Doe <Ifp Consult SCHEERESF JB.V WIJ DOEN WAAR WE GOED IN ZIJN DocConsult Art Conservation www.artconservation.nl UniCompact verrijdbare archiefsystemen. In de afgelopen 39 jaar hebben wij bij zeer veel organi saties ruime ervaring opgedaan bij het oplossen van archiveringsproblemen. Voor u, als verantwoordelijke voor het archief is het natuurlijk duidelijk dat de authentieke archiefopslagmethodes allemaal één ding gemeen hebben en dat is ruimtebesparing. Echter andere zaken verdienen net zoveel aandacht; in welke uitvoeringen kunnen de stellingen geleverd wor den,wat zal de invloed zijn op de klimatologische omstandigheden, welke aanpassingen zijn er aan het product gemaakt om beschadigingen van uw archivalia te voorkomen, wat zijn de veiligheidsvoorzieningen bij een verrijdbaar archief enz Kortom, er zijn genoeg aandachtspunten waarbij Scheeres voor u een belangrijke èn adviserende rol kan spelen. Heeft u interesse in onze producten stuur of fax deze bon naar onderstaand adres en informatie wordt u toegestuurd. Boogschutterstraat 40, 7324 BA Apeldoorn Postbus 4168, 7320 AD Apeldoorn Tel. (055) 368 95 49 Fax. (055) 542 92 22 www.scheeres.nl verkoop@scheeres.nl Documentair management en ondersteuning interim-management quick-scan coaching on the job archiefbewerkingen in-company trainingen wegwerken achterstanden Onze ervaren projectmedewerkers hebben veelal een opleiding Bestuursambtenaar, SOD I en 11, WA en Middelbaar archiefambtenaar. Zij staan garant voor een klantgerichte en klantvriendelijke dienstverlening. project- en adviesbureau Nico Maasstraat 51 Tel. 074 - 2500166 7555 LW Hengelo Fax 074 - 2500144 www.docconsult.nl E-mail: docconsult@hetnet.nl Vervolg van pagina 33 en vroege zeventiende eeuw in aan. Dit geldt uiteraard mede voor de database. Deze is op een cd geplaatst die zowel in het Haus-, Hof- und Staatsarchiv in Wenen als in het Max-Planck-institut für Europaische Rechtsgeschichte in Frankfurt am Main geraadpleegd kan worden. Het zeventiendelige repertorium van Wolf kan thans dus in elektronische vorm geconsulteerd worden en statisti sche bewerkingen van dit materiaal, maar ook gerichte zoekacties daarin, zijn mogelijk geworden. Ook zijn de dossiers thans gemakkelijk aan te vragen omdat de huidige signaturen zijn aangegeven. Het tweede project betreft een thans in Wenen berustend, maar daarheen pas tussen 1771 en 1773 overgebracht en uit 213 dozen bestaand RHR- (of liever: Rijkshofkanselarij-)bestand, de zoge naamde Alte Prager Akten. Het is door Wolf niet bewerkt en vormt de neerslag van RHR-activiteiten tussen 1540 en 1660, een periode die de regeringsperio de van de 'Praagse' keizer Rudolf II (1575- 1612) ruim te buiten gaat. De inhoud van de 213 dozen is rond 1840 door Matthias Nowotny in een repertorium beschreven. Dit is alfabetisch geordend op de namen van de eisers of de rekes- tranten en behelst onder andere ook de naam van de tegenpartij, het onderwerp en de tijdspanne van het proces, alsmede de plaats waar het dossier zich bevond wanneer het uit de Alte Prager Akten naar elders was overgebracht. Mw. dr. Eva Ortlieb heeft van november 1999 tot januari 2004 gewerkt aan het invoeren van alle nummers van het repertorium in een database van hetzelfde model als de door Polster gebruikte, ook derhalve van processen waarvan geen andere schrifte lijke neerslag dan een vermelding in Nowotny's register aanwezig is.7 Tege lijkertijd heeft zij de desbetreffende dozen doorgenomen en opnieuw geor dend zodat zij meer velden van de 'pro cesfiches' kon benutten dan Polster, met name over de samenstelling van de dos siers. Naar aanleiding van door haar aan getroffen stukken die tot dossiers van niet door Nowotny onderkende proces sen behoren, heeft zij nieuwe nummers in haar nieuwe versie van diens repertori um opgenomen. Dit geldt ook voor in de dozen opduikende niet-gerechtelijke documenten, zoals correspondentie tus sen standen en keizer over rijksbelastin gen. De RHR had nu eenmaal geen eigen griffie, maar maakte gebruik van de dien sten van de algemene rijkshofkanselarij. De Praagse dozen bevatten dus ook de neerslag van sommige niet-contentieuze taken van de RHR en van politieke en bestuurlijke activiteiten van de keizer en diens hof. Als gevolg van het ten einde lopen van de financiering van dit project is het mw. Ortlieb niet gelukt het gehele bestand Alte Prager Akten opnieuw te repertorië- ren. Bij het einde van haar dienstverband was zij gevorderd tot en met de letter L en was haar database uitgegroeid tot zo'n 3.000 nummers. Indien prof.dr. W. Sellert (Göttingcn) zal slagen in zijn pogingen om de financiering van een nieuwe repertoriëring van de RHR-dossie- rs rond te krijgen, zal als eerste onderdeel de beschrijving van de Alte Prager Akten voltooid worden. Voorlopig is de incom plete databank niet vrij toegankelijk, maar op aanvraag worden er wel inlich tingen uit verstrekt. In het Haus-, Hof- und Staatsarchiv in Wenen staan bovendien twee andere databanken ter beschikking van het publiek. Zij zijn samengesteld met behulp van bestaande toegangen en betreffen de dossiers van de oude series Judicialia mis- cellania (circa 6.000) en de Vota (circa 1.200). Indien wij de balans opmaken van het aantal in de databanken vermel de (min of meer volledige) dossiers van voor de RHR aanhangig gemaakte rechts zaken, dan komen wij op een totaal van 50.500, welk getal is opgebouwd uit het aantal nummers van het Repertorium van Wolf ad 40.300, plus dat van de door mw. Ortlieb bewerkte Alte Prager Akten ad 3.000, plus de som van de twee hierboven vermelde bestanden, ofwel 7.200. Enige jaren geleden schatte prof.dr. Leopold Auer (Haus-, Hof- und Staatsarchiv, Wenen) het aantal van de nog in het RHR-archief berustende procesdossiers op ongeveer 70.000, zulks op een geschat totaal van circa 140.000 procedures.8 Dit zou betekenen dat het overgrote deel van deze processtukken thans toegankelijk gemaakt is. Omdat de actieradius van de RHR zich ver buiten de huidige Duitse westgrens heeft uitgestrekt, is dit niet alleen voor Duitse (rechts)historici goed nieuws. Zo ontmoet men tijdens het lezen van een enige jaren geleden ver schenen (op een vrij beperkt bronnenbe- stand berustende) studie over de activiteit van door de RHR aangestelde commissa rissen verschillende leden van de 'Nederlandse' adel, te weten van de grafe lijke huizen Van Limburg Stirum en Van den Bergh.9 De kolossale databestanden die thans gereed of in bewerking zijn, zul len ongetwijfeld een veelvoud aan ver meldingen herbergen. 35 jgyjt •je-j?*1- V»'- -r.. 4v, k: -( "f*™ v1'* 4 Multispectral Imaging met de ARTIST camera Art Conservation is ook uw partner voor gammabestraling Massa-conservering Art Conservation BV Telefoon oio 234 02 91 Kon. Wilhelminahaven 21 19 Fa> 3134 KG Vlaardingen E-mail i- info@artconservation.nl Organisatienaam Naam contactpersoonMA/ Adres Postcode Plaats Telefoonnummer Bel mij op voor een afspraak DOCUMENTAIRE INFORMATIEVOORZIENING Alte Prager Akten Goed nieuws voor (rechts)historici Paul Nève is emeritus hoogleraar Romeins recht aan de Katholieke Universiteit Nijmegen en hoogleraar rechtsgeschiedenis aan de Katholieke Universiteit Brabant. Noten Vgl. E. Ortlieb G. Polster, 'Die Prozessfrequenz am Reichshofrat (1519-1806)1, in: Zeitschrift für Neuere Rechtsgeschichte 26 (2004), p. 189-216. 2. Ik doel hier op: Eva Ortlieb, 'Vom königlichen/kai- serlichen Hofrat zum Reichshofrat. Maximilian I./ Karl V., Ferdinand I.1, in: B. Diestelkamp (Hg.). Das Rechtskammergericht. Der Weg zur seiner Gründung und die ersten jahrzehnte seines Wirkens (1451- 1527) (Köln-Weimar-Wien 2003), p. 221-209. 3. In het hoofdstuk 'Reichsarchive', in: L. Bittner, Gesamtinventar des Wiener Haus-, Hof- und Staatsarchivs (5 Bde. Wien 1936-1940), Bd. 1, p. 271. 4. Zie: J. Ruwet op p. LX van zijn 'Les Archives de Vienne et l'histoire de notre pays', in: Bulletin de la Commission royale d'histoire 118 (1953), p. XLI- CXIX (met een 'Note additionelle' van L.E. Halkin op p. CXX). 5. Zie J. Ruwet, Les Archives et bibliothèques de Vienne et l'histoire de Belgique. Bruxelles 1956, p. 2-87. 6. Zie: C. Polster, 'Die elektronische Erfassung des Wolfschen Repertoriums zu den Prozessakten des Reichshofrats im Wiener Haus-, Hof- und Staatsarchiv', in: Mitteilungen des Österreichischen Staatsarchivs (ter perse). 7. Zie: E. Ortlieb, 'Die 'Alten Prager Akten' im Rahmen der Neuerschliessung der Akten des Reichshofrats im Haus-, Hof- und Staatsarchiv in Wien', in: Mitteilungen des Österreichischen Staatsarchivs (ter perse). 8. Vgl. L. Auer, 'Das Archiv des Reichshofrates und seine Bedeutung für die historische Forschung', in: B. Diestelkamp I. Scheurmann (Hg.), Friedenssicherung und Reichsgewahrung. Sechs Beitrage zur Geschichte des Reichskammergericht und der obersten Gerichtsbarkeit im alten Europa (Bonn-Wetzlar 1997), p. 117-130, zie p. no. 9. E. Ortlieb, lm Auftrag des Kaisers. Die kaiserlichen Kommissionen des Reichshofrats und die Regetung von Konfliktem im alten Reich (1637-1657). Köln Weimar Wien 2001. Mijn recensie van dit boek in het Tijdschrift voor rechtsgeschiedenis is ter perse. september 2005 archievenblad

Archievenblad | 2005 | | pagina 17