Het doeh geopend voor theater in dei SNU^SNAP de praktijk de praktijk In maart 1945 stierven er in Amsterdam als gevolg van schaarste en honger circa 1500 mensen. In die zelfde maand gingen er in Amsterdam 2750 mensen naar een toneelvoorstelling, 10.550 naar het variété, cabaret, een danspartij etc. en maar liefst 30.300 mensen naar een revue. Het theater in de Tweede Wereldoorlog is een van de onderwerpen waarvan je zestig jaar na dato moet concluderen dat er eigenlijk nog weinig over bekend is. Er zijn wel publicaties verschenen over per sonen, gezelschappen of theatergebeurte nissen in bezettingstijd, maar een over zicht is er niet. Over het theater in Kamp Westerbork, het amusement en de genia le tekstdichter Jacques van Tol is al gepu bliceerd. Het gaat hierbij om op zichzelf staande onderwerpen, waardoor je nog geen beeld kunt krijgen wat er aan c^Gl|®v theater in de oorlog plaatsvond. Wat ver der opvalt, is dat er veel wordt overge schreven en gespeculeerd. Av-Jui t f.L^ Voor het krijgen van een overzicht van wat er in de oorlog in theaters is gespeeld, is het TIN in april 2002 begon nen met het inventariseren van alle theatervoorstellingen die in de periode mei 1940-mei 1945 zijn gespeeld. Het TIN voert al sinds 1983 alle Nederlandse theaterproducties in een database in. Voor de beschrijving van de voorstellin gen in de Tweede Wereldoorlog hoefde dus geen database meer ontworpen te worden. Al spoedig bleek dat de eerste schatting van 500 producties (voorstel lingen) in de vijf oorlogsjaren moest wor den bijgesteld. Inmiddels zijn ruim 1000 producties beschreven. Voor de inventa risatie is voornamelijk gebruik gemaakt van de eigen collecties van het TIN: pro- ductiedocumentatie, programmaboekjes en archieven van theatergezelschappen en artiesten. De gegevens worden inge voerd in Adlib, het systeem dat TIN al sinds 1983 gebruikt voor de invoer van productiegegevens. Naast producties in de officiële speelza len worden ook producties die tussen de schuifdeuren en in kampen plaatsvon den in de database opgenomen. Immers, het zijn bijzondere omstandigheden waaronder gespeeld wordt. Het TIN wil onderzoekers een compleet overzicht bie den van het theater in de oorlog. Het is aan de onderzoekers of ze van dat com plete aanbod gebruik willen maken of slechts van delen daaruit. Aan de producties is een speellijst toege voegd. De speellijst omvat: datum, aan vangstijd en locatie plus plaats. Met deze informatie kan onderzoek gedaan wor den naar mogelijke veranderingen in het aanvangstijdstip (bijvoorbeeld als gevolg van verduistering of energieschaarste) en speelplaats (bijvoorbeeld als gevolg van treinstaking). Een opsomming van gespeelde voor stellingen in een database is voor onder zoekers interessant, maar spreekt bij een groter publiek weinig tot de verbeelding. Omdat je als erfgoedinstelling ook de belangstelling wil wekken bij een groter publiek, moet je die doelgroep helpen een tijdsbeeld voor te stellen. Door het toevoegen van illustraties moeten bezoe kers van de database een voorstelling kunnen krijgen hoe dat theater er onge veer uitzag en hoe het toen gewaardeerd werd. Voor het illustreren van de beschrijvingen hebben we programma boekjes, foto's, affiches en recensies ges cand en aan de beschrijvingen gekop peld. Het tonen van illustraties kent verschil lende problemen: technische én juridi sche. De Adlib-software is nog niet zover als internetgebruikers inmiddels gewend zijn. De presentatie van de illustraties is nu nog niet optimaal. Het voert te ver om hier de problemen in detail te beschrijven, maar een bezoekje aan de online-database (www.theaterindetwee- dewereldoorlog.nl) maakt snel duidelijk dat het beter kan. Juridische hindernissen betreffen het auteursrecht. Het is niet toegestaan om zomaar alles op internet te 'publiceren'. Nabestaanden zijn vaak niet de moeilijk ste personen om medewerking voor publicatie van te krijgen, het zijn vooral de instanties die 'moeilijk doen'. Omdat recensies van toneelstukken het beste weergeven hoe een voorstelling in haar tijd werd ontvangen en bekeken, is het TIN begonnen de nabestaanden van enkele recensenten op te sporen en te benaderen. Tegelijkertijd zijn vier dagbla den benaderd met de vraag of ze toe stemming voor publicatie willen geven. Na enige onderhandelingen en het nodi ge aandringen hebben we met drie dag bladen de volgende afspraak kunnen maken: als TIN toestemming krijgt van de nabestaande, verleent de krant toe stemming om een recensie te publiceren mits de bron vermeld wordt. Op mede werking van kranten aan het opsporen van nabestaanden of om duidelijkheid te krijgen of een auteur in loondienst of als freelancer aan de krant verbonden was, moeten we niet rekenen. Inmiddels mag het TIN van drie recen senten hun stukjes publiceren; één fami lie heeft het verboden onder het motto: 'dat roept weer allemaal emotie op'. Vorig jaar maart is de website over het theater in de Tweede Wereldoorlog online gegaan. Behalve informatie over het theater in die tijd, is er ruimte om artikelen te publiceren, suggesties te doen en kan de database geraadpleegd worden. Bezoekers worden uitgenodigd hun ken nis met anderen te delen. Ook aanvullin gen op de database zijn van harte wel kom. Het is bekend dat in archiefinstel- nog meer van dit soort schriften bestaan. Theater in kampen behoeft misschien enige uitleg. De voorstellingen in Westerbork zijn redelijk uitvoerig beschreven en ook is bekend dat in Theresiënstadt theater gemaakt werd. Minder bekend is dat er in krijgsgevan gen- en werkkampen gespeeld werd. Bijvoorbeeld in het werkkamp in de Noordoostpolder hebben gezelschappen op 'tournees' voorstellingen gegeven. Ook zijn er tournees geweest langs kam pen van Nederlandse arbeiders die in Duitsland tewerk waren gesteld. Verdere lingen nog veel informatie over het theater is te vinden. Soms een beetje ver borgen, maar wel openbaar. Veel lastiger is het gegevens te vinden van voorstellingen tussen de schuifdeu ren of in kampen. Hoewel... de afgelopen twee jaar is een aantal verrassende vond sten gedaan. Van verschillende illegale huiskamervoorstellingen blijken volledi ge administraties te bestaan! Ko van Dijk, een bekende beginnende acteur in de oorlog, hield thuis voorstellingen voor collega's. Al deze voorstellingen zijn bij gehouden in een schrift: wat er gespeeld werd, wie aanwezig waren en wat bezoe kers meebrachten. Een soortgelijke admi nistratie is ook gevonden van Carel Briels, later vooral bekend als regisseur van massaspelen. Er zullen ongetwijfeld informatie ontbreekt tot nu toe. Dankzij de medewerking van de Stichting Leven achter Prikkeldraad is een rijke bron aangeboord over het theater in krijgsgevangenkampen. Op verschillende manieren probeert het TIN het onderzoek naar en de belang stelling voor het theater in de Tweede Wereldoorlog te stimuleren. Behalve de website is begin maart de tentoonstelling 'Theater in de Tweede Wereldoorlog' geo pend. Op 2 mei is het boek Spelen onder spanning: acht verhalen over het theater in bezettingstijd gepresenteerd, samen met de cd-box Ongehoord 1940-1945 Amusement en propaganda tijdens de bezetting. Later in het jaar verschijnt nog het boek Het loopt toch anders dan je denkt, geschreven door theaterhistorica Katje Zaich over de Exil- theaterartiesten in Nederland. De belangstelling van de media en het publiek voor het theater in de Tweede Wereldoorlog is groot. Alle landelijke dagbladen hebben aandacht een de ten toonstelling en de database besteed. In tal van radioprogramma's is het onder werp aan de orde geweest. Het tentoon- stellingsbezoek ligt hoger dan gebruike lijk. Het is TIN gelukt het grote publiek te interesseren. Wetenschappelijk onder zoek moet echter nog steeds op gang komen. Diverse studenten geschiedenis en theaterwetenschappen hebben een werkstuk over een aspect van het theater in de Tweede Wereldoorlog gemaakt. Gelukkig konden we het VSBfonds en de Mondriaan Stichting overtuigen van het belang van dit onderzoek en hebben deze instellingen dit initiatief mee gefinan cierd. Onderzoek doen is geen taak van het TIN en kan alleen met externe finan ciering. Theater in de Tweede Wereldoorlog - 4 maart 2005 tot 9 januari 2006. Theatermuseum, Herengracht 168, Amsterdam. Ma t/m vr 11.00-17.00 uur, za zo 13.00-17.00 uur. Entree volwassenen 4,50. Tel. (020) 551 33 00, www.theaterindetweedewereld- oorlog.nl, www.tin.nl. Spelen onder spanning: Verhalen over theater tijdens de bezetting, Hans van der Veen (hoofdred.). Theater Insti tuut Nederland. Amsterdam, 2005. 268 pagina's. Geïllustreerd. ISBN: 90- 70892-77-4. Prijs: 19,40 (te bestel len via www.tin.nl). Ongehoord 1940-1945: amusement en propaganda tijdens de bezetting. Auteur: Henk van Gelder. Samenstelling: Maarten Eilander, Harry Coster en Piet Tuilenaar. Theater Instituut Nederland. Amsterdam, 2005. FAV: 2-23003. Prijs: 40,45 (te bestellen via www.tin.nl). 16 17 Door Hans van der Veen* Als je het over de Tweede Wereldoorlog hebt, denk je niet meteen aan theater. Oorlog is geweld en dood. Theater is ver maak en geborgenheid. In de mediatheek van het Theater Instituut Nederland (TIN) komen regelmatig onderzoekers met vragen over het theater in de Tweede Wereldoorlog. Een onontgonnen gebied, zo blijkt. Het TIN heeft het initiatief genomen om het onderzoek naar deze duistere perio de van onze geschiedenis op gang te bren gen. Was er wel theater? Programmaboekje rtfcKAirr%E c. van de illegale huiska mervoorstelling bij Ko van Dijk getekend door zijn vrouw Elly van Stekelenburg. Van Dijk en Van Stekelenburg speel den samen met Ben Aerden eenakters. De voorstellingen werden gegeven in de hongerwinter in de huiskamer van Ko van Dijk,Vondelstraat 19 II in Amsterdam. Collectie F. Meijering. J--" V* - 1 }i In een gastenboek hield Van Dijk bij wat er gespeeld werd, wie de voorstelling hadden bijgewoond en wat de bezoe kers meenamen (Van Dijk liet zich in natura betalen), hoe laat de voorstelling begon en afgelopen was. Alle bezoekers zetten hun handtekening. Collectie F. Meijering. Inventarisatie In de tijd gezet Hulp van archieven en particulieren De variété bloeide in de oorlog als nooit tevoren. Gedurende alle oorlogjaren steeg het variétébezoek.Tot de succesvolle programma's behoorden de shows van Snip Snap, die gedurende de hele oorlog volle zalen bleven trekken. In de honger winter, toen er geen elektriciteit en verwarming meer was, brachten ze alleen nog eénuurshows', maar bijna wel continu. Stimuleren Hans van der Veen is werkzaam bij Theater Instituut Nederland en projectleider Theater in de Tweede Wereldoorlog. archievenblad juni 2005 juni 2005 archievenblad

Archievenblad | 2005 | | pagina 8