Calamiteiten Verzekering Calamiteitenposter Gratis te bestellen VAN DIGITALE VLUCHTIGHEID naar digitaal houvast Calamiteitenservice, zorg en beheer Een beredderingsabonnement op de DocumentenWacht voor slechts 28,75 per jaar gedekt bij een calamiteit: 16 uren deskundige beredderingshulp, inpakmaterialen, 1 transport met eigen geklimatiseerde bus, l/ 1 maand opslag in shockfreezer tot minus 40 graden, Ischaderapport opmaken voor o.a. de verzekering Bijna 500 instellingen hebben al een calamiteitenverzekering van DocumentenWacht Ondersteuning bij het behoud en beheer van archieven, bibliotheken, collecties en verzamelingen. Diensten DocumentenWacht l/ 24 uurcalamiteitendienst s/ Collectie- en depotinspecties s/ Schade rapporten, schade-inventarisatie en restauratieplannen t/ Schimmel-, insectenbestrijdingen reiniging van collecties Ontijzeren, ver- en herverpakken Massa ontzuring Geconditioneerde archiefopslag Archief- en bibliotheekverhuizing van stelling tot stelling Wat te doen bij een calamiteit, alle informatie die nodig is om snel en juist te handelen staat op deze poster. U kunt deze poster gratis bestellen bij DocumentenWacht 055-5423147 of www.documentenwacht.nl Engelanderholt 3, 7361 CZ Beekbergen T. 055-5423147 F. 055-5430614 E. lnfo@sterken.nl Meer informatie op www.documentenwacht.nl - www.sterken.nl - www.isotron.com DocumentenW acht DocumentenWacht is een service van restauratie atelier Sterken BV en gericht op schadepreventie STERKEN 73 m cyi H C 5» H ATELIER m DocumentenWacht is de officiële dealer van Isotron Nederland BV voor de gehele Culturele en Administratieve sector in de Benelux en Duitsland. Door Jacqueline Slats* De samenleving werkt steeds meer met digitale documenten en bestanden. Diezelfde samenle ving stelt ook steeds hogere eisen aan de over heid. Men wil een effectief opererende overheid, die werkt met een vereenvoudigde regelgeving, de bureaucratie tot een minimum beperkt en waaraan gegevens slechts eenmalig hoeven te worden verstrekt door burgers. Het kabinet-Kok II formuleerde als doel stelling dat in 2002 25 procent van de trans acties tussen overheid en burger langs elek tronische weg moest kunnen plaatsvinden. Een doelstelling die destijds ruimschoots is gehaald. Inmiddels zijn er nieuwe streefcijfers genoemd. Eind 2006 moet 65 procent van alle transacties op elektronische wijze worden afgehandeld. Dit betekent niet alleen veel zichtbare veranderingen in de frontoffice, maar vooral een omvangrijke omslag in de backoffice en de inrichting van de digitale documentaire informatiehuishouding. Naast het goed functioneren van de backoffice en de transparantie in het werk is de blijvende toegankelijkheid van digitale informatie een probleem dat dringend een oplossing behoeft. Digitale bewaring Het belangrijkste probleem van het behouden van informatie ligt in de snelle veroudering van hard- en software. Technologische veranderingen nemen in snel tempo toe. Wat te doen met bestanden die waren gemaakt met oude hard- en soft ware, die niet meer kunnen worden gebruikt? Het bestand kan niet meer worden gelezen, waardoor het digitale document niet kan worden weergegeven op het scherm. Om voor deze situatie oplossingen te onderzoe ken, hebben het Ministerie van Binnenlandse Zaken en Koninkrijksrelaties en het Natio naal Archief besloten van 2001 tot 2004 een testbed in te richten om aan de hand van experimenteel onderzoek kennis en ervaring op te doen met het duurzaam bewaren van verschillende digitale documenten. Inmiddels is het testbed door het Nationaal Archief geadopteerd. Bewaarstrategieën Testbed Digitale Bewaring heeft drie ver schillende benaderingen onderzocht voor langetermijnbewaring: migratie, XML en emulatie. Niet alleen is de effectiviteit van elke benadering geëvalueerd, maar ook de kosten. Migratie Migratie is, bewust of onbewust, een veel gebruikte manier om digitale veroudering aan te pakken. Testbed heeft geëx perimenteerd met achterwaartse compatibiliteit (bijvoorbeeld MS- Word 97 naar MS-Word 2000), interoperabiliteit (bijvoorbeeld WordPerfect naar MS-Word) en conversie naar standaarden (bij voorbeeld MS-Word naar PDF). XML XML betekent extensible Mark-up Language. Deze taal is een open standaard, bedoeld voor gegevensuitwisseling die onafhankelijk is van gebruikte hard- en software. Hierdoor is XML tevens een duurzaam bestandsformaat. Emulatie Emulatie zorgt ervoor dat verouderde hard ware virtueel opnieuw wordt gecreëerd om de oorspronkelijke verouderde software weer te kunnen draaien. Zo kunnen de verouderde bestanden worden ingelezen en het authen tieke document uiteindelijk weergegeven op het scherm. Deze techniek wordt veel toege past in de computerspelgemeenschap. Testbed heeft geëxperimenteerd met de Universal Virtual Computer van IBM. Hierbij worden emulatietechnieken en migratie gecombineerd. Experimenten Experimenten hebben plaatsgevonden op vier verschillende documenttypen: tekst documenten, spreadsheets, e-mails en data bases. Op het moment dat testbed van start ging, waren dit de documenttypen die door meer dan 90 procent van de overheid werden gebruikt. Voor elk van deze documenttypen zijn basis-authenticiteitseisen geformuleerd voor context, content, structuur, uiterlijk en De resultaten E-mail Voor e-mail bleek alleen XML een geschikte aanpak. Als de e-mail daarbij direct in XML wordt opgeslagen en niet achteraf naar XML wordt geconverteerd, is deze methode boven dien zeer kosteneffectief. Spreadsheets Ook voor spreadsheets is XML een goede aan pak gebleken. Indien de spreadsheets een bewaartermijn hebben van tien a twaalf jaar is ook achterwaartse compatibiliteit een goed alternatief. De resultaten zijn zelfs beter als steeds een versie wordt overgeslagen. Echter, na meerdere conversies tast de som van klei ne wijzigingen uiteindelijk de authenticiteit aan. Ook de Universal Virtual Computer (UVC) was in staat om de spreadsheet authentiek te representeren, maar dit kostte wel erg veel inspanning. Niet zozeer omdat de UVC zo ingewikkeld is, maar omdat voor de werking van de UVC informatie nodig is over het gebruikte bestandsformaat. Deze documentatie is veelal niet beschikbaar voor leverancierseigen bestandsformaten. Tekstdocumenten Voor tekstdocumenten bleek het onverwacht ingewikkelder te liggen. Hierbij moet een onderscheid worden gemaakt naar hoe het document is aangemaakt. Is er gebruik gemaakt van voorgedefinieerde stijlen, zoals sjablonen, kop- en voetteksten, een gegene reerde inhoudsopgave en dergelijke, dan is XML een zeer goede aanpak. In alle andere gevallen is conversie naar de standaard PDF ook een prima aanpak. Ook hier geldt dat indien de tekstdocumenten een bewaarter mijn hebben van tien a twaalf jaar achter waartse compatibiliteit een goed alternatief is. Databases Bij databases moet vooraf worden vastgesteld of alleen de gegevens in de database moeten worden bewaard of ook de werkende gebrui kersapplicatie. In het eerste geval kan de data base het beste worden bewaard met XML, samen met de documentatie van de gebrui kersapplicatie. In het tweede geval kan voor de eerste tien a twaalf jaar worden volstaan met achterwaartse compatibiliteit. Voor de langere termijn zijn we niet in staat gebleken om de database met de werkende gebruikers applicatie te bewaren, gebruikmakend van migratie, XML of de UVC. Om onder andere een antwoord te vinden op het bewaren van databases met een werkende gebruikersapplicatie is het Nationaal Archief samen met de Koninklijke Bibliotheek een hardware-emulatieproject gestart dat loopt tot midden 2007. Het vooronderzoek is afge rond en te vinden op www.digitaleduurzaam- heid.nl. Hier is ook meer informatie te vin den over de bewaarstrategieën en de aanbe velingen. Jacqueline Slats is werkzaam als hoofd Digitale Duurzaamheid bij het Nationaal Archief. juni 2005 archievenblad

Archievenblad | 2005 | | pagina 4