Van Bilsen Consultancy Restauratie Atelier Helmond bv Restauratie en conservering van papier, leer en perkament Ondersteuning bij calamiteiten Uw waardevolle documenten gaan bij ons door vakkundige handen. Dé specialist voor document- en workflowmanagement - Archiefbewerking - Advisering - Interim- en Project management - Detachering - Opleiding Buggenum - Brunssum - Rotterdam tel: 045-5691584 fax: 045-5331995 e-mail: info@vanbilsenconsultancy.nl internet: www.vanbilsenconsultancy.nl I 21 'fJlIrnisc Boeken, in leer en perkament Charters en zegels Prenten en tekeningen Kaarten en affiches Massaconservering Inbinden van rapporten en tijdschriften Brand- en waterschade Schimmelbestrijding Uw rechtstreekse partner voor gammastraling 24 uur bereikbaar op: 06 - 57 58 96 31 Tijdens kantooruren: +31 (0)492 - 55 39 90 Panovenweg 40, 5708 HR Helmond (NL) Tel.+31(0)492-5539 90 Fax:+31 (0)492-552442 E-mail: infoó)restauratie-atelierhelmond.nl internet: www. restauratie-atel ierhelmond, n I Vervolg van pagina 19 geheel in de stijl van de rubricelle stuksgewij ze beschreven, maar als extra voorzien van zeer uitvoerige indices, is dit deel van het archief inhoudelijk ontsloten en een onuit puttelijke bron voor onderzoekers. Archiefarcheologie In verschillende opzichten is het archief een rijke casus voor postmoderne theorievor ming. Inhoudelijk belichaamt het archief de macht van de inquisitie en codificeert de rechte leer. Hoewel het archief inmiddels open staat voor serieus onderzoek, houdt het meer verborgen dan het prijs geeft. De beknopte inventaris die Francis Blouin en ondergetekende maakten voor het supple ment van de prestigieuze Vatican Archives bevat niet alleen geen series van na 1922, maar evenmin die series van voor dat jaar die niet ter inzage worden gegeven vanwege de grote inhoudelijke gevoeligheid van het materiaal dat ze bevatten. Het archief is ook een El Dorado voor archiefarcheologie, waar voor Bert Looper terecht een lans brak in het Archievenblad van juni 2005.7 De oorspron kelijke loop der stukken is goed te herken nen; er is geen reden aan te nemen dat de huidige wijze van afhandeling van zaken veel veranderd is sinds de zeventiende eeuw. De archivaris is geen notaris meer, maar nog steeds voegt hij dossiers toe aan de series op moment van afdoening. De dossiers worden niet meer ingenaaid en samengebonden in perkamenten banden; losse omslagen en dozen hebben de traditionele methoden ver vangen, maar verder is veel hetzelfde geble ven. De verschillende ordeningslagen zijn voor het geoefende oog goed aan het archief zelf af te lezen; 'gelukkig' is het archief niet zuurvrij aan het archeologenoog onttrokken. In de eerste plaats zijn daar de series die aan het einde van de achttiende eeuw zijn aange legd. De oudste fascicoli dateren van de zes tiende of zeventiende eeuw en dragen nog de signatuur van de oorspronkelijke serie waaruit ze gehaald zijn. De bewerker voegde er een nieuwe signatuur aan toe waarnaar de inschrijving in de rubricella verwijst. De ban den zijn steeds achttiende-eeuws en later, tot aan circa 1775 uniform, daarna is duidelijk te zien dat de nieuwe banden periodiek zijn toegevoegd. In de negentiende eeuw wordt de wijze van inbinden gaandeweg minder verzorgd. Na 1870, wanneer de paus het gezag over de kerkelijke staat verliest (en de daarbij behorende inkomsten) raakt ook het Sant'Ufficio de zeggenschap over Conca kwijt en wordt voor zijn inkomsten afhanke lijk van de curie. De gevolgen voor het archief zijn zichtbaar: het inbinden van dos siers houdt vrijwel op. De eerder genoemde Stanza Storica is een rijke archeologische vindplaats. Tal van delen dragen sporen van vroegere ordenin gen. Zo zijn er her en der verspreid de leegge maakte en opnieuw gevulde banden van het Diversorum te vinden, een serie die belangrijk genoeg was om uit Parijs teruggehaald te worden en waarschijnlijk vanwege zijn gevoelige inhoud rond 1850 vernietigd is. Wat die inhoud omvatte is nog steeds ondui delijk. Een inventaris uit 1834 vermeldt wel het aantal banden (toen 116), maar geeft geen informatie over de aard van de stukken. Vanuit zijn zelfgekozen verbanningsoord Gaeta had de paus in 1849/50 instructies gegeven aan het achtergebleven kanselarij- personeel in het Sant'Ufficio. Opnieuw mochten stukken vernietigd worden die niet meer van nut waren voor de administratie, maar het argument was nu niet kostenbespa ring, maar schade die personen zouden kun nen ondervinden wanneer stukken in ver keerde handen (lees: Garibaldi en zijn tra wanten) zouden vallen. Waarschijnlijk is toen dus (onder andere) de serie Diversorum verscheurd of verbrand; dat wil zeggen: de inhoud. Het perkament van de banden is gewoon opnieuw gebruikt, soms hebben zelfs de oude opschriften een nieuwe beteke nis gekregen. De geheimen onthuld Zo de titel van Godmans boek al recht doet aan het archief, dan is het niet zozeer vanwege geheimhouding, als wel vanwege de vele archivistische raadselen die het archief maar moeizaam prijs geeft. Behalve de beperkingen op bepaalde categorieën stukken is het archief redelijk openbaar; aan de toegankelijkheid in de zin van ontsluiting wordt, mede dankzij een forse subsidie van het ministerie voor Cultuur, hard gewerkt. De stukken zijn binnen enkele jaren goed te vinden, maar dat is wat anders dan juist te interpreteren. De onderzoeker zal zich niet alleen gedegen in de taken en werkwijze van de congregatie moeten verdiepen, maar zich ook de complexe geschiedenis van archief vorming en archiefordening moeten eigen maken. Hij of zij stuit daarbij onherroepelijk september 2005 op discutabele ingrepen van generaties beheerders, van de achttiende-eeuwse bewer ker tot aan de laat-twintigste-eeuwse restau rator die de losliggende katernen waarop de eerste notaris zijn aantekeningen over de vergaderingen van het college van kardina len neerpende, meende te moeten inbinden, zonder zich voldoende rekenschap te geven van de toen gangbare administratieve prak tijk. Het ordenen, beschrijven en conserve ren van dit soort archieven, vereist de bena dering van een archeoloog; niet als tijdver drijf, maar uit een professionele attitude. Elk van de opeenvolgende ordeningen heeft haar eigen waarde en betekenis. De archief- wetenschappelijke vraag is niet welke oor spronkelijke orde hersteld moet worden, maar hoe de complexiteit van de structuurla- gen te interpreteren met intactlating van de bestaande ordening, en deze zodanig te beschrijven dat de gebruiker begrijpt wat hij of zij aanvraagt en in handen krijgt. Peter Horsman is als coördinator onderzoek en docent verbonden aan de Archiefschool. Noten 1. Peter Godman, Die geheime Inquisition. Aus den verbotenen Archived des Vatikans. München: Econ Ullstein List Verlag, 2001. Een Nederlandse ver taling van dit aardige boek verscheen in 2003 bij uitgeverij Tirion onder de titel Het geheim van de Inquisitie. Uit de verborgen archieven van het Vaticaan. Godman, die in 2001 hoogleraar kerkge schiedenis in Tubingen was, schreef zijn boek in het Engels. De Nederlandse vertaling is dus een veraling van een vertaling. 2. Alejandro Cifres, 'L'archivio storico della Congregazione per la dottrina della fede', in: Apertura degli archivi del Sant'Uffizio. Roma: Academia Nazionale dei Lincei, 1989. Francesco Beretta, 'L'archivio della congregazione del Sant'Ufficio: Bilanco provvisorio della storia e natura dei fondi d'antico regime', in: Andrea del Col e Giovanna Paoion (eds), L'lnquisizione roma- na: metodologia delle fonti e storia institutionale. Trieste: Edizioni Universita di Trieste, 2000). 3. John Tedeschi, 'I document! inquistoriali del Trinity College di Doblino provenienti dall'Archivio Romano del Sant'Ufficio', in Del Col, aw. 4. Zijn werken zijn onlangs in een Nederlandse ver taling verschenen, met (financiële) steun van de dominicanen; 'ze waren hem wat verschuldigd', commentarieerde de (dominicaanse) archivaris van de congregatie. 5. Naast de notarissen waren ook andere kanselarij- functionarissen aan het Sant'Ufficio verbonden. 6. Francis X. Blouin, Peter Horsman, Leonard Coombs, Elizabeth Yakel, Vatican Archives. An Inventory and Guide to Historical Documents of the Holy See. Supplement #1: The Archives of the Congregation of the Holy Office and the Archives of the former Congregation for Forbidden Books. Ann Arbor: Bentley Historical Library, 2003. 7. Bert Looper, 'Archiefarcheologie', Archievenblad 109:5 (juni 2005) 29. archievenblad I

Archievenblad | 2005 | | pagina 10