Architectuurarchieuenin Berlijn Duitsland, een land dat qua oppervlakte bijna elf keer groter is dan Nederland, kent zo'n landelijke instelling als het NAi dus niet. De decentrale organisatiestructuur speelt daar een belangrijke rol in. Cultuur wordt in Duitsland gezien als een deelstaataangelegenheid. Per deel staat, zestien in totaal, zijn de zaken anders georganiseerd, zo ook wat cultuur betreft. Enig zoekwerk is daardoor vereist bij het opsporen van een bepaald archief. Dat heeft als positief bijkomstig gevolg dat men iets over de organisa tie van het land leert en daarnaast bekend wordt met allerlei interessante archiefinstellingen. Berlijn alleen al, sinds 1990 weer de hoofdstad van het verenigde Duitsland en tevens een deel staat op zich, heeft op dit moment minstens vijf instellingen die architectuurarchieven verzame len; de Deutsche Werkbundarchive,1 de Bauhaus- archive,2 de Technische Universiteit Berlijn,3 de Stiftung Archive der Akademie der Kunste4 (geves tigd in een net geopend spaakmakend gebouw aan het bekende Unter den Linden), de Berlinische Galerie5 en in de toekomst misschien de Internationale Bauakademie van Schinkel.6 De Deutsche Werkbundarchive is een verzame ling voortgekomen uit de Deutsche Werkbund, die in 1907 werd opgericht door twaalf kunste naars en twaalf firma's met als doel de Veredelung der gewerblichen Arbeit, een samenwerking van kunst en industrie. Deze samenwerking wordt vaak beschouwd als startpunt van het Duitse design, maar ook van de moderne architectuur. Walter Gropius was al snel een van de kopstuk ken van deze beweging. De Werkbundarchive vormen de collectie van het Museum der Dinge dat tot voor kort gehuisvest was in de ruimtes van Martin-Gropius-Bau bij de Bauhausarchive in Berlijn. Op dit moment is het museum aan het verhuizen naar de Berlijnse wijk Kreuzberg. De Deutsche Werkbund vormde een belangrijke aanzet tot de oprichting van het Bauhaus in 1919 door Walter Gropius (1883-1969). Het Bauhaus (1919-1933) was de belangrijkste school voor architectuur, design en vormgeving van de twintigste eeuw. Volgens het Bauhaus was architectuur het einddoel van alle vormge vende activiteiten, vandaar dat studenten al vanaf dag één betrokken werden bij het bouw proces. Alle directeuren die het Bauhaus gekend heeft waren architecten, onder wie de wereldbe roemde Ludwig Mies van der Rohe. Het natio- naal-socialisme maakte in 1933 een einde aan het Bauhaus, waarna de belangrijkste personen Duitsland verlieten om hun praktijken voorna melijk in de Verenigde Staten voort te zetten. De Bauhausarchive in Berlijn, ook wel Museum für Gestaltung, verzamelen, onderzoeken en presen teren de historie en invloeden van het Bauhaus. Naast 'eindproducten' die resulteerden uit deze beweging omvat de collectie ontwerpen, foto's, lesmateriaal, maquettes, documenten en litera tuur. De collectie en het museum zijn onderge bracht in een gebouw uit 1976 in Berlijn Tiergarten, dat Gropius eigenlijk ontworpen had voor Darmstadt. De archievenverzameling van de TU in Berlijn, een verzameling van overwegend Pruisische architecten van de negentiende en twintigste eeuw, is een van de oudste in haar soort. De ver zameling werd in 1885 opgericht als architec tuurmuseum van de Technische Hogeschool in Berlijn. Rond 1900 bestond de verzameling al uit zo'n 20.000 architectuurtekeningen van 300 verschillende architecten, 45 maquettes en zo'n 100 schetsboeken. De collectie bestond toen nog voornamelijk uit modellen en tekeningen van middeleeuwse bouwwerken. Tot het begin van de twintigste eeuw was het doel van deze verza meling om als voorbeeld/lesmateriaal te dienen voor architectuurstudenten. Zoals de naam al doet vermoeden heeft het architectuurmuseum ook nog een tijdje een tentoonstellingstaak gehad, maar wegens ruimtegebrek kwam daar in 1933 een einde aan. In 1934 ging de collectie verder onder de naam Architektur-Archive der TH Berlin. Ten gevolge van de Tweede Wereldoorlog ging een groot deel van deze collectie verloren, waaronder alle maquettes. Vanaf de jaren vijftig kreeg de zwaar beschadigde collectie haar huidi ge naam Plansammlung der Architekturfakultdt. Tegenwoordig bestaat de verzameling uit meer dan 70.000 architectuurtekeningen van 1200 verschillende architecten, schetsboeken en tal rijke foto's van historische Pruisische en Berlijnse bouwwerken. Er zijn onder andere ont werpen van de Rijksdag en het Berlijnse Museumsinsel aanwezig, dat in 1999 door UNESCO tot wereldcultuurerfgoed werd uitge roepen. De Akademie der Kunste in Berlijn is geen kunstacademie in de Nederlandse zin van het woord. Het is een overheids instelling die de kunsten moet bevorde ren en die de deelstaten in alle kunstaan gelegenheden moet adviseren en onder steunen. De verschillende afdelingen, zoals beeldende kunst, fotografie, film en media en ook bouwkunst, worden (inter nationaal) vertegenwoordigd door des kundigen en vooraanstaande personen van het desbetreffende vakgebied. De Stiftung Archive Akademie der Kunste is het culturele en kunstzinnige archief van de Akademie der Kunste. Het archiefdeel van de afdeling Baukunst bevat archief materiaal van ongeveer zestig architecten van de laatste twee eeuwen. Er is bijvoor beeld materiaal van Bruno en Max Taut, van Erich Mendelsohn, Ludwich Mies van der Rohe en Hans Scharoun. De Berlinische Galerie is ook een van de plekken waar architectuurarchieven verzameld worden. Het is waarschijnlijk de meest uitgebreide van allemaal. De architectuurafdeling is een van de afde lingen van dit museum, dat zich toelegt op aan Berlijn gelieerde kunst. De kun stenaar moet er een tijd gewoond heb ben, geboren zijn, of het kunstwerk op zich moet over Berlijn gaan, er moet een band met de stad bestaan. Zo ook func tioneert de architectuurafdeling. Deze in 1987 opgerichte afdeling bevat ongeveer 300.000 ontwerpen en tekeningen, onge veer 2500 maquettes, zo'n 80.000 foto's en 800 meter documentatie. Het zijn prijsvraagdossiers, architectenarchieven en losse ontwerpen. De kern van de ver zameling wordt gevormd door documen ten over de architectuurgeschiedenis en stedenbouw van het twintigste-eeuwse Berlijn. Eén van de bijzondere deelcollec ties is de fotocollectie van de voormalige Ostberliner Magistratsverwaltung für Stadtentwicklung. Zo'n 50.000 zwart-wit- foto's documenteren de architectonische en stedenbouwkundige ontwikkeling van Oost-Berlijn, destijds de hoofdstad van de DDR. Aangezien de meeste ont werptekeningen en maquettes die deze ontwikkeling betreffen verloren zijn gegaan, is deze verzameling historisch erg waardevol. Een andere interessante deelcollectie is het deelarchief van Emilie Winkelmann. Zij was de eerste vrouw die in Duitsland architectuur studeerde en in Berlijn een eigen architectenbureau leidde. Al vanaf 1902 volgde zij aan de Technische Hogeschool in Hamburg colleges, vrou wen werden echter pas vanaf 1909 toege laten tot examens. Dus ongediplomeerd begon zij in 1908 in Berlijn een architec tenbureau. Op het hoogtepunt had zij achttien werknemers in dienst. Tot op hoge leeftijd bouwde zij na de Tweede Wereldoorlog mee aan de wederopbouw van Berlijn. De vereniging Internationale Bauakademie Berlin verkondigt op haar website: Keine andere Stadt der Welt hat so zahlreiche und so umfangreiche Architektursammlungen and vergleichbar viele Institutional, die sich mit Architektur und Bauen beschaftigen wie Berlin. Daar de aandacht voor bouwkunst en architectuur groeiende is, wil deze ver eniging een platform en onderzoekscen trum oprichten waar over deze thema's gediscussieerd kan worden. Tevens wil zij als overkoepelend orgaan van de ver schillende architectuurinstellingen die nen om de toegankelijkheid van deze collecties nationaal en internationaal te verbeteren. De eerdere ambitie om alle archieven centraal te verzamelen is inmiddels bijgesteld. Als locatie dient de exacte plek waar ooit de Bauakademie uit 1831 van de architect Schinkel stond, dicht bij de Berliner Dom, het Volkspalast en Unter den Linden. Deze Bauakademie werd in 1961, onder het DDR-bewind in het kader van Sozialistischen Umgestaltung des Stadtzentrums, afgebroken. Waarde volle delen van het gebouw werden opgeslagen met het idee het gebouw op een andere locatie weer op te bouwen. Op dit moment is een van de hoeken van het voormalige pand op de oorspronke lijke locatie gereconstrueerd. Het exteri eur van het gebouw is door middel van een draagconstructie, die behangen is met een zeil met opdruk, op ware grote nagebootst. Een snelle voorbijganger zal zich niet realiseren dat het niet de oor spronkelijke academie betreft. Aangezien het een onafhankelijke private vereni ging betreft, is het de vraag of er vol doende financiering gevonden kan wor den om alle plannen door te zetten. 30 september 2005 31 Door Anouk Estourgie* In Duitsland bestaat geen nationale instelling die architectuurarchieven verzamelt zoals in Nederland het Nederlands Architectuurinstituut te Rotterdam (NAi). Van vrijwel alle belangrijke Nederlandse architecten van na 1800 is daar archiefmateriaal te vinden, zoals tekeningen, schetsen, maquettes, foto's, boeken en tijdschriften. Daarnaast zijn er in Nederland nog talrijke gemeentelijke en provinciale instellingen die architectuurarchieven beheren en ontsluiten die specifiek voor hun gebied van belang zijn. Het archief (of de archivalia) van een Nederlandse architect is, indien aanwezig, daardoor vaak vrij gemakkelijk te traceren. Oost-Berlijn De deels herbouwde Bauakademie. Foto: Anouk Estourgie. Anouk Estourgie is freelance cultuurhistoricus. Noten 1. www.werkbundarchiv-berlin.de 2. www.bauhaus.de 3. www.ub.tu-berlin.de/plansammlung 4. www.adk.de 5. www.berlinischegalerie.de 6. www.internationale-bauakademie.com archievenblad september 2005 archievenblad

Archievenblad | 2005 | | pagina 15