[De ©aak] y3n KVAN nieuws KVAN Nieuws Bureau KVAN Redactie Archievenblad Over beschikbaar stellen en authenticiteit Ter inzagelegging selectielijsten KVAN nieuws Algemene Ledenvergadering KVAN en Ketelaarlezing 2005 in Sociëteit 'De Witte', Den Haag, donderdag 13 oktober 2005 Aanmelding Hierbij meld ik mij aan voor de Ketelaarlezing 2005 op 13 oktober 2005 Naam: 43 archivarissen Bureau Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland. Voor informatie over de KVAN, bestelling van publicaties, aanmelding voor activiteiten en wijzigingen in de ledenadministratie kunt u contact opnemen met het bureau. Kopij voor het Archievenblad, berichten voor deze rubriek en mutaties in de Almanak van het Nederlands Archiefwezen kunt aan het bureau van de KVAN doorgeven. Cruquiusweg 31 1019 AT Amsterdam Tel. (020) 462 77 27 Fax: (020) 462 77 28 E-mail: bureau@kvan.nl Internet: www.kvan.nl Postbank Bureaurekening: 84767 Een recente uitspraak van een collega: 'over tien jaar wil ik geen originele archiefstukken meer in de studiezaal zien - alles is digitaal'. Afgezien van het realisme van deze uitspraak (want wie zal de middelen hebben om de vele kilometers zo snel te verwerken) geeft deze opmerking wel stof tot overdenking. Want wat betekent het als dat werkelijk zo zou zijn? Wat is het gevolg als de onderzoeker geen originelen meer kan inzien? Het hangt natuurlijk af van de manier waarop de archieven dan geraadpleegd kunnen worden. Dat kan door de onderzoeker een bewerking aan te bieden, informatie uit de archieven die is verwerkt in databases. Zoals bij genealogische bronnen in programma's als GenLias, Digitale Stamboom, Isis en andere, of bij kadasterinformatie, die via de database van de WoonOmgeving te raadplegen is. En er bestaan meer van dergelijke bewerkingen. Hier is het duidelijk waar het om gaat: de onder zoeker krijgt niet de archieven, maar door ande ren bewerkte informatie daaruit. Het nadeel is dat hij daarvan veelal noch de volledigheid, noch de juistheid kan controleren. Een andere mogelijkheid is, dat alle stukken ge scand zijn en dat de onderzoeker in plaats van een echt stuk papier datzelfde stuk papier te zien krijgt op zijn beeldscherm. Vergelijkbaar met documen- In het kader van de archiefwettelijke pro cedure tot vaststelling van selectielijsten (art. 4, lid 2 van het Archiefbesluit 1995) liggen de navolgende (concept-)selectielijsten teza men met het bijbehorende rapport van het institutioneel onderzoek en het verslag van het driehoeksoverleg vanaf 2 augustus 2005 voor een periode van zes weken ter inzage in de bibliotheken van de betrokken zorgdra gers, het Ministerie van OC&VJ en de rijksar chieven in de provincie, evenals bij de infor matiebalie in de studiezaal van het Nationaal Archief: selectielijst, ingediend door de Vereniging van Nederlandse Gemeenten namens de betrokken gemeenten en intergemeentelij ke organen voor de neerslag van handelin gen van de gemeentelijke en intergemeen telijke organen over de periode vanaf 1996. selectielijst, ingediend door de minister van Binnenlandse Zaken en Koninkrijks relaties, van Defensie, van Financiën, van Justitie, van Volksgezondheid, Welzijn en Sport, de vakminister, de onder deze ministers ressorterende actoren en door de Raad voor Strafrechttoepassing en Jeugdbescherming voor de neerslag van handelingen op het beleidsterrein Justi tiële Jeugdzorg over de periode 1945-2000. Voor meer informatie: tel. (070) 331 55 31 of www.nationaalarchief.nl. ten op microfilm. De voordelen zijn evident: het originele stuk is in zijn geheel te zien, het is niet meer nodig om te wachten totdat er een stuk uit het depot is gehaald, er treedt geen gebruiksscha- de op en als de bestanden op internet staan, is zelfs een reis naar het archief niet meer nodig. Maar er is ook een andere kant. Het overzetten van de documenten op een andere drager (foto, film of digitale media) doet afbreuk aan een van de kenmerken van echtheid. Het ontneemt de onderzoeker de mogelijkheid informatie te ontle nen aan de uiterlijke kenmerken van de drager (papiersoort, kleur, lijnen van het schrift, sporen van veranderingen en dergelijke). Moet een archivaris dit eigenlijk allemaal toejui chen? Volgens de beroepscode dient een archiva ris de authenticiteit van documenten te beschermen gedurende het bewerken, conserveren en gebruiken daarvan, (art. 3) Die bepaling strekt zich ook uit tot reproductie: Het vervangen van originele archief bescheiden door andere gegevensdragers dient te gebeu ren met in acht name van hun wettelijke, intrinsieke en informatieve waarde, (art. 3) Dat stelt zo zijn eisen aan de verschillende projec ten. De eisen voor het scannen en verfilmen wor den over het algemeen wel nageleefd. De kwaliteit van de reproductie moet goed zijn, er moet geen vervorming van formaten optreden, er moeten geen bladzijden worden overgeslagen, enzovoort. In het geval van verwerking van informatie uit archieven in databases, dient voor de raadpleger ongevraagd duidelijk te zijn welke bestanden, en eventueel onderdelen daarvan, wel en niet zijn opgenomen. En de gegevens horen pas aangebo den te worden nadat ze deugdelijk zijn gecontro leerd. De collega die geen originele archiefstukken meer in de studiezaal wil zien, wacht een teleurstelling. Er zullen altijd gevallen zijn dat een stuk echt in een studiezaal ongehinderd, en uiteraard met alle voorzorgsmaatregelen voor materieel behoud, bekeken moet kunnen worden. En dan is het te hopen dat er zich geen andere belemmeringen voordoen. Zoals in het geval van het originele charter, dat zo prima verzorgd was, dat het grote formaat van het karton waarop het was opgezet, het lezen van de tekst fysiek vrijwel onmogelijk maakte en het bestuderen van de zegels, toch eigentijdse kenmerken van authenticiteit, hele maal niet kon, omdat die waren ingepakt in ondoorzichtig wit beschermingsmateriaal. Yvonne Bos-Rops 42 archievenblad september 2005 tSTtit saöfci? Programma: 13.30 uur Ontvangst leden KVAN met koffie/thee 14.00 uur Algemene ledenvergadering KVAN Agenda Opening Notulen Algemene Ledenvergadering 19 april 2005 (gepubliceerd in Archievenblad van mei 2005; jaargang 109 nummer 4) Mededelingen Bestuurssamenstelling Financiële jaarstukken Archiefonderwijs Beleid gepensioneerde en ex-vakgenoten Commissie buitenland Commissie beroepscode 1. 2. 3- 4- 5- 6. 7- 8. 9- 10. SNAAI 11. Archievenblad 12. Almanak 13. Stichting Archiefpublicaties (S@P) 14. Rondvraag 15. Sluiting 15.00 uur Pauze leden KVAN ontvangst toehoorders Ketelaarlezing met koffie/thee 15.30 uur Ketelaarlezing 2005 door prof.drs. Paul Scheffer: 'Het verleden vraagt onderhoud' 16.30 uur Borrel 18.00 uur Einde arch ivarissen Locatie: De Nieuwe of littéraire Sociëteit De Witte, Plein 24, Den Haag. Voor route beschrijving zie www.societeitdewit- te.nl. Aan het bijwonen van de Ketelaar lezing zijn geen kosten verbonden maar i.v.m. het beperkte aantal plaat sen is reserveren noodzakelijk. Reser veringen worden verwerkt op volgor de van binnenkomst. KVAN-leden hebben voorrang. U kunt zich voor de Ketelaarlezing 2005 vóór 6 oktober a.s. aanmelden per e-mail: afsprakenbu- reau@nationaalarchief.nl met vermel ding van uw naam en adresgegevens en of u wel/geen KVAN-lid bent. U kunt ook de onderstaande bon opstu ren naar: Nationaal Archief, t.a.v. Afspraken- bureau, Antwoordnummer 93320, 2509 WB Den Haag. Derde Ketelaarlezing 'Het verleden vergt onderhoud' door Paul Scheffer De Ketelaarlezing is in 2002 ingesteld door het Nationaal Archief bij het afscheid van prof.dr. Eric Ketelaar (algemeen rijksarchivaris van 1989-1997). De lezing wordt jaarlijks in samen werking met de KVAN georganiseerd, waarbij telkens op een bijzondere wijze een relatie wordt gelegd met archieven. Prof.drs. Paul Scheffer gaat zich richten op de manier waarop een gemeenschap omgaat met zijn verleden. Zijn vertrekpunt is een uitspraak van de schrijver Milan Kundera: 'De mens is van het verleden gescheiden door twee krachten die elkaar versterken: de kracht van het vergeten (die uitvlakt) en de kracht van de herinnering (die vervormt)'. Wat Kundera beweert voor indi viduen gaat, naar de mening van Scheffer, ook op voor gemeenschappen. De omgang met het verleden vereist een zorgvuldige toetsing van het collectieve geheugen. Dat is ten zeerste ver waarloosd, juist omdat ons cultuur- en onder wijsbeleid in het teken heeft gestaan van ver nieuwing en niet van het onderhoud. Maar alle cultuur bestaat bij gratie van creativiteit en con tinuïteit. De publicist Paul Scheffer is medewerker van NRC-Handelsblad. Als bijzonder hoogleraar bekleedt hij sinds 2003 de Wibautleerstoel voor grootstedelijke problematiek van de Universiteit van Amsterdam. Scheffer studeerde psycholo gie, filosofie en politieke wetenschappen in Nijmegen en Parijs. Daarna was hij onder meer werkzaam als correspondent in Parijs en Warschau, wetenschappelijk medewerker van de Wiardi Beckmanstichting en universitair docent in Amsterdam en Groningen. Als pro grammamaker werkte hij mee aan de VPR0- series 'Wachten op de barbaren, grenzen van Europa' (1996) en 'Leven en werken' (samen met Michaël Zeeman, 1998-1999). Sinds 1979 schreef hij zo'n 200 essays. Deze zijn verschenen in NRC-Handelsblad, de Volkskrant, de Groene Amsterdammer, de Haagse Post en Vrij Nederland en in tal van buitenlandse bladen zoals de Frankfurter Allgemeine Zeitung, Politiken, El Pais, Le Figaro, De Standaard en Gazeta Wyborcza. Daarnaast publiceerde hij enkele boeken: 'Het nut van Nederland. Opstellen over soevereiniteit en identi teit' (1996), 'Een tevreden natie. Nederland in Europa'(i998) en 'De greep van de eeuwige vrede' (2000). Zijn artikel 'het multiculturele drama', uit januari 2000, gaf aanleiding tot een levendig debat, onder andere met historici, die zijn kritische visie op de multiculturele samenle ving niet deelden. Adres: Tel.:E-mail: Ik ben wel/geen lid van de KVAN september 2005 archievenblad

Archievenblad | 2005 | | pagina 21