[F(3 [TD special special In Engeland werken de archieven om de kwaliteit te verhogen samen in de Public Service Quality Group (PSQG). In het jaar 2000 was Christopher Pickford (directeur van de Church of England Record Centre) voorzitter van deze groep. Alle aanleiding voor de KVAN en DIVA om hem uit te nodigen voor studiedagen over dienstverlening in december 2000. Hij vertelde destijds over de toenemende druk om meer nadruk te leggen op de behoeften van gebruikers. Deze druk kwam zowel van de kant van gebruikers zelf als van de overheid. Daardoor verschoof in Engeland langzaam maar zeker de prioriteit van conservering van archie ven naar toegankelijkheid. Dit bood de lang ver wachte kans om verbeteringen door te voeren en ook te proberen tegemoet te komen aan de doelen van conservering. Kwaliteitszorg was in Engeland geen vrijblijvende zaak meer. De over heid had het gebruik van een Citizen's charter (kwaliteitshandvest) verplicht gesteld en loofde onderscheidingen uit voor excellente publieke dienstverlening. Het antwoord van de PSQG kwam met de ont wikkeling van een Acces Standard met normen voor toegankelijkheid. De Acces Standard is ont worpen in samenwerking met alle archiefinstel lingen en met de koepelorganisaties, zoals de Museums Libraries and Archives Council (MLA) en de National Council on Archives (NCA). De PSQG doet onderzoek naar de mate waarin de Acces Standard wordt gebruikt door de indivi duele archiefinstellingen en ook hoe deze wordt gebruikt. De PSQG maakt sinds kort deel uit van de NCA. De NCA organiseert ieder jaar een Archives Awareness Campaign waaraan een groot deel van de Engelse archiefinstellingen een bij drage levert. Bijna vijf jaar later sprak ik met de huidige PSQG-voorzitter Geoff Pick (Public Service Manager London Metropolitan Archives). Ik vroeg hem hoe de Acces Standard door de Engelse archiefinstellingen wordt geïmplemen teerd. Hij vertelde dat de Acces Standard een eigen document is van de Engelse archiefinstel lingen, dat wordt gesteund en aanbevolen door de National Archives. Pick vergelijkt de imple mentatie met de methode van 'the carrot and the stick'. De Acces Standard betekent een aan sporing om iets te doen aan kwaliteitsverbete ring, in combinatie met de dreiging van een sanctie. Belangrijk is om te weten wat de juiste 'carrot and stick' zijn voor de archiefinstellingen en daarbij aan te sluiten bij de behoeften van die archiefinstellingen. In Engeland zijn er 130 publieke archiefinstel lingen die veel op elkaar lijken. De particuliere archieven zijn erg verschillend. In Wales zijn er circa dertien publieke archiefinstellingen, waar voor de Acces Standard verplicht is gesteld door de regionale autoriteit. In de afgelopen jaren is de praktijk veran derd van een passieve houding naar een actieve houding ten opzichte van de gebruikers. In 2000 is de Acces Standard geïmplementeerd. Voor die tijd werd er geaudit op de B5454 Standard, die zich vooral concentreerde op de gebouwen, de plaatsing en de conservering van archieven. De B5454 Standard bleek echter te beperkt en niet in te zetten voor een nationale standaard. De regering heeft zich in het begin vooral gefocust op de gebruiker en de niet-gebruiker. Dat is niet werkbaar gebleken voor de Engelse archiefinstel lingen. De London Metropolitan Archives en de National Archives wilden niet een formele, maar onwerkbare standaard. De basis is de informele Acces Standard. Het kwaliteitssysteem van de Engelse archieven wordt gevormd door de Acces Standard in combinatie met de Comprehensive Performance Assessment (CPA) op lokaal niveau en in mindere mate met de Chartered Institute of Public Finance and Accountancy (CIPFA) op natio naal niveau. Een aantal archiefinstellingen heeft de Acces Standard gebruikt om een interne audit uit te voeren. Interne audits geven inzicht in de lokale omgeving, onderscheiden sterkte- en zwaktefac toren voor het management en verschaffen zekerheden aan financiers en gebruikers. De Acces Standard wordt ook gebruikt als een benchmark, waardoor archiefinstellingen en andere erfgoedinstellingen die een publieke taak hebben met elkaar kunnen worden vergeleken. Er zijn veel manieren om de organisatie te meten. De archiefinstellingen in Engeland doen het anders dan de musea en de bibliotheken. De musea ontwikkelen een accreditatiesysteem dat het mogelijk maakt om soepel geld te vragen. De accreditatie bestaat uit vier niveaus. De biblio theken zitten aan het andere eind; zij beschik ken over veel kengetallen, maar hechten daar niet direct een waardering aan. De Engelse archiefinstellingen willen graag ergens tussen de musea en de bibliotheken uitkomen. Geoff Pick kiest zelf voor een vorm van accreditatie. Op lokaal niveau wordt gewerkt met de Best Value waarbij resultaten worden verwerkt in een Comprehensive Performance Assessment. Best Value bestaat uit een audit van de gehele Local Authority en strekt zich ook uit over functies als huisvesting en sociale zekerheid. De CPA is hier een onderdeel van. Intern betekent dit dat er transparantie komt voor de financiers en dat de archiefinstelling meer gewaardeerd wordt. Deze methode is goed werkbaar voor de archiefinstel lingen omdat het om een audit gaat die de gehe le organisatie betreft. Op nationaal niveau ver werkt de Audit Commission de resultaten in CIPFA-statistieken. De PSQG heeft een checklist ontwikkeld waar mee de resultaten van het bezoekersonderzoek vergeleken kunnen worden. Het is een 'healthcheck' die ook naar buiten belangrijk is. Hieruit blijkt hoe goed een archief is. Er komen aandachtspunten uit voort die de basis vormen voor een verbeterplan. De uitkomsten van het bezoekersonderzoek worden teruggekoppeld naar de medewerkers en de gebruikers. Aan hen worden op detailniveau vragen gesteld. Het Citizen's charter is drie jaar geleden opgevolgd door het Chartermark. Het is een in strument dat veel tijd kost door de voorgeschre ven continue verbetering waarvan, volgens Piek, het uiteindelijke resultaat niet altijd zichtbaar is. De implementatie vindt plaats door de Audit Commission. De Audit Commission is onder deel van de regering; er werken honderden men sen. Het onderdeel cultuur heeft in de loop van de tijd meer aandacht gekregen. De Audit Commission weegt de onderdelen per audit en werkt met 'naming and shaming'. Een nadeel vindt Geoff Pick dat de onderdelen gewogen worden afhankelijk van de politieke prioriteit. De archiefinstellingen willen graag een audit over de gehele breedte van de organisatie. De PSQG houdt zich bezig met de ontwikkeling hiervan. Samenvattend valt te constateren dat het over heidsbeleid in Nederland tot nu toe veel vrijblij vender is dan in Engeland. Geoff Pick kenschetst het treffend als 'motherhood and applepie'. Daar komt langzaam maar zeker verandering in. De burger wil waar voor zijn geld en een kwaliteits handvest blijkt een prima middel om beloofde kwaliteit te garanderen. Steeds meer gemeente besturen voeren een burgerhandvest in. Verpleeghuizen praten over een sterrensysteem om te laten zien hoe hoog de kwaliteit is. Het kabinet wil dat eind 2008 alle overheidsorgani saties met publiekscontact een kwaliteitshand vest hebben. Om deze doelstelling te realiseren zal er heel wat uit de kast moeten worden gehaald. De ervaringen in Engeland vormen daarbij een rijke bron om uit te putten. 26 27 SSSSSSaSSëSS smUIH /kwaliteitszorg in fingeland Door Fred Schot* Sinds 2001 zetten archiefdiensten in Nederland in op kwaliteitszorg om hun organisatie en dienstver lening te verbeteren. Daarbij wordt dankbaar gebruik gemaakt van in Engeland opgedane erva ringen, zoals het gebruik van handvesten voor dienstverlening en bezoekersonderzoek. Anders dan in Nederland vervult de overheid daar een actieve en sturende rol bij de invoering van kwaliteitszorg. Daarbij wordt met succes gebruik gemaakt van 'the carrot and the stick' en 'naming and shaming'. The carrot and the stick Audits Accreditatie Chartermark Fred Schot is projectmanager kwaliteit bij DIVA. Interessante websites www.archiveawareness.com www.nationalarchives.gov.uk/archives/psqq www.ncaonline.org.uk www.mia.gov.uk Het archief van Milaan. Foto: Roelof Braad. archievenblad september 2005 september 2005 archievenblad

Archievenblad | 2005 | | pagina 13