈSrÊ' t/m 2 oktober Aan de hand van Indische kran ten, tijdschriften en veel fotomateriaal over de koloniale journalistiek wordt de persgeschiedenis van Nederlands-Indië, later Indonesië, in beeld gebracht. De Nederlandstalige Indische pers met bla den als de lava-Bode, De Locomotief en het Bataviaasch Nieuwsblad heeft een grote rol gespeeld in de politieke en culturele ontwikkelingen van Nederlands-Indië. Door afwezigheid van echte politieke organen hadden de media een groot aan deel in het maatschappelijke debat over de toekomst van de koloniën. Met de Japanse bezetting, de politionele acties en de onafhankelijkheid van Indonesië komt er nog geen einde aan de geschie denis van de Nederlandstalige Indische pers. Gecontroleerd door de Indone sische overheid blijft deze in de neo- koloniale situatie bestaan en schrijft onder meer over kwesties als Nieuw- Guinea en de RMS. Naar aanleiding van de 175ste ver jaardag van de Belgische onafhankelijk heid laat het Belgisch Rijksarchief aan de hand van unieke, zorgvuldig uitgezochte documenten de bezoeker ontdekken hoe de jonge Belgische Staat vanaf 1830 op zoek ging naar een eigen identiteit en hoe deze identiteit in de loop van de voorbije 175 jaar vorm is gegeven, hoe ze is gepropageerd, welke mythen zijn gevormd, welke rituelen met be paalde nationale plechtigheden verbonden zijn en welke symbo len er worden gebruikt. In het kader van de Open Monu mentendag 2005 is in het archief te Tiel een tentoonstelling te bezichtigen over de religieuze beleving in Tiel en omge ving. Er zijn voorwerpen, foto's, tekenin gen, religieuze boeken en beeldmateriaal van diverse aard te zien. Zowel de Romeinse tijd, de Middeleeuwen als de moderne tijd komen aan bod. Zo veel mogelijk nog in gebruik zijnde gebeds huizen worden in beeld gebracht met recente foto's en oude afbeeldingen. Regionaal Archief Rivierenland, St. Agnietenstraat, 28 Tiel Info: tel. (0544) 651 504 of www.regionaalarchiefrivierenland.nl Meer dan vijftig voetbalverenigingen uit de regio hebben aan het Regionaal Archief Alkmaar hun clubshirts, clubbla den, jubileum uitgaven, foto materiaal en talrijke voetbal attributen voor de duur van de tentoonstelling uitgeleend. Daarmee is een bescheiden tentoonstelling ingericht in de hal van het Archief, aangevuld met boeken, tijd schriften en foto's uit de eigen collecties waarbij speciale aandacht wordt gegeven aan AZ en de KNVB, waarvan de archie ven bij het Regionaal Archief berusten. Met begeleidende korte teksten wordt ingegaan op de geschiedenis van het voetbal, de verzuiling in het voetbalver enigingsleven en de naamvoering van de 461 voetbalclubs. Ook zullen filmpjes uit het KNVB-archief en uit particulier bezit wor den gedraaid en de documentaire van het NPS/VPRO-programma Andere Tijden over AZ worden vertoond. Regionaal Archief Alkmaar, Hertog Aalbrechtweg 5, Alkmaar Info: tel. (072) 566 26 26 of www.archiefalkmaar.nl Tentoonstelling ter gelegenheid van het feit dat de Francis caanse prediker Jan Brugman in 1455, 550 jaar geleden, zijn bijdrage leverde aan het stadsrecht van Bolsward. De tentoonstelling begint met de geschiedenis van de Bolswarder Broe- rekerk, het oudste bewijs van Francis caanse aanwezigheid in Fryslan, en con centreert zich daarna voor een groot deel rond persoon en betekenis van Jan Brugman, die door zijn legendarische spreekvaardigheid nog steeds een naam heeft in het Nederlandse spraakgebruik. Daarnaast wordt ruim aandacht besteed aan het wel en wee van de Franciscaanse paters en hun Friese gelovigen sinds de vijftiende eeuw. Uniek in het Titus Brandsma Museum is de van een particu lier in bruikleen verkregen verzameling prenten en foto's van alle Franciscanen die ooit in Nederland hebben gewerkt. Titus Brandsma Museum, Grote Dijlakker 11, Bolsward Cursussen Deze cursus is bedoeld voor leden van een MT die verantwoordelijk zijn voor de invoering van kwaliteitszorg bin nen de instelling. Tijdens deze cursus maakt u kennis met verschillende kwali- agenda teitsinstrumenten en leert u op welke manier u ze in eigen praktijk het beste kunt inzetten. Kosten: 300,00 DIVA biedt in samenwerking met de Archiefschool een praktische vierdaagse cursus e-depot voor archivarissen. Daarin wordt u vertrouwd gemaakt met de pro blematiek en leert u hoe u een digitaal depot introduceert binnen uw eigen instelling en de overheidsorganisatie waar deze deel van uitmaakt. Met een plan van aanpak op maat voor uw eigen instelling gaat u goed van start! Kosten: 600,00 DIVA biedt in samenwerking met de SOD een cursus e-depot speciaal voor div-medewerkers. Na afloop van de cursus kan de deelne mer de problematiek introduceren en een doeltreffend plan van aanpak opstel len voor het implementeren van een e- depot binnen de eigen organisatie. Kosten: 550,00 Steeds meer mensen hebben belang stelling voor eigen geschiedenis en woonomgeving. Een Geografisch Infor matie Systeem (GIS) op internet, waar de kaart centraal staat, kan voor archiefin stellingen een belangrijk en waardevol instrument zijn om tegemoet te komen aan deze belangstelling. Via deze kaart kan het publiek eenvoudig en snel zoe ken naar historische informatie. Om archivarissen wegwijs te maken in de wereld van GIS, biedt DIVA, in samen werking met Geodan, een vierdaagse praktische cursus over de toepassingsge bieden van GIS en de verschillende com ponenten die nodig zijn bij het opzetten van een GIS applicatie op internet. Daarnaast wordt geleerd een plan van aanpak te maken voor het aanbieden van archiefinformatie in een geografische publieksinterface. Kosten: 925,00 De laatste jaren staat erfgoed steeds meer in de belangstelling. Maar wal zegt de cultuurhistorische omgeving over identiteit? Draagt een gemeenschappelijk geheugen bij aan integratie? Van wie is het culturele erfgoed? Deze vragen staan centraal tijdens een door Erfgoed Actueel georganiseerd debat over erfgoed en inte gratie. Achmed Aboutaleb, wethouder van Amsterdam, zal een lezing geven over erfgoededucatie. Daarna gaan ver schillende politici in debat met erfgoed deskundigen, waarbij het publiek een actieve rol zal spelen. Kosten: 7,50 p.p. (incl. bojrél) Tijdens deze studiemiddag, georga niseerd door DIVA, zullen handreikingen worden gegeven voor het succesvol aan bieden van producten en diensten aan nieuwe doelgroepen. Douwe Huizing, directeur van het Drents Archief in Assen, vertelt over zijn erva ringen. Daarna is er gelegenheid tot het stellen van vragen en het uitwisselen van ervaringen. Aan het eind worden conclu sies getrokken en desgewenst afspraken gemaakt over een vervolgbijeenkomst. Tijd: 13.00-16.00 uur. Deelname is gratis. Maximum deelnemersaantal: 15. In deze twee workshops leert u tek sten maken die passen bij het medium beeldscherm en uw doelgroep. Ook leert u wat het effect is van vormgeving op de aandacht en het leesgedrag van een bezoeker. KosteniJ§--3,0O,OO euro per workshop, heide workshops samen 500,00 Informatie en aanmelding: www.divakoepel.nl 47 f i Journalistiek in de tropen (1905 en 1958) Persmuseum, Zeebrugerkade 10, Amsterdam Info: tel. (020) 692 88 10 of www.persmuseum.nl I t/m 14 oktober De Belgische Vertoning. Symbolen - Rituelen - Mythen. 1830-2005 Algemeen Rijksarchief, Ruisbroekstraat 8, Brussel Info: (00 32 2) 513 76 80 of www.arch.be öptw momumcmtlmpac; 2003 MPPtHiTCftUiT t/m eind oktober Expositie Biddenstebuiten. Religieus erfgoed in Tiel in het Tielse archief I t/m 1 november Van Alcmaria tot Zeemacht: een eeuw voetbal sport in beeld archievenblad september 2005 NDA t/m 14 november P(r)aters als Brugman. Zeven eeuwen Franciscanen in Fryslan Info: tel. (0515) 581 799 of www.titusbrandsmamuseum.nl 5 oktober en 9 november Cursus Invoering Kwaliteitszorg -v Informatie en aanmelding: www.divakoepel.nl 11 oktober, 1 november, 22 november en 13 december Cursus digitaal depot Locatie: Archiefschool, Keizersgracht 630, Amsterdam Informatie en aanmelding: www.divakoepel.nl 12 oktober, 2 november, 23 november en 14 december Cursus e-depot Locatie: SOD Opleidingen, de Bleek 6, Woerden Informatie en aanmelding: www.divakoepel.nl 11 oktober, 3 november, 29 november 2005 1 en 12 januari 2006 GIS: Plaats uw archief op de kaart Locatie: Geodan, President Kennedylaan 1, Amsterdam Informatie en aanmelding: www.divakoepel.nl 14 september Debat erfgoed en integratie Tijd: 14.30-17.15 uur Locatie: de Rode Hoed in Amsterdam Informatie en aanmelding: tel. (020) 623 17 08 of www.erfgoedactueel. n l 20 september Studiemiddag 'Marketing nieuwe doelgroepen' Locatie: Het Drents Archief, Assen Informatie en aanmelding: www.divakoepel.nl 20 september en 3 november Gezien én gelezen. Vormgeving in relatie tot tekst en usability I en II LU 2T september 2005 archievenblad

Archievenblad | 2005 | | pagina 23