PreservationTechnologies Compacte Archief-Systemen Kardex Systemen B.V. Barwoutswaarder 13a, 3449 HE Woerden Postbus 250, 3440 AG Woerden Telefoon (0348) 49 40 40, Telefax (0348) 49 40 60 E-mail: info@kardex.nl, Website: www.kardex.nl A WORLD LEADER IN PAPER PRESERVATION Preservation Technologies B.V. voor: massa-ontzuring van archiefmateriaal, boeken, kranten, posters, prenten, tekeningen etc. door middel van de beproefde Bookkeeper methode Vriesdrogen van nat papier Herverpakken in zuurvrij material Verkoop ontzuringssprays en spraysystemen Ontsmetten en reinigen Verkoop en administratie Pluim-es 18 - 2925 CM Krimpen aan den IJssel Tel.: 0180 521188 GSM: 0653672024 Fax: 0180 525400 Productie Middenweg 576B - 1704 BR Heerhugowaard Tel.: 072 5724330 Fax: 072 5724331 ARCHIEF COLLECTIEF WIE? ARCHIEF COLLECTIEF! AUCHIEFCOLLECTIEF ONZE KRACHT: WIJ KOMEN ZELF A member of the KARDEX Group Industrieholding Cham AG koninklijke vereniging van archivarissen in nederland KVAN nieuws Voor het voetlicht: Frank Keverling Buisman Directeur Gelders Archief en bijzonder hoogleraar Oud-Vaderlands Recht 45 Een samenwerkingsverband van ArchiefService Ike en Archidoc4u. Gespecialiseerd in: Achterstanden terugbrengen tot werkvoorraad Selectie op bewaren of vernietigen Inventariseren Vervanging personeel Advisering Coaching en begeleiding projecten Jaarlijkse inspectie en controle Quick scan U kunt contact opnemen voor een brochure of een vrijblijvend gesprek met Archidoc4u M.R. de Zoete 06-21680597 Almere ArchiefService Ike J.H. Ike 06-20562063 Assen Archief Collectief www.archiefcollectief.nl KARDEX We dalen, na 'bezoekjes' in deze rubriek aan Groningen, Friesland, Dren the en Overijssel, af op de Nederlandse landkaart en stappen figuurlijk binnen in het Gelders Archief te Arnhem. Aan het hoofd hiervan staat sinds 1 januari 2003 prof.dr. Frank Keverling Buisman. Het Gelders Archief is een fusie van het voor malige Rijksarchief in Gelderland met de gemeentearchieven van Arnhem, Rheden, Renkum en Rozendaal en heeft momen teel ruim zestig medewerkers in dienst. Loopbaan Bij zijn geboorte kreeg Frank Kever ling Buisman geen extra officiële voorna men, maar wel een dubbele naam. Hij werd geboren op 6 september 1945 in Arnhem en ging hier ook naar de lagere school. In het Gelderse Rozendaal volgde hij gymnasium alpha aan het Rhedens Lyceum. Hierna ging Frank rechten stude ren aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. In het kader van de afsluiting van deze studie schreef hij in 1971 een scriptie over Bolsward en zijn stadsboeken in de vijf tiende eeuw. Na de afronding van die bijvakscriptie werd Frank door zijn hoogleraar, prof. De Monté Verloren, gewezen op de mogelijkheid in het archiefwezen een loopbaan op te bou wen. Hij volgde dit advies op en meldde zich aan voor de opleiding hoger archief ambtenaar, waarvan hij in 1973 het diplo ma verwierf. Inmiddels liep Frank reeds vanaf juni 1971 stage bij het Rijksarchief in Drenthe in Assen en kreeg hier later een vaste aanstelling. Hierna werd hij bevor derd tot chartermeester der le klasse en vanaf 1980 waarnemend rijksarchivaris. Van 1984 tot 1987 was hij de rijksarchivaris in de provincie Drenthe. In 1987 keerde hij terug naar zijn geboortestreek en werd be noemd tot rijksarchivaris in de provincie Gelderland. Hier is hij al meer dan vijftien jaar de primus inter pares in het Gelderse archiefwezen. Zijn benoeming in 2000 tot gemeentearchivaris van Arnhem, naast zijn rijksarchivariaat, vormde de opmaat tot zijn aanstelling als directeur van het Gelders Archief per 1 januari 2003. van archivarissen Promotie Tijdens zijn periode bij het Rijksarchief in Drenthe be gon Frank aan zijn promotie onderzoek. Dit resulteerde in 1986 in de doctorstitel in de rechtsgeleerdheid aan de Rijksuniversiteit te Groningen. Dit gebeurde op een rechts- historisch-codicologisch proefschrift met als titel 'De Etstoel en zijn ordelboeken in de vijftiende eeuw'. Daarnaast gaf hij in twee delen bijna zesduizend vonnissen van die rechtbank uit onder de titel 'Ordelen van de Etstoel van Drenthe, 1399-1447 en 1450-1504 (1518)'. Als gepromoveerd rechtshistoricus en onderzoeker van regionale geschiedenis probeert hij ieder jaar ten minste één arti kel of boek te publiceren. Dat is hem sinds 1973 in ieder geval nog steeds gelukt. Zijn 'Kadastergids' uit 1979 was mogelijk de eerste gids die gemaakt is voor archiefon derzoek. Zijn talrijke publicaties hebben over het algemeen betrekking op regiona le geschiedenis en rechtshistorie; eerst in de Drentse contreien en vervolgens kwam Gelderland aan de beurt. Nevenfuncties In de afgelopen periode bekleedde hij vele functies in archiefland. Zo was hij onder andere voorzitter van de (K)VAN tij dens het honderdjarig bestaan van de ver eniging in 1991. Verder is of was hij bestuurslid van de Stichting DIVA en lid van vele commissies van de Rijksarchief dienst en de (K)VAN. De lijst kan nog wor den aangevuld met bestuurslid van de Stichting Archiefmanifestaties, covoorzit- ter van het Gelderse Archivarissenoverleg, docent van de Archiefschool, curator van de Archiefschool, curator van de Ketelaar lezing, lid van het bestuur van de Stich ting Gelderse Huis- en Familiearchieven en organisator (van Nederlandse zijde) van de Nederlands-Duitse Archiefsym posia. De hobby's en nevenfuncties in de vrije tijd staan ook veelal in ver band met zijn werk. Zo is hij voorzitter van de provinciaal- historische vereniging 'Gelre', voorzitter van de Kadastrale Atlas Gelderland, adviseur van Gelders Erfgoed, voorzitter van de Stichting Brantsen van de Zijp en redacteur van vele publicaties. Tijdens zijn Drentse periode was Frank onder ander de eerste voorzit ter van de Drentse Historische Vereniging. Van 1986 tot 1999 was hij secretaris-penning meester van de Stichting tot Uitgaaf der Bronnen van het Oud-Vaderlands recht. Hoogleraar In 1999 werd hij benoemd tot bijzonder hoogleraar 'Oud-Vaderlands Recht, in het bijzonder het onderzoek van de bronnen' aan de Universiteit van Amsterdam, voor één dag in de week. Deze leerstoel is ingesteld door de Stichting tot Uitgaaf der Bronnen van het Oud-Vaderlands Recht. In zijn schaarse vrije tijd doet hij gere geld aan sport, met name hockey en golf. Sinds tien jaar regelt hij met Richard Hermans van de DIVA het KVAN-golfkampioenschap. Naar zijn mening doen veel te weinig archivaris sen hieraan mee. Frank is getrouwd, vader van twee kin deren en grootvader van een kleinkind. Tot slot Ooit in 1971 begonnen bij een klei ne dienst van destijds vijf medewerkers loopt Frank al bijna 35 jaar mee in het Nederlands archiefwezen, waarvan de laatste 25 jaar als directeur van een archiefdienst. Hij heeft vele veranderin gen zien optreden, zowel organisato risch als technisch. Kopieermachines waren in zijn beginjaren wonderen van vernuft, hoe langzaam ze ook waren. Computers bestonden nog niet, en de archiefwet van 1962 was net ingevoerd. Er is, in alle opzichten, veel gebeurd tus sen 'toen' en 'nu'. Harry Strijkers september 2005 archievenblad

Archievenblad | 2005 | | pagina 22