(3 2*i£PCI-l Restauratieatelier 'De Tiendschuur' Compacte Archief-Systemen Kardex Systemen B.V. Barwoutswaarder 13a, 3449 HE Woerden Postbus 250, 3440 AG Woerden Telefoon (0348) 49 40 40, Telefax (0348) 49 40 60 E-mail: info@kardex.nl, Website: www.kardex.nl Archiefbewerking en DIV-diensten Ook uw archief ontsluiten met onze sleutels? Bij calamiteiten buiten kantooruren: 06 - 538 96 318 A member of the KARDEX Group Industrieholding Cham AG archiefopleiding 15 Van document tot digitaal image Wij bieden u de volgende dienstverlening: Beschrijven, waarderen en inventariseren van archiefbescheiden Materiële verzorging van bestanden en documenten Traditionele ontsluiting middels het opstellen van een inventaris op maat Analoge en/of digitale ontsluiting middels microverfilmen en scannen/indexeren Postbus 9577 9703 LN Groningen Tel. 050 - 5446000 lnfo@Zodiarch.nl onderdeel van Diamant-Groep Tilburg Behandeling van brand- Aichiefrestauratie Papierconservering Charterrestauratie Inlijstwerk Handboekbinderij Vacuümvriesdrogen roet- en waterschade calamiteitenservice Insulindestraat 5, 5013 BA Tilburg Postbus 4123, 5004 JC Tilburg Telefoon: 013 - 46 41 777 Fax: 013 - 46 41 771 E-mail: tiendschuur@diamant-groep.nl KARDEX 'Ruggespraak' tijdens de koffiepauze. Foto: Bastiaan de Goede. cursus van start. Alleen mensen die werk zaam zijn in het archiefveld kunnen deelnemen aan de cursus. Het oplei dingsniveau van de deelnemers is mbo of havo. De basismodule Archivistiek is voor alle deelnemers verplicht. Om het diploma Archiefassistent te behalen, kunnen de deelnemers naar eigen keuze vier van de zeven aangeboden modules volgen en dus zo een persoonlijk oplei dingsprofiel samenstellen. Eén van de belangrijkste punten die uit deze sessie naar voren kwam, is de ondui delijkheid over de status van de oplei ding. Er werd van verschillende kanten voorgesteld om samen te gaan werken met Regionale Opleidingscentra (ROC's) of met de Stichting Opleidingen en exa mens voor Documentaire informatie voorziening en administratieve organisa tie (SOD). Er moet in ieder geval gezocht worden naar standaardisering van de opleiding en eventuele erkenning door de beroepsvereniging KVAN. Als toela tingseis voor deelnemers wordt een mavo- of mbo-opleidingsniveau ver wacht, maar het niveau van de opleiding zelf is niet duidelijk. Men vond het belangrijk, dat er dus ook een opleidings niveau wordt vastgesteld, bijvoorbeeld mbo4. Tot slot zou de opleiding ook opengesteld moeten worden voor men sen die nog geen baan in het archiefwe zen hebben. Zij zouden door middel van stageplaatsen toch werkervaring kunnen opdoen. Parallelsessie Na- en bijscholing Tijdens deze sessie werd gereflec teerd op het ochtendprogramma, namelijk het openingsverhaal van Daan Hertogs en de rapportage van de rond gang door Willem Goelema. Opmer kelijk genoeg wist bijna niemand onder de aanwezigen van het bestaan van de Adviescommissie, dus daarop werd nog een korte toelichting gegeven. Verder werd er nogmaals met teleurstelling gereageerd op de rapportage door Goelema. Men vond de resultaten en conclusies onbetrouwbaar. Er werd, net als in de ochtenddiscussie, gesuggereerd om een professioneel marktonderzoek uit te laten voeren, met meetbare resul taten. Met betrekking tot de mogelijkheden tot na- en bijscholing werd opgemerkt dat de nieuwe cursussen meegaan met de recente ontwikke lingen op het vakge bied. Waar ligt dan die kloof waar steeds over gepraat wordt? Kennelijk ligt dit probleem meer bij de hbo- en wo- opleidingen, niet zozeer bij de na- en bij scholingscursussen. De invulling die gegeven wordt aan de na- en bijscho lingscursussen is een gezamenlijke ver antwoordelijkheid van opleidingen, werkgever en werknemer. Een goed beroepsprofiel is noodzakelijk. De werk gever moet zich afvragen over welke competenties zijn werknemers moeten beschikken. Op het moment dat er een helder beroepsprofiel bestaat, kan er gekeken worden of de werknemers daar aan beantwoorden en zo niet, via welke cursussen een en ander bijgeschaafd kan worden. Uit de sessie kwam de behoefte naar voren om op periodieke basis, bij voorbeeld om de vijf jaar, een 'opfriscur sus' aan te bieden, waarin ook de meest recente ontwikkelingen aan bod komen. Zo blijft de kennis actueel. Overigens zag men dit niet graag verplicht gesteld, of met een examen afgesloten worden. Net als in de overige sessies werd door de voorzitter benadrukt dat de Adviescom missie Opleidingen moet blijven luiste ren naar de wensen van het veld en het aanbod van de Archiefschooi hierop moet toespitsen. Tot slot Na afloop van de sessies presenteer den de voorzitters van elke sessie plenair de belangrijkste conclusies uit de discus sies. Ook dit gaf weer voldoende aanlei ding tot nieuwe discussie. Een prangende vraag die klaarblijkelijk steeds blijft spe len is: wat is het werkveld nu precies? Gaat het om het openbare archiefwezen? Zo ja, wat valt er onder het openbare archiefwezen? Hoort DIV ook bij het werkveld? En hoe zit het met de ICT? Het 'veld' wordt steeds diffuser, gebieden overlappen elkaar en het archiefwezen manifesteert zich in steeds wisselende vormen. Het is daarom belangrijk dat de Archiefschooi en meer in het bijzonder de Adviescommissie de vinger aan de pols houdt. Ook de taak van die Adviescommissie moet duidelijker worden. Het deelne mende publiek constateerde dat de com missie niet echt weet wat het veld vindt of verwacht. Zo'n onderzoek als dat van Willem Goelema zou veel preciezer uitge voerd moeten worden om het probleem op tafel te krijgen. Men was geïnteres seerd in een uitgebreide analyse van de gesprekken die Goelema heeft gevoerd, om er zo ook inhoudelijk echt wat van op te kunnen steken. Er werd voorgesteld om serieuze, professionele marktonder zoeken te houden. En last but not least: vergeet de studen ten niet! Ook zij horen een continue rol te spelen in deze discussies. De student is niet alleen het lijdend voorwerp van de (mis)communicatie tussen opleiding en veld, maar zeer zeker ook in staat om een gedegen oordeel te geven over de speer punten van de Adviescommissie. Op het congres heeft deze groep op niet mis te verstane wijze van zich laten horen, maar ook op andere wijze worden boven genoemde discussies door studenten in alle hevigheid gevoerd (zie bijvoorbeeld http://snaai.web-log.nl). Er is nog hoop. Uit de parallelsessies is gebleken, dat er voldoende vertrouwen tussen opleidingen en veld bestaat, om samen de verantwoordelijkheid te nemen voor de invulling van de archivis- tische opleidingen. Het wemelt van de kansen, nu is het zaak om die kansen op te pikken en er mee aan de slag te gaan en zo weer nader tot elkaar te komen. Elena Smirnova is deeltijdstudente Informatie Management en Archivistiek B en bestuurslid van SNAAI; Jorien Weterings is projectmedewerker Gelders Archief, studente Archiefwetenschappen en bestuurslid van SNAAI. juli 2005 archievenblad

Archievenblad | 2005 | | pagina 7