audiovisueel audiovisueel Bert Haanstra kwam ter wereld in het Overijsselse Holten op 31 mei 1916. Enkele maanden later verhuisde het gezin naar Goor. Hier werd vader Haanstra hoofd van een lagere school. De jonge Haanstra ging naar de mulo in Goor en vervolgens, net als zijn broers, naar de Rijkskweekschool voor Onder wijzers te Hengelo. Hij verliet de kweek school na twee jaar en ging in de leer bij fotograaf J.G. Staal te Hengelo. Het ging hem hier allemaal te traag. In 1934 vertrok hij naar Amsterdam, waar hij in de loop van de volgende jaren als fotograaf actief was bij diverse persbu reaus. Tijdens de oorlogs jaren werkte hij als foto graaf bij het Gemeentelijk Energie Bedrijf en volgde hij avondlessen aan de Rijksacademie voor Beel dende Kunsten. Via deze weg hoopte Haanstra het filmvak in te rollen. Sinds zijn twaalfde jaar had dit zijn grote belangstelling. film 'Fanfare' (1958) voor een gigantisch commercieel succes. Er volgden in de twee decennnia daarna nog vele andere filmsuccessen. In 1980 kreeg Haanstra, tijdens het filmfestival in Cork, een hart aanval. Hij was toen 64 jaar en ging het rustiger aan doen. Tekenen werd zijn tweede passie. Hij maakte portretten van vrienden en bekenden, die werden gebundeld in een boek. In 1983 ging hij toch weer filmen. Een echte speelfilm zou hij echter niet meer maken. In 1996 verscheen een biografie over Bert Haanstra van de hand van Jo Daems, waaraan Haanstra zelf nog zijn volle medewerking verleende. Haanstra ont ving in Nederland voor zijn werk onder andere de Zilveren Roos van de Nederlandse Bioscoopbond, de oeuvre- Kort na de oorlog deed hij zijn eerste profes sionele filmervaring op met camerawerk voor 'Myrte en de demonen' (1948) van regisseur Paul Bruno Schreiber. Zijn eer ste eigen, korte film maak te hij in het jaar daarna: 'De Muiderkring herleeft'. Zijn volgende film, 'Spiegel van Holland' (1950), viel meteen in de prijzen in Cannes. Haanstra's naam was gevestigd. Internationale aandacht en waardering kreeg hij vervolgens met een aantal films die hij voor Shell vervaardig de. In Nederland zorgde zijn eerste speel- prijs van de Stichting Nederlands Fonds voor de Film en het Gouden Kalf. Hij was koninklijk onderscheiden als Officier in de Orde van Oranje Nassau en drager van het Verzetskruis. Bert Haanstra overleed in oktober 1997 op 81-jarige leeftijd. Haanstra werd, zoals gezegd, beroemd met films als 'Fanfare' (1958), 'Glas' (1958), 'Alleman' (1963), 'De stem van het water' (1966) en 'Bij de beesten af' (1972). Hij gold als een van de belang rijkste documentairefilmers van Neder land. Zijn werk werd meerdere malen bekroond, onder andere met een Oscar en grote prijzen op de festivals van Cannes en Berlijn. Het archief bevat een schat aan informatie over Haanstra, die vrijwel alle documenten over zijn veer tigjarige filmcarrière heeft bewaard. Naast meer dan honderd internationale filmprijzen bevat het archief complete scenario's, duizenden foto's en corres pondentie met collega's, vrienden en bekende Nederlanders, onder wie Simon Carmiggelt en Anton Koolhaas. Het belang van het archief voor het onderzoek naar Haanstra's werk is groot, omdat hiermee het ontstaan van zijn films nauwkeurig kan worden gerecon strueerd. Alle fasen van de productie - van het eerste idee tot en met de verkoop aan het buitenland - zijn systematisch gedocumenteerd. Zo zal het archief ein delijk helderheid verschaffen omtrent de vraag waarom het de Brit Paul Rotha was die in 1962 de verzetsfilm 'De overval' regisseerde, en niet Haanstra, die de film voorbereid had en in eerste instantie zelf zou regisseren. Het archief bevat verder duizenden foto's, waaronder een aan zienlijk aantal door Haanstra zelf in de jaren dertig en veertig van de vorige eeuw gemaakt. Het archief kwam het Filmmuseum binnen in 53 verhuisdozen. In juni 2004 is een eerste inventarisatie gemaakt van de inhoud. Het gehele archief bleek grof weg te bestaan uit 74 archiefdozen, 76 mappen, zeven ordners en 44 losse stuk ken. Daarnaast negen verhuisdozen met foto's, zes met prijzen, vier met diverse losse stukken en drie gevuld met boeken. Op 19 oktober 2004 is een aanvang gemaakt met de echte inventarisatie van het archief en op vrijdag 15 april 2005 is het laatste stuk verwerkt. De inventaris is verdeeld in zes rubrie ken. De eerste en belangrijkste rubriek is Projecten. Als eerste omvat deze stukken over de films die Haanstra zélf heeft gemaakt als producent, regisseur en cameraman. Het zijn de 31 producties die doorgaans als de werken van Haanstra worden gezien. Zijn totale oeu vre dus. Daarna volgen de films waaraan hij heeft meegewerkt, bijvoorbeeld als cameraman, films en televisieprogram ma's die hij geproduceerd heeft en door anderen werden geregisseerd, verder de televisieprogramma's waaraan hij 'slechts' zijn medewerking heeft verleend en tot slot projecten die nooit zijn uitge voerd, althans niet door Bert Haanstra. Bij deze dossiers is grofweg de indeling gehandhaafd zoals die werd aangetrof fen. Zo is de correspondentie inzake een bepaald project ook ondergebracht bij dat project. Ook werden her en der in het archief aangetroffen losse stukken toege voegd. In de rubriek Correspondentie is de alge mene correspondentie ondergebracht die niet specifiek over één project gaat. De verdeling over de jaren is soms enigszins vreemd, maar het is de neerslag van de in het archief aangetroffen dozen en ord- ners. In latere jaren is de ordening hel derder en overzichtelijker geworden, zoals blijkt uit de stukken. Deze twee rubrieken vormen het belangrijkste deel van het archief. In de rubriek Publicaties zijn vooral de gedrukte stukken opgenomen, zoals krantenknipsels, artikelen uit tijdschrif ten en boeken. Het betreft hierbij alleen die stukken, die over meerdere films gaan. Publicaties over één bepaalde film zijn te vinden in het betreffende dossier. De rubriek Privé is voor de beeldvorming van de persoon Haanstra zeer belangrijk. Tot slot volgen nog de rubrieken Oorkondes en Foto's en Negatieven die omwille van hun formaat of soort fysiek achter in de lijst staan, maar die feitelijk bij een bepaalde film of project horen. Daarom is bij elke titel, waarbij dit van toepassing is, een verwijzing gemaakt. Ook voor de overzichtelijkheid zijn de oorkondes bij elkaar geplaatst. Foto's en negatieven zullen op termijn uit het archief worden gehaald en overgedragen aan de fotocollectie van het Film museum. Met een aantal los aangetroffen foto's is dat al gebeurd. Ook de in het archief aangetroffen affiches zijn inmid dels overgedragen aan de Affichecollectie van het Filmmuseum. Filmonderzoeker Hans Schoots is inmiddels begonnen aan een (nieuwe) biografie van Bert Haanstra. Hans Schoots schreef eerder een biografie van Joris Ivens, 'Gevaarlijk leven'. Voor Schoots was de donatie van Haanstra's archief aan het Filmmuseum van door slaggevend belang. Zonder toegang tot dit archief zou hij geen goede biografie van Haanstra kunnen schrijven. 12 13 ■ia&akMLiia Archief Bert Haanstra nmr Filmmuseum Amsterdam Door Harry Strijkers* Eind vorig jaar schonk de familie Haanstra het omvangrijke papieren archief van de bekende Nederlandse filmmaker Bert Haanstra (1916-1997) aan het Filmmuseum te Amsterdam. Hiermee verwierf het Filmmuseum een van de interessantste papieren archieven op het gebied van de Nederlandse cinema. Filmsuccessen FANFARE m Affiche voor Fanfare uit 1958. Ontwerp:Jan van Keulen. Collectie Filmmuseum. Oscar Inventaris Enkele dozen uit het Archief Bert Haanstra. Foto Raimond Wouda, 2004. Collectie Filmmuseum. - cinema Bert Haanstra en Nita Haanstra met de Oscar voor 'Glas' uit 1958. Collectie Filmmuseum. Biograaf Raadpleging Bezoekers die het Archief Bert Haanstra willen raadplegen kunnen de inventaris in het informatiecentrum van het Filmmuseum opvragen. Het archief is volledig openbaar. Op aanvraag kunnen delen van het archief geraadpleegd worden. Het bezoekadres is: informatiecentrum, Vondelstraat 69-71, Amsterdam. De openingstijden zijn: maandag t/m vrijdag van 13.00-17.00 uur. Info: tel. (020) 589 14 35 (dinsdag t/m donderdag 10.00-12.00 uur of info@filmmuseum.nl. Harry Strijkers is redacteur van het Archievenblad. archievenblad juni 2005 juni 2005 archievenblad

Archievenblad | 2005 | | pagina 6