Digitale Oplossingen □et verdeeld HaegheVelde BV Restauratieatelier 'De Tiendschuur' met onze vernieuwde verrijdbare Archief oplossingen nnnnnnDDDDODDapo POZIM 'JW FOCUS ON CUSTOMER SATISFACTION O Bij calamiteiten buiten kantooruren: 06 - 538 96 318 bruynzeel - uw technische tekeningen, tekstdocumenten en foto's bij elkaar in één file - doorzoekbaar op tekst, OMR en IMR - scannen van boeken en tijdschriften, dossiers, registers, akten, persoons- en woningkaarten - scannen in kleur: diverse bestandsformaten Document Management 's Gravenhage 070-3096039 lnfo@haegheVelde.nl www.haegheVelde.nl i "Tl$fé%i column 37 lnsulindestraat 5, 5013 BA Tilburg Postbus 4123, 5004 JC Tilburg Een lijn met een nieuwe kijk op verrijdbare Archief oplossingen. Niet alleen dankzij het revolutionaire ontwerp. Maar ook vanwege de diverse uitvoeringsmogelijkheden. Flexibel, toegankelijk en kostenefficiënt. Iedere kubieke centimeter wordt optimaal benut. Betrouwbaar doordat onze producten voldoen aan alle belangrijke internationale kwaliteits- en veiligheidsnormen. Laat u inspireren, vraag de nieuwste catalogus aan, kijk op www.brfs.nl of neem contact op met +31 (077) 306 90 00. Telefoon: 013 - 46 41 777 Fax: 013 - 46 41 771 E-mail: tiendschuur@diamant-groep.nl onderdeel van Diamant-Groep Tilburg P .Cggjfer-—Archiefrestauratie l—ft f! Papierconservering II |yjj Charterrestauratie jkhéifiW lnliistwerk PT-V.1-1 T Handboekbinderij Vacuiimvriesdrogen Behandeling van brand-, roet- en waterschade calamiteitenservice Door Bert Looper Wat me telkens opvalt bij internatio nale archiefcongressen is het nagenoeg ontbreken van discussie. Natuurlijk, er worden vragen aan de spreker gesteld en er ontstaat wat heen-en-weer-gepraat, maar een wezenlijke discussie - want dat bedoel ik - over de wijze waarop we ons vak uitdra gen naar het publiek, over wat we willen bereiken met onze inspanningen... zo'n discussie komt niet of nauwelijks van de grond. Vorig jaar in Wenen had de organisatie nog een goede greep gedaan door de plenaire bijeenkomsten te laten begin nen met beschouwelijke bijdra gen van mensen van buiten het vakgebied. Deze aanpak werd zeer gewaardeerd maar leidde vervolgens niet tot interessante confrontaties in de parallelses sies. in Wenen was het een wereldarchiefcongres. Maar ook op Europees niveau is het ont breken van discussie over de richting van het archiefwezen opmerkelijk. Volgend jaar in Poznan tij dens het Europees archiefcongres zal het niet anders zijn. De sprekers belichten een aspect van hun vak waar je als toe hoorder wel of niet iets van kunt/wilt leren; de discussie zal niet verder gaan dan het constateren van nationale ver schillen in aanpak en uitvoering. De onderliggende verschillen in visie en strategie blijven onaangeroerd. Vijfentwintig jaar geleden bezocht ik voor mijn afstudeerscriptie het stadsar chief van Lüneburg. Eén voor één bracht de archivaris in stofjas en met plastic tuinhandschoenen mij de middeleeuwse charters. Na elke levering verdween hij achter een schotje en hoorde ik langdu rig de waterkraan stromen en geluiden van handenwassen. Duidelijk een geval van smetvrees. Maar wie schetst mijn verbazing toen ik drie jaar geleden daar nog eens binnenliep en een jonge archi varis hetzelfde ritueel zag opvoeren? Of Keulen. Ik herinner me nog van diezelfde scriptiereis een brok in mijn keel toen ik in de Severinstrasse voor het gebouw van het stadsarchief stond. En ook dit jaar stond ik weer voor dat gebouw en voelde ik weer wat ik toen voelde - en mijn kin deren met mij: doorlopen, we zijn niet welkom. Toch wil ik met deze twee obser vaties geen waarde-oordeel geven. Het is alleen maar om te constateren dat er in Europa erg grote verschillen zijn in de wijze waarop archivarissen tegen de maatschappelijke rol van hun vak aankij ken. En die verschillen worden alleen maar groter. Je zou de stelling kunnen verdedigen dat in Nederland er veel meer ontwikkeling is geweest dan in Duits land. Maar evenzeer zou je de stelling kunnen aanhangen dat de Duitsers bij hun leest zijn gebleven. Vorig jaar tijdens de Duits-Nederlandse archiefdagen te Bocholt sprak de Duitse voorzitter vrien delijke woorden over de ondernemings lust van de Nederlanders, maar hij stelde tevens de vraag of wij in Nederland niet 'onze neus voorbijlopen'. Vraag? Nee, de Duitsers vinden gewoon dat wij met onze publieksgerichte activiteiten onze doelen voorbij schieten. Een prachtige aanleiding om de geachte voorzitter eens te dwingen het achterste van de tong te laten zien. Zeg nou eens wat u vindt. Maar 'gelukkig' had het congres een vei lig thema, openbaarheid, zodat we het snel weer eens waren. De ontwikkeling van het archiefwezen in al zijn aspecten is nog vooral een zaak die zich op nationaal niveau afspeelt. Wel zijn er enkele stromingen te onderschei den. Nederland, Engeland en de Scandi navische landen zitten in opvattingen over maatschappelijke rol wel op dezelf de lijn. Duitsland staat huiverig tegen over de sterk publieksgerichte ontwikke lingen, waarbij ook archiefdiensten fuse ren met en opgaan in nieu we samenwerkingsverban den. Van de Fransen horen we gek genoeg weinig. Is dit alles een zaak voor 'Europa', dat wil zeggen Brussel? Ik zou zeggen van niet. Want zolang archiva rissen onderling nog niet de discussie durven of wil len aangaan over de wijze waarop we ons maatschap pelijk moeten verantwoor den, kunnen en mogen we niet verwachten dat ande ren sturend en/of stimule rend zijn. 'Europa' moet natuurlijk wel wat. Openbare archieven als pijlers van de democratie. Dat geluid moet op Europees niveau luid en duidelijk worden verkondigd. Dit bete kent ook dat Europa zich intensief met digitale archivering blijft bezighouden, want daar zit de grootste bedreiging voor transparante archiefbestanden. Ook behoud en beheer is van 'Europees' belang, want het gaat om een belangrijk onderdeel van ons erfgoed. Maar die vraag naar publieksfunctie, maatschap pelijke rol... daar zullen de archivarissen toch zelf in Europees verband nog eens mee aan de slag moeten. Als er geen gemeenschappelijke, uitgesproken rich ting is, dan zullen ook kwesties als behoud en beheer, digitale archieven en dergelijke nooit krachtig kunnen worden aangepakt. Die discussie zal pijn doen, want we zullen elkaar wel moeten zeggen wat we echt van elkaar vinden. Hierbij een oproep aan de organisatoren van het Europees archiefcongres 2006 in Poznan om de ruimte te creëren voor de richtin gendiscussie. Als dat niet gebeurt is Europa voor het archiefwezen een irrele vant thema. b.looper@hcov.nl Tekening: Peter Vlot september 2005 archievenblad

Archievenblad | 2005 | | pagina 18