van JT5 Het Regionaal Historisch Centrum Limburg in Maastricht zoekt een Hoofd Archieven en Collecties (v/m) voor 36 uur per week Het Regionaal Historisch Centrum Limburg is een Openbaar Lichaam en kwam eind 2004 tot stand door fusie van het Rijksarchief Limburg en het Gemeente archief Maastricht. Deze nieuwe organisatie wil zich ontwikkelen tot een belangrijk historisch informatie centrum in de provincie Limburg. Daarbij is samenwer king en programmering met andere organisaties op het terrein van geschiedenis en cultuur in Limburg en de aansluitende Euregio belangrijk. Het Regionaal Historisch Centrum Limburg wil zich verder ontwikkelen als publiekgerichte instelling en zal zich nadrukkelijk gaan richten op een breed publiek. Er zijn daarvoor nieuwe benaderingen van het publiek en nieuwe vor men van presentatie nodig. Het Regionaal Historisch Centrum Limburg is de rijks archiefbewaarplaats in Limburg en de gemeentelijke archiefbewaarplaats van Maastricht. Inhoud van de functie Als Hoofd van de Afdeling Archieven en Collecties geeft u inhoudelijk en zakelijk leiding aan een team van circa 20 medewerkers. Daarbij geeft u verder vorm aan een nieuwe gemeenschappelijke bedrijfscultuur. Als lid van het managementteam levert u een bijdrage aan het beleid van de organisatie als geheel. U bent o.a. verantwoordelijk voor: Het integraal managen van de Afdeling A&C, waarbij u stuurt op personele, financiële en materiele aspecten van de bedrijfsvoering. Het (doen) uitvoeren van de wettelijke taken De opstelling van het collectievormingsprofiel, het selectiebeleid, de systematische collectievorming, de ontsluiting en materiële verzorging van alle informa tiebronnen. Elke vorm van dienstverlening aan het publiek, zowel binnen als buiten de studiezaal. Een in overleg met de Afdeling Presentatie afgestemde inzet van de medewerkers A&C bij het ontwikkelen en uitvoeren van producten en publiekstaken. Functie-eisen en vaardigheden Opleiding: aantoonbaar academisch werk- en denkni veau, bij voorkeur blijkend uit een afgeronde academi sche opleiding en een diploma archivistiek A of B. Kennis: kennis van en inzicht in de relevante wet- en regelgeving; goed op de hoogte van relevante informatie-, automatiserings- en digitaliseringsontwikkelingen. Vaardigheden: ruime managementervaring met de volgende kwaliteiten: inspireren, coachen, delegeren, plannen en organiseren, communicatief sterk, creatief en vernieuwingsgericht, resultaatgericht; enige jaren ervaring met externe dienstverlening (studiezaal) en het ontsluiten van archieven. Een assessment kan deel uitmaken van de wervings- en selectieprocedure. Aanstelling en salariëring Het Regionaal Historisch Centrum Limburg volgt de rechtspositionele regelingen van de gemeente Maastricht. De functie is gewaardeerd op schaal 12 BBRA. Meer informatie is verkrijgbaar bij: de heer Douwe Th. de Graaf, Directeur Regionaal Historisch Centrum Limburg, tel: 043-3285528 de heer Hans Ruijssenaars, Hoofd P&O, tel: 043-3505412 Schriftelijke sollicitaties kunt u (met vermelding op de envelop van 'vertrouwelijk - vacature Hoofd A&C RHC Limburg') tot uiterlijk 30 augustus sturen aan: Gemeente Maastricht, P&O OCWS, t.a.v. mevr. Hanneke Göbbels postbus 1992, 6201 BZ Maastricht of mailen aan hanneke.gobbels@maastricht.nl Acquisitie naar aanleiding van deze advertentie ivordt niet op prijs gesteld. De Public Record Office te Londen bezit sinds mensenheugenis een schitte rende collectie Nederlandse scheepspa pieren en brieven die tijdens de vele zee oorlogen tussen Groot-Brittannië en de Republiek zijn buitgemaakt op Neder landse koopvaardij-, vissers- en oorlogs schepen. Ooit werden deze archivalia door het High Court of Admiralty gebruikt om te onderbouwen dat een opgebracht schip terecht tot goede prijs was verklaard. Daarna werden de papie ren in de Londense Tower gedumpt. Momenteel worden deze 'sailing letters' doos, die ik nog net voor 12.00 uur bij de uitgiftebalie heb opgehaald, te lonken. Volgens de internettoegang bevat de doos HCA 30/640/1 Prize Papers Dutch. Het signaal voor 12.00 uur klinkt, ledereen legt het werk neer. De meesten gaan naast hun tafel staan en staren voor zich uit. Een indrukwekkend moment. Waar zij aan denken? Aan hun onder zoek, aan de slachtoffers, of aan beide. Slechts één medeonderzoeker doorbreekt dit stiltemoment. Hij gaat rustig verder met zijn werk en slaat steeds een perka- elkaar gevouwen briefje met het opschrift 'Desen brief sal men bestellen aen Pieter Rickersen, varende voor boots gesel op het schip genaemt De Spiegel. Met vrient die Godt bewaert'. Op 11 november 1664 schreef Marritje Korsten vanuit Amsterdam allerlei wetenswaardigheden en persoonlijke zaken aan haar 'bemijnde alderliefste' man Pieter Rickersen, die op dat moment met vice-admiraal Michiel Adriaensz. de Ruyter op weg was naar West-Afrika om enkele forten van de West-Indische Compagnie te heroveren op de Engelsen. Marritje informeert Pieter over de pest epidemie in Amsterdam, weerlegt de kri tiek dat zij te weinig brieven aan hem schrijft, deelt tussendoor mee 'dat onsen soon Abraham deesen bedroefde weerelt is ooverleeden' en dat zij zelf ook wel zeven a acht weken ziek is geweest en 'pladt te bedde [heeft] geleegen' dat ieder een dacht dat zij het niet zou halen. Pieter Rickersen zou echter deze brief nooit te zien krijgen. Een Engels oorlogs schip veroverde het koopvaardijschip waaraan Marritje haar brief had meege geven. Eeuwenlang bleef deze brief ongelezen in het archief van de High Court of Admiralty liggen. Een historische sensa tie om nu op de studiezaal van de Public Record Office in Londen het persoonlijke wel en wee van Marritje Korsten te kun nen lezen, net na twee minuten indruk wekkende stilte. V geïnventariseerd door een projectmede werker van de Koninklijke Bibliotheek en gebruiken enkele maritieme historici dit materiaal voor hun onderzoek. Het is 14 juli 2005. Om 11.58 uur herin nert de receptioniste bij de Public Record Office te Londen via de centrale omroep installatie alle studiezaalbezoekers er nogmaals aan dat het over twee minuten 12.00 uur is. Iedereen in Londen zal dan twee minuten stilte in acht nemen ter nagedachtenis aan de slachtoffers van de bomaanslagen die bij drie metrostations en in een dubbeldekker een week eerder op 'seven/seven' vielen. Voor mij op tafel staat een grote archief- menten blad om. Nooit geweten dat je in twee minuten zoveel perkament kan laten knisperen. Om 12.03 uur gaat iedereen zitten en weer in stilte aan het werk. Ik maak het lint dat om de bolstaande archiefdoos is gespannen los, haal het deksel eraf en zie dat de inhoud bestaat uit talloze in elkaar gerolde archiefstukken. Sommige rolle tjes worden met touwtjes bij elkaar gehouden, andere hebben nog de origi nele perkamentensluitingen. Het geheel ziet er rommelig en onver zorgd uit. Alles is bedekt met een eeu wenoude laag stof uit de Tower. Binnen enkele minuten vind ik het eerste in VPP V Regionaal Historisch Centrum Limburg Adri van Vliet is plv. directeur/hoofd Publieksinformatie en Collecties van het Nederlands Instituut voor Militaire Historie te Den Haag. archievenoTi Sailing letters' in het Londense archief. Foto: Roelof van Gelder. september 2005

Archievenblad | 2005 | | pagina 1