/f Alles loopt op rolletjes a fi j E-depot Rotterdam Dublin Core METADATA: DE TOEGANG TOT HET E-DEPOT Van Bilsen Consultancy .met onze vernieuwde verrijdbare Archief oplossingen. FOCUS ON CUSTOMER SATISFACTION Rest. Restauratie Atelier Helmond bv Restauratie en conservering van papier, leer en perkament Ondersteuning bij calamiteiten 24 uur bereikbaar op: 06 - 57 58 96 31 Tijdens kantooruren: +31 (0)492 - 55 39 90 Uw waardevolle documenten gaan bij ons door vakkundige handen. Dé specialist voor document- en workflowmanagement - Archiefbewerking - Advisering - Interim- en Project management - Detachering - Opleiding Buggenum - Brunssum - Rotterdam tel: 045-5691584 fax: 045-5331995 e-mail: info@vanbilsenconsultancy.nl internet: www.vanbilsenconsultancy.nl aa a m filing and storage e-depot Het terugvinden van informatie in een depot wordt mogelijk gemaakt door het beschrijven van het archiefmateriaal in een archiefinventaris, zodat gebruikers het archiefmateriaal kunnen vinden. Bij een digitaal e-depot is dat niet anders. De beschrijving van het digitale archiefma teriaal wordt metadata genoemd. Metadata kunnen worden omschreven als informatie over informatie. Net als in een archiefinventaris bestaan metadata uit verschillende onderdelen die vastge legd moeten worden over het archiefma teriaal, de metadatavelden. De metadata- velden, hun onderlinge relatie en de regels waaraan de informatie in de meta datavelden moet voldoen, worden het metadatamodel genoemd. In het e-depot in Rotterdam wordt DSpace gebruikt om het digitale archief materiaal op te slaan. Bij het archiefma teriaal worden door DSpace metadata vastgelegd volgens het Dublin Core- metadatamodel. Dublin Core is een metadatamodel waarin vijftien velden zijn opgenomen, die geen van alle ver plicht zijn en zo nodig meerdere keren kunnen worden herhaald (zie http://dubIincore.org/). Voorbeelden van de velden die in Dublin Core zijn gedefi nieerd, zijn 'titel', 'datum' en 'onderwerp'. In DSpace is dit metadatamodel uitge breid door met een term aan te geven wat voor soort titel, datum of onderwerp wordt bedoeld. Zo kan de datum van laatste wijziging of datum van publicatie worden gespecificeerd. Dit zijn verbij zonderingen ('kwalificaties') van de basis- Dublin Core-velden. Vandaar dat we spreken van Qualified Dublin Core. De oorsprong van Dublin Core gaat terug op een bijeenkomst in Dublin (Ohio, V.S. in 1995), waar het hoofdkantoor van de bibliografische dienstverlener OCLC is gevestigd. Tijdens die bijeenkomst werd gezocht naar een beperkte verzameling velden waarmee alle soorten documen ten op het WWW konden worden beschreven. Ook in het e-depot worden alle soorten digitale archiefbescheiden met behulp van hetzelfde metadatamo del beschreven, namelijk het Qualified Dublin Core-metadatamodel zoals dat is geïmplementeerd in DSpace. Het Dublin Core-metadatamodel is door de ontwikkelaars van DSpace niet voor niets gekozen. Dublin Core is niet alleen een theoretische standaard, maar wordt ook daadwerkelijk gebruikt voor het uit wisselen van informatie tussen systemen. Ook de koppeling tussen DSpace en i-Tor, dat in het e-depot van Rotterdam de toe gankelijkheid voor het publiek regelt, wordt met behulp van Dublin Core geor ganiseerd. Daarnaast biedt het Dublin Core-metada tamodel nog een extra voordeel. Ook de bibliotheekcatalogus, de Topografisch- Historische Atlas, archiefinventarissen van papieren archieven en beheersinfor- matie zijn digitaal toegankelijk gemaakt. Hiervoor is een ander metadatamodel gebruikt dan Dublin Core. Het is uiteinde lijk de bedoeling van het Gemeentearchief Rotterdam dat alle informatie uit deze sys temen gezamenlijk doorzoekbaar wordt. Met behulp van Dublin Core is het afstemmen van het metadatamodel van het e-depot op de centrale zoekmogelijk heid eenvoudiger te realiseren dan met een ander metadatamodel. Nu we weten wat metadata zijn, welke metadata worden vastgelegd in het e- depot en vooral waarom, zijn we toe aan het beantwoorden van de vraag: Hoe gebeurt dit? Maakt in de toekomst een medewerker van het archief de hele dag Dublin Core-records? Gelukkig niet. Met de Archiefwet in de hand, kan van de archiefvormer worden geëist dat deze zelf de metadata bij zijn archiefmateriaal maakt om de toegankelijke staat te waar borgen. Inspectie en Archieven Relatiebeheer spelen een belangrijke rol in het zorgen voor de toegankelijke staat van archieven en advisering van gemeen telijke diensten in Rotterdam. Als een gemeentelijke dienst slim is - en de inspectie zal ze dat ook adviseren - zorgt deze ervoor dat men de metadata al vast legt bij de creatie van een document. Behalve archiefmateriaal dat de weerslag is van gemeentelijke processen, verza melt het Gemeentearchief Rotterdam ook archief van Rotterdamse organisaties en personen. Deze zuilen hun digitale archiefbescheiden niet in toegankelijke staat aanleveren en hiervoor moeten dus wél metadata worden aangemaakt. Maar dat is bij analoge archieven niet anders. 11 Boeken, in leer en perkament Charters en zegels Prenten en tekeningen Kaarten en affiches Massaconservering Inbinden van rapporten en tijdschriften Brand- en waterschade Schimmelbestrijding Uw rechtstreekse partner voor gammastraling Panovenweg 40, 5708 HR Helmond (NL) Tel.+3i(o)492- 55 39 90 Fax +31 (0)492 - 55 24 42 E-mail: infoó)restauratie-atelierhelmond.nl internet: www.restauratie-atelierhelmond.nl Een lijn met een nieuwe kijk op verrijdbare Archief oplossingen. Niet alleen dankzij het revolutionaire ontwerp. Maar ook vanwege de diverse uitvoeringsmogelijkheden. Flexibel, toegankelijk en kostenefficiënt. Iedere kubieke centimeter wordt optimaal benut. Betrouwbaar doordat onze producten voldoen aan alle belangrijke internationale kwaliteits- en veiligheidsnormen. Laat u inspireren, vraag de nieuwste catalogus aan, kijk op www.brfs.nl of neem contact op met +31 (077) 306 90 00. Bruynzeel Storage Systems BV Industrieterrein 7 Postbus 7118 5980 AC Panningen - Nederland Tel.: +31 (0)77 306 90 00 Fax: +31 (0)77 307 81 33 www.brfs.nl Door Ivo Zandhuis* Het Gemeentearchief Rotterdam voert in samenwerking met de Archiefschool een project uit waarin het een e-depot ontwik kelt en praktische ervaring opdoet bij het archiveren van digitale archiefbescheiden. De komende maanden kijken we om het hoekje van de e-deur en doen we verslag van de voortgang van het project en van de inzichten die worden opgedaan. In het mei nummer van het Archievenblad heeft u kun nen lezen welke hard- en software wordt gebruikt. In deze aflevering: hoe wordt de informatie in het e-depot toegankelijk gemaakt en gehouden? Ik wil graag een e-depot opzetten. Wat kost dat? De investeringen in een e-depot kunnen over een langere termijn worden uitge smeerd, door klein te beginnen en uit te breiden zodra dat nodig is. Daarvoor moet er bij de inrichting van het e-depot rekening mee worden gehouden dat dit gemakkelijk uitbreidbaar (oftewel 'schaal- baar') is. Ter indicatie: de aanschaf van hardware en de installatie en aanpassing van de open source software in Rotterdam kostte 144.000. Los van kos ten aan hard- en software is tijd van medewerkers in de organisatie vrijge maakt. In 2004 is 1740 uur in het project gestoken; in 2005 is gepland dat mede werkers van het gemeentearchief 6500 uur in het project steken. Van 12 project en stuurgroepleden in 2004 is de perso nele bezetting gegroeid naar 25 bij het project betrokken medewerkers in 2005. Ivo Zandhuis is zelfstandig informatie-analist bij instellingen voor cultureel erfgoed. juni 2005 archievenblad

Archievenblad | 2005 | | pagina 5