Decos Een nieuwe op|oss DIGITALISEREN WEBDATABASES Document - web edition digitale duurzaamheid (van feiten tot kennis^ Bezoek www.decos.nl voor meer informatie pictura - binnenkort Kranten o"Vïne www.pictura-im.nl li specialisten in: - semistatische archieven - statische archieven A - beeld- en geluidscollecties f IJ Adviseren V vj LJ Ondersteunen Archiefondersteuning Benelux Beheren Julianalaan 30, 5707 HR Helmond. Tel. 06-53 99 99 63 06-53 95 57 58. www.archiefondersteuning.nl Onder 'observatie' reken ik hier alle activiteiten die erop gericht zijn om via de zintuigen (horen, zien, ruiken, proe ven en voelen) door directe lijfelijke waarneming die informatie te verkrijgen die nodig is om de informatiebehoefte te bevredigen. Door om ons heen te kijken, door te voelen, te ruiken, te luisteren, te proeven en te experimenteren en hier over te reflecteren, zijn we in staat onze onzekerheden over de 'omgeving' te ver minderen. Onder omgeving wordt hier de situatie verstaan waarin de informatie vraag relevant is. Dat heeft dus zowel betrekking op de fysieke situatie als op de sociale omstandigheden waarin we ons bevinden. Dat kan zowel het eigen privé- domein, als de openbare ruimte, de stu die- of werkplek of elders zijn. Zo kunnen we op ons horloge of op een kerkklok kij ken hoe laat het is; we kunnen uit het raam kijken om te weten of het regent; we kijken in de krant of het programma blad hoe laat een programma op radio of tv begint. We kunnen experimenteren, we kunnen een wekker uiteenhalen en proberen een onbekend computerspel te spelen. Met 'conversatie' bedoel ik de situatie waarin aan anderen een vraag of serie vragen gesteld wordt om de informatie behoefte te bevredigen. Dat kan gebeu ren in face-to-face-situaties met één ander persoon of met een groep mensen, maar ook op afstand via de telefoon, telex en schriftelijk via brief of e-mail. We kunnen ons richten tot mensen uit de directe omgeving (bijvoorbeeld fami lie, vrienden en collega's), maar ook tot (relatief) onbekenden die, al dan niet op grond van hun professie, als expert beschouwd worden, of van wie we ver wachten dat ze ons verder kunnen hel pen bij het oplossen van een informatie probleem. Het begrip 'consultatie' verwijst naar het gebruik van informatie die op informa tiedragers is vastgelegd. Daarbij gaat het om gedrukte en elektronische informa tieproducten (documentaire informatie) die toegankelijk zijn via professionele informatieverzorging. Hieronder rekenen we de instellingen die als zelfstandige organisatie of als onderdeel van een gro tere organisatie, belast zijn of zichzelf belast hebben met het verzamelen, ont sluiten en toegang geven tot informatie. Welke bronnen en instellingen geraad pleegd zullen worden, hangt af van de specifieke situatie en het belang van de te vervuilen informatiebehoefte. Hiertoe behoren bibliotheken, documentatie- instellingen, archieven, musea, hosts. Deze instellingen worden steeds vaker aangeduid met de term 'Memory Institutions'. Die informatieruimte is een persoonlijke ruimte die bij de geboorte ontstaat en in omvang en complexiteit toeneemt naar mate mensen ouder worden, afhankelijk van levensfase, toepassingsgebied, inte resse en technische en sociale omgeving. Het lijkt erop dat aan het eind van ons leven die informatieruimte weer in omvang en complexiteit afneemt. De kennis in die ruimte is steeds vaker digi taal (virtueel) beschikbaar. Observatie: animatieprogramma's waarin studenten medicijnen 'snijden' in virtuele dieren; conversatie: e-mail, gsm en consultatie: online-catalogi, e-journals en e-books. De kennis en vaardigheden die nodig zijn om op een adequate wijze toegang te krijgen tot de bronnen in de informatie ruimte worden 'informatievaardigheden' genoemd en kunnen beschouwd worden als een competentie. Diegenen die beter dan anderen in staat zijn hun informatie behoeften op een effectieve en efficiënte wijze te bevredigen zijn beter in staat om te overleven en zich te ontwikkelen dan zij die minder informatievaardig zijn. Wie niet, of niet voldoende, over deze competentie beschikt, komt ongewild en misschien onbewust, in een achterstand positie te verkeren. Daarbij staat voorop dat het hierbij niet gaat om het eenmalig aanleren van een trucje, maar dat vooral inzicht in de opbouw van het kennisaan bod en de manieren waarop daarvan gebruik gemaakt kan worden van belang zijn. Want zoals Charles Darwin al wist: '--.it is not the strongest of the species that survive, nor the most intelligent, but the one most responsive to chan ge...'. Het verwerven van informatievaardighe den staat in het onderwijs al geruime tijd in de belangstelling. Ook internationaal is de belangstelling voor activiteiten die elders plaatsvinden groeiend. Op 5 april jl. hield de Unesco een 'Thematic Debate on Information Literacy' tijdens de 8e bijeenkomst van het Bureau of the Intergovernmental Council for the Information for All Programme (IFAP), op het UNESCO-hoofdkwartier in Parijs. Doel van het debat was om na te gaan in hoeverre IFAP een bijdrage kan leven aan het informatievaardig laten worden van alle mensen. Tot de negen experts die waren uitgenodigd om een bijdrage te leveren behoorde ook uw columnist. Een volgende keer vertel ik graag iets over mijn bijdrage. 19 groenehartarchieven.nl gelderlandinbeeld.nl beeldbank.natianaalarchief.nl beeldbankamersfoort.nl fotobank-nb.nl achterhoek-liemers.nl Decos Document - web edition is dé totaaloplossing voor organi satiebreed document- en archiefbeheer. Het registreren, zoeken, raadplegen en bewerken van documenten is hiermee vanaf iedere werkplek mogelijk. Tevens biedt de applicatie uitgebreide mogelijk heden voor onder andere bulkscannirig, e-mailregistratie, barcode- scanning en workflow. Decos Document - web edition is ReMANO gecertificeerd als DMS/RMA. De flexibele opbouw van de applicatie maakt het mogelijk om uw Documentair Structuurplan één op één over te nemen. Uw DSP vormt hiermee de basis voor procesgericht werken binnen Decos Document. Het Documentair Structuur Pian bestaat ook uit een beschrijving waarmee de digitale duurzaamheid bewaakt kan worden. Decos heeft met de DSP Inventaris een overzichtelijke oplossing voor het maken van een inventarisatie van applicaties, databestanden, systemen en processen dat voldoet aan de eisen gesteld in de Archiefwet. Zodoende kan de informatiewaarde van bestanden worden vastgelegd, de duurzaamheid worden gegarandeerd én wordt inzicht verkregen in de kosten voor aanschaf, beheer en onderhoud van applicaties. De DSP Inventaris is de gebruikers vriendelijke, overzichtelijke en flexibele opvolger van Decos EDDA. Document Management Decos Software Engineering BV Postbus 292 2200 AG Noordwijk 071 - 364 07 00 Informatieruimte Door Albert Boekhorst* Om te overleven en zich te ontwikkelen hebben mensen kennis nodig: kennis over zichzelf, over hun fysieke en over hun sociale omgeving. De ruimte waarbinnen we die kennis kunnen 'vinden', kunnen we de informatieruimte noemen. Binnen deze ruim te bevinden zich de relevante bronnen en de technologische en sociale hulpmiddelen om deze bronnen te gebruiken. De informa tieruimte strekt zich uit tot zowel de privé- omgeving, als de publieke en professionele omgeving met betrekking tot studie en werk. Ik onderscheid drie typen informatie bronnen: (1) objecten (onder objecten versta ik hier ook processen, verschijnselen en gebeurtenissen); (2) personen; (3) docu mentaire informatie. De processen waarin we die informatie verwerven van die drie bronnen noem ik respectievelijk: observatie, conversatie en consultatie. Observatie Conversatie EGO objecten processen documentaire informatie s~ digitaal Consultatie Albert Boekhorst is als informatiewetenschapper ver bonden aan de Universiteit van Amsterdam, de Universiteit van Pretoria en de Archiefschool. personen juni 2005 archievenblad

Archievenblad | 2005 | | pagina 9